Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex portfolio: Analýza General Motors. Jaké jsou vyhlídky tohoto podhodnoceného klenotu?

Publikováno
Finex portfolio: Analýza General Motors. Jaké jsou vyhlídky tohoto podhodnoceného klenotu?
Zdroj: Midjourney.com

V této analýze se blíže podíváme akcie General Motors (GM), které jsou jednou ze součástí našeho akciového portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč.

GM je přední světový výrobce automobilů, který se může pochlubit rozmanitým portfoliem vozidel, které dodává na více než 120 mezinárodních trhů. Ale hlavní důvody, proč jsme se rozhodli pro tento titul spočívají jinde.

General Motors realizuje zajímavé pokroky a investuje miliardy dolarů do elektrifikace, autonomního řízení a konektivity vozidel. Ambiciózní plán společnosti na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040 – ukotvený přechodem na produkci 100 % nových osobních vozidel s nulovými emisemi do roku 2035 – signalizuje vizionářský závazek k udržitelnosti.

Toto strategické směřování je nejen v souladu s globálními cíli v oblasti životního prostředí, ale také otevírá cestu k potenciálnímu růstu akcií.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Obsah

Proč uvažovat o investici do akcií General Motors

Investice do akcií General Motors (GM) nabízí investorům několik potenciálních výhod. Pojďme si potenciální klady akcií tohoto výrobce elektromobilů objasnit v kontextu nedávného vývoje ve společnosti a tržních trendů.

  • Transformace a silná poptávka: Automobilka General Motors se před více než deseti lety vynořila z bankrotu a restrukturalizovala své podnikání – v minulosti vyráběla automobily, které neodpovídaly preferencím spotřebitelů. Posuneme-li se do roku 2023, zjistíme, že společnost přeměnila své předchozí slabiny v silné stránky. Výrazný úspěch společnosti v oblasti nákladních vozů a větších SUV, což jsou oba populární segmenty automobilů, je zdrojem silného cash flow a ziskovosti společnosti. General Motors zaznamenává silnou poptávku po svých vozech – příklad za všechny? Jen v prvním čtvrtletí roku 2023 prodala v USA více než 600 000 vozů, což představuje 18% nárůst oproti předchozímu roku.
  • Věrnost spotřebitelů: Závazek společnosti k prvotřídním zákaznickým službám a spokojenosti spolu se spolehlivostí jejích vozidel jí pomohl vybudovat si silnou loajalitu spotřebitelů. Ve skutečnosti se již osm let po sobě umisťuje na prvním místě v žebříčku loajality výrobců podle S&P Global Mobility. Tato loajalita spotřebitelů může sloužit jako pevný základ pro budoucí růst a stabilitu.
  • Finanční podhodnocení: Současná finanční situace GM naznačuje, že akcie mohou být podhodnocené. Akcie se obchodují za velmi nízký násobek tržeb a zisku. Podhodnocená akcie by mohla investorům poskytnout příležitost k výraznému zhodnocení, pokud bude společnost nadále dosahovat dobrých hospodářských výsledků a trh rozpozná rozdíl mezi její vnitřní hodnotou a současnou tržní cenou.
  • Odolnost uprostřed výzev: Přestože Wall Street vyjádřila pochybnosti o schopnosti společnosti dosahovat výkonnosti uprostřed širších ekonomických problémů, General Motors prokázala odolnost tím, že překonala očekávání Wall Street ohledně zisku za první i druhé čtvrtletí a již dvakrát zvýšila svůj výhled na rok 2023 nad konsensus analytiků. Tato odolnost vypovídá o potenciálu GM zvládnout cyklickou povahu automobilového průmyslu a udržet si silnou finanční pozici na měnícím se trhu.
Poznámka

Zajímá vás, jaké další akcie jsme kromě General Motors zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií General Motors?

Investice do akcií General Motors s sebou nese určitou míru rizika, jako ostatně každá investice do akcií. Navzdory značnému podílu společnosti na automobilovém trhu a pozitivním výsledkům z poslední doby je třeba vzít v úvahu několik klíčových problémů.

Zaprvé to jsou přetrvávající obavy o budoucí výkonnost GM v podmínkách ekonomické nejistoty a trendu odklonu od drahých vozidel. Automobilový průmysl prochází výrazným přechodem k elektromobilům a investoři vyjadřují obavy, zda General Motors dokáže s touto transformací držet krok. Analytici Barclays se domnívají, že problémy spojené s náběhem výroby elektromobilů by mohly způsobit společnosti potíže.

Podstatné překážky v zářené budoucnosti společnosti představují také obavy o nedostatek pracovníků a klesající cenová síla společnosti. Finanční ředitel GM uvedl, že společnost očekává stabilní ceny nových vozidel, což by však mohlo mít negativní dopad na ziskové marže, protože se zvyšují výrobní a mzdové náklady. Pokud si General Motors nedokáže udržet svou cenovou sílu, může dojít k poklesu zisku.

Relativně nízký dividendový výnos akcií General Motors pak není příliš atraktivní pro příjmově orientované investory. Během roku 2023 se dividendový výnos GM pohybuje kolem 1 %, což nemusí být dostatečně silnou motivací pro investory, kteří hledají pravidelný příjem ze svých investic.

Poslední obecným rizikem pak je i ekonomická situace. Globální recese by mohla vést ke snížení spotřebitelských výdajů na nová vozidla. To by posléze ovlivnilo celkové finanční výsledky GM a následně i hodnotu jeho akcií.

Fundamentální data General Motors:

Poměr ceny akcií vůči zisku (P/E ratio) se na konci července 2023 pohybuje okolo hodnoty 5, což je velmi nízká hodnota, která naznačuje, že zisky společnosti jsou v porovnání s cenou jejích akcií vysoké. Forwardový poměr P/E je o něco vyšší a činí 6, stále se však jedná o velmi nízkou hodnotu.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj P/E ratia General Motors za posledních 5 let
Vývoj P/E ratia General Motors za posledních 5 let

Pro srovnání uvádíme i P/E ratio společnosti Tesla, které se ve stejné době pohybuje okolo hodnoty 72.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj P/E ratia Tesla za posledních 5 let
Vývoj P/E ratia Tesla za posledních 5 let

Poměr ceny akcií vůči účetní hodnotě společnosti (P/B ratio) je pak na úrovni 0,70. Číslo nižší než 1 přitom naznačuje, že jsou akcie dané společnosti velmi podhodnocené. Krom toho se akcie obchodují také za pouhý 0,34násobek tržeb, což je rovněž velmi podprůměrné ohodnocení.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj P/B ratia General Motors za posledních 5 let
Vývoj P/B ratia General Motors za posledních 5 let

Pro srovnání P/B ratio opět u společnosti Tesla, které činí více než 15.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj P/B ratia Tesla za posledních 5 let
Vývoj P/B ratia Tesla za posledních 5 let

Menší problém může spočívat v zadlužení společnosti. Ačkoliv se daří General Motors dlouhodobý dluh snižovat, stále je poměr zadlužení vůči vlastnímu kapitálu (D/E ratio) vyšší než jedna, čímž se společnost řadě k horšímu průměru v automobilovém průmyslu. Krátkodobé zadlužení společnosti pak je průměrné.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj D/E ratia General Motors za posledních 5 let
Vývoj D/E ratia General Motors za posledních 5 let

V oblasti generování volné hotovosti je také společnosti v posledních letech úspěšná. Naposledy General Motors zaznamenala záporný volný peněžní tok v roce 2017, přičemž od té doby se jí daří tento ukazatel, výrazně zlepšovat. Aktuálně se tak obchoduje i za podprůměrný násobek ceny vůči volným peněžním tokům okolo hodnoty 5. Ačkoliv tak současná dividenda odpovídá výnosu okolo procenta (před pandemii covid-19 se pohyboval kolem 4 %), je slušný předpoklad, že by společnost v následujících letech svou dividendu mohla opět navyšovat.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj volných peněžních toků General Motors za posledních 5 let
Vývoj volných peněžních toků General Motors za posledních 5 let

Společnost General Motors charakterizuje velmi nízké ocenění. Dokáže generovat značné peněžní toky, který by mohly do budoucna přinést rostoucí dividendu. Hodnoty ROE, ROA a ROI naznačují průměrnou efektivitu společnosti při tvorbě zisku, ve světle velmi nízkého ohodnocení, se však nejedná o problém. Malou vadou na kráse tak zůstává pouze trochu vyšší zadlužení této automobilové společnosti.

