Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Pozitivní zprávy pro Bitcoin a klesající cena. Jde to dohromady?

Finex Coin Week – Pozitivní zprávy pro Bitcoin a klesající cena. Jde to dohromady?
Zdroj: Depositphotos.com

Další zářijový týden je za námi a nás čeká ohlédnutí za nejzásadnějšími událostmi v oblasti kryptoměn. Tentokrát toho bylo opravdu hodně a my jsme pro vás vybrali to nejzajímavější.

Obsah dnešního článku

Počet mincí uzamčených v DEFI rapidně roste

V době psaní tohoto článku se celková uzamčená hodnota (TVL) v decentralizovaných financích (defi) pohybovala kolem 176 miliard dolarů v různých blockchainech, jako jsou Ethereum, Binance Smart Chain, Terra, Polygon, Solana a Avalanche. Zatímco samotné Ethereum ovládá zhruba 130 miliard dolarů z celkového objemu uzamčených hodnot, u konkurenčních blockchainů TVL neustále roste.

Binance Smart Chain (BSC) má zhruba 19,05 miliardy TVL. Následují Terra (7,84 miliardy dolarů), Polygon (5,34 miliardy dolarů), Solana (4,3 miliardy dolarů), Avalanche (2,36 miliardy dolarů) a Klaytn (1,29 miliardy dolarů).

Co se týče decentralizovaných (dex) platforem, nejvíce uzamčených mincí má projekt Curve s 13,92 miliardy dolarů, následuje Pancakeswap poháněný BSC s 5,94 miliardy dolarů a Uniswap má 5,3 miliardy dolarů TVL. Jen v síti Ethereum během posledních sedmi dnů došlo mezi 16 různými dex platformami k výměnám v hodnotě 19 miliard dolarů. Největším hráčem je na síti Ethereum platforma Uniswap, která ovládá 69,2 % veškerého objemu.

Sedmidenní statistiky ukazují, že Uniswapem prošlo k 5. září téměř 13 miliard dolarů, přičemž 88 % objemu pochází přímo z dexových aplikací a zbytek objemu (11,7 %) je veden přes dexové agregátory jako 1inch, 0x API, Matcha a Paraswap.

Počet uživatelů dexů (unikátních adres) napříč dexovými aplikacemi založenými na Ethereu vzrostl na 3,3 milionu. Mezi největší aplikace pro zajištění půjček dnes patří platformy jako Aave, Compound, Anchor, Venus.

V Salvadoru se stal BTC zákonným platidlem

Datum 7. září si snad zapsal do kalendáře každý příznivce bitcoinu. V jednom malém středoamerickém státě Salvadoru se totiž přepisovala historie. Bitcoin se tady stal zákonným platidlem. Samozřejmě se to neobešlo bez problémů.

Většina Salvadorců podle průzkumů s ohlášeným krokem nesouhlasila. Řada z nich neví, jak tuto digitální měnu používat, a nemá v projekt kvůli nestabilní ceně bitcoinu důvěru.

Prezident země Nayib Bukele v úterý večer oznámil nákup 200 bitcoinů (v té době v hodnotě zhruba 10 milionů dolarů) a prozradil, že země již nakoupila 400 BTC do svých rezerv. V té době se cena bitcoinu pohybovala nad 50 000 US. O několik hodin později se však cena bitcoinu propadla o více než 10 %, čímž Salvador utrpěl v důsledku volatility tohoto aktiva první ztráty ve výši několika milionů dolarů.

Bukele druhý den reagoval prohlášením, že koupil dip a přikoupil dalších 150 bitcoinů do zásoby země, celkem tedy Salvador vlastní 550 BTC.

Kromě vysoké volatility v první den, kdy Salvador zavedl Bitcoin jako zákonné platidlo, se země potýkala i s technickými problémy. Oficiální vládní peněženka pro Bitcoin, známá jako “Chivo Wallet”, byla v době spuštění nedostupná v oficiálním obchodě s aplikacemi pro Android, takže ti, kteří ji chtěli používat, se museli obrátit na obchody třetích stran s méně transparentní bezpečnostní politikou. Ovšem ten, kdo si peněženku stáhl mimo oficiální zdroje, zjistil, že přestala fungovat. Podobné problémy byly i s aplikací pro iOS.

Schválený zákon v podstatě přikazuje, že Bitcoin bude muset přijímat každý obchodník, který je na to technicky vybaven. V bitcoinech bude v Salvadoru dokonce možné platit i daně. Naopak směna bitcoinu na dolary bude od daně osvobozena. Kurz vůči americkému dolaru, kterým se v zemi platí, bude určovat trh.

Díky přihlášení do vládou podporované peněženky dostane každý občan, který se zaregistruje svým národním ID, dárek 30 dolarů v bitcoinu. V zemi má existovat také 200 Chivo bitcoinových automatů.

Zastánci zavedení tohoto zákona tvrdí, že se mnohonásobně sníží náklady na posílání a přijímání remitencí, tedy peněz, které posílají domů Salvadorci pracující v zahraničí. Jejich výše loni dosáhla téměř šest miliard dolarů (přes 128 miliard korun), což představuje asi čtvrtinu hrubého domácího produktu země.

Během následujících dnů se začaly na sociálních sítích objevovat příspěvky místních a novinářů, jak platí bitcoinem za hamburgery v McDonaldu a nebo za kávu v Starbucks. Pro instantní platby je využívána síť Lightning Network, která nabízí téměř okamžité platby a minimální poplatky.

SEC vyhrožuje vyšetřováním Coinbase

Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických (SEC) údajně pohrozila, že zažaluje společnost Coinbase kvůli programu krypto výnosů, který považuje za vydávání cenných papírů.

Generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong ve středu na Twitteru uvedl, že v poslední době dochází k “opravdu nejasnému chování ze strany SEC”, načež spustil vlákno s 21 příspěvky, v nichž podrobně popisuje jednání SEC s firmou.

Armstrong vysvětloval, že Coinbase se na SEC obrátila na začátku tohoto roku, aby zákonodárce informovala o připravovaném programu Coinbase Lend, který hodlá nabízet 4% roční výnosy z vkladů stablecoinu USD Coin (USDC).

Podle generálního ředitele Coinbase SEC reagovala tak, že firmě bez jakéhokoliv vysvětlení sdělila, že program půjčování je jako vydávání cenných papírů, a pohrozila žalobou, pokud bude služba spuštěna.

Armstrong poukázal i na to, že na trhu existují další společnosti, které v současnosti poskytují svým zákazníkům podobné úvěrové služby, a vyzval Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), aby v této otázce poskytla regulační vyjasnění. Pokud se potvrdí to, co šéf Coinbase tvrdí, mohlo by to mít negativní dopad pro konkurenty jako BlockFi a Celsius, kteří již nabízejí produkty kryptoúvěrů a úročení vkladu ve stablecoinech. Mimochodem Společnost BlockFi už nyní čelí vyšetřování v řadě států kvůli svým produktům s vysokým úrokem.

Generální ředitel společnosti Celsius Alex Mashinsky uvedl pro Cointelegraph, že “budeme muset počkat a uvidíme”.

Mashinsky dále poukázal na to, že Coinbase již poskytuje výnosy z kryptoaktiv, jako je Ether, takže se zdá, že SEC má zvláštní problém s nabídkou úroků z vkladů stablecoinu USDC. Společnost Celsius spravuje aktiva v hodnotě více než 20 miliard USD a rovněž vyplácí výnosy z USDC a dalších stablecoinů neakreditovaným investorům. Nicméně Mashinsky řekl, že Celsius byl v této oblasti průkopníkem a trvalo dlouhou dobu, než vše právně ošetřili.

Ukrajina legalizuje kryptoměny

Další zásadní zprávou minulého týdne bylo, že ukrajinský parlament ve středu schválil zákon, který účinně legalizuje používání Bitcoinu a kryptoměn.

Poslanci schválili zákon “o virtuálním majetku” velkou většinou 276 hlasů z 376 přítomných poslanců, přičemž pouze šest jich hlasovalo proti. Legislativa upravuje operace s kryptoměnami v ukrajinské jurisdikci. Dlouho očekávaný zákon vstoupí v platnost poté, co zákonodárci schválí změny daňového zákoníku země týkající se zdanění transakcí s kryptoměnami. O těchto změnách budou ukrajinští zákonodárci teprve hlasovat.

Ustanovení nového zákona uznává virtuální aktiva jako nehmotné zboží, které může být zajištěné i nezajištěné. Kryptoměny však zatím nejsou na Ukrajině vnímány jako legální platební prostředek a jejich výměna za jiné zboží nebo služby není povolena.

