Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Druhá největší kryptoměna, Ethereum, oproti Bitcoinu již více než 2 roky dlouhodobě klesá. Nyní se však možná konečně začalo blýskat na lepší časy.
Zatímco Bitcoin (BTC) prolomil své cenové maximum z roku 2021 již letos na jaře a po vyhlášení výsledků amerických prezidentských voleb stanovil nové na 99 tis. USD, tedy o 43 % výše, Ethereum (ETH) se k tři roky starému maximu ani nepřiblížilo.
S aktuální cenou kolem 3 500 USD mu k jeho dosažení chybí cca 40 %.
Na grafu ETH/BTC stanovily ethery nové 44měsíční minimum na hodnotě 0,032 jen týden zpátky. Na stejném grafu dokonce došlo k prolomení rostoucí trendové linie, kterou ETH vůči BTC dokázalo držet celkem 8 let.
ETHBTC just broke an 8-year trend pic.twitter.com/7lWHRfRuha
— Rajat Soni, CFA (@rajatsonifnance) November 15, 2024
Tato skutečnost byla pro mnohé šokující, jelikož administrativa Donalda Trumpa by měla otevřít cestu ke stakingu (úročení) ethereových ETFs, což by mělo značně podpořit přílivy do těchto fondů. Jak se říká, tradiční investoři milují “dividendy“.
Proto byl dost možná tento průlom pouze falešným signálem značícím dno, jelikož nyní se cena ETH vrátila zpět nad trendovou linii. A v minulosti se právě od této linie ETH vždy výrazně odrazilo. Mezi lednem a květnem 2017 po dotyku povyrostlo o cca 1 800 % a mezi prosincem 2020 a prosincem 2021 o 300 %.
Open interest (celková hodnota všech otevřených pozic) na futures kontraktech na ETH na derivátových burzách dosáhl historicky nejvyšší hodnoty 27 miliard USD.
To je určitě dobré znamení, většina obchodníků totiž sází spíše na další růst (long), přehnaný optimismus však není na místě – jak jsme informovali, rekordních hodnot open interestu bylo dosaženo i u jiných kryptoměn, například u XRP (XRP).
Zajímavější jsou on-chain data. Ta ukazují nárůst příjmů sítě z transakčních poplatků (gas), nárůst nově vytvořených peněženek, resp. adres, a vzrůstající objem obchodů (volume). Poplatek za transakci se v posledním měsíci blíží k 15 gwei a chybí tak jen kousek k tomu, aby se ETH po několika měsících stalo opět deflačním aktivem.
Od zavedení updatu London v srpnu 2021 je ETH skutečně deflační, pakliže poplatek za transakci (gas) je vyšší než 16 gwei. Za tohoto stavu převýší transakční poplatky, které protokol pálí, nové mince, které emituje validátorům.
V jedné z nejdůležitějších metrik – celkové uzamčená hodnotě prostředků na blockchainu (TVL) Ethereum stále vévodí a ani Solana (SOL), která jej jinak poráží ve volume, vybraných poplatcích i aktivních adresách, se s ním nemůže rovnat.
Nejvíce prostředků je drženo v protokolu pro staking Lido (32 mld. USD), v protokolu pro půjčky Aave (26 mld. USD) a na restaking platformě EigenLayer (14 mld. USD).
Probudily se i ethereové ETFs. Jejich zobchodovaný objem (volume) se v posledních dnech zvedl až 3x. I tak jsou však jejich hodnoty ve srovnání s bitcoinovými ETFs, které se staly nejúspěšnějšími novými ETFs v historii, stále zanedbatelné.
V dohledné době by cenovou výkonnost ETH mohlo jako téměř vždy zlepšit očekávání nějaké významné aktualizace – hard forku. Poslední velké updaty sítě proběhly v dubnu 2023 (Shapella) a v březnu 2024 (Dencun).
Další aktualizace se dočkáme už na začátku roku 2025. Bude se jmenovat Pectra a měla by odstranit například otravné dožadování protokolů jako Uniswap o povolení na směnu vašich aktiv. Po novém updatu by přístup k aktivům + samotný swap měl být spojen v jedné transakci.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.