Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Adopce Bitcoinu pokračuje, kde všude už touto kryptoměnou zaplatíte?

Publikováno
Finex Coin Week – Adopce Bitcoinu pokračuje, kde všude už touto kryptoměnou zaplatíte?
Zdroj: Depositphotos.com

Pravidelně každý týden vám zde v naší rubrice Finex Coin Week přinášíme souhrn nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. V minulém týdnu nás zaujaly následující novinky.

Obsah článku

Velká británie vytvoří vlastní NFT, chce se stát technologickým centrem pro kryptoměny

Vláda Spojeného království v pondělí oznámila, že se chce stát “globálním technologickým centrem pro kryptoměny”. Ministr financí Rishi Sunak ve svém prohlášení uvedl: “Mou ambicí je učinit ze Spojeného království globální technologické centrum pro kryptoměny, a opatření, která jsme dnes nastínili, pomohou v budoucnu zajistit, aby firmy mohly v této zemi do oblasti digitálních aktiv investovat, inovovat a rozšiřovat svou činnost.”

Jedná se například o regulační kroky pro stablecoiny, cílem je umožnit jejich použití ve Spojeném království jako uznávané formy platby.

Mezi další plány patří spolupráce vlády s Královskou mincovnou na vytvoření prvního NFT. Vytvořené nezaměnitelné tokeny budou sloužit jako symbol pozitivního přístupu vlády vstříc novým technologickým inovacím. Kromě toho vláda plánuje vytvořit legislativu nazvanou Financial Market Infrastructure Sandbox, bude koncipována speciálně pro digitální aktiva a sloužit místním firmám k implementaci inovací tohoto odvětví.

“Chceme, aby podniky zítřka a pracovní místa, která vytvoří, vznikaly zde ve Spojeném království. Účinnou regulací jim připravíme potřebné podmínky, které potřebují k dlouhodobému plánování a investování,” uvedl dále Sunak.

V oznámení britské vlády byl nastíněn také potenciální přínos stablecoinů. Vláda naznačuje, že s vhodnou regulací by mohly spotřebitelům poskytnout “efektivnější” platební nástroj. Hodlá zkoumat potenciál této technologie a bude se snažit, aby díky vysokým regulačním standardům byla spolehlivá a bezpečná.

MicroStrategy opět nakupuje BTC

Společnost MicroStrategy, která se zabývá vývojem podnikového softwaru, oznámila prostřednictvím hlášení americké Komisi pro cenné papíry (SEC), že její dceřiná společnost MacroStrategy nakoupila během období od 15. února do 5. dubna celkem 4 197 bitcoinů v hodnotě 190,5 milionu dolarů.

CEO společnosti Michael Saylor na Twitteru uvedl, že mince byly zakoupeny za průměrnou cenu 45 714 dolarů, což zhruba odpovídá aktuální ceně BTC v době psaní článku. Díky tomu společnost MicroStrategy dohromady se svými dceřinými společnostmi nyní drží celkem 129 218 BTC v celkové hodnotě 3,97 miliardy dolarů. Průměrná nákupní cena všech držených mincí se pohybuje kolem 30 700 USD.

Společnost MicroStrategy je známá tím, že investuje do BTC nepřetržitě každé čtvrtletí od srpna 2020. Jedná se o největšího držitele BTC ve svých účetních knihách mezi veřejně obchodovanými firmami.

Společnost MacroStrategy získala peníze na nákup díky úvěru zajištěnému stávajícími bitcoiny ve výši 205 milionů dolarů od přední fintech a krypto banky Silvergate. Firma uvedla, že půjčku použije na nákup dalších BTC, zatímco její vlastní vklady v BTC budou sloužit jako kolaterál za půjčku, čímž se z ní fakticky stane sofistikovaný pákový obchod.

Michael Saylor je velký fanoušek a podporovatel Bitcoinu, věří, že se největší kryptoměna dle tržní kapitalizace ukáže jako nejlepší hedge proti inflaci. Proto jsou v jeho firmě ochotni akceptovat jeho vysokou volatilitu. Saylor doufá, že se BTC stane základem nového férovějšího dencentralizovaného finančního systému. V posledních měsících si to začínají uvědomovat další společnosti, instituce a dokonce i státy, které začínají vnímat kryptoměny pozitivně.

Navzdory tomu, že je Michael Saylor přesvědčen o býčí budoucnosti BTC, nedávno prohlásil, že finanční trhy ještě nejsou připraveny na bitcoinové dluhopisy. Narážel tak na “vulkánské” bitcoinové dluhopisy v Salvadoru, které jsou podle něj dokonce rizikovější, než úvěr jeho firmy zajištěný BTC.

Phishingové útoky na nejpopulárnější kryptoměnové peněženky

Ve světě kryptoměn existuje stále mnoho podvodníků zamýšlejících vydělat na nepozornosti především začínajících investorů. Jednou takovou metodou je takzvaný phishingový útok, kdy podvodníci podstrčí investorovi falešnou stránku a donutí uživatele zadat své privátní klíče.

Nejnovějšími cíli takového útoku byli zákazníci jedné z nejpopulárnějších kryptoměnových peněženek Trezor. Podle údajů společnosti bylo napadeno celkem 102 jejích uživatelů. Oběti tohoto útoku obdrželi e-mail s informací, že byl jejich účet kompromitován v důsledku úniku dat. Následně byli odkázáni na stránku s aktualizací firmware, který je údajně bezpečnější. V dalším kroku bylo ovšem třeba zadat privátní klíče.

Podle společnosti Trezor došlo ke kompromitaci databáze newsletterů od MailChimp. Bezpečnostní tým společnosti odhalil, že útočník získal přístup k internímu zdroji, který používají týmy pro zákaznickou podporu a správu účtů.

V podstatě se útočníkům podařilo oklamat některého ze zaměstnanců zákaznické podpory a poté použít vlastní nástroje k odeslání falešných e-mailů. Jednalo se o opravdu promyšlený útok, bohužel svoji vinu nesou i uživatelé Trezoru, pokud okamžitě reagovali na emailovou výzvu.

Některé phishingové kampaně mohou být velmi přesvědčivé. Vždy proto dávejte velký pozor a ověřujte si, jestli se nacházíte skutečně na oficiální doméně společnosti. Nikdy nikomu nesdělujte své privátní klíče!

Trezor je jedna z nejpopulárnější hardwarových kryptoměnových peněženek na světě. Jedná se nejdůveryhodnější a nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměn. Trezor se připojuje k počítači pomocí USB kabelu a je úplně izolovaný od internetu. Veškeré informace jsou zobrazovány na displeji a potvrzování provádíte ručně pouze vy. To zajištuje, že snaha hackerů o jakýkoliv softwarový útok je naprosto zbytečná.

Společnost Trezor v krátkém vlákně na Twitteru upozornila, že “vyřadila phishingovou doménu z provozu” a “nebude komunikovat prostřednictvím newsletteru, dokud se situace nevyřeší”.

Obdobné útoky zaznamenaly i jiné společnosti. Například platforma Decentraland potvrdila, že byl její zákaznický newsletter také napaden. Mohlo se tedy jednat s velkou pravděpodobností o útok organizované skupiny lidí.

Terra (LUNA) nakoupila dalších 5 040 BTC

Analýza on-chain dat odhalila, že bitcoinová peněženka Luna Foundation Guard (LFG) přidala 6. dubna do svých rezerv dalších 5 040 bitcoinů. Nakoupené prostředky měly v době vypořádání hodnotu zhruba 221 milionů dolarů. LFG se podařilo nakoupit bitcoiny při rychlém propadu, kdy tato největší kryptoměna ztratila za 24 hodin vůči americkému dolaru 3,9 %.

Tuto informaci vtipně okomentoval na svém Twitterovém účtu i zakladatel Terry Do Kwon. Napsal, že zalil květiny, napsal několik e-mailů, nakoupil bitcoiny za 230 milionů a teď jde vyvenčit psa.

Tým stojící za sítí Terra (LUNA) a nezisková organizace se sídlem v Singapuru Luna Foundation Guard (LFG) pokračují v pravidelném nakupování bitcoinů. Před necelým týdnem informoval server news.bitcoin.com o peněžence LFG a upozornil, že se v ní nachází 30 727,97 BTC.

V té době měla tato “skrýš” hodnotu více než 1,4 miliardy dolarů v aktuálních cenách při psaní článku. Od té doby nebyly na této peněžence LFG zaznamenány žádné další vklady.

To se změnilo 6. dubna, kdy bitcoinová peněženka LFG v 6:57 (UTC) obdržela první transakci 2 485 BTC a poté následovaly další až do celkové výše 5 040 BTC. Za zmínku stojí i to, že bitcoinová peněženka LFG dostává i takzvané dust transactions (drobné transakce). Jedná se o běžný jev u známých peněženek se značným množstvím bitcoinů.

Po získání zmiňovaných 5 040 BTC vlastní v současné době Terra 35 767,98 BTC v hodnotě 1,58 miliardy dolarů v době psaní článku. Podle seznamu Bitcoin Rich na webu bitinfocharts.com zaujímá tato peněženka, která je označena jako “Luna-LFG”, 19. pozici mezi největší bitcoinovými peněženkami.

Pokud bychom Terra (LUNA) řadili mezi veřejně obchodované společnosti, tak by jí patřilo třetí místo podle množství BTC v rezervách za MicroStrategy Michaela Saylora (cca 129 000 BTC) a Teslou Elona Muska (cca 42 tisíc BTC).

Velké společnosti jako McDonald’s či Walmart budou moci brzy přijímat BTC

Minulý týden v Miami probíhala dlouho očekávaná konference Bitcoin 2022, na které se představilo mnoho plánů a novinek ze světa digitálních aktiv. Jednou z nich bylo oznámení partnerství mezi společnostmi Shopify a Strike.

Jack Mallers, CEO společnosti Zap, která stojí za mobilní platební aplikací Strike, během svého vystoupení na konferenci oznámil, že jeho peněženka podporující platby Bitcoinem přes Lightning Network navázala spolupráci se Shopify, NCR a Blackhawk Network.

Podle Mallerse všechny webové stránky, které používají platformu Shopify pro platby kartou, mohou nyní zpracovávat platby pomocí Bitcoin Lightning Network.

“Partnerství již probíhá a představuje obrovský krok k masovému přijetí Bitcoinu,” uvedl Mallers, “jakýkoli online obchodník, který používá Shopify, může přijímat platby v BTC okamžitě bez jakéhokoli zprostředkovatele a bez 3% poplatku.”

Během prezentace se objevil snímek se seznamem největších amerických maloobchodníků, kteří tuto platformu využívají, včetně McDonald’s, Walmart, Home Depot či Starbucks. Podle webových stránek společnosti Blackhawk a NCR obsluhují také Wendy’s, Chipotle, El Corte Ingles, Lowe’s, Staples, Woolworths a tisíce dalších světových maloobchodníků.

Zdroj: Twitter
Výčet společností
Výčet společností

Na další podrobnosti o tom, kdy a jakým způsobem začnou někteří z těchto maloobchodníků přijímat bitcoiny, si budeme muset asi ještě počkat. Mallers však tvrdí, že více než 400 000 obchodů má nyní možnost přijímat platby prostřednictvím Lightning Network.

V posledních několika týdnech adopce Lightning Network prudce vzrostla. Integrovaly ji například společnosti Robinhood, Kraken a Bitpay. Lightning Network je řešení druhé vrstvy pro blockchain Bitcoinu, využívá tvorbu unikátních platebních kanálů mezi dvěma stranami k okamžitému vypořádání plateb s mizivými poplatky.

Závěr k aktuální situaci

Bitcoin se už několik týdnů pohybuje do strany v pásmu mezi 37 700 a 47 000 dolarů. Podle populárního indexu Fear and Greed se nálada na trhu za poslední týden pohybovala v neutrální zóně. Z dnešního článku je patrné, že instituce využívají propadu cen, aby zvýšily své expozice vůči Bitcoinu.

Z technického hlediska to vypadá, že půjdeme otestovat spodní support, který se nachází u 42 000 dolarů. Ten by mohl zafungovat jako odrazový můstek pro vyšší cenové hladiny v tomto týdnu. Situaci kolem kryptoměn budeme i nadále sledovat a příští pondělí vám přineseme další souhrn.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.