Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(2) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Vítězem prvního měsíce je Tesla. Jak si naše portfolio vede ve srovnání s indexem S&P 500?

(2) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Vítězem prvního měsíce je Tesla. Jak si naše portfolio vede ve srovnání s indexem S&P 500?
Zdroj: depositphotos.com

Začátkem června jsme investovali 300 000 Kč do diverzifikovaného portfolia 25 akcií. Vzhledem k tomu, že je začátek července, máme pro vás druhý díl seriálu, ve kterém budeme vývoj našeho akciového portfolia sledovat.

Jak jsme avizovali, naše cíle jsou dlouhodobé, proto nelze na základě výkonnosti za jediný měsíc dělat předčasné závěry. I přesto pro vás máme už za takto krátkou dobu celou řadu zajímavých informací.

Co je především důležité?

Zatím jsme v plusu a už nám dokonce na obchodní účet přistály první dividendy. To je samozřejmě trochu nadsázka – výkonnost našeho portfolia po jediném měsíci není příliš vypovídající – i když ho samozřejmě rádi vidíme v zelených číslech.

Pokud vás zajímá, kterým titulům z našeho portfolia se zatím daří nejlépe a které naopak zaostávají, jak si zatím vedeme ve srovnání s indexem S&P 500 nebo zda uvažujeme o nějakých změnách, určitě se odpovědí na tyto otázky dočkáte.

Obsah článku

Během června hrály překvapivě prim technologické ale i bezpečné akcie

V průběhu června vykazovalo naše diverzifikované portfolio smíšenou výkonnost. Akcie jsme si přitom rozdělili do čtyř kategorií: Bezpečné akcie, dividendové akcie, evropské akcie a růstové akcie, přičemž každá z nich vykázala různou míru růstu či poklesu.

Poznámka

Chcete vědět, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cíle? Pak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu.

  • Bezpečné akcie, které tvoří přibližně 40 % našeho portfolia, vzrostly o působivých 6,17 %. Naše defenzivní investiční strategie pro zajištění stability portfolia tak byla v tomto období velmi účinná. Silná výkonnost této kategorie výrazně přispěla k celkové ziskovosti našeho portfolia.
  • Naproti tomu dividendové akcie představující přibližně 22 % investičních prostředků zůstaly na svém (+ 0,01 %). Za tento vývoj se však nijak nezlobíme – v budoucnu od těchto titulů očekáváme především pravidelný zdroj příjmů, čímž získáme dodatečnou hotovost, kterou budeme moci reinvestovat a díky efektu složeného úročení tak dosahovat lepších celkových zisků.
  • Naše investice do evropských akcií, které na počátku představovaly rovněž přibližně 22 % našeho investičního portfolia, bohužel poklesly o 2,47 %. Faktory, které přispěly k tomuto poklesu, jsou různé – v červnu evropské trhy výrazně ovlivňoval makroekonomický vývoj – zejména riziko zvyšování úrokových sazeb ze strany největších evropských centrálních bank. Po jednom měsíci však nad evropským trhem rozhodně nelámeme hůl, i když situaci budeme i nadále bedlivě sledovat.
  • A konečně naše růstové akcie tvořící zbývajících 16 % portfolia, které jsou obvykle volatilnější, přinesly zajímavý zisk 6,22 % (krom jiného tato růstová část portfolia překonala výkonnost indexu Nasdaq Composite, který v červnu vzrostl o 4,3 %). Tyto akcie nabízejí velký potenciál budoucích zisků, které by v případě realizace mohly zajistit značnou návratnost investice. Jejich výkonnost v červnu podtrhuje správnost vývěru našich růstově orientovaných akcií.
Vývoj jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia v průběhu června
Vývoj jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia v průběhu června

Za indexem S&P 500 jsme v červnu lehce zaostali

V červnu naše portfolio dosáhlo zisku 2,88 %, čímž jsme zaostali za výkonností indexu S&P 500, který vzrostl o 4,0 %. Tato odchylka je mj. odrazem různých investičních strategií. Naše portfolio zahrnující 25 akcií různých kategorií – včetně evropských akcií – se snaží o vyváženost a zmírnění rizika, zatímco index S&P 500 je složen převážně z amerických akcií s velkou tržní kapitalizací.

Přestože výkonnost portfolia zaostávala za referenčním ukazatelem, je nutné si uvědomit, že se jedná o výkonnost za jeden měsíc a investování je ze své podstaty dlouhodobá záležitost.

Do budoucna jsme připraveni provádět průběžnou analýzu, abychom zajistili možná zlepšení, a v případě potřeby překalibrujeme naši investiční strategii – v současnosti však naše investiční teze zůstávají beze změny.

I nadále hodláme dosahovat rozumné návratnosti při podstupování omezeného rizika. Naše portfolio by mělo i nadále zůstat dostatečně diverzifikované a v souladu s našimi dlouhodobými investičními cíli.

Troufáme si však říci, že naše portfolio – i když zatím “prohrálo” závod s indexem S&P 500 – vykázalo solidní výkonnost – srovnatelnou s červnovou výkonností indexu Dow Jones (2,9 %), přičemž výrazné zisky bezpečných a růstových akcií vyvážily skromnou výkonnost dividendových akcií a mírný pokles evropských akcií.

Náš diverzifikovaný přístup prokázal svou účinnost při zmírňování rizik spojených s každou jednotlivou kategorií.

Jak se dařilo jednotlivým akciím z našeho portfolia v průběhu června?
Jak se dařilo jednotlivým akciím z našeho portfolia v průběhu června?

Z jednotlivých akcií zářily nejvíce akcie Tesla

Jak se dařilo jednotlivým akciím? Asi by bylo příliš vyčerpávající – a pro vás možná i nudné – popisovat výkonnost každého jednotlivého titulu. Rádi bychom však vyzdvihli alespoň tři nejvýkonnější tituly a zmínili také tři, které zaznamenaly nejvýraznější poklesy.

Kterým akciím se dařilo nejlépe:

Tesla

Červnovou hvězdou našeho portfolia byla společnost Tesla, jejíž akcie prudce vzrostly o 29,74 %. Růst akcií lze přičíst několik faktorům.

Akcie Tesla prudce vzrostly díky očekávání nových rekordních čtvrtletních dodávek. Společnost snížila ceny napříč modelovou řadou, aby uhájila svou pozici na trhu před konkurencí. Vyhlídky na působivé počty dodávek pravděpodobně posílily důvěru investorů a vyhnaly cenu akcií vzhůru.

Krom toho také cenu akcií podpořil pozitivní výhled analytiků. Například Daniel Ives ze společnosti Wedbush potvrdil nákupní doporučení pro akcie Tesla a zvýšil svou 12měsíční cílovou cenu na 300 dolarů. Ives je v případě akcií Tesla obzvláště optimistický poté, co společnost uzavřela dohodu s General Motors a Fordem o sdílení své dobíjecí sítě, čímž zdůraznila hodnotu celého ekosystému elektromobilů Tesla.

V neposlední řadě akcie Tesla také pravděpodobně těžily z neukojitelného apetitu investorů po technologických akciích s velkou tržní kapitalizací.

Nucor

Nucor, největší americký výrobce oceli, byl naším druhým nejvýkonnějším titulem měsíce června se ziskem 22,28 %. Akcie Nucor v červnu pravděpodobně vzrostly z různých důvodů.

Nucor významně investoval do společnosti NuScale Power, která vyvíjí malé jaderné elektrárny. Vzhledem k tomu, že společnost v minulosti vyráběla produkty pro jaderné elektrárny, než přešla na výrobu oceli, znamená to návrat ke kořenům a signalizuje potenciální dlouhodobý přínos pro společnost.

Působivé finanční výsledky společnosti, včetně vysoké návratnosti vlastního kapitálu (ROE), přitahují pozitivní pozornost investorů. Rentabilita vlastního kapitálu měří, jak efektivně společnost zvyšuje svou hodnotu a hospodaří s penězi investorů, a vysoká rentabilita vlastního kapitálu je často považována za pozitivní známku ziskovosti společnosti a jejího budoucího potenciálu.