Zákon rovněž zavádí pojem “finanční virtuální aktiva”, která musí být vydávána subjekty registrovanými na Ukrajině. V případě, že tato aktiva budou kryta měnami, budou regulována Národní bankou Ukrajiny (NBU), centrální bankou země. Pokud je podkladovým aktivem cenný papír nebo derivát, bude hlavním regulátorem Národní komise pro cenné papíry a burzu (NKCP).

Podle ukrajinského ministra pro digitální transformaci Mychajla Fedorova je obchodování s kryptoměnami mezi Ukrajinci populární, denní objemy obchodů se pohybují kolem 37 000 dolarů.

Fedorof dodal, že “pouze několik zemí na světě legalizovalo kryptoaktivy – Německo, Lucembursko, Singapur. Ukrajina bude jednou z nich”

V polovině srpna Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) provedla razii a uzavřela několik nelegálních kryptoburz, které si účtovaly vysoké poplatky a provize. Někteří z klientů těchto nelegálních platforem byli známí zločinci, podvodníci a organizátoři masových protestů.

Začátkem letošního roku ukrajinská vláda navázala mimo jiné spolupráci se společností Stellar Lumens za účelem rozvoje infrastruktury digitálních aktiv a CBDC.

Proč došlo k úternímu propadu?

V závěru našeho přehledu se ještě podíváme na to, co se minulé úterý stalo na burzách a proč došlo k tak výraznému propadu cen. Začátkem minulého týdne se údala největší likvidaci long pozic od obrovského propadu od 19. května letošního roku.

Díky takzvanému long squeeze se uzavřely pozice v hodnotě 1,23 mld. dolarů, čímž se následně snížil zájem o obchodování futures zhruba o 4,4 mld. dolarů.

Zdroj: glassnode.com
Graf likvidace bitcoinových long pozic

Trh tímto propadem absorboval 262,5 milionu dolarů čistých realizovaných ztrát. Byl to první den čistých ztrát od 3. srpna. Trh se následně opět odrazil zpět do zisků.

Zdroj: glassnode.com
Graf vývoje futures u BTC

Měl tedy tento propad nějaký zásadní vliv aktuálního bullrunu? V podstatě ho jen posílil. Z burz odešlo dalších 25 733 BTC (1,18 miliardy dolarů), které se přesunuly od spekulantů k dlouhodobým hodlerům.

Kromě toho jsme minulý týden opět zaznamenali zvýšení počtu mincí u velryb. Společnosti jako jsou Grayscale, Purpose ETF, QBTC a burzy přidaly do svého portfolia 44 393 BTC.

Spoustu nových investorů mohl tento náhlý propad opět vyděsit, ale z širšího pohledu vypadá situace velmi dobře. Mince se přesouvají od krátkodobých držitelů k dlouhodobým – tím se bude zvyšovat tlak na cenu.

Dobrou zprávou také je, že se hashrate v síti pomalu vrací na vyšší hodnoty a nevykazuje žádné známky zpomalení. S tím, jak se na síti objevuje více konkurence o stejnou odměnu za blok, klesly příjmy těžařů v BTC. Při přepočtu na USD však jejich příjmy vypadají mnohem lépe, a to kvůli nárůstu ceny BTC. Těžaři také pokračují v odprodávání pozic (i když nejde o nic zásadního). Podle Glassnode tento týden prodali dalších 467 BTC.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním kryptoměnového trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás. My tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu kromě článků Finex Coin Week shrnujeme i v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Závěr k aktuální situaci

Uplynulý týden byl na zajímavé zprávy opravdu bohatý a tomu odpovídala i obrovská volatilita. Bitcoinu se nepodařilo dostat nad další důležitou rezistenci na $ 53 000, cena následně prorazila psychologickou bariéru na $ 50 000, ale následný propad dostal cenu až pod $43 000 (-19 % z denních maxim). Podobná situace byla však také na dalších kryptoměnách. Cena Etherea se přiblížila až úrovni $ 3 000.

V praxi se tak ukázalo známé “Buy the rumor, sell the news” (kupujte fámy, prodejte zprávy) – což znamená, že nejlepší čas pro nákup je, když se začnou šířit pozitivní drby. V okamžiku, kdy je oficiální oznámení na světě, je většinou už pozdě a velcí hráči pravděpodobně prodávají menším, kteří do trhu naskakovali pozdě.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.