Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je na čase se zbavit Buffettových akcií? Jaké akcie vyletěly o 300 %? | Burza s odstupem

Jaký dopad mělo na trhy snížení sazeb amerického Fedu? Proč je možná na čase zbavit se akcií Buffettovy společnosti? Které akcie letí do stratosféry, když v týdnu vyskočily o 60 %?

Je na čase se zbavit Buffettových akcií? Jaké akcie vyletěly o 300 %? | Burza s odstupem

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jaký dopad mělo na trhy snížení sazeb amerického Fedu, proč je možná na čase zbavit se akcií Buffettovy společnosti, a které akcie naopak letí do stratosféry, když v týdnu vyskočily o 60 %!

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie se dostaly na nová maxima, když investoři oslavovali snížení sazeb Fedu

Indexy velkých společností – S&P 500 a Dow Jonesse posunuly na rekordní maxima, když investoři oslavovali zahájení cyklu snižování úrokových sazeb Federálního rezervního systému.

Rally byla také poměrně široká, přičemž indexy s menší kapitalizací dosáhly lepších výsledků, i když zůstaly pod předchozími maximy – například index Russell 2000 akcií s malou kapitalizací zakončil týden zhruba 9 % pod historickým maximem, které vytvořil v listopadu 2021.

Událostí, která dominovala sentimentu během týdne, bylo oznámení snížení sazeb Fedu po jeho středečním zasedání.

Po většinu předchozího týdne se podle trhů s futures sledovaných nástrojem CME FedWatch názor na to, zda tvůrci politiky sníží sazby o čtvrt bodu (25 bazických bodů) nebo o půl bodu (50 bazických bodů), zhruba rozdělil.

Prvotní reakce na rozhodnutí Fedu “jít do toho víc” a snížit sazby o 50 bazických bodů – první snížení v jakémkoli rozsahu od března 2020 – byla poměrně tlumená a index S&P 500 na konci týdne mírně klesl.

Poklesy trhů v návaznosti na zahájení cyklu snižování sazeb Fedu však nejsou neobvyklé, od poloviny 90. let k nim došlo ve dvou z pěti takových případů.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Berkshire Hathaway zpomalila odkupy akcií navzdory rostoucím cenám akcií

Berkshire Hathaway se nedávno připojila k exkluzivnímu klubu poté, co překonala hodnotu bilion dolarů, ale tento milník má háček. Po období agresivního odkupu akcií nadnárodní holding zpomalil svůj program zpětného odkupu na nejnižší úroveň od roku 2018.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku nakoupil vlastní akcie za pouze asi 345 milionů dolarů, což je nejnižší čtvrtletní hodnota od roku 2018 a zdaleka ne 9 miliard dolarů čtvrtletních odkupů z konce roku 2020.

Nedávná rallye společnosti posunula její ocenění na úroveň, kterou musí zvažovat i Warren Buffett.

  • Akcie třídy B společnosti Berkshire od počátku roku vzrostly o necelých 26 %, čímž překonaly 20% růst indexu S&P 500. Mezitím hotovostní rezervy společnosti dosáhly ke konci června hodnoty asi 277 miliard dolarů.
  • Buffett však ve svém únorovém dopise akcionářům varoval, že obrovská velikost konglomerátu a nedostatek atraktivně oceněných společností k akvizici naznačují, že “není možné dosáhnout závratných výsledků”.

Příliš horké na to, aby se to dalo zvládnout:

To, že Berkshire zpomaluje odkupy, je v souladu s její politikou nakupovat akcie pouze tehdy, když jsou pod vnitřní hodnotou. K tomuto opatrnému postoji může přispívat i zavedení nové 1% daně na zpětný odkup akcií v loňském roce.

Přesto si investoři kladou otázku, zda zpomalení nenaznačuje obavy z nadhodnocení, pokud Buffett není ochoten jít a koupit vlastní akcie za tyto ceny.

Pokud Buffett nekupuje své vlastní akcie za aktuální cenu, proč bychom to měli dělat my?

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway a hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Berkshire Hathaway (B) / BRK-B
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Společnost Intuitive Machines získala rekordní zakázku NASA na lunární komunikační a navigační systém

Když Wall Street nemůže mít SpaceX, spokojí se s druhou nejlepší věcí – vycházející hvězdou vesmírného průmyslu. Investoři posílají do stratosféry akcie vysoce prosperujících společností z oblasti vesmíru a jednou z nich je Intuitive Machines.

Tento inovátor v oblasti vesmírné robotiky vzrostl od začátku roku o téměř 300 % díky novým zakázkám a úspěšnému přistání měsíčního vozítka. Ve středu však skutečně vystřelil své druhé raketové motory.

