Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Shell zvyšuje dividendy a očekává akciový růst. Je tato společnost pro investory zajímavá?

Publikováno
Shell zvyšuje dividendy a očekává akciový růst. Je tato společnost pro investory zajímavá?
Zdroj: depositphotos.com

Royal Dutch Shell, známá pod zkratkou Shell, je britsko-nizozemská ropná akciová společnost s obchodními aktivitami ve více než 140 zemích světa. Tento gigant investorům v posledních dnech připravil několik překvapení, mezi které se řadí například stabilizování produkce ropy a zvýšení dividendy. Jaké jsou ekonomické výsledky Shell a jak si vedou její akcie? Na to se podíváme v tomto článku.

Shell bojuje o přízeň investorů a zvyšuje dividendu o 15 %

Generální ředitel Wael Sawan oznámil světu výhled a cíle společnosti do roku 2030. Během nadcházeních let by společnost měla stabilizovat svoji produkci ropných produktů poté, co již splnila svůj cíl snížit produkci ropy o 20 %. Především informace o stabilizaci produkce ropy je zpětnou vazbou pro investory, kteří se obávali odklonu společnosti od ropy v období, kdy v Evropě vrcholí energetická krize s tím, že výnosy z obnovitelných zdrojů jsou na nízké úrovni.

Společnost zároveň oznámila navýšení dividendy o 15 % a navýšení objemu zpětného odkupů akcií. Tempo odkupu akcií přitom v posledních kvartálech gradovalo a společnost namísto původně plánovaných 4 miliard dolarů nakonec utratila 5 miliard USD. Generální ředitel společnosti se netají ambicemi ohledně akciového růstu, díky kterému by se společnost chtěla vyrovnat svým americkým konkurentům.

TIP: Chcete vašemu portfoliu pomoci růst? Tyto e-commerce akcie byste rozhodně neměli ignorovat
TIP: Chcete vašemu portfoliu pomoci růst? Tyto e-commerce akcie byste rozhodně neměli ignorovat

Hospodářské výsledky a akciová predikce

Společnost Shell vykázala meziroční růst tržeb o 32,42 %. Rekordní tržby by se podle analytiků letos opakovat neměly a stejně jako u většiny ropných společností se i u Shell očekává pokles.

Ten by v jejím případě měl dosáhnout hodnoty 343,5 miliardy USD. V roce 2024 by měly tržby dosáhnout stejné úrovně. Společnost nově vyplácí kvartální dividendu 0,58 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro společnost Shell
Cenová predikce pro společnost Shell

Analytici predikují pro letošní rok růst akcií Shell. Ten by podle nich měl dosáhnout maximální hodnoty 80 USD, případně hodnoty 67,79 USD za akcii, což by znamenalo naplnění letošních predikcí již v polovině roku s možnou akciovou stagnací (kterou si společnost nepřeje).

V případě negativního scénáře by mohly akcie Shell klesnout na hodnotu 42,72 USD. Jak si akcie stojí z pohledu technické analýzy, se podíváme nyní.

Technická analýza

Akcie Shell se nacházejí na velmi důležité cenové zóně. V současné době totiž probíhá test klesající trendové čáry, která se začala tvořit již v roce 2014, kdy trh dosáhl svého maxima. Od té doby se akcie Shell obchodovaly pod touto trendovou čárou, tedy v rámci negativního sentimentu.

Již brzy se tedy investoři dozví, zda opatření, v podobě zvýšení dividend, dokáže poslat akcie nad trendovou čáru, nebo zda opět zvítězí dlouhodobý trend.

Pokud dojde k breakoutu trendové linie, bude se nejbližší rezistence nacházet na hodnotě cenových maxim z roku 2018 na ceně 75 USD. Naopak, dojde-li opět k odrazu od trendové čáry, mohou akcie klesnout až na hodnotu nejvyššího volume v rámci posledního up trendu na ceně 45 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Shell
Měsíční akciový graf společnosti Shell

Závěr

Společnost Shell si pro investory připravila několik novinek. Jedná se o zvýšení dividendy o 15 %, navýšení výdajů na odkup kmenových akcií a stabilizování těžby ropy po plánovaném 20% snížení produkce.

Společnost se zároveň snaží zaujmout investory a díky akciovému růstu získat dodatečný kapitál na své investice do obnovitelných zdrojů energie. Akcie Shell se obchodují na hodnotách klesající trendové čáry a pokud nová opatření investory zaujmou, může dojít k průrazu trendové linie a nastolení rostoucího trendu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