Poznámka

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, dařilo během prvního měsíce? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Vítězem prvního měsíce je Tesla. Jak si naše portfolio vede ve srovnání s indexem S&P 500?

Business model společnosti General Motors

Business model společnosti General Motors lze chápat prostřednictvím dvojí strategie hardwarových a softwarových platforem. Jako stoletá automobilka se GM zabývá především konstrukcí, výrobou a prodejem vozidel. Tento tradiční obchodní model je však stále více doplňován novějšími oblastmi, jako jsou služby využívající software a autonomní vozidla.

Klíčové součásti obchodního modelu společnosti General Motors jsou následující:

  • Prodej vozidel: Prodej vozidel je stále základním kamenem obchodního modelu společnosti GM, na tom se nic od jejího založení v roce 1908 nezměnilo. Vyrábí řadu modelů vozidel, od nákladních automobilů a SUV po kompaktní a luxusní vozy, a prodává je prostřednictvím mezinárodní sítě prodejců.
  • Elektrifikace: General Motors intenzivně investuje do plně elektrických vozidel. Do roku 2030 by měla být více než polovina závodů společnosti v Severní Americe a Číně schopna vyrábět elektromobily. To je v souladu s vizí společnosti o světě s nulovými emisemi.
  • Softwarové služby: Cílem GM je transformovat se z výrobce automobilů na inovátora nabízející softwarové služby, které využívají hardwarové a softwarové platformy k inovacím a zlepšování každodenní zkušenosti svých zákazníků.
  • Autonomní vozidla: Dceřiná společnost GM pro autonomní vozidla, Cruise, pracuje na komerčním využití autonomních vozidel. To pro společnost představuje další významnou oblast růstu.
Poznámka

Obchodní model General Motors prochází transformací z tradičního výrobce automobilů na technologickou společnost, která se zaměřuje na elektrifikaci, autonomní vozidla a softwarové služby. Společnost si zachovává svůj hlavní předmět podnikání, kterým je prodej vozidel, avšak do těchto oblastí výrazně investuje, aby podpořila budoucí růst a splnila svůj cíl zdvojnásobit roční tržby do roku 2030.

Jak se akciím General Motors aktuálně daří?

Cena akcií General Motors v uplynulém roce zaznamenala určitou volatilitu. Ke dni 22. srpna 2023 uzavřely na ceně 32,93 dolaru. Během tohoto 12měsíčního období dosáhla akcie nejvyššího bodu 43,17 dolaru, k čemuž došlo 17. února 2023 (31 % nad současnou cenou).

Cena akcie si však tuto dynamiku neudržela, o čemž svědčí 52týdenní minimum 31,11 dolaru dosažené 16. května 2023 (5,5 % pod současnou cenou). I přes tyto výkyvy se zdá, že je cena akcií General Motors podměrně stabilní, vzhledem k tomu, že průměrná cena akcií General Motors za posledních 52 týdnů činí 36,98 dolaru.

To naznačuje, že ačkoli akcie společnost zaznamenávaly vzestupy a pády, převážně se pohybovaly kolem této průměrné ceny – nabízejí tak určitou konzistenci.

Info

Dle portálu ValueInvesting je aktuální férová cena akcií General Motors 127,24 dolaru. Přibližně 290 % nad aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií General Motors

Akcie General Motors mají před sebou podle analytiků z Wall Street velkou budoucnost. Konzervativní predikce hovoří o cílové ceně akcií pro následujících 12 měsíců o 50,33 USD. Největší počet analytiků poté očekává mnohem pozitivnější růst akcií, při kterém by trh měl pokořit své současné ATH a v horizontu 12 měsíců tak dosáhnout na hodnotu 95 USD za akcii. Pouze dva analytici očekávají v následujícím roce mírný akciový pokles, při kterém by mělo dojít k propadu na hodnotu 28 USD.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie General Motors od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie General Motors od analytiků z Wall Street

Jak konzervativní, tak optimistická cenová predikce počítá s ukončením současného postranního trendu, ve kterém se akcie General Motors obchodují již od začátku roku 2022. V rámci optimistické predikce by trh měl vytvořit nové cenové maximum a v rámci konzervativní predikce by mělo dojít k pokoření nejvzdálenější rezistence na ceně 48 USD, která by poté fungovala jako support.

