Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je čas investovat do Alibaby? Proč může být tato čínská akcie zlatým dolem?

Akcie Alibaby prošly obrovskými propady, ale nyní to vypadá, že čínská vláda chce ekonomiku opět nastartovat. Zjistěte, proč může být Alibaba skvělou příležitostí pro odvážné investory.

Je čas investovat do Alibaby? Proč může být tato čínská akcie zlatým dolem?
Zdroj: cdn.spark.app

Alibaba je asi jednou z nejvíce propíraných akcií posledních let. Jedná se o takový čínský Amazon. Firma provozuje on-line tržiště podobně jako zmíněný Amazon nebo polské Allegro, kromě toho také poskytuje cloudové služby.

Poslední roky se ovšem akcie společnosti dramaticky propadly. Jednak kvůli nátlaku a omezením ze strany čínské vlády, a také díky obecnému pesimismu investorů vůči čínským akciím.

Zdálo se, že cena akcií Alibaby snad nikdy nenajde svoje dno a ohodnocení bylo až absurdně nízké.

Akcie od podzimu 2020 v podstatě jen neustále klesaly, proto nad nimi mnoho investorů zlomilo hůl.

Čínská vláda však v nedávné době oznámila ekonomické stimuly za stovky miliard dolarů, což byl obrovský impuls pro obrat ve vývoji na čínských akciích.

Je konečně tedy deprese kolem Alibaby a čínských akcií u konce? Přišel už ten správný čas investovat?

Na úvod by bylo dobré blíže představit celkovou situaci v Číně, kterou by měl každý investor znát před jakoukoli investicí v Číně.

Čína aneb chytání padajícího nože

Čínská ekonomika byla několik posledních dekád jako nezastavitelný motor růstu, ale v posledních letech se hnací kolečka začala zadrhávat.

Zdroj: statista.com
Graf ročního růstu HDP Číny za posledních 40 let
Graf ročního růstu HDP Číny za posledních 40 let

Investoři proto začali dramaticky měnit svůj názor na čínské akcie a hromadně se jich zbavovat. Mezi únorem 2021 a únorem 2024 hlavní index Hang Seng odepsal kolem 50 % své hodnoty.

Nejdříve se nenaplnila očekávání ohledně oživení po pandemii covid-19, potom investory vůbec nepotěšily kroky čínské vlády, respektive vládnoucí komunistické strany.

Ta svými regulacemi začala zásadně omezovat čínské technologické giganty jako právě Alibabu či Tencent.

Vývoj hodnoty indexu Hang Seng v období únor 2021 až únor 2024

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Poslední hřebíček do rakve čínském kapitálovému trhu byla realitní krize. V Číně dost zamrzl trh s bydlením, protože lidé přestali kupovat nové nemovitosti (hlavně byty), kterých byl přebytek.

Většina čínských developerů se financovala na dluh a dluhy těchto firem byly opravdu astronomické. Například společnost Evergrande, která je ikonou celé této krize, měla dluh kolem 300 miliard USD (největší na světě ze všech firem).

Info

Stačilo jen malé zadrhnutí a celý realitní sektor by se začal bořit jako domino. Na stavebnictví je dle odhadu navázáno až 30 % HDP Číny, takže hrozilo, že by problémy realitního trhu mohly způsobit významnou krizi celé čínské ekonomiky.

Vypadalo to, že v Číně číhá jedno riziko za druhým a výprodeje na čínských akciích nebraly konce. Nešlo o to, jak dobrou má firma konkurenční výhodu či jak schopný má management. Každá akcie v podstatě bez výjimek klesala.

Ocenění srovnatelných amerických firem bylo i několikanásobně vyšší než u těch čínských. Často i ty velmi kvalitní a rostoucí firmy měly P/E poměr pod hodnotou 10 bodů.

Velká jména zkouší na Alibabě své štěstí

Nikdo v podstatě nechtěl mít žádnou čínskou akcii v portfoliu až na pár výjimek. Například pravá ruka Warrena Buffetta, Charlie Munger, do svého portfolia přikupoval akcie Alibaby od začátku roku 2021, ale ty se dále a dále propadaly.

Po několika měsících sám konstatoval, že podcenil problémy v čínské ekonomice, a také nepředvídatelnost kroků komunistické strany.

Nakonec akcie Alibaby prodal se značnou ztrátou na konci roku 2022.

Během první poloviny letošního roku, kdy už pesimismus kolem čínských akcií snad ani nemohl být vyšší, se rozhodl jít proti všem Michael Burry.

Tento investor se proslavil správnou předpovědí velké hypoteční krize v USA v roce 2008, kdy si jako jeden z mála vsadil na kolaps trhu s bydlením.

Zde naopak byl, na rozdíl od všech, optimistou ohledně vývoje čínských akcií a v polovině roku 2024 skoro polovinu jeho portfolia tvořily právě čínské akcie. Největší pozici měl v Alibabě, pak následovala společnost Baidu a JD.

