Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Skvělé zprávy o inflaci poslaly americké akcie na nové rekordy!

Květnová inflace zpomalila více, než se očekávalo, díky čemuž spotřebitelské ceny vzrostly jen mírně. Citelně pak vzrostly naděje na letošní snížení sazeb.

Skvělé zprávy o inflaci poslaly americké akcie na nové rekordy!
Zdroj: depositphotos.com

Podle nejnovější zprávy amerického Úřadu pro statistiku práce o indexu spotřebitelských cen (CPI) inflace v květnu zpomalila více, než se očekávalo.

Spotřebitelské ceny vzrostly oproti předchozímu roku o 3,3 %, což představuje mírné zpomalení oproti dubnovým 3,4 %.

Na meziměsíční bázi se ceny udržely na stabilní úrovni a poprvé od července 2022 nevykázaly žádný nárůst, a to zejména v důsledku poklesu cen plynu.

Ekonomové podle konsenzuálního odhadu agentury FactSet očekávali měsíční nárůst o 0,1 % a meziroční přírůstek o 3,4 %.

Inflace zpomalila ve všech kategoriích kromě bydlení

“Je to ta nejlepší zpráva, kterou jsme dnes mohli dostat,” uvedl Philip T. Powell, výkonný ředitel Indiana Business Research Center. “Federální rezervní systém chtěl vidět, aby se meziměsíční číslo dostalo pod 0,2 %. Když se tak stalo, znamená to, že inflace se snížila, což znamená, že Fed by mohl snížit úrokové sazby.”

K nečekané stabilizaci cen přispěl především 3,6% pokles cen plynu oproti dubnu, ačkoli za celý rok zůstávají ceny plynu vyšší o 2,2 %.

Ceny potravin v obchodech zůstaly beze změny, zatímco celkové ceny jídla zaznamenaly mírný nárůst o 0,1 %, především v důsledku mírného zvýšení inflace v restauracích.

Bez zahrnutí volatilních kategorií plynu a potravin vzrostl “jádrový” index spotřebitelských cen za měsíc pouze o 0,2 %, což představuje jeho nejpomalejší tempo od října loňského roku.

Meziroční míra jádrové inflace klesla na 3,4 % a stanovila tak nové tříleté minimum. Kathy Bostjancicová, hlavní ekonomka společnosti Nationwide, poznamenala: “K dobrým zprávám o inflaci se přidala i jádrová inflace ve službách (bez energetických služeb), která vykázala nejmírnější měsíční nárůst od září 2021.”

Zpráva však také upozornila na přetrvávající problémy v sektoru bydlení. Inflace v oblasti bydlení vzrostla čtvrtý měsíc po sobě o 0,4 %, a to i přes mírné meziroční zpomalení na 5,4 %, což je nejnižší míra od dubna 2022.

Růst nákladů na bydlení nadále překonává celkovou inflaci a zůstává nad svým předpandemickým průměrem, který v únoru 2020 činil 3,3 %.

Posílené naděje na snížení sazeb

Po dobrých číslech byl na trhu citelný optimismus. Zasedání Federálního rezervního systému, které mělo rozhodnout o úrokových sazbách a poskytnout výhled na dlouhodobější vývoj sazeb, končilo jen pár hodin po zveřejnění zpráv o inflaci.

Akcie během středy rostly a indexy S&P 500 i Nasdaq 100 zaznamenaly nová historická maxima.

Index S&P 500 v průběhu týdne

Výnosy z amerických dluhopisů klesly. Desetiletý výnos se dostal na 4,25 %, což je nejnižší úroveň za poslední dva měsíce.

Obchodníci neočekávali přímo snížení sazeb, ale nižší inflaci pochopili jako signál vyšší pravděpodobnosti snížení během letošního roku. Vyplývá to i z údajů hojně citovaného nástroje CME FedWatch Tool.

Těsně před koncem zasedání Fedu byla podle něj zhruba 15% pravděpodobnost, že Fed zahájí první snížení sazeb na svém příštím zasedání v červenci, a 60% šance, že sazby budou nižší do září.

Šanci na snížení do konce roku však obchodníci viděli až na 95 %.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.