Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie Peloton klesly o více než 35 %, když společnost vykázala výraznou ztrátu a snížila celoroční výhled

Akcie Peloton klesly o více než 35 %, když společnost vykázala výraznou ztrátu a snížila celoroční výhled

Akcie Peloton klesly o více než 35 %, když společnost vykázala výraznou ztrátu a snížila celoroční výhled
Zdroj: apnews.com

Akcie Peloton se v pátek (5.11.) propadly o více než 35 % poté, co společnost oznámila oslabení růstu tržeb a větší než očekávanou ztrátu za Q3 2021.

Tržní kapitalizace Pelotonu se tak propadla na 16,6 miliardy dolarů – pouhý dvojnásobek hodnoty z IPO v září 2019. Od začátku roku akcie Peloton odepsaly více než 60 % své hodnoty.

Společnost snížila svůj výhled na celý fiskální rok 2022 (začínající právě v Q3 2021) v souvislosti se sníženou poptávkou po cvičebním nářadí a přetrvávajícími problémy v dodavatelském řetězci. Stále více spotřebitelů se rozhoduje pro návrat do posiloven. Milovníci fitness si také pořizují další alternativy domácího vybavení od jiných výrobců.

Vývoj ceny akcií Peloton za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

„Předpokládali jsme, že fiskální rok 2022 bude velmi složitý, a to se potvrdilo. Důvody jsou náročné srovnání s loňským rokem, nejistota poptávky v prostředí znovu se otevírajících ekonomik, široké omezení v dodavatelském řetězci a tlaky na náklady na komodity,“ uvedl generální ředitel John Foley. Společnost tak snížila svá očekávání kvůli pomalejšímu začátku druhého čtvrtletí a obtížné predikci pro blízké období.

Pozitivně lze vnímat pouze růst tržeb z předplatného

Za tříměsíční období končící 30. září Peloton vykázal čistou ztrátu 376 milionů dolarů, tedy 1,25 dolaru na akcii, zatímco o rok dříve činil čistý zisk 69,3 milionu dolarů, tedy 20 centů na akcii. Analytici ztrátu očekávali ovšem nižší – 1,07 dolaru na akcii.

Tržby společnosti v meziročním srovnání vzrostly o 6 % na 805,2 milionu dolarů ze 757,9 milionu dolarů o rok dříve, nicméně zaostaly za odhady, které počítaly s 810,7 milionu dolarů. Peloton tak zaznamenal výrazné zpomalení růstu oproti 250% nárůstu tržeb, který zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2020, kdy spotřebitelé dychtili po domácích cyklo trenažérech, aby si mohli zacvičit, když byla fitness centra zavřená.

Tržby z prodeje fitness produktů, včetně kol a treter, klesly o 17 % na 501 milionů dolarů a tvořily tak 62 % příjmů Pelotonu v tomto kvartále. Jednou z mála pozitivních zpráv je růst tržeb z předplatného, které vzrostly o 94 % na 304,1 milionu dolarů. Tržby z předplatného charakterizuje vysoká marže, přičemž mají potenciál se stát opakovaným zdrojem příjmů. V kontextu celého podnikání společnosti to však stále nestačí.

Snížení ceny trenažeru Bike nenaplnilo očekávání

Náklady na prodej a marketing vzrostly o 148 % na 284,3 milionu dolarů, což představuje zhruba 35 % příjmů. Společnost vložila peníze do reklamy na svůj nyní levnější cyklo trenažér Bike a běžecký pás Tread. Druhý jmenovaný byl nedávno po rozsáhlém stažení z trhu opět uveden do prodeje v USA.

V srpnu Peloton snížil cenu svého modelu Bike o 20 % na 1 495 dolarů. Ve čtvrtek však finanční ředitelka Jill Woodworthová uvedla, že ačkoli se po této změně prodeje modelu Bike zvýšily, výsledky zcela nesplnily očekávání společnosti Peloton.

Díky enormním nákladům na prodej a marketing tak hrubá marže společnosti v posledním čtvrtletí klesla na 12 % oproti 39,4 % ve stejném období loni.

Generální ředitel John Foley dodal, že společnost má před sebou ještě hodně práce, aby spotřebitele seznámila s produktem Tread. Stále však věří, že se běžecké pásy jednou stanou pro Peloton větší kategorií než jízdní kola.

Peloton snižuje prognózu

Vzhledem k nejisté povaze pandemie společnost Peloton uvedla, že nyní předkládá svůj výhled v rozpětí, nikoli v konkrétních číslech. Ve druhém fiskálním čtvrtletí 2022 (kalendářní Q4 2021) se počet předplatitelů připojených fitness zařízení podle odhadů společnosti zvýší na 2,8 až 2,85 milionu (ze současných 2,49 milionu). Tržby se budou pohybovat mezi 1,1 a 1,2 miliardy dolarů. Analytici očekávali 1,5 miliardy dolarů.

Svá očekávání ohledně počtu předplatitelů a tržeb snížil Peloton pro celý fiskální rok 2022. Nyní očekává, že se počet předplatitelů připojených fitness zařízení bude pohybovat mezi 3,35 a 3,45 milionu, což je méně než předchozí výhled 3,63 milionu. Tržby se budou pohybovat mezi 4,4 a 4,8 miliardy dolarů. To je opět méně než původních 5,4 miliardy dolarů – konsensus analytiků počítal s 5,39 miliardy dolarů.

Společnost Peloton dodala, že v souvislosti s revidovanou prognózou se bude zabývat svou výdajovou základnou a upraví (sníží) provozní náklady tak, aby lépe přizpůsobila investice novým očekáváním růstu. Společnost předpokládá, že do fiskálního roku 2023 bude zisková před započtením úroků, daní a odpisů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo