Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Korekce odvrácena díky Applu, Googlu, Facebooku a Microsoftu. Chuť riskovat je zpět!

Publikováno
Burza s odstupem – Korekce odvrácena díky Applu, Googlu, Facebooku a Microsoftu. Chuť riskovat je zpět!
Zdroj: Depositphotos.com

Varianta Omikron nastartovala v pátek 26. listopadu na světových trzích výprodeje. Jelikož důvěryhodných zpráv o variantě omikron bylo málo, trhy pokračovaly ve výprodejích i následující týden. Avšak druhý prosincový týden bylo již vše jinak. Trhy byly uklidněny zprávou, že varianta omikron sice je nakažlivější, avšak průběh onemocnění je mnohem lehčí než u variant předchozích. Pokud by se tato hypotéza potvrdila, byla by to výborné. Konečně bychom opět mohli zahlédnout světlo na konci dlouhého tunelu epidemie.

Poznámka

Podívejte se jak obchodovalo na burze v minulém týdnu: Omikron, Fed špatně odhadl inflaci, výprodej na technologických akciích

Přirozený vývoj viru by tímto směrem mohl jít. Mohl by se stát nakažlivější a zároveň méně škodlivý. Díky tomu bychom mohli v blízké době získat kolektivní imunitu. I pokud by se tato hypotéza nepotvrdila, Pfizer oznámil, že se vakcína jeví účinná i proti variantě omikron. A i kdyby současná vakcína účinná nebyla, Pfizer již zahájil vývoj nové vakcíny vůči této variantě.

Trhy se tak logicky přestaly varianty omikron obávat. Světové burzy se znovu začaly přibližovat ke svým rekordním maximům z měsíce listopadu.

Zmírnění obav z varianty omikron se však projevilo na akciích Moderny, které odepsaly přes 16 % za jediný týden. I přesto akcionáři, kteří jí drží déle než rok, nemusí prodávat. Od začátku roku akcie Moderny posílila o 146 %. Mohlo by se tedy zdát, že všechna nebezpečí jsou zažehnána a opět trhy čeká několikaměsíční rallye. Avšak máme tu jedno velké ale.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moderna Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

O iluzi na indexech jsme již psali. Ve zkratce to znamená, že obecný pohled na stav na burze je dán hlavně vývojem světových indexů. V těchto indexech je s různou vahou zastoupena plejáda firem. Avšak o růstu indexu rozhodují jen ty největší společnosti. Například v indexu Nasdaq100 je zastoupeno 100 největších technologických společností, ale zásadní vliv na jeho růst či pokles má prvních 10 největších společností.

Jinak řečeno, pokud se těm 10 největším společnostem bude dařit a zbylým 90 ne, index bude stále růst. A toho jsme právě svědky nyní. Iluze, že varianta omikron je za námi, byla způsobena především růstem akcií Apple.

Akcie Applu přidala za pouhý jeden týden přes 10 %. Od začátku roku akcie Applu posílila o 35 %. Cena akcií Applu se tak přiblížila na dostřel k 180 dolarům za kus. Apple směřuje k historické burzovní kapitalizaci 3 000 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Růst indexu Nasdaq100 byl taktéž podpořen solidním růstem Googlu, který přidal 4,3 % a Microsoftu se ziskem 6,05 %. Akcie Facebooku rovněž solidně posílily o 7 %. Předvánoční a vánoční období je pro tuto společnost požehnání. V tomto období stojí reklama nejvíc za celý rok, protože zájem inzerentů je obrovský. Ale první pochybnost se vloudí již při pohledu na akcie Amazonu. I přes vánoční nákupy akcie Amazonu nezažily strmý růst. Přidaly jen velmi skromných 1,6 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud by byla pravda, že varianta omikron je prakticky neškodná, znamenalo by to rychlý návrat k normálnímu životu. To však nepotvrdil vývoj akcií v sektoru cestovního ruchu a letectví. Ty samozřejmě po propadu na konci listopadu posílily, ale zdaleka se nedostaly na úroveň před propadem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Lufthansa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dobrým příkladem jsou akcie německé letecké společnosti Lufthansa. Její cena se na konci listopadu dostala k 5,5 euro za kus. Nyní se sice obchoduje již za 6 euro kus, ale 7 eurová hranice je v nedohlednu. Turistický a letecký sektor si uvědomuje, že návrat k normálu je i nadále ohrožen. Situace v tomto sektoru by nás měla ochránit před naivním optimismem, že nás čeká další rok bezstarostného investování.

Centrální banky: Fed pod tíhou inflace i přesto ECB nemění směr

Hlavní očekávaným makroekonomickým údajem byla inflace v USA za měsíc listopad. Inflace dosáhla rekordní výše 6,8 %. Nejenom, že inflace není přechodná, ale stále roste. I kdyby klesla o 2 % tak bude stále vysoká. Fed naznačil v minulých dnech odhodlání rychleji zastavit kvantitativní uvolňování. Zastavení tohoto programu je podmínka pro zvednutí úrokových sazeb. Fed by chtěl poprvé zvýšit sazby v pololetí 2022. Pokud tomu opravdu dostojí, znamená to, že minimálně rok a půl bude větší inflace. Výsledek zvýšení sazeb se v reálné ekonomice projeví až za půl roku. Navíc se očekává, že zvýšení sazeb nebude vysoké jako v případě ČNB. Očekává se postupné navyšovaní o 250 bazických bodů. S tím, že Fed bude kdykoliv ochoten opustit od utahování měnové politiky ve prospěch světových trhů.