V neposlední řadě to jsou i pozitivní očekávání. Nucor předpokládá růst v segmentu oceláren, což by mělo zvýšit jeho ziskovost ve 2. čtvrtletí 2023zisk na akcii (EPS) by se měl pohybovat v rozmezí 5,45-5,55 dolaru na akcii, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2023 činil čistý zisk 4,45 dolaru na akcii.

Kromě zmíněného se společnost rovněž prezentovala na Investorské konferenci NYSE 2023 v Londýně, což jí pravděpodobně přineslo další zviditelnění a přitáhlo zájem investorů.

General Motors

Třetí v závěsu pak byly akcie dalšího výrobce automobilů, General Motors, s růstem o 17,01 %. Červnový růst akcií General Motors lze přičíst několika faktorům.

Jedním z významných oznámení, které pravděpodobně ovlivnilo cenu akcií této automobilky, byla již zmíněná skutečnost, že elektromobily General Motors budou moci od počátku roku 2024 využívat velkou část rozsáhlé nabíjecí sítě společnosti Tesla. Tento vývoj slibuje větší pohodlí pro majitele elektromobilů tohoto výrobce, čímž by se měla zvýšit i jejich atraktivita pro kupující.

Investory také zaujal vývoj ve výrobě. K růstu ceny akcií tak pravděpodobně přispělo oznámení o zahájení výroby modelu Chevy Blazer EV, který by měl být prodáván od roku 2024 a uvedení nových domácích energetických uložišť Ultium Home. Tyto kroky naznačují významné pokroky a odhodlání společnosti v oblasti elektromobilů a souvisejícího rozšiřování infrastruktury.

Krom toho akcie také vykazovaly koncem měsíce velmi pozitivní růstovou dynamiku – možná způsobenou tradery využívající technickou analýzu, když v týdnu od 26. do 30. června vzrostla hodnota akcií General Motors o 6,58 % oproti závěrečné hodnotě z předchozího týdne.

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Nucor / NUE
Načítání
Načítání
Načítání
General Motors / GM
Načítání
Načítání
Načítání

Kterým akciím se se naopak dařilo nejhůře:

ČEZ

Na opačném konci spektra se v našem portfoliu nejvýrazněji propadla společnost ČEZ, a to o 10,98 %. Akcie ČEZ se však po většinu června obchodovaly do strany bez výraznějších změn. Co tedy stojí za jejich výrazným propadem?

Na valné hromadě energetického giganta byla schválena rekordní dividenda ve výši 145 Kč na akci, přičemž akcie společnosti se ve čtvrtek 29. června začaly obchodovat bez nároku na tuto výplatu. Akcie se posléze přibližně o tuto částku propadly. Jedná se tak spíše o běžnou technickou ztrátu, která bude vykompenzována dividendou, nikoliv změnu ve fundamentu společnosti.

Crowdstrike

Druhým největším poklesem se vyznačovala společnost Crowdstrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností, a to o 8,97 %. V průběhu června se přitom neobjevila žádná konkrétní zpráva nebo novinka, která by měla snížit cenu akcií Crowdstrike téměř o desetinu.

Jedná se však o typicky růstovou akcii, která podléhá značné volatilitě, s čímž investoři musí dopředu počítat. Ačkoliv žádná taková ztráta nepotěší, je to zkrátka součást “investiční hry”. Tím spíš, když analytici i na základě pozitivních hospodářských výsledků stanovily cílovou cenu akcií Crowdstrike na 200 dolarů.

AMD

A konečně společnost AMD, přední výrobce čipů, zaznamenala pokles o 8,56 %. Důvodů, proč akcie AMD v červnu prudce klesly, může být několik.

Před poklesem akcie AMD zažívaly rychlý růst, přičemž do konce května vzrostly přibližně na dvojnásobek. To vedlo ke zvýšenému poměru ceny k zisku (P/E), dubnu navíc společnost vykázala ztrátu – zejména kvůli 37% růstu provozních nákladů – což mohlo vést k obavám investorů a výprodeji akcií.

