Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete získat pasivní příjem 5 000 Kč měsíčně? Investujte půl milionu do tohoto dua dividendových akcií

Chcete získat pasivní příjem 5 000 Kč měsíčně? Investujte půl milionu do tohoto dua dividendových akcií
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 byl pro profesionální i běžné investory velmi nepříjemným zážitkem a zkušeností. Indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite se propadly do medvědích trhů, nicméně i dluhopisový trh zažil jeden z nejhorších roků ve své historii. Nebylo se tak příliš kam schovat.

Ačkoli míst, kde lze bezpečně krátkodobě zhodnotit své peníze, nebylo mnoho, jednou z historicky jistějších příležitostí pro dlouhodobě smýšlející investory je investovat své peníze do dividendových akcií. A rozdělením půl milionu korun rovným dílem do následujících dvou dividendových akcií, které mají průměrný dividendový výnos přes 12 %, může každý měsíc přinést pasivní příjem 5 000 Kč.

Chcete svými investicemi porážet inflaci? Odpovědí mohou být dividendové akcie

Proč dividendové akcie? Začněme tím, že společnosti, které pravidelně vyplácejí část zisků svým akcionářům, jsou téměř vždy ziskové. Bylo by obtížné pokračovat ve vyplácení hotovosti akcionářům, pokud by výhled dlouhodobého růstu společnosti neměl pevné základy.

Společnosti s vysokým dividendovým výnosem jsou obvykle prověřené časem. To znamená, že prošly nesčetnými recesemi a hospodářskými poklesy. Ale možná nejlepší ze všeho je, že dividendové akcie prostě dosahují lepších výsledků. Podle zprávy společnosti J.P. Morgan Asset Management z roku 2013 společnosti, které zahájily a zvyšovaly výplaty v průběhu 40 let (1972-2012), výrazně překonaly výnosy společností, které dividendy nevyplácejí (9,5% roční výnos oproti 1,6% ročnímu výnosu).

Ne všechny dividendové akcie jsou však stejné. Investoři dávají přednost co nejvyššímu výnosu při co nejmenším riziku. Problém je v tom, že výnos a riziko mají tendenci se pohybovat ve stejných kolejích – dividendový výnos vyšší než 5-6 % obvykle není příliš dlouho možné udržovat.

To však neznamená, že všechny vysoce výnosné dividendové akcie jsou špatnou volbou. Je však třeba se podívat na základy jejich podnikání a důvody proč by si společnost mohla dovolit vyplácet srovnatelnou dividendu i nadále.

1. AGNC Investment

Načítání
Načítání
Koupit akcie AGNC! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

První akcií s velmi vysokým výnosem, která vám může pomoci získat 5 000 korun měsíčního dividendového příjmu, je hypoteční realitní investiční fond (REIT) AGNC Investment. Společnost si v posledních 14 letech udržovala výnos 10 % nebo vyšší, což ukazuje, že její současný výnos přesahující 14 % není překlep nebo anomálie.

Zatímco cílem většiny REITů je pořizovat a pronajímat nemovitosti, hypoteční REITy nakupují cenné papíry kryté hypotékami (MBS). Jejich provozní model obvykle spočívá v půjčování peněz za co nejnižší krátkodobou sazbu a následném použití tohoto kapitálu k nákupu MBS, které nabízejí vyšší dlouhodobé výnosy.

Hypoteční REITy jsou mezi dividendovými investory oblíbené také díky předvídatelnosti své výkonnosti. Pozorné sledování měnové politiky americké centrální banky a výnosové křivky úrokových sazeb investorům napoví vše, co potřebují vědět.

Současné provozní prostředí je pro AGNC nepochybně obtížné. Jestřábí měnová politika Fedu rychle zvýšila krátkodobé výpůjční sazby, což snižuje její čistou úrokovou marži – výnos, který AGNC získává z MBS, jež vlastní, snížený o průměrnou výpůjční sazbu. Úroková výnosová křivka je také plochá až inverzní. To je pro AGNC pravý opak ideálního scénáře, nicméně je to ideální příležitost, jak nakoupit kvalitní společnost s výraznou slevou.

Zajímavé na výnosové křivce úrokových sazeb je, že tráví neúměrně mnoho času otočená nahoru a doprava (v době růstu ekonomiky). To znamená, že dluhopisy s delší dobou splatnosti nesou vyšší výnosy než dluhopisy s kratší dobou splatnosti. Období hospodářské expanze však trvají podstatně déle než recese, bylo by logické očekávat, že výnosová křivka bude v příštích letech pohybovat ve prospěch společnosti AGNC a její čisté úrokové marže. Vyšší úrokové sazby navíc nejsou pro AGNC jen špatnou zprávou. Zdražily sice krátkodobé půjčky, ale mají pozitivní dopad na výnosy MBS, které společnost nakupuje. To by časem mělo opět pomoci rozšířit čistou úrokovou marži společnosti.

