Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(4) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Co se stalo v červenci?

Publikováno
(4) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Co se stalo v červenci?
Zdroj: Depositphotos.com

Jako každý měsíc, i v dnešním článku naleznete shrnutí těch nejzásadnějších momentů, které se za poslední měsíc udály na poli kryptoměn.

Americký Kongres se začal zajímat nejen o Bitcoin, ale i kryptoměnu z dílny Facebooku, Libru. Bitcoin je stále silnější a silnější, i když jeho cena momentálně klesá. A jak si vede naše portfolio s 16 kryptoměnami, které jsme koupili za 100 000 Kč?

Co se stalo a jak odhadujeme další vývoj trhu?

To vše a ještě více se dovzvíte v článku níže, tak čtěte dál!

Vývoj celkové hodnoty naší investice po třech měsících.
Vývoj celkové hodnoty naší investice po třech měsících.

Asi víte, že naše kryptoměnové portfolio složené z 16 kryptoměn se za první tři měsíce zhodnotilo z původních 100 000 Kč až na 171 000 Kč, odkud ale jeho hodnota začala pomalu klesat a nyní se nachází na přibližně 125 000 Kč.

Pravda, z nejvyšší hodnoty došlo k výraznému poklesu, ale na druhou stranu je celkové zhodnocení stále něco přes 25 % za 3 měsíce, což je číslo, za které by se nestyděl ani ten nejlepší akciový fond.

A ačkoli jsme ztratili přes 25 % hodnoty, není důvod k panice či smutku. V tomto odvětví jsou podobné výkyvy na denním pořádku ať se vám to líbí, nebo ne.

Začátečník by se mohl leknout a všechny kryptoměny po takovém poklesu prodat, ale ve skutečnosti je třeba si na takové pohyby zvyknout. Jeden měsíc zažijete pokles -25 %, další měsíc ale můžete vidět nárůst o 35 %. Mladý kryptoměnový trh je prostě takový.

Pojďte se podívat na to, co se stalo.

Obsah článku

Co se na trhu v červenci odehrálo?

summit v20Na Summitu V20 se kryptoměny probíraly a bylo nahlas řečeno několik zásadních věcí. Finanční akční výbor (FATF) zveřejnil několik doporučení, která by se eventuelně mohla v některých zemích proměnit v právoplatné zákony.

Kryptoměnové burzy, směnárny a některé peněženky by podle nich měly dodržovat přísnější předpisy, které jsou běžné pro bankovní sektor. Navrhovaná doporučení by dle FATF měla být implementována co nejdříve, přičemž v červnu příštího roku má proběhnout přezkum stavu této implementace. Více info zde.

Nejdůležitější viditelné červencové dění bylo ale zvyšování dominance BTC a zároveň snižování celkové tržní kapitalizace. To mělo za následek to, že cena BTC se více či méně držela a oscilovala okolo 11 000 USD, zato cena alternativních kryptoměn prudce klesala.

ETH spadlo z 320 USD na 200 USD (-37 %), LTC ze 120 USD na 80 USD (-33 %), BNB ze 34 USD na 24 USD (-29 %), XRP ze 40 centů na 30 centů (-25 %), a tak dále.

A i když jeden obchodník spustil dominový efekt a shodil cenu kryptoměn o desítky procent (zdroj), stále je pro nás červenec jedním z nejvíce bullish měsíců za poslední dobu. Proč? Hlavně kvůli níže zmíněným událostem.

Aktuální cena BTC

Graf BTC
Změna za 24h
-1,1 %
Aktuální cena
$67 153

Názor USA na Bitcoin a Libru

Nejdříve 12. 7. prezident Spojených států Donald Trump na svém Twitteru uvedl, že není zrovna fanouškem Bitcoinu a dalších kryptoměn.

O pár dní později, 16. 7. stanul David A. Marcus, šéf projektu Libra (“kryptoměna” založená Facebookem) a bývalý vedoucí PayPal a člen správní rady Coinbase, před americkým Kongresem.

V tomto dvoudenním líčení byl D. Marcus pod velkým nátlakem snad všech přítomných a bylo vidět, že Kongresu se tento projekt nelíbí a že z něj mají strach. Upozorňovali na předchozí selhání Facebooku, jeho obří potenciální zásah a možné chyby, které by mohly nastat.

