Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak obnovit rozbitý či ztracený Trezor pomocí seedu? [NÁVOD]

Ztratili jste Trezor? Nezoufejte! Naučte se obnovit svou peněženku díky vygenerovanému seedu a získejte zpět přístup ke kryptoměnám. V článku vás procesem provedeme krok za krokem.

Tomáš Hrůza
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Jak obnovit rozbitý či ztracený Trezor pomocí seedu? [NÁVOD]
Zdroj: depositphotos.com

Už jste někdy přemýšleli o tom, co by se vlastně stalo, kdybyste váš Trezor ztratili nebo kdyby se nějakou nešťastnou náhodou rozbil?

Co dělat, když Trezor někdo ukradne? Na tyhle otázky by měl umět odpovědět každý zodpovědný vlastník hardwarové peněženky. Že to nevíte? Od toho už jsme tu my.

Pokud nevíte, jak svůj Trezor obnovit a dostat se tak zpět ke svým kryptoměnám, jste na správné stránce. V tomto článku si totiž názorně ukážeme, jak probíhá obnova peněženky Trezor díky vygenerovanému seedu.

SHRNUTÍ: JAK OBNOVIT TREZOR V 6 KROCÍCH

K obnovení Trezoru budete muset následovat těchto šest kroků, které jsou detailně popsány níže v článku.

  • 1. KROK: Připravte si seed, bez něj se totiž neobejdete. Ten jste získali v předešlé aktivaci Trezoru.
  • 2. KROK: Stáhněte si aplikaci Trezor Suite nebo využijte webovou verzi. Pohodlně to zvládnete v obou variantách.
  • 3. KROK: Zvolte obnovu peněženky při výběru dalšího kroku.
  • 4. KROK: Vyberete délku seedu a zvolíte způsob obnovy. Tu můžete provést na počítači nebo na samotném zařízení.
  • 5. KROK: Zadáte na Trezoru svůj seed, ale dejte pozor, ať vás při tom nikdo nemonitoruje!
  • 6. KROK: Nastavení nového PIN kódu na zařízení. Ten slouží jako ochrana peněženky.

Dáváte přednost mluvenému slovu před článkem? Podívejte se na náš videonávod, kde uvidíte prakticky, jak se situací naložit.

Videonávod: Co dělat v případě ztráty Trezoru

Obsah článku o obnově Trezoru pomocí seedu

Co je to seed a jak funguje?

Nejprve si povíme trochu o teorii, tedy co je to seed, jak funguje a proč vaše kryptoměny nejsou uložené na peněžence. Jestliže potřebujete rychle obnovit svou peněženku a nechcete řešit nic jiného, pak klidně tuto část přeskočte.

Nicméně je dobré alespoň povrchově vědět, jak vaše peněženka pracuje. Můžete lidem tisíckrát říct, proč je seed to nejdůležitější ze všeho. Když ale nerozumí jeho významu, tak se tato zpráva v podstatě ztrácí ve větru.

Kde jsou vaše kryptoměny uložené?

Často si lidé myslí, že kryptoměnová peněženka funguje jako prasátko na mince. Předpokládají, že pokud si kryptoměny na svou kryptoměnovou peněženku odešlou, skutečně se tam nějakým způsobem uloží.

Realita je ale úplně jiná!

Kryptoměny existují pouze jako virtuální zápis na účtech v distribuované síti.

Ve velmi zjednodušeném podání si to můžete představit asi tak, že rozdáte mezi desítky tisíc lidí tu stejnou účetní knihu, do které se dělají jednotlivé zápisy vlastnictví.

Pokud si Pavel koupí jeden bitcoin od Martina, tak se ve všech účetních knihách zobrazí právě tato operace. Jednotka bitcoinu je následně virtuálně přiřazená k adrese, kterou vlastní Martin.

Když Martin prodá své coiny někomu jinému, stane se jen to, že se pomyslná hodnota na adrese přepíše ve všech knihách.

Tato účetní kniha může existovat v různých formách datových struktur, ve valné většině případů se však jedná o blockchain, pomyslný řetězec na sebe navázaných bloků obsahujících informace o všech proběhlých transakcích.