Pozitivní zprávou je složení investičního portfolia společnosti. Z 61,5 miliardy dolarů v investicích tvoří 60 miliard agenturní aktiva. Agenturní cenný papír je v případě selhání zajištěn federální vládou. S touto dodatečnou ochranou v plachtách může AGNC využívat pákový efekt, jak uzná za vhodné, a zvyšovat tak své zisky a udržovat značnou měsíční dividendu.

2. PennantPark Floating Rate Capital

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií PennantPark Floating Rate Capital za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií PennantPark Floating Rate Capital za posledních 12 měsíců

Druhou dividendovou akcií s mimořádně vysokým výnosem, která vám může v roce 2023 pomoci inkasovat každý měsíc 5 000 korun, je business develoment společnost (BDC) PennantPark Floating Rate Capital. PennantPark vyplácí 0,095 dolaru na akcii každý měsíc již více než sedm let a v současné době dosahuje výnosu přesahujícího 10 %. V kombinaci s výnosem AGNC hovoříme o průměrném výnosu této dynamické dvojice přesahujícím 12 %.

BDC jsou společnosti, které investují do podniků s malou tržní kapitalizací. Důvod, proč se BDC zaměřují na společnosti s oceněním do 2 miliard dolarů, je jednoduchý: Mají omezený přístup na dluhopisové a úvěrové trhy. Vzhledem k tomu, že je k dispozici méně možností financování, mohou společnosti ochotné převzít dluh od menších až středně velkých společností dosáhnout nadprůměrných výnosů.

BDC se zaměřují buď na nákup vlastního kapitálu, nebo na nákup dluhu. Přestože však společnost PennantPark držela ke konci září 2022 154,5 milionu dolarů v akciích, 87 % jejího investičního portfolia ve výši 1,16 miliardy dolarů bylo vázáno v dluhu. Jedná se tedy především o dluhově orientovanou BDC.

Je třeba poznamenat, že 99,99 % dluhu společnosti PennantPark tvoří dluhopisy zajištěné prvním zástavním právem. Dluh zajištěný prvním zástavním právem by byl první v pořadí na vyplacení v případě, že by společnost menší velikosti požádala o ochranu před bankrotem. Na konci třetího čtvrtletí pak byly pouze dvě z jejích 125 investic v prodlení se splátkami, což představuje pouhých 0,9 % jejího investičního portfolia.

Nejlepší na společnosti PennantPark však je, že 100 % jejího dluhového portfolia v hodnotě 1,01 miliardy dolarů má variabilní úrokovou sazbu. Vzhledem k tomu, že Fed agresivně zvyšuje úrokové sazby, aby bojoval proti historicky vysoké inflaci, PennantPark inkasuje vyšší výnosy z každého jednotlivého dluhopisu, který drží. Společnost nemusela hnout ani prstem, přesto se její vážený průměrný výnos z dluhových investic za 12 měsíců (do 30. září) zvýšil ze 7,4 % na 10 %.

Ani Fed se zvyšováním sazeb ještě neskončil. A i když centrální banka dosáhne svého vrcholu pro tento cyklus zvyšování sazeb, předseda Fedu Jerome Powell dal jasně najevo, že sazby zůstanou ještě nějakou dobu zvýšené. To vše jsou pozitivní zprávy pro investiční portfolio společnosti PennantPark Floating Rate Capital zaměřené na dluhové investice s proměnlivými sazbami.

Líbil se vám tento článek?
34
18

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Michal T.

AGNC investuje do MBS, což jsou přesně ty cenné papíry co stály u finanční krize v roce 2008 (+ na ně vypsané credit default swaps a CDO). Co je důležitější – stejně jako tehdy i dnes jsou úrokové sazby vysoko, což bude zvyšovat počet neplatičů a tudíž potenciální ztráty.

Nic není zadarmo – pokud máte nadprůměrný dividendový výnos, máte i nadprůměrné riziko. Kdyby to byla super investice, tak už tam dávno hedge fondy nalijou peníze. A to by hnalo cenu té akcie nahoru, a tedy dividendový výnos dolů. Takto vysoký výnos značí jediné – “smart money” od toho dávají ruce pryč.