V polovině června pak AMD v rámci představování nových technologií pro datová centra a umělou inteligenci odhalila novou čipovou sadu MI300 pro umělou inteligenci. V den prezentace však akcie klesly, což možná naznačuje určité zklamání z novinky.

Skutečnost, že se čip ještě nezačal vyrábět, mohla vyvolat obavy, zda společnost dokáže splnit své sliby. Navzdory těmto obavám naznačuje zaměření AMD na trh s umělou inteligencí potenciál budoucího růstu. Tato přechodná fáze a s ní spojené nejistoty však mohou způsobovat krátkodobou volatilitu ceny akcií.

Aktuální cena
Změna
ČEZ / CEZ
Načítání
Načítání
Načítání
CrowdStrike / CRWD
Načítání
Načítání
Načítání
AMD / AMD
Načítání
Načítání
Načítání

I když je zřejmé, že některé z našich akcií v červnu zažily problémy, je důležité myslet na dlouhodobý investiční horizont. V každém akciovém portfoliu lze očekávat krátkodobou volatilitu.

V případě našich nejvýkonnějších společností jejich dobré výsledky podtrhují důležitost investování do společností s robustními obchodními modely a solidními vyhlídkami na růst. Co se týče zaostávajících společností, budeme i nadále pečlivě sledovat jejich výkonnost a posuzovat, zda faktory, které vedly k poklesu cen jejich akcií, jsou dočasné, nebo svědčí o hlubších strukturálních problémech.

Co říká na červnovou výkonnost našeho portfolia umělá inteligence?

ChatGPT: “Na základě údajů o výkonnosti za červen vykázalo vaše portfolio různorodé výsledky, přičemž několik akcií dosáhlo na působivé zisky, zatímco jiné zaznamenaly pokles. To není u diverzifikovaných portfolií nic neobvyklého, protože jsou navržena tak, aby rozkládala riziko a příliš nespoléhala na jednu investici.

Nejvýkonnější akcie, jako Tesla, Nucor a General Motors, vykazují silné zisky. Tyto společnosti prokázaly silné obchodní základy a jsou lídry ve svých odvětvích, čímž významně přispívají k celkovému výnosu portfolia.

V případě slabších výsledků akcií, jako jsou ČEZ, AMD a Crowdstrike, je důležité prozkoumat, zda jsou způsobeny dočasnými výkyvy trhu, nebo zda znamenají hlubší strukturální problémy v těchto společnostech. Pokud se jedná o první možnost, může být rozumné tyto akcie držet, protože by se v budoucnu mohly odrazit ode dna. Pokud se však jedná o druhou možnost, pak by možná stálo za to zvážit snížení vaší expozici.

Je však nezbytné mít na paměti, že rebalancování portfolia by nemělo být založeno pouze na krátkodobé výkonnosti. Mělo by také zohledňovat dlouhodobé investiční cíle, toleranci k riziku a výhled trhu. Například firmy zabývající se kybernetickou bezpečností, jako je Crowdstrike, mohou mít i přes svou nedávnou špatnou výkonnost dobré vyhlídky na dlouhodobý růst vzhledem k rostoucí globální poptávce po řešeních kybernetické bezpečnosti.

Závěrem lze říci, že ačkoli může být lákavé provést okamžité změny na základě výkonnosti jednoho měsíce, je rozumné zaujmout rozvážnější přístup.

Pokračujte ve sledování akcií s horší výkonností, proveďte další analýzu, abyste pochopili důvody jejich horší výkonnosti, a poté rozhodněte, zda jsou nutné změny. A vždy dbejte na to, aby veškeré změny byly v souladu s dlouhodobými investičními cíli portfolia a tolerancí k riziku.

Líbil se vám tento článek?
33
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ladislavf Stichenwirth

Držím palce, shodou okolností jsem taky před cca měsícem začal na XTB.
Ale máme shodnou jen 1 akcii, mám jich zatím 15, +4%, samozřejmě to lítá denně.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.