A kam do toho zapadá peněženka, když jsou kryptoměny uložené na blockchainu a ne na ní samotné?

K čemu slouží seed a kryptoměnová peněženka?

Při založení nové peněženky vám vždy program vygeneruje nějakou kombinaci slov. Jejich počet může být 12, 18 nebo 24. Tato slova jsou tzv. seed. Je vytvořený náhodně ze souboru 2 048 slov.

Poznámka

Teoreticky je tedy každý seed známý, nicméně šance na to, že se dvě peněženky po celém světě shodnou na stejném seedu, je zhruba jako kdybyste chtěli vybrat jeden konkrétní atom v celém známém vesmíru.

Odborně se tato událost nazývá kolize. Pokud si zvolíme variantu 24 slov, dostáváme 204824 různých kombinací (vybíráme 24 různých slov z 2048).

S tímto číslem (zhruba 3 x 1079) se skutečně blížíme počtu atomů ve vesmíru, jenž je odhadován na něco mezi 1078 a 1082.

Pokud by každý člověk na světě vlastnil kryptoměnovou peněženku s unikátním seedem, existovalo by přibližně 7 – 8 miliard seedů (7-8 x 109).

Dalších zhruba 1070 seedů by zbývalo. Pravděpodobnost kolize by tedy stále byla menší než 0,000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 1 %.

Z jednoho seedu pak přes různé derivační cesty vznikají jednotlivé privátní klíče, které se používají jako podpisy při tvorbě transakcí.

Z privátních klíčů následně vznikají klíče veřejné a z nich pak adresy kryptoměnových peněženek.

Na tomto principu fungují tzv. hierarchicky deterministické peněženky (HD Wallets), jimiž jsou prakticky všechny přední kryptoměnové peněženky – jmenovitě např. MetaMask, Trust Wallet, Coinomi či Blue Wallet.

Ke každé kryptoměnové adrese, potažmo veřejnému klíči, tedy existuje pouze jeden privátní klíč.

Pokud ze své kryptoměnové peněženky budete chtít nějaké kryptoměny odeslat a vytvořit tedy transakci, budete k tomu privátní klíč potřebovat.

Při tvorbě transakce je pomocí privátního klíče vytvořen podpis, bez nějž se transakce neuskuteční.

To tedy znamená, že abyste byli s kryptoměnami na vaší peněžence schopni manipulovat, privátní klíč znát musíte, respektive jej musí znát vaše peněženka.

Kdybyste však privátních klíčů měli, např. za účelem bezpečnosti, více, brzy by jejich správa byla dosti složitá a zmatečná.

Proto vznikly hierarchicky deterministické peněženky, které jsou schopné více různých privátních klíčů vygenerovat z jednoho “původního” – ze seedu.

Zdroj: github.com/bitcoinbook
HD peněženky – soustava slov reprezentuje jeden hlavní klíč, z nějž se generují všechny další

Technicky soustava slov reprezentuje pouze 128 bitovou (v případě 12 slov) či až 256 bitovou (v případě 24 slov) entropii, která je následně funkcí PBKDF2 “roztažená” až na 512 bitů, což je podoba seedu v jeho plné kráse.

Z této podoby jsou následně generovány všechny další klíče. Seed je možné prodloužit i skrze passphrase – dodatečnou formu zabezpečení, kterou Trezor aktivně využívá.

Zdroj: github.com/bitcoinbook
Převedení soustavy slov na skutečnou podobu seedu

Proto je seed tak důležitý – bez něj program kryptoměnové peněženky nemá šanci zjistit, jak vypadá váš privátní klíč (či privátní klíče).