Negativní cenová predikce by za současného stavu znamenala nejspíše pokračující postranní trend s možným vyklesáním pod úroveň spodní do strany se vyvíjejícího se kanálu. Vzhledem k mnoha pozitivním fundamentálním náhledům na akcie GM, by do poklesu jejich akcií musela zasáhnout nějaké neočekávaná událost.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti General Motors
Měsíční akciový graf společnosti General Motors

Jak vidíme akcie General Motors do budoucna?

Výhled do budoucna se pro akcie General Motors zdá být slibný vzhledem k nedávným oznámením a výsledkům společnosti. Přestože akcie čelí krátkodobým protivětrům způsobeným narušením dodavatelského řetězce a vyššími výrobními náklady, vykazují odolnost.

V nedávné zprávě o výsledcích hospodaření za 2. čtvrtletí 2023 společnost již podruhé zvýšila svůj výhled na rok 2023 poté, co vykázala výsledky za druhé čtvrtletí, které byly výrazně vyšší než v předchozím roce. Detroitská automobilka rovněž zvýšila opatření na snižování nákladů do příštího roku a nyní plánuje snížit výdaje o 3 miliardy dolarů oproti předchozímu výhledu ve výši 2 miliard dolarů.

Zisk GM zahrnoval neočekávané náklady ve výši 792 milionů dolarů za nové obchodní dohody mezi GM a LG Electronics a LG Energy Solution. Tyto náklady jsou způsobeny tím, že se automobilka s těmito společnostmi dělí o výdaje na stažení svých modelů Chevrolet Bolt EV z trhu v minulých letech. Přesto společnost vykázala zisk před úroky a zdaněním (EBITDA) ve výši 3,23 miliardy dolarů.

Čistý zisk pak činil 2,57 miliardy dolarů, tj. 1,83 dolaru na akcii, což je téměř o 52 % více než před rokem. Tržby během čtvrtletí vyskočily o 25 % ve srovnání s 35,76 miliardy dolarů o rok dříve.

Poznámka

Pro celý rok GM zvyšuje svá očekávání zisku EBITDA na 12 až 14 miliard dolarů, oproti předchozímu rozpětí 11 až 13 miliard dolarů. GM rovněž zvýšila očekávání volného peněžního toku na rozmezí 7 až 9 miliard dolarů, oproti 5,5 až 7,5 miliardy dolarů, a čistého zisku ve výši 9,3 až 10,7 miliardy dolarů, oproti předchozímu výhledu 8,4 až 9,9 miliardy dolarů. To jsou všechno pozitivní zprávy.

Zvýšení výhledu je však podmíněno tím, že GM letos úspěšně vyjedná nové pracovní dohody s odbory United Auto Workers a kanadskými odbory Unifor, aniž by došlo k zastavení práce nebo stávce.

Zastavení práce by se přidalo k letitým výrobním problémům automobilového průmyslu, které jsou důsledkem pandemie koronaviru a významných omezení v dodavatelském řetězci, jako je nedostatek polovodičových čipů. Konkrétně pro General Motors by zastavení práce mohlo znamenat ztrátu stovek milionů dolarů týdně a zpoždění náběhu výroby nových elektromobilů, které automobilka již nyní vyrábí pomalu.

Z technického hlediska hodnota akcií společnosti rostla šest z posledních sedmi týdnů a poprvé od 8. března 2023 dosáhla hranice 40 dolarů. To naznačuje rostoucí důvěru investorů a růstovou dynamiku akcií.

Přestože na scéně zůstávají problémy, jako je například neustálý celosvětový nedostatek polovodičů, který by měl přetrvávat až do roku 2023, GM prokázala svou schopnost se s těmito obtížemi vypořádat.

Vzhledem k těmto pozitivním trendům a odolnosti tváří v tvář problémům v celém odvětví je naše očekávání pro akcie General Motors optimistické.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