Zdroj: gurufocus.com
Burryho portfolio ke konci 2. čtvrtletí 2024
Burryho portfolio ke konci 2. čtvrtletí 2024

Těžko říct, jestli je Burry takový génius, ale asi trefil tu nejlepší příležitost pro nákup čínských akcií.

Je Čína opět v kurzu?

V posledních 14 dnech se Čína rozhodla provést několik opatření, aby opět nastartovala ekonomický růst nad 5 %.

Bankám byly snížené povinné minimální rezervy o 0,5 %, což by mělo uvolnit do ekonomiky až 150 miliard USD. Vláda by měla vydat dluhopisy skoro za 300 miliard USD a tyto peníze by se také měly napumpovat do ekonomiky (dotace, příspěvky na děti).

Dle agentury Bloomberg vláda také zvažuje injekci kolem 150 miliard USD do místních bank.

Celkem to jsou opravdu kolosální stimulační opatření, která způsobila (dočasný) obrat na čínském akciovém trhu.

Index Hang Seng vyrostl během tří týdnů skoro o 30 %, akcie Alibaby o 35 % na $90 za akcii, což je stále hluboko pod maximem 309,92 USD z roku 2020.

Aktuální vývoj ceny akcií Alibaba

Načítání
Načítání
Koupit akcie Alibaba! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Alibaba neboli Amazon made in China

Společnost vstoupila na burzu formou IPO v roce 2014 za 68 USD za akcii. Od té doby tržby vrostly 16 násobně z 8,5 mld. USD na 134 mld USD. Provozní peněžní toky vzrostly 6 násobně za stejné období.

Přitom se Alibaba aktuálně obchoduje za $90 za akcii, což potvrzuje, že akcie jsou historicky stále relativně levné.

Alibaba je největším čínským on-line tržištěm a obchodem, který má více než 1 miliardu uživatelů z celého světa. Tohoto milníku dosáhlo jen pár společností na světě jako Meta, Apple, Microsoft či Google.

Info

Společnost si kolem své platformy vybudovala velmi silný ekosystém, který sdružuje zákazníky, maloobchodníky, dopravce, strategické partnery a další.

Do něj spadají domácí značky (vlastněné Alibabou) Taobao, Tmall, Taobao Deals, Taocaicai, Freshippo nebo Tmall Supermarket. Známější jsou asi mezinárodní jména jako Lazada, AliExpress, Trendyol, Daraz a Alibaba.com.

Mimo firmy spojené s obchodem ještě společnost vlastní rozvoz jídla Ele.me nebo mezinárodní logistickou společnost Cainiao.

Také stejně jako Amazon je velkým poskytovatelem cloudových služeb, což je velmi rostoucí segment. Alibaba zde má 4% tržní podíl a je 4. největší poskytovatel hned po Amazonu, Microsoftu a Alphabetu.

Zdroj: statista.com
Graf tržních podílů firem na celosvětovém cloudovém trhu v 1. čtvrtletí 2024
Graf tržních podílů firem na celosvětovém cloudovém trhu v 1. čtvrtletí 2024

Kromě cloudu se i jako Amazon (Amazon Prime) firma pustila do tvorby a distribuce filmového obsahu.

Zatím ale tvoří 80 % tržeb on-line tržiště a cloud, takže ostatní segmenty zatím jsou docela zanedbatelné.

E-commerce a cloud: Dvě nejdůležitější divize pro budoucnost firmy

Pozice Alibaby je v oblasti on-line nakupování v Číně naprosto dominantní a jen těžko ji někdo nový nahradí.

Většina tržeb Alibaby v segmentu obchodu plyne z poplatků, které platí malé obchody za umístění svých produktů do on-line tržiště od Alibaby. Pokud chce nějaký nový obchod v Číně uspět, téměr jistě půjde se svými produkty právě sem.

Takto platformy Alibaby využívá několik stovek tisíc malých obchodů. Alibaba si za to účtuje 0,3 – 5 % z ceny prodaného zboží podle velikosti obchodu a podle místa v pořadí, na kterém se zboží ukáže zákazníkovi.

Alibaba je pak největší poskytovatel cloudových služeb v regionu východní Asie. Aktuálně má kolem 5 milionů platících uživatelů, což skýtá stále velký potenciál k růstu.

Tržby z cloudu by mohly i díky pokračující AI adopci růst o 15 až 20 % ročně.

Ostatní velcí zmínění poskytovatelé cloudových služeb jsou v Číně často zakázáni a z toho by mohla firma výrazně těžit.

Jak velká jsou rizika a jakou by měla hrát roli při ocenění?

To je otázka za milion dolarů, která se jen velmi těžko dá správně zodpovědět.

Rizika jsou pravděpodobně nejdůležitější faktor při oceňování této společnosti. Investoři na ně mají často dost protichůdné názory. Hlavně se liší jejich mínění na velikost pravděpodobnosti, že tato rizika skutečně nastanou.

Nejistota je hlavní důvod, proč jsou akcie levné. Mnoho investorů radši investuje do společností, kde si myslí, že situaci dokáží lépe přečíst, i když ví, že možná potenciál Alibaby je větší.

Potenciálních problémů a rizik je opravdu mnoho.

Stimuly se můžou ukázat jako krátkodobé řešení a později se čínská ekonomika opět dostane do problémů, což velmi negativně zasáhne i Alibabu.

Kroky komunistické strany můžou zásadně narušit fungování obchodního modelu Alibaby nebo přímo omezit fungování společnosti jako takové.

Za zmínku stojí pokuta od čínské vlády ve výši 2,8 miliardy USD v roce 2021 (cca 15-25 % zisku). Něco podobného se nedá vyloučit ani v budoucnu.

Jakákoli eskalace napětí mezi západem a Čínou, nepřinese firmě ani jejím akcionářům nic dobrého.

Západní země můžou zásadně omezit fungovaní Alibaby mimo Čínu.

I kdyby se nestaly žádné zásadní negativní události, pesimismus vůči Alibabě, či celému čínském akciovém trhu může mezi investory opět převládnout a akcie Alibaby můžou zůstat extrémně levné víceméně navždy.

Info

Stručněji řečeno je reálný scénář, že bude Alibaba prosperující technologický gigant, ale bohužel i ten, že firma v podstatě úplně zanikne.

Jaké je tedy aktuální ocenění a výhled?

Aktuální P/E společnosti činí 18,46, což nevypadá vůbec levně. Na druhou stranu v posledních měsících zisk společnosti snížilo několik jednorázových položek, které by se už v budoucnu neměly opakovat.

Normalizované P/E (forward P/E) pro další rok je 9,03, to i přes nárůst z poslední doby stále levně vypadá. Analytici navíc předpovídají růst tržeb kolem 10 % pro následující roky.

Násobek volných peněžních toků by se pro další roky mohl blížit dokonce 10 a méně.

Například Amazon se obchoduje s forward P/E kolem 38,28. Za podobné násobky ziskovosti se obchodují i další americké technologické firmy jako Apple, Microsoft či Meta.

TIP

Pokud by Alibaba byla v prostředí jako americké firmy tak si určitě minimálně dvojnásobné ocenění zaslouží vzhledem ke konkurenčním výhodám a růstu.

Pokud by se situace v Číně uklidnila a komunistická strana by proti Alibabě nepodnikala další opatření a takto by to vydrželo několik let, je určitě reálné, že by se ocenění mohlo zvýšit.

I kdyby se ocenění vůbec nezvýšilo, prostředí zůstalo stabilní a společnost dále rostla zmíněných 10 % ročně, investice by se mohla vyplatit a mít podobnou výnosnost jako americké indexy.

Při tak nízkém ocenění a vysoké konverzi zisku na volné peněžní toky by firma mohla vyplácet vyšší jednociferné dividendy, či dělat zpětné odkupy akcií, což také vypadá poměrně atraktivně.

Za poslední měsíce společnost snížila počet akcií v oběhu o několik procent.

Zdroj: sec.gov
Graf objemu zpětných odkupů akcií Alibaba za jednotlivá čtvrtletí (v miliardách dolarů)
Graf objemu zpětných odkupů akcií Alibaba za jednotlivá čtvrtletí (v miliardách dolarů)

Slovo závěrem

Alibaba je velmi kvalitní firma s dominantním postavením a velmi propracovaným ekosystémem, který je pro konkurenci téměř nemožné replikovat.

Na druhou stranu je zde mnoho rizik, zásah komunistické strany, ekonomická krize, geopolitické napětí, která negativně působí na ocenění společnosti.

Investoři, kteří nemají žaludek na mnoho nejistoty, by se akciím Alibaby měli raději vyhnout.

Naopak těm, kterým napětí nevadí a mají rádi riskantní příležitosti, můžou akcie přinést stále zajímavý výnos právě díky nižšímu ocenění. Je ale velká šance, že čínský akciový trh zažije ještě mnoho turbulencí, i při vzestupné trajektorii.

Nedávný raketový růst způsobený stimulačními opatřeními se s největší pravděpodobností už nebude v takové intenzitě opakovat.

Přesto pokud se situace v Číně stabilizuje, mohou akcie Alibaby přinést investorům zhodnocení podobné, či lepší než ty americké.

Uvažujete o investování do akcií Alibaba? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Analytik na volné noze a investor. Vždycky se zajímal o široké spektrum oborů. Baví ho získávat nové znalosti, snaží se pochopit a analyzovat fungování světa kolem něj, což ho zavedlo na střední škole až do světa investování.

Věnuje se analyzovaní společností z různých odvětví z celého světa, které mají zajímavý příběh a jsou často opomíjeny.

Rád čte různé knihy a články o investování, geopolitice či historii a snaží se v nich najít inspiraci pro svoje investiční teze. Největším vzorem mu je Peter Lynch, se kterým sdílí myšlenku, že nejdůležitější pro investovaní nejsou geniální znalosti matematiky, nýbrž selský rozum, logika, psychika a trpělivost.

Kromě studia ekonomie a financí se ještě stará o akciové portfolio v menší rodinné firmě.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.