Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Další burza v hledáčku amerických regulátorů, Bitcoin pokračuje v poklesu

Finex Coin Week – Další burza v hledáčku amerických regulátorů, Bitcoin pokračuje v poklesu
Zdroj: Depositphotos.com

Další týden již uběhl a tak je zde další vydání našeho seriálu aktualit ze světa digitálních aktiv. Jste více než vítání projít si s námi to nejdůležitější, co uplynulý týden přinesl. Nesl se ve znamení bojů jak na trzích, tak na politických kolbištích.

Obsah článku

Bitcoin v dalším minimu

Minulý týden jsme přinesli zprávu týkající se Bitcoinu. Předchozí poklesy míří evidentně vstříc supportu z poloviny února na hodnotách mezi 22 000 a 21 400 USD. Takových hodnot skutečně dosáhl ve středu, když se v brzkých ranních hodinách kurz poprvé dostal pod 22 000 dolarů. Celý den se pak k nervozitě mnoha traderů pohyboval okolo této částky. První signál, že očekávaný support nezafunguje, se dostavil kolem středeční desáté hodiny večerní, kdy kurz nárazově sestoupil právě z hodnoty 22 tisíc USD za BTC. V průběhu čtvrtka již hodnotu dvaadvaceti tisíc nepřesáhl.

Po čtvrteční sedmnácté hodině se jasně ukázalo, že realitou bude méně pravděpodobnější scénář dalšího poklesu ceny Bitcoinu a začal tak strmý pokles. Mezi sedmnáctou a jednadvacátou hodinou odepsal Bitcoin celých 1000 dolarů, tedy 4,8 % své tehdejší hodnoty a propadl se tak na hodnotu jen těsně nad 20 000 dolary.

Připomínám, že právě v těchto hodnotách jsme předpovídali další support. Ani tato hodnota se nakonec neukázala být dnem. Od páteční třetí hodiny ranní se BTC obchodoval dokonce za hodnoty pod 20 tisíci, konkrétně v nejnižším bodě za 19 655 dolarů v 11:30 (na trhu BTC/USDT na burze Binance). Teprve zde se pokles BTC minulý týden zastavil.

Během nedělního večera a noci na pondělí se Bitcoin nicméně zotavil a vyrostl na hodnoty kolem 22 000 USD. Pozitivní reakce ceny Bitcoinu může do určité míry souviset se zažehnanou krizí stablecoinu USDC a jeho navrácené části rezerv, tomuto tématu se více věnujeme níže v článku.

Další výpad šéfa SECu proti krypto-byznysu

Minulý týden jsme vás rovněž informovali o vyhrocené situaci mezi představiteli amerických gigantů byznysu kryptoměn, NFT a dalších digitálních aktiv a Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států (zkráceně SEC).

Zdroj: Bloomberg.com
Gary Gensler
Předseda Komise pro cenné papíry, Gary Gensler

Gary Gensler, předseda této komise, který se již v minulosti vyjadřoval negativně k současné nekontrolovatelnosti kryptoměnových burz, reagoval na slova šéfa společnosti Ripple, Brada Garlinghouse, z předchozího týdne.

Garlinghouse tehdy pohrozil, že z důvodu snah SECu a části zákonodárců o regulaci kryptoměn bude docházet k odlivu firem podnikajících v oblasti vývoje blockchainových aplikací a technologií z USA do jiných zemí, přičemž zejména zmínil Velkou Británii, Švýcarsko, Austrálii, Japonsko nebo Singapur. Právník zabývající se kryptoměnami John E. Deaton pak dokonce označil současný stav slovem “válka”.

Na tato silná slova v uplynulém týdnu reagoval právě Gensler v interview pro Politico. Prohlásil, že jeho snaha o kontrolu není nic nového pod sluncem a vychází z naprosto základní smlouvy mezi státem a podnikateli ve světě finančnictví.

“Pokud chcete získat peníze od veřejnosti, jste povinni publikovat některá fakta a čísla veřejně,” sdělil Gensler.

Již dříve mluvil o kryptoměnách jako o jakýchkoliv jiných aktivech s tím, že by měly být předmětem již existujících Zákonů o cenných papírech.

Proti tomu se v minulosti stavil právě například Ripple nebo burza Coinbase, které požadovaly specifickou legislativní úpravu pro digitální aktiva. K té vše směřuje například v Evropské unii a již k němu došlo ve výše zmíněném Švýcarsku. To je i přes částečně pro-regulační postoj tamních politiků cílem onoho odlivu z USA díky jejich transparentnímu chování a zapojení expertů do přípravy této legislativy.

K připravované evropské legislativě se vyjádřil i samotný Gensler, když zmínil, že dle jeho informací se netýká Bitcoinu. Čeho se pak tedy má evropská legislativa na regulaci kryptoměn týkat, když ne nejsilnější kryptoměny? Bude mít BTC nějakou výjimku nebo snad EU zreguluje jen jiná digitální aktiva? Na tyto otázky již Gensler neodpovídá.

Poznámka

Poznámka: Na tomto místě je třeba připomenout, že třebaže ředitel mocné americké agentury SEC má pravděpodobně rozsáhlé mezinárodní kontakty, včetně těch na naší straně Atlantského oceánu, je evropská legislativa pravděpodobně ještě daleko ve fázi příprav. Její představení v Evropském parlamentu zatím Evropská komise plánuje v polovině příštího roku.

Předseda SECu dále zpochybnil samotnou potřebu USA mít na svém území a ve své ekonomice tyto firmy, což je něco, o čem mluvil právě Garlinghouse, který označil budoucí absenci těchto gigantů za srovnatelnou s tím, kdyby odešel Google nebo Microsoft.

Podle Genslera je větším rizikem pro USA a jejich občany poškození investorů z důvodu netransparentního chování firem podnikajících s digitálními aktivy. Za přeceňované označil i samotné kryptoměny, jejichž přínos bude dle jeho slov blednout až do svých dat začlení makléři působící na tradičních trzích umělou inteligenci. Prediktivní analýza dat založená právě na AI bude podle něj znamenat daleko větší revoluci, než právě krypto. Otázku, co AI a prediktivní analýzy udělají právě na trzích s digitálními aktivy, novinář serveru Politico Zachary Warmbrodt, který rozhovor vedl, bohužel nepoložil.

USDC ztratil vazbu na dolar kvůli pádu Sillicon Valley Bank

Jednou z hlavních událostí nejen finančního světa, která se však zdánlivě přímo netýká kryptoměn, rozhodně patří uzavření Silicon Valley Bank, největší bankovní krach od finanční krize, kterou v roce 2008 vyvolal krach banky Lehman Brothers. Banka z kalifornské Santa Clary se stala insolventní v pátek ráno po 48 hodinovém runu na banku, tedy zjednodušeně řečeno překotném vybírání vkladů z řad klientů.

Ten začal, dle vyjádření šéfa SVB Grega Beckera pro CNN, z důvodů středečního poklesu vysoce rizikových aktiv držených bankou, rostoucích úrokových sazeb a obecné makroekonomické nejistoty v USA. V pátek tak Kalifornský regulační úřad banku odstavil a její dluhy i aktiva svěřil Federální pojišťovně bankovních vkladů.

Poznámka

Aktualizace: Během pondělních ranních hodin dostala společnost Circle veškeré své rezervy držené v SVB opět k dispozici. Na tyto pozitivní zprávy reaguje i kurz USDC, který se postupně vrací zpět k hodnotě 1 dolaru.

Vydavatel USDC má u zkrachovalé banky uloženou značnou část rezerv

Své rezervy má právě u této banky i společnost Circle, která provozuje stablecoin USDC. Ten je dle svého návrhu vázán k ceně jednoho amerického dolaru. Společnost ve čtvrtek, tedy den po oznámení problémů SVB, zahájila, tak jako mnoho dalších držitelů vkladů, bankovní operaci ve snaze vyvést rezervy z banky. V sobotu, den po odstavení banky, však ohlásila, že nebyla ve své snaze kompletně úspěšná a s 3 300 000 z celkových 40 000 000 dolarů uložených v Silicon Valley Bank tak nemůže nakládat.

Ihned po odhalení této skutečnosti začal čelit USDC masivnímu výprodeji. Během něj společnost musela vykoupit 1,4 miliard USDC za 8 hodin, dalších 138 milionů USDC pak za stejnou dobu vykoupila burza Coinbase. V důsledku tak masivního výprodeje nedokázala společnost Circle udržet USDC na jeho hodnotě jednoho dolaru a USDC tak začal ztrácet svůj peg. Oslabil dokonce o více než 10 % své hodnoty, když se v sobotu kolem poledne obchodoval za 0,8774 USD.

V sobotních večerních hodinách sice posílil, na 1 USD se však nevrátil. Ve 20 hodin se obchodoval za 92 centů. Krátce před půlnocí se pohyboval mezi 96 a 97 centy a k pondělnímu ránu je USDC již zpět na hodnotách kolem 0,99 USD.

Vedoucí finančního oddělení společnosti Circle, Jeremy Cox-Geen, řekl, že SVB byla zásadní bankou americké bankové soustavy a její pád bez federálního záchranného plánu bude mít širší důsledky pro bankovnictví, obchod i podnikatele. Firma Circle teprve 23. února oznámila navýšení zaměstnaneckých míst o 25 % a vyhlásila nábor, rovněž odhalila záměr vstoupit sama na akciový trh. Další vývoj těchto plánů je nyní zahalen v mlze.

Burza KuCoin v problémech

Již určitým evergreenem se stávají problémy burz objevující se v hledáčcích analytiků, kteří upozorňují na údajná porušování etických nebo zákonných norem. Před několika týdny jsme vás informovali o problémech několika burz, které údajně umožňují obcházení protiruských sankcí, mimo jiné navzdory svým slibům. Minulý týden to zase byly problémy Binance.US, obchodující s tokeny VGX společnosti Voyager Digital.

V uplynulém týdnu však jedna z burz ”ruského” skandálu, KuCoin, bázovaná na Seychellách, čelila dokonce nařčení od prokuratury. Vrchní státní zástupkyně státu New York, Letitia James, ji totiž u soudu obvinila z neautorizovaného obchodu s cennými papíry. Burzy obchodující s cennými papíry se totiž ve státě New York musí registrovat právě u úřadu vrchní státní zástupkyně, tedy na generální prokuratuře. Za údajný nelegálně obchodovaný cenný papír přitom James označila druhou největší kryptoměnu Ethereum (ETH).

Vedle druhé nejsilnější kryptoměny označila prokurátorka za neregistrované cenné papíry také digitální mince LUNA, USTC a ostatní kryptoměny v staking programu burzy zvaném KuCoin Earn – např. tedy USDT, USDC, KCS či BNB. Předposlední jmenovaný token, jak název napovídá, je měnou samotné burzy. V tom spatřuje James další porušení zákona, jelikož podle ní burza začala vydávat cenný papír, aniž by jej registrovala.

Ve zdůvodnění žaloby uvádí, že kryptoměny odpovídají definici New-yorského všeobecného obchodního zákona z roku 1921, který je obecně známý pod názvem Martin Act . Podle toho jsou cenné papíry definovány tzv. Waldstein testem, který upřesnil Vrchní soud státu New York v roce 1936. Dle tohoto testu pak právě zmíněné měny podle James jsou cennými papíry. 

Přestože jak Martin Act, tak Waldstein test patří k výlučné legislativě státu New York, je dobré si uvědomit, že jde o jeden z dalších případů, kdy někdo označil ETH a obecně digitální mince za cenné papíry. Rozhodnutí soudu tak může být nejen precedentem pro celý stát New York, tedy včetně New York City, ale rovněž případem, z něhož by svá rozhodnutí mohly odvozovat i soudy v celých USA.

Závěr

Minulý týden se nesl ve znamení bojů. Další kolo boje na politickém kolbišti svedl předseda SECu, Gary Gensler, svým výpadem popírajícím užitečnost kryptotrhů pro technologický rozvoj americké ekonomiky a prioritizováním ochranu investorů.

O svou dříve trvale navázanou hodnotu bojuje token USDC, kterému se během nedělního večera ještě nepodařilo vrátit na hodnotu jednoho dolaru. A o svou hodnotu po zásadním propadu bojoval samozřejmě také Bitcoin, jenž v uplynulém týdnu zamířil méně pravděpodobným ”medvědím” směrem a krátce se podíval dokonce pod 20 000 USD. Nad touto hranicí se však prozatím drží. Bitcoin Fear and Greed index se proti předchozímu týdnu vychýlil ještě více ve směru strachu.

Právní bitvu pak rozehrála newyorská prokurátorka Letitia James, když v přelomové žalobě označila několik digitálních mincí, včetně ETH, za cenné papíry. Rozsudek má potenciál předznamenat budoucí zacházení s kryptoměnami ve Spojených státech a možná i jinde ve světě. Příští týden pro vás touto dobou budeme mít již znovu připravený další týdenní souhrn a budeme se těšit.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jarda Sadílek

Doslova článek který se začal psát v pátek a dokončil se v sobotu. Nic z toho už nejspíš neplatí

Redakce Finex

Dobrý den, Jardo. Máte pravdu, že pár pasáží bylo v moment publikace (kvůli změnám brzy dnes ráno) už nepravdivých. Článek jsme upravili tak, aby reflektoval aktuální situaci. :) Hezký den

Jarda Sadílek

Jojo, všiml jsem si :) pěkný den