  • NASA udělila průkopníkovi vesmírného výzkumu kontrakt v hodnotě 4,82 miliardy dolarů na stavbu a rozmístění satelitů na oběžné dráze Měsíce, které budou zajišťovat komunikaci a navigaci pro pilotované mise agentury s názvem Artemis.
  • Jedná se o největší zakázku v historii společnosti – a od tohoto oznámení akcie prudce vzrostly o více než 60 % a jejich tržní hodnota přesáhla miliardu dolarů.

Co je hnací silou akcií Intuitive Machines?

Kromě toho, že společnost vyslala první americkou kosmickou loď, která se po 50 letech dotkla povrchu Měsíce, má také spoustu další katalyzátorů.

Díky tomu, že NASA plánuje další lunární mise, získal tento klíčový hráč v oblasti vesmírných technologií tři zakázky, včetně návrhu lunárního vozítka s posádkou a vyhlíží také další příležitosti.

Vývoj ceny akcií Intuitive Machines od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LUNR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie se pohybovaly převážně do strany

Hodnota panevropského indexu STOXX Europe 600 se v týdnu téměř nezměnila, protože rally vyvolaná snížením úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem vyprchala a investoři začali být opatrní ohledně výhledu měnové politiky ECB.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách se také vyvíjely bez výraznějších změn. Italský FTSE MIB vzrostl o 0,58 %, francouzský index CAC 40 přidal 0,92 % a německý DAX si připsal 0,53 %. Drobně ztratil pouze britský index FTSE 100, a to 0,52 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Bank of England ponechává sazby beze změny. Inflace ve Spojeném království hlásí setrvalý stav

Bank of England podle očekávání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu na úrovni 5,0 %, přičemž Výbor pro měnovou politiku hlasoval v poměru 8:1 pro její nezměnění.

Banka netradičně poskytla výhledové pokyny k vývoji sazeb, když uvedla, že “při absenci podstatného vývoje je nadále vhodný postupný přístup k odstraňování omezování politiky”.

Guvernér Andrew Bailey zdůraznil: “Je nezbytné, aby inflace zůstala nízká, takže musíme být opatrní, abychom nesnižovali příliš rychle nebo o příliš mnoho.” Přesto Bailey dodal, že je optimistický, že sazby budou dále klesat, jakmile se objeví důkazy o ochlazování základních cenových tlaků.

Celková inflace dosáhla v srpnu meziroční míry 2,2 %, což je beze změny oproti červenci, ale meziroční růst cen ve službách – který Bank of England bedlivě sleduje kvůli složce mezd – zrychlil z 5,2 % na 5,6 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 5 let
Vývoj inflace ve Spojeném království za posledních 5 let

Velký pád Číny pokračuje, země čelí deflační spirále

Jak už bylo řečeno, na evropském trhu panoval v týdnu klid, proto se v této části výjimečně podíváme také do Číny.

Čínský rok Dřevěného draka, tradičně spojovaný s úspěchem a vitalitou, se změnil v rok deflace. Druhá největší ekonomika světa se nyní potýká s deflací již pět čtvrtletí v řadě – analytici Morgan Stanley ji označují za “veřejného nepřítele Číny č. 1”.

Imploze čínského trhu s nemovitostmi, který je páteřním aktivem, omezila spotřebu a investice, čímž se země dostala do nebezpečné spirály.

  • Tento útlum spotřeby vedl k téměř dvouletému propadu cen čínské výroby – táhne dolů mzdy, protože zisky podniků klesají, což dále ohrožuje spotřebitelské výdaje.
  • S oslabením domácí poptávky se pro Čínu stávají záchranným lanem zahraniční trhy – prudký nárůst vývozu však vyvolal nové evropské obchodní bariéry. Investiční ředitel největšího evropského správce aktiv Amundi navíc očekává posílení amerických cel bez ohledu na příštího zvoleného prezidenta.

Odliv investorů:

S rostoucími hospodářskými problémy Číny se investoři stahují, takže index CSI 300 klesl od začátku roku o přibližně 6 %, což je v ostrém kontrastu s přibližně 20% ziskem indexu S&P 500.

Málokdo má zkrátka zájem kupovat čínská aktiva a také financování čínských startupů prudce pokleslo – v loňském roce vzniklo pouze 1 200 nových startupů, což je prudký pokles oproti vrcholu roku 2018, kdy jich vzniklo 51 300.

Jak postupujeme rokem Dřevěného draka, čínský koláček štěstí promluvil – odhalil ekonomické neštěstí.

Vývoj hodnoty indexu CSI 300 od začátku roku

Index PX si připsal drobný zisk

Pražská burza se již třetí týden v řadě obchodovala téměř beze změny. Index PX zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 581 bodů, když si připsal asi 0,5 % hodnoty.

Většina námi sledovaných titulů si však připsala zisk přes 1 %. Tedy všechny bankovní akcie – Erste Group, Komerční banka a Moneta – a za vítěze týdne můžeme označit největší emisi pražské burzy – akcie ČEZ.