Na druhou stranu se ale při této příležitosti vyjádřila také spousta vrcholných amerických politiků i k Bitcoinu, jako největšímu hráči na poli kryptoměn.

Co na něj říkají?

  • “Bitcoin nelze zabít.” – Patrick McHenry, Člen Sněmovny reprezentantů USA (Zdroj)
  • “Kryptoměny jsou skvělý nápad.” – Ron Paul, Bývalý člen Sněmovny reprezentantů USA (Zdroj)
  • “Pokud by se Spojené státy rozhodly, že ve Spojených státech nechceme dojít ke kryptoměně a pokusili se ji zakázat, jsem si docela jistý, že se nám to nepodaří, protože se jedná o globální inovaci” – Mike Crapo, Senátor Spojených států amerických (Zdroj)
  • Peníze budou čelit tvrdé konkurenci [kryptoměn] a mohly by být dokonce překonány. – Mezinárodní měnový fond (Zdroj)

Tato a mnohá další tvrzení ve mně téměř kompletně odbouraly strach z toho, že by se USA mohla vydat cestou boje proti Bitcoinu nebo kryptoměnám obecně. Jediné, co budou chtít udělat, je nějakým způsobem na ně dohlížet (viz tento článek).

(Záznamy ze slyšení kongresu z 1. dne a z 2. dne)

Alternativní kryptoměny stále krvácí

Jak už bylo uvedeno výše, cena tzv. altů stále klesá. Máte-li v altcoinech velkou část portfolia, asi vás nepotěšíme.

V případě dalšího růstu ceny Bitcoinu lze předpokládat, že bude cena altcoinů klesat dále, protože chamtiví spekulanti se na růstu ceny BTC budou chtít svézt a “přelijou” tak do něj peníze z jiných kryptoměn, které na ceně naopak ztrácejí.

To se nemůže dít donekonečna, ale prostor pro pokles stále je. Už teď má ale BTC na trhu největší dominanci za poslední 2 roky – 65 %.

Podíl jednotlivých kryptoměn na trhu
Tržní podíl jednotlivých kryptoměn. Bitcoin získává nejvyšší dominanci od dubna 2017.

Tento pokles byl ale důležitý. Díky němu z povrchu zemského zmizela spousta pochybných a nesmyslných projektů a mnoho dalších ještě zmizí.

Do jisté míry se za poslední měsíce trh očistil od nesmyslů, ale čistka bude ještě pokračovat.

Další události, které jste možná nezaznamenali

  • Binance zalistovala novou kryptoměnu – Dogecoin. Jeho cena krátkodobě vystřelila o 40 % na téměř 40 satoshi, pak se ale znovu vrátila na 29 satoshi.
  • Oběd, na kterém se měl setkat nejznámější investor světa Warren Buffet s osobnostmi z kryptoměnového odvětví, byl odložen. Důvody jsou nejasné, spekuluje se ale o zákazu ze strany čínské vlády. Justin Sun vše svádí na vážné zdravotní problémy.
  • Po deseti letech dne 31. 7. 2019 došlo k prvnímu snížení úrokových sazeb v USA. To znamená snížení ceny peněz a to by čistě teoreticky mohlo vést k dalším investicím do kryptoměn.
  • Téměř celý červenec se Crypto Fear And Greed indikátor pohyboval na velice nízkých hodnotách, odkud se ale za posledních pár dní vyhoupl znovu až na nadprůměr. To by mohlo značit konec této korekce.

Vývoj naší investice do zlata

Jak určitě víte z prvního dílu seriálu naší investice, kromě Bitcoinu a dalších kryptoměn jsme se rozhodli koupit a držet i investiční zlato ve stejné hodnotě.

A jak si naše zlatá cihlička vede?

  • Bitcoin – Investice 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 38 329 Kč (↑ 92 %).
  • Zlato – Investice 20 170 Kč, nyní v hodnotě: 22 263 Kč (↑ 10 %).

