Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Omikron, Fed špatně odhadl inflaci, výprodej na technologických akciích

Publikováno
Burza s odstupem – Omikron, Fed špatně odhadl inflaci, výprodej na technologických akciích
Zdroj: Depositphotos.com

Světové trhy začínají kolísat. Už je jasné, že zpráva o nové variantě viru Covidu „omikron“ bude hrát větší roli. Světové trhy se poprvé nezachovaly, tak jak jsme byli zvyklí. Do teď platila jako nejlepší strategie „buy the dips“ neboli „kupuj dno“. Jakmile díky špatným zprávám akcie začala jeden nebo dva dny klesat, zaměřili se na ni investoři a koupili jí. Burza byla po několik měsíců místo, kde se peníze daly vydělat jednoduše. Stačilo investovat do největších společností v každém indexu. Tato doba je již za námi. Trhy vstupují do nové fáze.

Tu budou ovlivňovat dva faktory: zprávy okolo varianty omikron a centrální banky, zejména Fed. Fed nyní přiznal chybu. Nikoliv však strategickou, ale chybu při volbě slovníku. Výraz „přechodná inflace“ nebyl správně zvolen. Možná stačilo jen slovo inflace, protože slovo přechodná naznačovalo, že inflace skončí v dohledné době. Základní tezí Fedu bylo, že po recesi v roce 2020 je normální, že vzrostla poptávka prakticky po všem. Když ekonomika nemůže fungovat na plný plyn víc než rok, je logické, že se firmy a podniky se budou snažit ztrátu dohnat v roce následujícím.

Zvýšená aktivita vytvoří tlak na ceny. Tento tlak měl však skončit, jakmile se dostane do rovnováhy, tedy přibližně na úroveň před koronavirem.

Reálná ekonomika

Zde však byl první omyl Fedu. Reálná ekonomika není mixér, který se na povel zapne a vypne. Především u firem pracujících s komoditami musíme respektovat realitu a její zákony. Výše sklizně v zemědělství závisí vždy víc na počasí než na rozhodnutí vládních představitelů nebo guvernérů centrálních bank.

Stejně tak v sektoru těžby ropy a jiných komodit, zastavení a následné obnovení provozu se nedělá ze dne na den. Díky tomuto zastavení se musely přehodnotit dlouhodobé investiční plány. Toto pozastavení mělo vliv na další sektory a proniklo do celé ekonomiky.

Tyto následky se budou odstraňovat dlouhé měsíce a v některých odvětvích, jako například objednávky nových letadel, možná roky. Takto způsobené ztráty se obchodníci budou snažit promítnout do koncových cen, aby se zahojili. Už z tohoto důvodu bylo jasné, že inflace nebude přechodná.

Inflaci nejde jen tak zastavit

Historické zkušenosti s inflací ukazují, že se dá relativně regulovat, pokud žijeme ve stabilní a předvídatelné době. Druhou podmínkou regulace inflace je, že se moc nevychýlí z inflačního pásma. Pro Fed byl inflační cíl 2 %. Pokud by inflace oscilovala kolem 2,5 až 3 %, Fed by si mohl gratulovat, protože jednak naplnil inflační cíl a zároveň inflace zůstala pod kontrolou.

Avšak když se inflace vyhoupla přes 4 %, bylo jasné, že bez zvednutí sazeb se tento problém nevyřeší. Fed naopak každý měsíc zaplavoval trhy hotovostí. To způsobilo, že inflace v USA dál rostla, až na současných 6 %. Tak velká inflace se sama od sebe nezastaví. Krátkodobě vytvořila protiinflační tlak varianta omikron, která brutálně srazila ceny ropy. Ale tento pokles, inflaci již nezastaví. Ceny rostou napříč celým spektrem, což dokazují nové ceníky firem pro rok 2022.

Centrální banky: Není změna jako změna

Jerome Powell se nechal slyšet při svém vystoupení v americkém senátě, že bude potřeba zrychlit zastavování nákupů aktiv. Fed by tak měl ukončit program kvantitativního uvolňování o několik měsíců dříve. Až skončí nákup těchto aktiv, mohlo by se uvažovat o zvednutí sazeb. To zní celkem logicky, avšak Fedu v této otázce lze jen těžko věřit.