A jak už víte, bez privátních klíčů se ke kryptoměnám nedostanete. Práce peněženky je tak pouze bezpečné uchovávání seedu (a díky tomu i všech privátních klíčů) a práce s ním. Z toho se odvíjí následující věci:

  • Jestliže znáte seed, je úplně jedno, když se vaše peněženka ztratí, rozbije či jestli jí někdo ukradne. Seed můžete znovu zadat do jakékoliv jiné peněženky a dostanete se znovu k vašim kryptoměnám “uloženým” na síti.
  • Můžete mít neomezený počet zařízení se stejným seedem a s přístupem ke stejným kryptoměnám.
  • Kdo zná seed, ten má možnost manipulovat s kryptoměnami. Síť neřeší majitele, zajímá ji pouze, kdo zná “heslo” neboli privátní klíč, potažmo tedy seed.
  • Pokud se seed ztratí, pak není člověk ani stroj, který by jej dokázal znovu najít. Pro ilustraci se opět podívejte na obrázek výše – existuje mnoho cest zleva doprava, ale žádná cesta zpět. Z veřejných klíčů je nemožné zjistit zpět klíče privátní a z klíčů privátních je nemožné zjistit seed. Proto je seed středem všeho.

Jak obnovit Trezor pomocí seedu – krok za krokem

Teď už se pojďme přesunout k té praktické části. Pomocí šesti kroků níže si ukážeme, jak obnovit Trezor pomocí seedu.

Krok 1: Připravte si váš seed

Zdroj: hecryptomerchant.com
Seed může obsahovat 12, 18, nebo 24 slov

Po přečtení řádků výše je vám určitě jasné, že se bez seedu nikam nedostanete.

Proto si před vším ostatním přichystejte váš seed, který jste si uložili na bezpečné místo při aktivaci Trezoru.

Zde se jistě spousta lidí zhrozí nad myšlenkou, že vlastně ani neví, kam svůj seed dali a jestli si ho vůbec zapsali.

Nechceme vás v žádném případě strašit, ovšem vězte, že znalost seedu je pro další činnosti opravdu nezbytná.

Pokud nemáte seed, tak se bohužel nedá se nic dělat a musíte se smířit s tím, že jste o vaše kryptoměny nenávratně přišli. Pokud to tak je, věřte, že nás to mrzí.

Pro obnovu peněženky budete také potřebovat svůj nový Trezor. Pokud jej doma ještě nemáte, doporučujeme vám si nový Trezor objednat. Nabízí se obě varianty – Trezor Model T a Trezor Model One, je pouze na vás, jaký typ zvolíte.

Poznámka

Trezor Model One v základu generuje seed o délce 24 slov a Trezor Model T o délce 12 slov.

Při obnově seedu rozdílná délka slov ale vůbec nevadí – oboje zařízení dokáží pojmout seed o jakékoliv délce, proto je možné vložit i seed z kompletně jiné peněženky.

Krok 2: Stáhněte a nainstalujte si Trezor Suite

Aby Trezor s počítačem dokázal komunikovat, je nutné za tímto účelem nainstalovat odpovídající software. Existuje více možností, ovšem tou nejlepší a nejjednodušší variantou je aplikace přímo od společnosti Trezor – Trezor Suite.

V rámci samotného programu budete mít na výběr. Buď můžete využít hlavní možnost a stáhnout samostatnou aplikaci, nebo si v pravém rohu najděte malý rámeček s textem, který vám otevře webového klienta.

Zdroj: suite.trezor.io
Úvodní stránka suite.trezor.io

Můžeme s klidem doporučit obě možnosti. Jde v podstatě o stejnou aplikaci, akorát k jedné přistupujete jako k desktopovému programu, k druhé jako k webové aplikaci.

Jejich fungování je téměř totožné, jediný rozdíl je pouze v tom, že desktopová verze má k dispozici více výpočetní síly pro CoinJoin nástroje a prohlížeč Tor.

TIP

Zároveň také máte jistotu, že se omylem nestanete obětí phishingu, což je při použití webové aplikace mnohem pravděpodobnější.

Proces obnovy se u jiných modelů trochu liší, ale vesměs jde o to samé. My jsme pro tento návod zvolili Trezor Model One.

Je možné, že budete potřebovat Trezor Bridge

Pokud se rozhodnete pro využívání webové aplikace Trezor Suite, je možné, že si budete muset dodatečně stáhnout program Trezor Bridge, jenž je určený pro komunikaci mezi připojeným Trezorem a webovým prohlížečem.

Info

Může se také stát, že program už máte stažený a nainstalovaný z dřívějška, kdy jste ještě měli staré zařízení, proto výzvu k instalaci Trezor Bridge nemusíte vždy vidět.