V Česku máme v listopadu inflaci 6%. Zvedání sazeb ČNB se ještě vůbec neprojevilo. Inflace v Česku se jeví daleko víc strukturální než na západě. Průměrná mzda v ČR vzrostla na 37 499 korun. Růst mezd bude tlačit čím dál víc na inflaci. To není případ v USA ani v Evropě, kde mzdy stagnují. To je hlavní důvod proč ECB, na rozdíl od Fedu, dál tvrdohlavě očekává, že inflace bude přechodná. Inflace by se měla zastavit díky stagnaci mezd v Evropě. To sice není dobrá zpráva pro obyvatele Eurozóny, protože to znamená, že současná inflace značně sníží jejich kupní sílu. Pokud se však inflace nezastaví, důvěra v ECB bude značně nahlodána. Riziko za tento špatný odhad je euro oslabující vůči dolaru.

I druhý prosincový týden přinesl zprávy o zvyšování úrokových sazeb některých centrální bank. Svoje sazby zvedlo Peru na 2,5 %, Brazílie na 9,25 % a Ukrajina na 9 %. Jak vidíme podle úrovní sazeb, rozvojové země nebojují proti inflaci, ale riskují hyperinflaci. Situace je víc než vážná. Pokud se zhroutí brazilská a turecká měna, nákaza se může přenést do ostatních vyspělých zemí.

Indexy: Výprodeje skončily zelená barva převážila

Burzy v Asií zastavily svůj propad, ale jejich přírůstky byly relativně skromné oproti evropským nebo americkým indexům. Burza v Tokiu posílila o 1,46 %. Burza v Hongkongu se ocitla znovu pod tlakem díky společnosti Evergrande, která pomalu, ale jistě míří ke svému krachu. Hongkongská burza přidala 0,96 %. Nejlépe si vedla burza v Šanghaji, která posílila o 1,47 %.

V Evropě jsme byli svědky silného růstu. Německý Dax přidal 2,99%. Britský FSTE vzrostl o 2,38 %. Francouzský CAC 40 všechny předčil a vyskočil o 3,2 %.

Burzám v zámoří se dařilo ještě lépe a to především díky čtyřem společnostem z Gafam jak jsme psali výše. Nasdaq100 přidal 3,61 %. Index S&P 500 vzrostl o 3,82 %. Dow Jones si připsal neuvěřitelných 4,2 %.

Komodity: Zotavení na ropě

I přesto, že OPEC navýšil těžbu podle plánu, cena ropy rostla. Lehká americká ropa se prodávala za 71,4 dolarů za barel. Ropa Brent pak stála 74,7 dolarů za barel. Z pohledu technické analýzy je ropa nyní v neutrální tendenci. Prozatím se zdá, že cena ropy dosáhla svůj status quo. Cena mezi 70 až 80 dolary za barel vyhovuje všem.

Amerika a Evropa vědí, že ceny nad 80 dolarů by mohly ohrozit křehké ekonomické zotavení. Političtí představitelé, zejména pak Joe Biden, se bude snažit udělat vše, aby ropu udržel pod 80 dolary. I ropným petromonarchiím se zdá, že cena vyhovuje. Vědí, že kdyby ropa byla dražší, vzrostl by tlak na energetickou tranzici. Vysoká cena ropy by zrychlila posun od spalovacích motorů k elektromotorům. Jelikož pouze ropní šejkové vědí přesně, jak jsou velké zásoby ropy, budou se snažit jí prodat co nejvíc a za nejlepší cenu pro ně. Nyní se dá očekávat, že se tudíž několik týdnů budeme pohybovat v pásmu 70 až 80 dolarů za barel.

Komodity: Zlato znovu pod 1800 dolarů za unci

Rok 2021 nepřeje žlutému kovu. Cena zlata se vrátila pod hranici 1800 dolarů za unci. Zlato se prodávalo za 1770 dolarů za unci. Stříbro taktéž pokleslo a prodávalo se za 22 dolarů za unci. Tyto ceny jsou překvapení a to hned ze dvou důvodů. První je americká inflace 6,8 %. Zlato a stříbro jsou tradičně považovány za ochranu před inflací. Jenomže poslední měsíce investoři zlato nevyhledávají, aby se uchránili před inflací.

Druhý je politika Fedu. Sice Fed naznačuje utáhnutí monetární politiky, ale to je ve skutečnosti v nedohlednu. Inflace a nízké úrokové sazby by mělo být ideální podmínky pro růst cen zlata a stříbra. To se však neděje. Vývoj cen zlata a stříbra nám jasně dokazuje, že ne vždy na burze platí logické a racionální zákony.

Slovo závěrem: Centrální banky středem pozornosti

Jelikož do konce roku nás již nečekají, žádné firemní výsledky a závěr roku je na burze ospalý, tak hlavní pozornost budou poutat centrální banky. Ve středu 15. prosince promluví šéf Fedu a hned den poté šéfka ECB. Investoři budou sledovat, zda ECB sladí kroky s Fedem, a ustoupí od tvrzení, že inflace je přechodná. Tento scénář je velmi pravděpodobný. Překvapením by bylo, kdyby ECB a Fed měly rozdílný názor na měnovou politiku. To by bylo novinkou na poli monetární politiky, kde prakticky od roku 2008 vládne shoda nad tím, že úrokové sazby musí být nízké.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