Fed už v otázce regulace inflace ztratil důvěryhodnost. Zvedat sazby půjde velmi těžko. Hlavním důvodem je, že se vždy najde záminka proč to neudělat. Powell taktéž zdůraznil, že je kdykoliv připraven přiběhnout na pomoc světové ekonomice a světovým trhům.

A to i v případě, že se ukáže, že varianta omikron je víc nakažlivá a donutí znovu uzavřít celý svět. Šéf Fedu velmi rád nejenom že obnoví, ale možná ještě zvýší objem nakupovaných aktiv. Samozřejmě že můžete namítnout, že tím se inflace ještě víc rozjede. Ano, to je pravda. Ale odpověď Fedu bude stejná jako před několika měsíci: nezajímá nás současná inflace, ale budoucí inflace, až krize skončí.

A i kdyby se stalo, že Fed sazby zvedne, automaticky by to znamenalo krach a novou recesi. S tímto stavem nebudou spokojeny ani trhy, ani americké penzijní fondy a ani současní američtí politici. Fed pak jednoduše vystoupí, a řekne, že se spletl, ekonomická situace není až tak dobrá, aby mohla fungovat v jiném režimu, než nízkých úrokových sazeb.

Samozřejmě čím déle budeme tuto nezbytnou ozdravnou kůru odkládat, o to pak bude léčba nákladnější. Jinou cestou než Fed se znovu vydaly centrální banky rozvojových ekonomik. Svoje úrokové sazby zvedla Dominikánská republika na 3,5 % a Moldávie na 6,50 %.

ČNB bude mít setkání bankovní rady. Guvernér Rusnok se již vícekrát vyjádřil, že v současném kontextu pandemie není kam spěchat. Sazby mohou zůstat bez změny. Očekáváme spíš lehké navýšení o 250 bazických bodů. Tím ČNB splní svůj závazek úrokových sazeb nad 3 %. K tomuto rozhodnutí jí pomohou čísla o inflaci, která má zamířit k 8 %. A další faktorem, který mluví pro zvyšování sazeb je stále slabá česká koruna.

Výprodej technologických akcií

Obchodování na burze minulý týden provázel nový fenomén: zbavování se technologických akcií. Tyto akcie jsou často růstové, které vyplácí žádnou nebo zanedbatelnou dividendu. Jejich PER je naprosto nadhodnocený. Často se můžeme setkat s tím, že celá jejich burzovní kapitalizace přesahuje 20 jejich obrat. Tyto akcie jsou však vyhledávaný kvůli svému růstovému potenciálu. Technologické firmy ale občas staví i vzdušné zámky. Slibují nesplnitelné. Investice zejména do small caps z technologické oblasti může byt velmi riziková.

Právě v riskantní době se nevyplácí mít rizikové akcie. A investoři to vědí.

Poslední týden se investoři se začali houfně zbavovat těchto akcií ve prospěch klasických defenzivních a hodnotových titulů, tedy firem, které vlastní konkrétní věci jako továrny, pozemky a budovy. Tento trend jsme mohli pozorovat během celého roku. Novinkou však je, že tento pohyb nabírá na rychlosti. Nejzajímavější na tom je, že se tak děje v době, kdy nad světem krouží hrozba Covidu omikron. To ukazuje, že investoři omikron nepovažují za skutečně nebezpečný. Sázejí na to, že tato mutace i přes to, že je mnohem nakažlivější, bude způsobovat pouze lehký průběh u většiny nakažených.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pojďme se podívat konkrétně, jaké tituly výrazně ztratily. Páteční výprodej táhly především čínské akcie jako Trip.com, Pinduodo, Baidu a Alibaba. Ale čínské akcie jsou speciální případ, mají daleko víc rizik, něž americké technologické akcie. Mimo jiné například stažení z americké burzy. To technologickým akciím nehrozí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Adobe Systemes ztratila za jeden den 8,24 %. Hvězdy posledních dnů AMD a Nvidia oslabily shodně o 4,4 %. Právě pohyby na těchto dvou titulech naznačují, že se investoři snaží zachránit letošní zisky. Společnost Zoom taktéž ztratila 4 %. Její oslabení je další důkaz, že trhy nečekají, že omikron uzavře ekonomiku stejným způsobem jako při variantě alfa.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ZM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla ztratila 6,42 %. K výprodeji na Tesle ještě pomohly dva faktory: další prodej akcií Elonem Muskem a uniklý dopis pro zaměstnance SpaceX, kde se píše, že jestli nepřidají v práci, může se stát, že firma zkrachuje. Jak je zvykem u Muska, nemůžeme vědět zda se nejedná o dlouhodobě plánovanou akci. Vyskytují se spekulace, že právě část sumy z prodaných akcií Tesly, má sloužit k podpoře a rozvoji vesmírného výzkumu. V každém případě nákupem akcií Tesly vstupujete na velmi tenký led. Může za den posílit o 5 % nebo je ztratit.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnosti GAFAM však úspěšně odolávaly výprodejním náladám. I tak ale zaznamenaly pokles mezi 1 až 2 %. Pozitivní vývoj a růst víc než 10 % jsme mohli sledovat na akciích Pfitzeru a Moderny. Asi není potřeba vysvětlovat, co stálo za tak velkým růstem.