K instalaci Trezor Bridge také pravděpodobně nebudete vyzváni v případě stažení jedné z novějších verzí desktopové aplikace Trezor Suite, která má v sobě rozhraní pro komunikaci s Trezorem již integrované.

V těchto případech pokračujte dále.

Krok 3: Zvolte obnovu peněženky

Po úspěšné instalaci Trezor Bridge váš čeká samotná obnova peněženky.

Pokud program peněženku úspěšně našel (ať už Trezor Bridge ve spolupráci s webovým rozhraním, či samostatná desktopová verze Trezor Suite), už sám zjistí, jestli je se zařízením možné komunikovat.

Následně vás pustí k dalším možnostem.

Zdroj: suite.trezor.io
Pro obnovení peněženky pomocí seedu vyberte druhou možnost

Trezor nejprve projde nainstalováním nového firmwaru a následně ukáže dvě možnosti: založit novou peněženku nebo obnovit tu existující.

Protože seed už máme a chceme se jen dostat zpět ke svým mincím, zvolíme obnovu existující peněženky.

Krok 4: Vyberte délku seedu a způsob obnovy

Trezor se nejprve zeptá na to, jak dlouhý je váš seed. Jak už jsme si řekli, může být dlouhý 12, 18 nebo 24 slov. Vyberte možnost, která odpovídá vaší situaci.

Zdroj: suite.trezor.io
Vyberte délku vašeho seedu

Dalším krokem bude rozlišení toho, zda chcete obnovovat peněženku standardní metodou na počítači, nebo jestli máte zájem o pokročilé obnovení, které se celé odehrává na zařízení.

  • Standardní cesta: Nejjednodušší ze všech, protože jsou slova přehledně vidět na obrazovce počítače a celý proces je velice přímočarý. Je zde ale také odvrácená strana. Protože se proces odehrává právě na počítači, zvyšuje se zde riziko, že váš seed někdo odhalí – slova zadáváte přes klávesnici a jejich konečná podoba se vždy zobrazí na monitoru.
  • Pokročilá: Značně zdlouhavější možnost. Budete využívat samotné zařízení, na jehož obrazovce se vám budou postupně zobrazovat písmenka a výběrem toho správného písmenka postupně zadáte jednotlivá slova. Jedná se o méně přehledný způsob, avšak z pohledu bezpečnosti jde o zaručeně nejlepší cestu.

Pokud jste vlastníkem Modelu T, pak je vše podstatně lepší, protože dotykový displej je zde velkým pomocníkem. S Model One je člověk omezený na využívání dvou tlačítek. To prostě zabere nějaký čas.

Jde ale o vaše peníze. Apelujeme proto na váš zdravý selský rozum a trpělivost – vždy mějte bezpečnost na prvním místě. I za cenu toho, že budete muset s něčím trávit o 15 minut navíc. Cena potenciálního problému může být značně vyšší.

Krok 5: Zadejte na Trezoru svůj seed

Jakmile se dostanete k samotnému zadávání seedu, bude nutné začít spolupracovat s vaší hardwarovou peněženkou. Nyní záleží na tom, jakou metodu pro zadávání seedu jste zvolili.

Trezor Model One – Standardní metoda

Pokud jste zvolili standardní metodu, budete vybírat slova v aplikaci Suite. To uděláte tak, že do příslušné kolonky napíšete dané slovo.

Trezor jednotlivá slova již zná z pevně daného slovníku a sám vám ukáže, jaké slovo máte nyní na počítači zadat. Za účelem zvýšení bezpečnosti je bude požadovat v zamíchaném pořadí.

Abyste omezili bezpečnostní riziko, bude nejlepší do vyhledávacího políčka napsat jen jedno či dvě písmena a slovo následně najít v seznamu.

Pamatujte, že někdo může odposlouchávat vaše kliknutí na klávesnici. Když budete psát celá slova, můžete někomu odesílat celý váš seed – ani o tom nemusíte vědět.

Stále je zde riziko snímání obrazovky počítače, zde se ovšem za účelem zvýšení bezpečnosti už nic udělat nedá. Jedinou cestou je využití pokročilejší a zdlouhavější metody, na níž se podíváme nyní.

