Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Předčasné volby ve Francii: Macronovo rozhodnutí otřáslo akciemi, bankami i eurem

Emmanuel Macron v reakci na výsledky eurovoleb vypsal předčasné parlamentní volby ve Francii. Zpráva otřásla evropským akciovým trhem i eurem.

Publikováno
Předčasné volby ve Francii: Macronovo rozhodnutí otřáslo akciemi, bankami i eurem
Zdroj: depositphotos.com

Překvapivé rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vypsat předčasné volby rozbouřilo evropské finanční trhy a způsobilo výrazný propad eura.

Jeho krok následoval po výrazné podpoře krajně pravicového Národního shromáždění ve volbách do Evropského parlamentu, což vyvolalo obavy o budoucí stabilitu Macronovy centristické vlády.

Reakce trhu

Francouzský index CAC 40, který je klíčovým barometrem zdraví francouzského akciového trhu, zaznamenal prudký pokles, když se propadl o 1,8 %.

Propad indexu CAC 40

Největší zátěž tohoto poklesu nesl bankovní sektor, neboť se akcie významných finančních institucí, jako jsou Société Générale, BNP Paribas a Credit Agricole, propadly o 8 %, 5,5 % a 4,4 %.

Propad cen akcií francouzských bank

Aktuální cena
Změna
Société Générale / GLE
Načítání
Načítání
Načítání
BNP Paribas / BNP
Načítání
Načítání
Načítání

Širší evropský trh byl rovněž ovlivněn poklesem indexu Stoxx 600 o 0,5 %.

Podobný osud potkal i euro, které vůči americkému dolaru (EUR/USD) kleslo o 0,6 % na nejnižší úroveň za poslední měsíc. Měnový pár EUR/GBP rovněž klesl o 0,6 % a dosáhlo nejslabší úrovně za téměř dva roky.

Propad kurzu měnového páru EUR/USD

Toto oslabení měny odráží rostoucí obavy investorů z politické a ekonomické nejistoty vyvolané Macronovým rozhodnutím.

Macronovo křeslo může být bezcenné

Macronovo rozpuštění francouzského parlamentu a následné vypsání předčasných voleb představuje pro jeho vládu kritický okamžik.

První kolo francouzských voleb je stanoveno na 30. června, druhé kolo je naplánováno na 7. července. Tyto volby určí 577 poslanců Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu.

Macronův prezidentský úřad bude znovu volen až v roce 2027, ale složení Národního shromáždění by mohlo výrazně ovlivnit jeho schopnost vládnout.

Mike O’Sullivan, hlavní ekonom společnosti Moonfare, upozornil na složitost sestavování nové vlády. “Je tu strašně moc proměnných a není jasné, jak by nová vláda vypadala,” řekl.

Vyšší riziko francouzského dluhu

Současná politická nestabilita vyvolává otázky ohledně ekonomické budoucnosti Francie, zejména její schopnosti zvládat značný státní dluh, který na konci loňského roku činil 110,6 % HDP.

Rozpočtový deficit, který vyjadřuje rozdíl mezi vládními výdaji a příjmy, v roce 2022 činil 5,5 % HDP.

Mohit Kumar, hlavní ekonom pro Evropu ve společnosti Jefferies, varoval, že by pravicová většina ve francouzském parlamentu mohla zbrzdit jakékoli reformní plány a prohloubit obavy o fiskální zdraví Francie.

Ratingová agentura S&P nedávno snížila dlouhodobé úvěrové hodnocení Francie kvůli zhoršující se rozpočtové situaci, i když stále věří, že Francie je schopna své dluhy splácet.

Nejistota obklopující francouzskou politickou scénu vyvolává nervozitu i mezi obchodníky s dluhopisy.

Výnosy referenčních francouzských státních dluhopisů vzrostly na nejvyšší úroveň od konce listopadu, což naznačuje, že investoři požadují vyšší prémii jako kompenzaci za zvýšené riziko.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.