Indexy: Výprodeje pokračují

Od pátku 26. listopadu trhy i nadále pokračují ve výprodejích. Světové burzy nabraly směr jih. Zatím to vypadá, že investoři nebudou mít bohaté vánoce. V Asií všechny indexy skončily v červené barvě s výjimkou burzy v Šanghaji. Ta připsala 0,78 %. Nejhůře dopadl japonský Nikkei, který odepsal 2,51%. Hongkongská burza ztratila 1,3 %.

V Evropě díky složení indexů, kde najdeme dostatečné množství defenzivních a dividendových titulů, se korekce projevila nejméně. Francouzský CAC 40 si připsal 0,38 %. Britský FTSE 100 vzrostl dokonce o 1,11%. Avšak výprodej se projevil na německém DAX, který ztratil 0,57 %.

Opačná situace než v Evropě byla v USA, kde naopak technologické tituly jsou v indexech hojně zastoupeny. Nasdaq odepsal 2,62 %. S&P500 ztratil 1,22 %. Průmyslový Dow Jones díky složení svého indexu vzdoroval nejlépe a přišel jen o 0,94 %.

Komodity: Překvapivé rozhodnutí OPECu

Ceny ropy zažívají silný propad. Ropa Brent se obchodovala za 72,5 dolarů za barel. Lehká americká ropa stála 69 dolarů za barel. Všichni s napětím očekávali, jak se k propadu cen postaví OPEC, který zasedal ve Vídni. Země OPECu se prozatím rozhodly dění a propad ropy ignorovat a ještě navýšit denní produkci o 400 000 barelů ropy za den. Spekuluje se, že se tak dělo především na tlak USA, které potřebují levnější ropu, aby aspoň zmírnily rostoucí inflaci.

Komodity: Stagnace zlata

I přesto, že se vrátila volatilita a tudíž risk na akciové trhy, zlato nějak výrazně nereagovalo. Zlato se obchodovalo za 1770 dolarů za trojskou unci. Stříbro zakončilo týden na hodnotě 22,3 dolarů za unci. Technická analýza stříbře jasné ukazuje sestupnou tendenci. To znamená, že investoři ještě nehledají vzácné kovy, aby ochránili svoje investice. Propad stříbra ukazuje, že i přes korekci akcie nadále zůstávají v trendu.

Měď oslabila jen lehce na hodnotu 9500 dolarů. To je další znak, že trhy ještě nevzaly omikron na vědomí a očekávají, že se situace v brzké době otočí k lepšímu.

Slovo závěrem: Být připraven držet se plánu

Trhy mohou v příštích dnech zažít korekci 10 možná až 15 %. I toto oslabení nezpochybní dlouhodobou růstovou tendenci. Ta by se zlomila, pokud by velké centrální banky začaly zvedat rychle úrokové sazby, aspoň tak rychle jako naše ČNB. Ale jak jsme viděli výše pravděpodobnost tohoto scénáře je mizivá.

Nastává chvíle, kdy se ukáže, zda má investor nějaký plán, nebo jen náhodně kupuje akcie. Pokud máme dlouhodobou strategii, nynější pokles nás neohrozí. Ten, kdo jí nemá, začne samozřejmě svoje pozice uzavírat. Obchodovat podle emocí je však chyba. Stačí pouze zajistit zisky u akcií, které jsou současnou situací nejvíc ohroženy a vyčkávat jak se celá situace vyvine.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