Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Revoluční plán ČNB: Jaká bude inflace v roce 2024? Čekají úrokové sazby lepší časy?

Publikováno
Revoluční plán ČNB: Jaká bude inflace v roce 2024? Čekají úrokové sazby lepší časy?
Zdroj: bsmedia.business-standard.com

Česká národní banka v čele s guvernérem Alešem Michlem má ambiciózní plán dostat inflaci v první polovině roku 2024 na úroveň 2 %. Vychází z přísné měnové politiky.

Sníží se úrokové sazby?

Sám guvernér prohlásil, abychom do doby, než bude inflace na 2 %, moc nečekali snížení úrokových sazeb. Ty jsou dosud na 7 %. Vidí chybu, že v posledních 10 letech jsme si žili nad poměry, úrokové sazby byly extrémně nízké a v roce 2016 a 2017 se vytisklo přílišné množství peněz,. To byla jedna z největších národohospodářských chyb, která se v naší historii stala.

Nyní splácíme daň za to, že jsme měli vyšší inflaci. Vysoké úrokové sazby nesou drahé hypotéky, úvěry a tedy můžeme říct, že zamrzl trh nemovitostí i úvěrový trh. Udržení úrokových sazeb, je podle guvernéra, jedním z nástrojů, jak docílit nízké inflace.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub připouští, že by obrat mohl přinést příští rok. Klíčová pro další vývoj bude spotřebitelská inflace CPI (index spotřebitelských cen) v lednu a únoru 2024.

Komentuje to slovy: “Pokud nastane to, v co věříme – že začátkem příštího roku bude inflace na nízkých jednociferných číslech, tak 7% nastavení reposazby ČNB bude stále evidentněji a zřetelněji přehnaně přísné a bude potřeba zahájit postupný proces snižování sazeb. Vyloučit rovněž nemůžeme, že se snižováním úrokových sazeb začneme už v letošním roce.”

Jak to vidí ekonomové a firmy?

Méně optimističtí jsou makroekonomové a analytici finančních trhů. Ti spíše očekávají, že v horizontu jednoho roku bude inflace na hodnotě 2,7 %.

Podnikatelský sektor se v názoru na očekávání ČNB značně rozchází. Většina oslovených firem čeká inflaci na vyšších úrovních než oznámila ČNB. Jiní jsou optimističtější a vidí světlo na konci tunelu.

Čtěte také: Výrazný pokles inflace v září! Čím byl způsoben a jaký vývoj nás dále v České republice čeká?
Líbil se vám tento článek?
12
7

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