Samozřejmě, že výkonnostně zlato nemůže Bitcoin porazit. Celková kapitalizace zlata je asi 50x vyšší, než ta Bitcoinu. Stejně tak jsou o dost vyšší i objemy obchodů. Cena Bitcoinu může růst mnohem rychleji s mnohem menším množstvím peněz na trhu.

I tak ale cena zlata zaznamenala hezký nárůst o 10 % za pár měsíců, což se moc často nestává. Mimo jiné tomu pomohly také centrální banky, které udělaly rekordní nákupy zlata ve výši 16 miliard dolarů (zdroj) a poptávku po něm tak zvedly na tříleté maximum.

Frank Holmes na SeekingAlpha.com napsal, že další růst o několik procent by mohl přijít v mžiku. (Zdroj)

Predikce vývoje cen kryptoměn v srpnu 2019

Nedá se říct, že by naše minulá predikce vyšla do puntíku přesně, ale trochu jsme se přiblížili. Věděli jsme, že nastane konsolidace. Sice byla o něco volatilnější, než jsme čekali, a ještě nepřišel růst, ale za předpokládaným vývojem si stále stojíme.

V červenci byl dobrý čas nakupovat a ještě chvíli to tak bude. Ale nečekejte na propad k 8k nebo 7k, ten spíš nepřijde. Nákup bych osobně rozložil po částech na ceny $ 10 000, $ 9 700, $ 9 200, $ 8 800 a $ 8 300.

Predikce kryptoměny srpen 2019
Predikce vývoje ceny BTC v srpnu 2019 (Více info zde)

Predikce výše sice není náš výtvor, s jeho zněním se ale ztotožňujeme. Jako jedinou změnu bych ale viděl rychlost uvedeného stoupání.

Svým konzervativním pohledem cenu bitcoinu na hranici 25 000 dolarů v říjnu 2019 reálně nevidím. Pokoření ATH letos ale ano. Tedy v případě, že cena nespadne pod 8 500 dolarů – to by tento scénář úplně invalidovalo a růst o hodně oddálilo.

Změny v našem portfoliu

Žádné změny v portfoliu momentálně nechystáme. Pokud nenastane nějaký velký problém s určitými kryptoměnami, budeme se držet strategie buy and hodl.

Ačkoli bychom nyní mohli některé coiny prodat s více než 50% ziskem a počkat na mírnou korekci ceny o pár procent, abychom je mohli znovu koupit levněji, nechtěli jsme to zatím dělat.

Závěr – máme stále vysoce býčí náladu

Po přečtení článku asi chápete, proč se těšíme na další růst, který by mohl přijít ještě před koncem srpna. Vidíme před sebou obrovskou příležitost.

Američané kryptoměny veřejně nijak neodsuzují, naopak je někteří vrcholní politici přímo opěvují. Stále se objevují další a další možnosti nejen pro jednotlivce, ale i společnosti, jak kryptoměny kupovat či je obchodovat. Gigantické korporace investují miliardy dolarů do akvizic a dalšího rozvoje kryptoměnového ekosystému. Kryptoměny jsou stále více a více probírány v médiích, ale i na mezinárodní politické scéně.

Věříme, že jsme teprve na začátku.

Připojíte se na této cestě k nám?

Pokud chcete do kryptoměn investovat, ale myslíte si, že už je pozdě, nezoufejte. Jak už bylo zmíněno výše – Osobně bych se vůbec nějaké další investice nebál. Ačkoli by nákup před pár měsíci na ceně 3 500 dolarů byl býval výhodnější, i tak je 10 000 dolarů stále cena, se kterou se dá do trhu naskočit.

Nepřeji vám zažít pocit, kdy budete dlouze přemýšlet a pak kryptoměny kupovat na jejich několikanásobné ceně a lamentovat, že jste to bývali neudělali dříve.

 

Jak s kryptoměnami začít?

Stoprocentně doporučujeme začít pouze s koupí Bitcoinu, na kterém si vše vyzkoušíte. Nebojte se, není nutné si kupovat hned celý bitcoin v hodnotě čtvrt milionu korun. Prodávají se i jeho zlomky, klidně 0,001 BTC v hodnotě 250 Kč.

