Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Je vám více než 30 let a nemáte žádný majetek? Začněte budovat bohatství podle 4 rad Warrena Buffetta

Je vám více než 30 let a nemáte žádný majetek? Začněte budovat bohatství podle 4 rad Warrena Buffetta

Je vám více než 30 let a nemáte žádný majetek? Začněte budovat bohatství podle 4 rad Warrena Buffetta
Zdroj: depositphotos.com

Investování se v posledních letech dostává do popředí zájmu veřejnosti. Nahrává tomu nejistota stále trvající koronavirové krize a vysoká inflace nutí lidi přemýšlet o úsporách jinak, než tomu bylo v minulosti. Lidé se snaží hledat cestu, jak své peníze před inflací ochránit a ideálně i zhodnotit. Díky moderním technologiím je to snazší, než kdy dřív. Do investování se také zapojují mladší investoři, kteří jsou finančně gramotnější než předchozí generace a zodpovědně berou budoucnost do svých rukou.

I když se v české společnosti postoj k investování začíná pomalu měnit, stále existuje hodně lidí, kteří nemají žádné úspory. Utratí vše, co vydělají a budoucnost příliš neřeší. Internet je plný příběhů mladých lidí, kteří dokázali vydělat obrovské jmění na akciovém trhu nebo v kryptoměnách. To může v těchto lidech vyvolávat skepsi. Mohou si myslet, že je pro ně příliš pozdě a že už nikdy bohatí nebudou. To je ale velká chyba!

Co tedy můžete dělat, když je vám víc než 30 let a stále nemáte žádné úspory, ale i přesto chcete uskutečnit svůj sen být bohatí?

30 let a nula na účtu? Nic výjimečného!

Nejprve je potřeba si uvědomit, že nemít ve 30 letech žádné úspory je obvyklejší, než by se mohlo zdát. Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně logické. Pokud jste studovali vysokou školu, do svých 25 let jste byli nuceni žít skromným studentským životem, z příspěvků od rodičů nebo přivýdělků z brigád či částečných úvazků. Peněz jste opravdu neměli nazbyt.

25 letech nastoupíte do prvního zaměstnání, a pokud se vám daří, začnete rychle stoupat po kariérním žebříčku. S tím souvisí i zvyšování platu. Najednou si můžete dovolit koupit věci, o kterých jste celý svůj dosavadní život jen snili. Nehledě na to, že když je člověk mladý, na zajištění do budoucna příliš nemyslí. Po pár letech zjistíte, že byste rádi založili rodinu nebo nemáte na koupi vlastního bytu.

Zbohatněte podle Warrena Buffetta

Uvědomění, že chcete vzít svoji budoucnost do vlastních rukou, je první a zároveň nejtěžší krok k finanční svobodě.

Pokud jste se rozhodli začít pracovat na své finanční nezávislosti, kdo jiný by vám měl poradit do začátku, než legendární investor Warren Buffett? Přinášíme vám 4 základní principy, které sám využívá a které pomohly už tisícům investorů po celém světě.

1) Nejprve spořte, pak až utrácejte

Prvním krokem k bohatství je seznámit se se svými příjmy a výdaji. Vezměte si tužku a papír a zapište si kolik vyděláváte a za co peníze utrácíte. Tak nejlépe pochopíte, kde můžete ušetřit a které výdaje jsou naopak nezbytné. Druhým krokem je plánování výdajů.

Warren Buffett doporučuje zahrnout do rozpočtu položku „platím sám sobě“.

To znamená, že nejprve část svých peněz ušetříte a až potom začnete utrácet za běžné výdaje. Pokud si pošlete část peněz na spořící účet hned po výplatě, vyhnete se na konci měsíce nepříjemné situaci, kdy už nemáte na spoření prostředky. Navíc vás toto pravidlo naučí disciplíně a dodržování rozpočtu.

2) Nejhorší investice? Hotovost

Warren Buffett dlouhodobě varuje před hromaděním hotovosti.

Peníze vlivem inflace ztrácejí na hodnotě a úroky na spořících účtech se v posledních letech blíží nule.

Rozhodně tedy nezbohatnete tím, že budete neustále šetřit peníze. Jakmile si tedy vybudujete dostatečnou finanční rezervu ve výši několika měsíčních výdajů, začněte své volné peníze investovat. Na trhu najdete nepřeberné množství produktů, proto je dobré se s investičními nástroji seznámit ještě před tím, než se do investování pustíte.

3) Investujte dlouhodobě

Hlavním faktorem, na kterém závisí úspěch investování, je čas. Pokud je vám 30 let, stále jej můžete využít ve svůj prospěch. Akciový trh v dlouhodobém horizontu roste, přestože do něj zasahují ekonomické krize i krátkodobé tržní korekce. Pokud se vám tedy podaří najít společnost s velkou vnitřní hodnotou, budete na konci investičního horizontu bohatší než na jejím začátku. Investiční riziko při dlouhém horizontu je tedy výrazně nižší a zároveň díky efektu složeného úročení vyděláte daleko více – podrobněji o složeném úročení zde.

4) Nakupujte, když ostatní prodávají

Pokud investujete dlouhodobě, neměli byste se nechat vyděsit propadem akciových trhů. Pokud vlastníte akcie kvalitních společností, můžete na základě historických zkušeností očekávat, že trh se dříve či později vzpamatuje. Pád na akciovém trhu si potom můžete představit jako slevu. Pokud ceny akcií padají, může být vhodné je do portfolia co naopak dokoupit, abyste mohli maximálně těžit z následného oživení.

Vstoupit do světa investic není snadné. Začínající investor se musí naučit správné návyky, jak zacházet s penězi, zorientovat se v nabídce finančních a investičních produktů, správně si nastavit investiční strategii a důvěřovat sám sobě a vytyčené cesty k finanční svobodě se držet. Jedině tak se může stát bohatým.

Pokud je Vám 30 a více let a máte pocit, že jste měli začít investovat dříve máte částečně pravdu. Vždy bude platit pravidlo, že nejlepší doba k investování byla před 10 lety. Ta druhá nejlepší doba je dnes.

Nebojte se tedy vydat na cestu za bohatstvím a finanční nezávislostí. V dnešní moderní době je to jednodušší než kdy jindy a dosáhnout pohádkového bohatství může skutečně každý. Zvlášť pokud se budete řídit radami a pravidly Warrena Buffetta.

Anketa

Jak jste na tom s investicemi vy?

Děkujeme, váš hlas byl započítán.
Celkem 170 čtenářů hlasovalo.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo