Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed vs. Apple, Microsoft a Nvidia: Kdo opravdu řídí akciový trh?

Akciový trh v minulém týdnu rostl díky technologickým akciím a navzdory rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Pokles výnosu z dluhopisů také pomohl.

Fed vs. Apple, Microsoft a Nvidia: Kdo opravdu řídí akciový trh?
Zdroj: depositphotos.com

Technologičtí giganti, nikoli Federální rezervní systém, jsou hlavní hnací silou rekordního růstu amerických akcií.

To přináší naději některým investorům, že by akciový trh mohl pokračovat v růstu i přes obavy z vývoje úrokových sazeb.

Minulý týden zakončily indexy S&P 500 a Nasdaq 100 s výraznými týdenními zisky, přičemž oba dosáhly několika rekordních hodnot. Index S&P 500 zaznamenal svůj nejlepší týden za více než měsíc, zatímco Nasdaq 100 dosáhl největšího týdenního růstu od 26. dubna.

Růst indexů S&P 500 a Nasdaq v minulém týdnu

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Vliv AI a technologických gigantů

Tento růst byl podpořen výrazným 8% týdenním ziskem Applu, který na své vývojářské konferenci WWDC odhalil svou strategii v oblasti umělé inteligence. Apple také krátce překonal Microsoft jako největší americkou společnost podle tržní kapitalizace.

Další technologičtí giganti také zaznamenali zisky: Nvidia vzrostla o více než 9 % po štěpení akcií v poměru 10 ku 1, zatímco Microsoft minulý týden připsal 4,4 %.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Technology Select Sector SPDR Fund tak zaznamenal svůj nejlepší týdenní výkon od listopadu 2023.

Někteří investoři věří, že akcie velkých technologických společností jsou nyní imunní vůči obavám z úrokových sazeb, nebo že síla v oblasti AI je dostatečně velká, aby přehlušila slabost ekonomiky.

Tento scénář je pro akciový trh lákavý, ale podle analytiků je nepravděpodobné, že by se realizoval hladce, protože Fedu svůj boj proti inflaci povede dál.

Minulou středu překvapilo trhy mírnější květnové CPI, což vedlo ke zvýšení očekávání dvou snížení úrokových sazeb v tomto roce. Ačkoliv o několik hodin později Fed předpověděl pouze jedno snížení, trhy však na tuto změnu zvlášť negativně nereagovaly.

Trh věří, že Fed ho padnout nenechá

Další teorii, vysvětlující odolnost akciového trhu, nabídl Thierry Wizman, globální stratég pro úrokové sazby a měny ve společnosti Macquarie Group.

Očekává, že Fed je připraven poskytnout podporu a uvolnit finanční podmínky, pokud by se začala zhoršovat situace na trhu práce nebo by prudce klesaly výdaje domácností.

Existuje řada nástrojů, kterými Fed může ovlivnit americkou ekonomiku a s ní i akciový trh. Nejde pouze o úrokové sazby. A Wizman věří, že by je v případě potřeby pomoci americké ekonomice Fed využil, i kdyby inflace ještě nedosáhla cíle.

Tento přístup, známý jako “Fed put”, není oficiálně potvrzen centrální bankou, ale stal se široce přijímaným finančními tržními účastníky.

Spotřebitelské výdaje jsou klíčovým hnacím motorem americké ekonomiky. Proto se Investoři zaměřují na změny ve spotřebitelském chování jako na první signály ekonomického zpomalení.

Očekává se, že spotřebitelské výdaje v květnu vzrostou o 0,2 % po stagnaci v předchozím měsíci.

AI akcie jsou silné i díky klesajícím výnosům z dluhopisů

Stojí za zmínku, že lepší výkonnost technologických akcií podpořil také nedávný pokles výnosů státních dluhopisů, ale podle stratégů si akcie AI pravděpodobně udrží svou hodnotu i v případě zpomalení ekonomiky.

“Nižší výnosy dluhopisů jsou stále důležité pro udržení technologické rally při životě, ale do jisté míry, i když dojde k poklesu ekonomiky, akcie AI možná nepůjdou nahoru, ale nemyslím si, že budou první, které se budou prodávat,” řekl Wizman.

Dodal, že růst tržeb společností v oblasti AI je “odolný”, protože v příštích třech letech se do této oblasti bude vždy investovat, i kdyby obecněji došlo k poklesu americké ekonomiky.

Příběh umělé inteligence je stále ještě v plenkách a bude pokračovat.

Výnosy dlouhodobějších amerických státních dluhopisů minulý pátek klesaly již čtvrtou seanci v řadě, přičemž desetileté a třicetileté sazby se dostaly na nejnižší úrovně za více než dva měsíce.

Výnos desetiletých státních dluhopisů v pátek klesl o 2,7 bazického bodu na 4,212 % a za celý týden ustoupil o 21,6 bazického bodu.

Jay Woods, hlavní globální stratég společnosti Freedom Capital Markets, tvrdí, že by uzavření 10letého výnosu pod úrovní 4,35 % na týdenní bázi mělo naznačovat “začátek krátkodobého klesajícího trendu” pro výnosy a mělo by také být dobrou předzvěstí pro akcie s malou kapitalizací z Rusell 2000 a další zaostávající netechnologické akcie v indexu S&P 500, které by měly dohnat rally.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.