Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ethereum roste! Proto se zaměřte na tyto kryptoměny s ním spojené

Druhá největší kryptoměna, Ethereum, vzrostla za poslední týden o téměř 20 % a svou výkonností překonala Bitcoin i Solanu. Pozornost investorů by se brzy mohla obrátit i na jeho sítě druhé vrstvy.

Ethereum roste! Proto se zaměřte na tyto kryptoměny s ním spojené
Zdroj: AI

Teprve před týdnem stanovilo Ethereum (ETH) v grafu ETH/BTC nové 44měsíční minimum na hodnotě 0,032. Na stejném grafu dokonce došlo k prolomení rostoucí trendové linie, kterou ETH vůči BTC dokázalo držet celkem 8 let.

Zdroj: x.com/rajatsonifnance
Ethereum před týdnem prolomilo 8 let trvající rostoucí trend
Ethereum před týdnem prolomilo 8 let trvající rostoucí trend

Nyní je však vše jinak a zdá se, že průlom byl jen falešným signálem značícím dno. Open interest na futures kontraktech na ETH roste, stejně tak příjmy sítě z transakčních poplatků (gas), počet nově vytvořených peněženek, celková uzamčená hodnota prostředků a v konečném důsledku i přílivy do ETFs na ethery.

A s hlavním blockchainem rostou i jeho druhé vrstvy (L2s). V kryptoměnách bývá standardem, že potom, co vyroste hlavní a vedoucí aktivum, obrátí se pozornost investorů na menší projekty s ním spojené. Stejný základní princip koneckonců platil v každém býčím trhu – první rostl Bitcoin (BTC) a až potom altcoiny.

Druhé vrstvy Etherea

Co jsou to vlastně ty druhé vrstvy? Jedná se o optimistic nebo zero-knowledge rollupy, které na svojí první vrstvu, Ethereum, spoléhají co do zabezpečení.

Na druhých vrstvách lze dělat prakticky stejné věci jako na Ethereu, akorát superrychle a superlevně. L2s pomáhají Ethereu škálovat.

Jednou z prvních velkých L2s Etherea byl Loom, který vznikl již roku 2018 a dosud, i přestože se jedná o velmi starý projekt, si drží svoji cenu.

Rozvoj L2s však přišel až s rozvojem decentralizovaných financí (DeFi), on-chain obchodování, půjček, poskytování likvidity aj., tedy v letech 2020 až 2022.

Jako první vydaly své governance tokeny rollupy Optimism (OP) a Arbitrum (ARB). Dosud se co se týče uzamčené hodnoty aktiv na síti (TVL) drží mezi top blockchainy.

Mezi dalšími významnými L2s musíme určitě zmínit Base podporovanou burzou Coinbase, Boba Network (BOBA), Celer (CELR), Metis (METIS) a Mantle (MNT).

Zdroj: defillama.com
V hodnotě uzamčených aktiv je Ethereum nepřekonatelným králem, jeho druhé vrstvy si také nevedou špatně.
V hodnotě uzamčených aktiv je Ethereum nepřekonatelným králem, jeho druhé vrstvy si také nevedou špatně.

Největší pozornost se však jako obvykle těší co nejnovější projekty. Mezi druhé vrstvy, které vydaly svůj token v roce 2024 patří:

  • StarkNet (STRK), 0,3 miliard USD TVL.
    • Síť vyvinula izraelská firma StarkWare Industries.
    • Airdrop STRK se nepříliš povedl, což na projekt hodilo špatné světlo.
    • Ačkoli má StarkNet ve srovnání s tokeny níže nejvyšší kapitalizaci (1,3 mld. USD), kryptoměn na něm je uzamčeno velmi málo.
  • ZKSync (ZK), 0,2 miliard USD TVL.
    • Zero-knowledge rollup od společnosti Matter Labs sídlící v Německu.
    • Na svůj vývoj vybral více než 250 milionů USD od investorů jako Ethereum Foundation, Coinbase Ventures, a16z nebo DragonFly Capital.
  • Manta Network (MANTA), 0,05 miliard USD TVL.
    • Síť s jednou z nejzajímavějších technologií ze všech.
    • Kromě kompatibility s EVM se jedná i o modulární blockchain kombinující v sobě technologie i z Polkadotu a Celestie.
    • Investovali do ní např. Binance Labs.
  • Blast (BLAST), 0,6 miliard USD TVL.
    • Jedná se o síť, která umožňuje nativní úročení ETH pouze tím, že jej na síti máte, není třeba jej nikde uzamykat a stakovat.
    • Stojí za ní fond Paradigm, stejně jako za NFT tržištěm Blur.
    • Právě uživatelé Bluru získali velký airdrop tokenů BLAST.
  • Scroll (SCR), 0,4 miliard TVL.
    • Vysoce škálovatelný zero-knowledge rollup.
    • Skvělou technologii kazí predátorská tokenomika SCR kvůli níž bude SCR podléhat dvouciferné meziroční inflaci.

Pro úplnost doplníme i významné druhé vrstvy, které vydání svého tokenu potvrdily, ale ještě tak neučinily. Jedná se o projekty Linea a Zora.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Bývalý šéfredaktor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.