Nejskromnější zisk si pak připsaly akcie výrobce tabákových výrobků – Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin vyskočil po rozhodnutí Fedu, Trump zahajuje DeFi projekt

Bitcoin tento týden vystřelil vzhůru po dlouho očekávaných středečních škrtech v úrokových sazbách ze strany Federálního rezervního systému. Největší digitální mince má kolem nedělní 10. hodiny cenu 63 000 dolarů, což představuje přibližně 5% sedmidenní nárůst.

Po oznámení Fedu se obchodníci vrhli zpět do rizikovějších aktiv, jako jsou právě kryptoměny – kterým se v prostředí nízkých úrokových sazeb obvykle daří lépe.

Stojí však za zmínku, že největší digitální mince má před sebou ještě dlouhou cestu, než se dotkne své rekordní ceny 73 737 dolarů, která byla stanovena letos v březnu.

Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, Ethereum, si za poslední týden polepšila o téměř 7 %. Mince rostla navzdory tomu, že investoři nadále vybírají peníze z nově schválených burzovně obchodovaných fondů (ETF).

A z největších mincí a tokenů podle tržní kapitalizace pokračoval i růst BNB a Solany, které si připsaly 5,5, respektive 7,5 %. Vítězem tohoto týdne mezi největšími kryptoměnami je však Avalanche, který za sedm dní poskočil o více než 10 %.

Z dalších zpráv stojí za zmínku:

  • Donald Trump konečně spustil svůj krypto projekt. V živém rozhovoru pro Rug Radio republikánský prezidentský kandidát a jeho spojenci uvedli, že projekt decentralizovaných financí (DeFi), nazvaný World Liberty Financial, bude nabízet výpůjční a úvěrové služby pro kryptoměny v síti Ethereum.
  • Společnost MicroStrategy pak pokračovala v nákupu Bitcoinu a přidala do své rozvahy dalších 458,2 milionu dolarů v digitálních mincích.
Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Zlato opět posunulo své historické maximum

Po předcházejícím týdnu, ve kterém cena ropy konsolidovala, jsme se tentokrát dočkali výraznějšího zisku. Cena americké ropy WTI vzrostla o necelá 3 % a americký ropný benchmark se opět dostal nad úroveň 70 dolarů za barel.

Více než 3% zisk pak vykázal globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil jen lehce pod cenou 74 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Již druhý týden v řadě ceny zlata posouvaly své historické maximum. Spotová cena zlata se během páteční seance dotkla hodnoty 2 625 dolarů za unci a zakončila týdenní obchodování na úrovni 2 621 dolarů, což představuje týdenní zisk 1,61 %.

Podobně rostl i nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata, který rovněž stanovil své nové historické maximum a týdenní obchodování uzavřel ještě o 26 dolarů výše.

Srovnatelně se zlatem se v tomto týdnu vyvíjela i cena stříbra – obvykle volatilnějšího drahého kovu. Za posledních 5 obchodních dní si menší sourozenec zlata připsal přes 1 % hodnoty a zakončil týdenní obchodování nad cenou 31 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje ještě o 37 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Komodity zůstanou i tématem čísla týdne, a to konkrétně měď. Ta se sice netřpytí jako zlato nebo stříbro, ale její hrozící nedostatek přitahuje pozornost všech.

Těžební gigant BHP varuje, že by exponenciální růst umělé inteligence mohl výrazně zhoršit již tak napjatou nabídku mědi.

Očekává se, že do roku 2050 celosvětová poptávka po tomto kovu vyskočí o 72 % na 52,5 milionu tun ročně – z 30,4 milionu tun v roce 2021, a to především díky datovým centrům a výpočetní infrastruktuře poháněné umělou inteligencí. Proto jako číslo týdne volíme 72.

Číslo týdne

V loňském roce dosáhly celosvětové zásoby mědi nejnižší úrovně od roku 2008. Finanční ředitelka BHP, Vandita Pant, poznamenává, že dnes tvoří datová centra méně než 1 % poptávky po mědi a očekává se, že do roku 2050 to bude 6 až 7 %.

Měď je klíčová pro vše od elektrických vozidel po větrné turbíny a její nedostatek by mohl narušit celosvětové úsilí o změnu klimatu.

Vzhledem k tomu, že zprovoznění nových dolů trvá až 23 let, čelí odvětví obrovskému tlaku na uspokojení rostoucí poptávky – přechod na obnovitelné zdroje energie v energetických a dopravních systémech bude vyžadovat mnohem více tohoto kovu, než jsou výrobci schopni v současnosti dodat.

Velká otázka zní: “Může se nám podařit vytěžit dostatek mědi, nebo nenasytný hlad umělé inteligence zhatí naše sny o zelené energii?”

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.