Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena lithia klesla a akcie elektroautomobilek znatelně rostou. Analýza 3 vybraných společností

Publikováno
Cena lithia klesla a akcie elektroautomobilek znatelně rostou. Analýza 3 vybraných společností
Zdroj: depositphotos.com

Do sektoru elektromobilů (EV) pronikla pozitivní investiční nálada a akcie těch největších světových výrobců elektromobilů rostou. Tento růst je hnán několika faktory. Tím hlavním je velmi zajímavý meziroční růst tržeb, který jde ruku v ruce s pozitivním výhledem na tržby budoucí.

Svůj podíl na pozitivních hospodářských výsledcích také nese fakt, že cena lithia je mnohem níže, než tomu bylo v loňském roce, kdy si většina EV společností také prošla akciovým propadem. O jakých společnostech je vlastně řeč a jak je na tom lithium právě nyní, se dočtete v tomto článku.

Zdroj: tradingeconomics.com
Cenový graf Lithia
Cenový graf Lithia

Cena lithia se na světových trzích v loňském roce propadla o více jak 50 %. Spekuluje se, že za poklesem ceny stojí nízká poptávka po elektromobilech v Číně, což souvisí se zrušením dotací právě na EV. Dva největší producenti lithia v Číně Tianqi Lithium a Ganfeng Lithium dokonce oznámili snížení produkce, což mělo na trh s tímto kovem pozitivní dopad a ceny se zvýšily.

Právě loňského propadu cen lithia využily automobilky k maximalizaci svých zisků, což se odrazilo v poměrně agresivním akciovém růstu. Pojďme se nyní podívat na největší hráče v tomto sektoru a zkusme odhadnout možný budoucí cenový vývoj jejich akcií.

TIP: Akciové trhy smazaly většinu ztrát. Co je pohání k růstu? Je tu už býčí trh?
TIP: Akciové trhy smazaly většinu ztrát. Co je pohání k růstu? Je tu už býčí trh?

1) Tesla

Tento známý výrobce elektrických automobilů dosáhl meziročního růstu tržeb 38,34 %. Pro letošní i příští rok se dokonce počítá se skokovým nárůstem tržeb, které by v roce 2024 měly dosáhnout hodnoty téměř 130 miliard dolarů. Společnost ovšem nevplácí dividendu.

Akciový růst v letošním roce nejspíše ještě nekončí, protože struktura trhu vykazuje rezistentní zóny až na vyšších cenových hodnotách. Nejbližší rezistence se nachází na ceně 300 USD a je tvořena cenovými výběžky z poloviny loňského roku. Na druhou stranu support na ceně 200 USD dává investorům naději, že by se mohly akcie Tesla dlouhodoběji obchodovat v rostoucím trendu.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Tesla
Měsíční akciový graf společnosti Tesla

2) Li Auto

Skokový růst tržeb je očekáván v celém sektoru EV a i společnost Li Auto cílí na růst svých tržeb. Současný meziroční nárůst činní 65,2 % a hodnota tržeb by měla v roce 2024 gradovat na sumě 21,15 miliard dolarů. Ani Li Auto nevyplácí akcionářům dividendy.

TIP: Shell zvyšuje dividendy a očekává akciový růst. Je tato společnost pro investory zajímavá?
TIP: Shell zvyšuje dividendy a očekává akciový růst. Je tato společnost pro investory zajímavá?

Akcie Li Auto se od svého IPO obchodují v klesajícím trendu a to v rámci velmi vysoké volatility. V současné době již probíhá test klesající trendové čáry. Pokud by došlo k breakoutu, bude tento trend negován a akcie se poprvé ve své historii dostanou do rostoucího trendu. Pokud se tak nestane, nejbližší support se nachází na ceně 27,5 USD, kam může být prodejní korekce trhem vedena.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Li Auto
Měsíční akciový graf společnosti Li Auto

3) Aehr Test Systems

Akcie Aehr Test Systems se nacházejí v jasně zřetelném up trendu, který si obvykle začátkem roku prochází výraznější cenovou korekcí. V současné době probíhá prodejní reakce na nově vytvořené ATH s tím, že je testována cenová hodnota předchozího cenového maxima. Nejbližší support se nachází buď na ceně 32 USD, kde se nachází nejvyšší volume v up trendu, nebo až na ceně 25 USD, kde jsou cenová low.

I zde můžeme pozorovat pozitivní vývoj tržeb, který očekává dosažení hodnoty v roce 2024 okolo 102,6 miliard dolarů. Meziroční nárůst tržeb v letošním roce opět činní zajímavých 65 %. Ani tato společnost nevyplácí dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Aehr Test Systems
Měsíční akciový graf společnosti Aehr Test Systems

Závěr

Loňský propad cen lithia prospěl elektromobilovému průmyslu. Akcie těch největších hráčů v segmentu EV v letošním roce výrazně rostou. Růst vykazují i tržby těchto společností, které by měly skokově nabývat i v nadcházejících letech. Z pohledu technické analýzy mají všechny uvedené akcie stále potenciál k růstu, ve kterém je mohou podpořit blízké supporty a absence významnějších rezistentních zón na cenovém grafu.

TIP: Další analýzy naleznete v naší rubrice analýz
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