Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v ČR pořád akceleruje, jak to komentuje ČNB?

Inflace v ČR pořád akceleruje, jak to komentuje ČNB?

Inflace v ČR pořád akceleruje, jak to komentuje ČNB?
Zdroj: theconversation.com

Český statistický úřad 10. 12. zveřejnil nová inflační data. Z těch vyplývá, že v listopadu 2021 cenová hladina meziročně stoupla o 6 %. Inflace tak i nadále zrychluje a nachází se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle (2 %) České národní banky.

Centrální banka dále uvádí, že po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v listopadu meziročně vzrostly dokonce o 7 %.

Inflace v tuzemsku stále akceleruje

Jak bylo tedy řečeno, v listopadu meziroční inflace vzrostla na horentních 6 %. Vzhledem k tomu, že cokoliv nad 4,5 % je už vysoká inflace, těch 6 % tohle začíná znatelně převyšovat. Listopadový růst spotřebitelských cen byl zhruba o jeden procentní bod vyšší, než původní prognóza ČNB předpokládala.

Inflace v ČR
Inflace v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Dle vyjádření ČNB za to opětovné může akcelerující jádrová inflace, která dosahovala 7,8 %. Jádrová inflace je vlastně spotřební koš očištěný o sezónní vlivy, vliv změn regulovaných cen, vliv daňových úprav a jiná administrativní opatření vedoucí právě ke změně cen.

V rámci tohoto cenového jádra markantně sílí tzv. imputované nájemné. Imputované měří náklady vlastnického bydlení, které mají v tuzemském indexu spotřebitelských cen poměrně velkou váhu. Navíc odráží i dlouhotrvající rychlý růst cen nemovitostí a cen ve stavebnictví. Naopak ceny potravin, nápojů a tabáku jsou zřetelně pod podzimní prognózou.

Prognóza a naměřená inflace
Prognóza a naměřená inflace
Zdroj: cnb.cz

Česká národní banka opětovně uvádí, že nově zveřejněná data potvrzují, že endogenní a exogenní inflační vlivy stále sílí. Čili z domácí a zahraniční ekonomiky. A právě tyto sílící inflační tlaky dávají důvod pro dosavadní zvyšování úrokových sazeb. Dá se říct, že nová data určitě zavdávají ČNB k tomu, aby i nadále pokračovala ve zvyšování základní úrokové sazby.

Dvoutýdenní repo sazba je nyní 2,75 % a s největší pravděpodobností se 22. prosince dočkáme navýšení nad 3 %. Zdůrazňuji, že se pořád nejedná o nic velkého. Česká národní banka sama přiznává, že pouze pomalu sundávají nohu z plynu. I když je pravda, že jejich poslední jednorázové zvýšení sazeb bylo velice nestandardní.

Závěrem

Jak vyplývá z mého nedávného článku na měnovou politiku ČNB, bude trvat hodně dlouho, než se inflace dostane pod kontrolu. Reálný vliv vyplývající ze zvyšování sazeb bude nejdříve viditelný až v polovině následujícího roku. Úplné zkrocení inflace bude trvat minimálně rok, rok a půl.

Ta vysoká inflace je samozřejmě tragédie. I přestože ji nevidíme, reálně nás znatelně ochuzuje. Těch 6 % je meziročně prostě příliš. Zas na druhou stranu můžeme být rádi za naši centrální banku, která se snaží s inflací bojovat. Občané eurozóny takové štěstí třeba nemají, neboť Evropská centrální banka ani náznakem nechce o zvyšování sazeb slyšet. V USA se o tom teprve uvažuje.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo