Na začátku každého roku si nejen Češi, ale i lidé v ostatních státech, dávají různá finanční předsevzetí – např. začnu investovat, budu investovat pravidelně každý měsíc, nebudu tolik utrácet a ušetřené peníze budu spořit atd. Daří se vám ale těchto předsevzetí držet a začali jste už investovat?
Rostoucí inflace to je hlavní hlavní důvod, který nutí i běžné spotřebitele, aby se zamysleli nad tím, jak ochránit své finance. Strategie schovávání peněz pod polštářem však může přinést více škody než užitku, neboť peníze postupně ztrácí na své hodnotě.
Pokud hledáte způsob, jak své úspory ochránit, investování může být správnou volbou a rovněž skvělým předsevzetím nejen na rok 2022.
Spoření jako novoroční předsevzetí
Odborníci na tuto problematiku říkají, že vhodné je nastavit si trvalý příkaz, třeba i s konkrétním názvem spoření či investování a nasměrovat ho na konkrétní spořicí účet či investiční produkt. V důsledku toho pak úspory nebudete mít tolik na očích a snadněji odoláte pokušení s nimi nakládat.
V případě, že peníze nebudete potřebovat delší dobu, měli byste je investovat (do akcií, do komodit). Při investování jsou důležité odhodlání, disciplína a konkrétní cíle. S tímto vám může pomoci i dohled dalšího zodpovědného člověka (odborník nebo někdo z rodiny).
Plánování výdajů
Pomocí plánování výdajů lze nastartovat své spoření i investování.
Mnoho lidí říká, že nemají peníze a tudíž nemají z čeho spořit či investovat. Tento negativní faktor je samozřejmě brzdí a odklání od spoření či investování. Ovšem existuje celkem snadné a známé pravidlo, kterým se ale mnozí neumějí nebo nechtějí řídit.
Nejdříve je nutné důkladné plánování výdajů, abychom dokázali získat peníze na spoření. Na začátku roku je proto dobré si vytvořit rezervu rodinného rozpočtu. Stačí si sepsat všechny výdaje a určit si priority, tedy opravdu nutné výdaje. Méně podstatné položky lze snížit nebo úplně vypustit. Mnoho položek z vašeho rozpočtu lze škrtnout nebo nahradit levnější variantou. Příkladem může být změna dodavatelů energií, komunikačních služeb, o refinancování nebo spojení úvěrů atd.
Dále je vhodné sestavit také dlouhodobý finanční plán na několik let. Pokud si chcete koupit auto nebo dům, naspořit dětem na studium nebo cokoli jiného, je potřeba to vše zohlednit a začít hledat ve výdajích rezervy na spoření. Je správné mít naspořenou finanční rezervu alespoň ve výši 6 měsíčních výdělků.
Začněte spořit a investovat
Pokud máte finanční rezervu už vytvořenou, můžete se pustit do spoření a investování. Mnoho začátečníků v oblasti investic chce peníze zhodnotit rychle a co možná nejvíce. Tak ale nefunguje.
Je nutné pamatovat, že čím vyšší riziko jste ochotni podstoupit a čím déle necháte peníze pracovat, tím vyšší výnos můžete očekávat.
Na finančním trhu se můžeme setkat s konzervativními výnosy od 3 % až vysoké a rizikové výnosy nad 10 % ročně.
Současná situace na Ukrajině ukazuje, jak důležitá je diverzifikace portfolia, tedy rozložení investovaných peněz do většího množství nástrojů. Odborníci doporučují diverzifikovat portfolio tak, aby akcie byly z celého světa a na jednotlivé sektory a regiony se soustředit až posléze. Jako určité zajištění portfolia je namístě zvážit 10-15 % peněz vložit do drahých kovů, které stabilizují celkovou hodnotu investovaných peněz v době prudkých tržních výkyvů.
Závěr
Abychom se dlouhodobě drželi předsevzetí, je vhodné nastavit si trvalý příkaz, třeba i s konkrétním názvem spoření či investování a nasměrovat ho na konkrétní spořicí účet či investiční produkt.
Je důležité naplánovat své výdaje a vytvořit rezervu rodinného rozpočtu. Stačí si sepsat všechny výdaje a určit si priority, tedy opravdu nutné výdaje. Méně podstatné položky lze snížit nebo úplně vypustit. Mnoho položek z vašeho rozpočtu lze škrtnout nebo nahradit levnější variantou.
Dále je vhodné sestavit si dlouhodobý finanční plán a je správné si sestavit rezervu alespoň ve výši šesti měsíčních výdělků. Dnešní situace na Ukrajině ukazuje, jak je důležité diverzifikovat portfolio. Jestliže s investováním právě začínáte, zajímat vás pravděpodobně budou konzervativnější druhy investic s nižším rizikem.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.