Už více než měsíc dochází k propadu cen akcií společnosti Tesla. Co tento propad způsobuje a jaký to má vliv na Elona Muska?
Akcie Tesly v roce 2020 získaly 743 %, což ji posunulo na 5. místo v seznamu nejcennějších společností na akciovém trhu. A akcie začaly v prvních týdnech roku 2021 dále stoupat a do 26. ledna získaly dalších 25 % (na rekordně vysokou hranici 883,90 USD). Akcie však od té doby ztratily téměř třetinu své hodnoty. Minulý týden akcie pokračovaly v propadu o 11,5 %.
Od 2. února do současnosti se akcie Tesly propadly o 28 %. Muska, který vlastní téměř 18 % akcií, zasáhla největší část tohoto výprodeje.
Generální ředitelé společností Tesla (Elon Musk) a Amazonu (Jeff Bezos) si od ledna vyměňují místa na seznamu Bloombergových nejbohatších lidí na světě. Musk však nyní sedí na vzdáleném druhém místě o 157 miliard dolarů, ve srovnání s jměním Jeffa Bezose ve výši 177 miliard dolarů. Musk prozatím zůstává 21 miliard dolarů před zakladatelem společnosti Microsoft Billem Gatesem, který zůstává třetím nejbohatším člověkem na planetě.
Propad Muskova jmění a tržní hodnota Tesly
Bloombergův index miliardářů uvádí, že Muskovo bohatství minulý týden pokleslo o 27 miliard dolarů. Pokles jeho jmění se zhruba rovná celkovému jmění, které drží James Dyson – podle Bloomberg 52. nejbohatší člověk na světě.
Dyson je zakladatel britské technologické společnosti Dyson, která vyrábí vysavače, sušiče rukou a ohřívače.
Pokles cen akcií poslal tržní hodnotu Tesly na 7. místo za Facebook a Berkshire Hathaway. V pondělí 8. 3. uzavřela akcie pod 600 USD což je poprvé od začátku prosince 2020.
Mimochodem Musk je také největším akcionářem společnosti SpaceX.
Technologické akcie se v posledních týdnech propadají
Wall Street jakožto finanční centrum USA se obává rostoucích výnosů na desetiletých amerických dluhopisech. Výnosy těchto dluhopisů už jsou nad 1,5 %.

Jde o to, že v poslední době byl zaznamenán vysoký růst těchto výnosů, což trhy znervóznělo. Nyní dochází stále k růstu výnosů amerických státních dluhopisů, ale jedná se spíše o pomalý růst, což nyní v úterý 9. 3. trhy uklidnilo.
Lze to sledovat také na akciích Tesly, které se dne 9. 3. odrazily od pomyslného dna.
Toto také nahrává posilování dolaru jak na páru s eurem tak na dalších měnách.
Obavy z růstu inflace
Na finančních trzích také panují obavy z růstu inflace. Někteří analytici předpovídají, že americká centrální banka Fed zvýší úrokové míry dříve, než trh očekával. Obecně lze říci, že na obavy z růstu inflace doplácejí akcie. V současné době na to doplácejí akcie především z technologického sektoru.
Pondělí 8. 3. největší propady akcií z indexu S&P 500 (zdroj: Bloomberg):
- Monolithic Power Systems Inc -9,27 %
- Teradyne Inc -8,52 %
- Lam Research Corp -8,23 %
- Enphase Energy Inc -8,00 %
- Align Technology Inc -7,53 %
- KLA Corp -7,38 %
- Skyworks Solutions Inc -7,06 %
- NVIDIA Corp -6,97 %
- Applied Materials Inc -6,85 %
- Xilinx Inc -6,55 %
- Broadcom Inc -6,42 %
- Microchip Technology Inc -5,97 %
- Tesla Inc -5,84 %
I přes pokles cen akcií, patří Tesla mezi 10 nejhodnotnějších firem na trzích. Odborníci uvádějí, že jmění Elona Muska bude v následujících letech stoupat díky několika grantům na nákup akcií Tesly z minulého roku. V aktuálním roce 2021 se očekává schválení dalších třech grantů.
Jaký je váš názor na Teslu? Kterou akcii z indexu S&P 500 vy osobně považujete za nejrizikovější?