Asi jako nejbezpečnější možnost se jeví nákupy provádět pravidelně každý týden či měsíc. Díky tomu si budete snižovat “kupní cenu” v případě pádu ceny a v případě růstu ceny budete zvyšovat svůj profit.

TIP: Věděli jste, že kdybyste začali pravidelně 1x měsíčně nakupovat Bitcoin za stejnou částku před 2 lety, váš celkový zisk by byl 43 %? A to i přesto, že cena klesla z 20 000 USD na nynějších 10 000 USD.

Cena kryptoměn dlouhodobě poroste.

Kryptoměny jsou zajímavou investicí, a to i krátkodobou. Je to jednoduché a investovat může úplně každý.

A co vy, držíte nějaké kryptoměny? Co si o vývoji trhu myslíte? Dejte nám vědět níže v komentářích!

Pro nákup kryptoměn doporučujeme směnárnu SimpleCoin

Favorit redakce

Výhody
  • Snadný nákup kryptoměn
  • Ověřená česká firma
Nevýhody
  • Pouze 9 kryptoměn na výběr
  • Nenabízí platbu platební kartou

Kopírujte obchody úspěšných traderů u eToro

Platforma brokera eToro (v češtině) nabízí možnost vyhledat si obchodníky, kteří své výsledky publikují veřejně. Jejich obchody pak můžete díky platformě eToro automaticky kopírovat.

Pomocí pokročilých filtrů si tak můžete najít např. obchodníka Heverton Paulo Silva Ferreira, který za tento rok získal již 28 %.

Sám mám momentálně nastaveno kopírování jednoho člověka. Nevýhodou ale je, že zhodnocení se většinou pohybuje max. v řádech jednotek procent.

Favorit redakce

U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Výhody
  • Obchodování frakčních akcií a ETF s nulovým poplatkem za nákup
  • Špička v oblasti copy tradingu – vhodné pro začínající investory
Nevýhody
  • Vyšší spready při obchodování měnových párů i kryptoměn
  • Vysoké poplatky za „overnight“ obchodování s finanční pákou

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn investovat, investujte vždy pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit, aniž by vám to způsobilo problémy. Předtím, než se rozhodnete investici uskutečnit, dobře se seznamte se všemi možnými riziky. 

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (8 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Marek

Asi bych taky něco koupil jen přemýšlím zda coinmate ccshop nebo simpleshop. co myslíte

Milan

Já z coinbase přešel na Revolut. Nevím, jestli jsem udělal dobře, ale měli by tam být menší poplatky. Především ale dokážu a prodat do minuty.

Vojtěch Machek

Dobrý den, Milane. Máte pravdu, u Revolut je vše jednoduché a rychlé, má to ale jednu nevýhodu. Ve skutečnosti u Revolut žádné kryptoměny nevlastníte. Nemůžete si je z appky ani vybrat, ani je tam poslat. Pouze s Revolut “podepisujete smlouvu” o tom, že Vám za současný poplatek v budoucnosti (až budete chtít) vyplatí hodnotu, kterou váš kryptoměnový účet bude mít. Takže s kryptem ani blockchainem reálně nepřijdete do styku. A poplatek je tam 1.5% – např. u Coinmate máte běžný taker poplatek 30x menší, a to 0.05 %.

Adam

Coinmate je burza a to není pro každého – nákup tam vyžaduje pochopení principu burzovních obchodů.

Simplecoin a ccshop jsou jednodušší na použití, s tím že ccshop má na výběr více měn, simplecoin má zase delší historii jako firma.

Tom

Lze někde obchodovat kryptoměny přímo za USD a i tam USD převést z dolarového účtu u české banky? Tedy ne převod SEPA, který je jen v eurech. Nebo se vyplatí to nechat převést na EUR nebo CZK provést přes SEPA platbu?

Mara

Myslím Coinbase Pro? Zkus to Tome a nebo si to převeď třeba v Revolutce nebo na Roklen FX nebo TransferWise kde jsou lepší kurzy než má banka. Ale asi se to vyplatí jen od sta tisíc výše, protože dělat takový vylomeniny kvůli pár korunám… :)

Roman

Také držím palce. Myslím si, že jste investovali moudře. Těším se na další díl.

Altmaster

Super shrnutí, jen tak dál, držím palce s investicí