Trezor Model One – Pokročilá metoda

Mnohem bezpečnější variantou je zadávání seedu na samotném Trezoru, toho docílíte při volbě pokročilejší metody.

Trezor vám v tomto případě ukáže vždy na 9 políčkách samotné písmenko či rozsah, v němž se písmenko nachází, pozici toho správného políčka pak zadejte na počítači podobným způsobem, jako PIN.

Trezor zde slova zjišťuje popořadě. Je také možné, že se k některým delším slovům budete muset vícekrát proklikat i přes to, že je slovník seedu relativně rovnoměrný.

Obnova seedu na Trezor Model T

Zdroj: suite.trezor.io

V případě obnovy Trezoru Modelu T zadáváte seed přímo na dotykovém displeji zařízení.

Na displeji uvidíte tlačítka podobně jako na starých tlačítkových telefonech. Podle počtu zmáčknutí jednoho tlačítka zvolíte příslušné písmenko.

V případě výše jsme tedy 2x stiskli tlačítko VWX a 1x stiskli tlačítko ABC.

Trezor sám doporučuje slova, která byste mohli mít na mysli. Až bude slovo správné, stačí ho jednou stisknout, slovo zezelená a poté ho ještě jednou stiskněte pro potvrzení.

Poznámka

Když se při zadávání slova spletete, stiskněte oranžové tlačítko, které smaže poslední zadané písmenko.

Až zadáte celý seed a potvrdíte jej, máte téměř hotovo! Trezor vám oznámí, jestli obnova seedu proběhla úspěšně. Před pokračováním ale důrazně doporučujeme ještě splnit následující krok – nastavení PIN kódu.

Krok 6: Znovu si nastavte PIN

Trezor nabízí mnoho způsobů zabezpečení – jedním z nich je i PIN kód. Ten slouží jako ochrana samotného přístupu do peněženky a je platný právě pro jedno zařízení Trezor.

Není spojený se seedem, nýbrž s fyzickým produktem. Jestliže si koupíte nový Trezor, pak budete muset nastavovat i nový PIN kód.

Nastavení nového PIN kódu je samozřejmě dobré udělat hned na začátku a aplikace Suite vás k tomu vyzve ihned po úspěšné obnově seedu.

Nastavování probíhá tak, že se vám na Trezoru zobrazí mřížka s čísly v intervalu 1 – 9 na různých místech. Na obrazovce počítače pak klikněte na místo čísla, které chcete zadat. Takto si můžete zvolit PIN kód o délce až 50 číslic.

Samozřejmě platí, že čím delší PIN, tím bezpečnější, délku ovšem zvolte rozumným způsobem tak, abyste si jej dobře zapamatovali.

Zdroj: suite.trezor.io
PIN si nastavte skrze čísla zobrazená na Trezoru

Stejným způsobem pak PIN zadáte kdykoliv, když vás k tomu Trezor Suite vyzve.

A máte hotovo!

Jestli jste zadali správná slova a vytvořili nový kód PIN, máte znovu přístup ke všem kryptoměnám uloženým na vaší původní peněžence.

Pokud v nějaké ze svých peněženek používáte passphrase, při jejich přístupu ji stačí pouze zadat stejným způsobem, jako u vašeho dřívějšího Trezoru.

Varování

Protože je passphrase pouhým prodloužením seedu, nikde se neukládá a proto není problém ji stejným způsobem zadat i na novém zařízení.

Máte s obnovou nějaké problémy? Napište níže do komentářů a buď my nebo jiní čtenáři se vám budeme snažit pomoci.

Další informace ohledně peněženky Trezor

Další zdroje informací:

FAQs: Nejčastěji kladené otázky

Jak obnovit rozbitý či ztracený Trezor?

K obnovení rozbitého či ztraceného Trezoru je třeba mít seed, který vám vygeneruje peněženka při jejím založení.

Co obnáší obnova Trezoru?

K obnově si musíte připravit seed, stáhnout si aplikaci Trezor Suite, následovat kroky v tomto softwaru a následně si znovu nastavit PIN.

Líbil se vám tento článek?
16
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v rámci finanční gramotnosti vedením studentského spolku Klubu investorů na pozici Prezidenta.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat