Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Spustí další vlna koronaviru korekci na trzích? První oběť je ropa pod 80 dolarů, jsme svědky iluze na světových indexech?

Publikováno
Burza s odstupem – Spustí další vlna koronaviru korekci na trzích? První oběť je ropa pod 80 dolarů, jsme svědky iluze na světových indexech?
Zdroj: Depositphotos.com

Začátek týdne nenaznačoval, že by trhy něco měnily na růstové tendenci. Obchody byly podpořeny velmi dobrými výsledky společnosti Nvidia. Ceny jejich akcií vzrostly z 293 dolarů na 329 dolarů za pouhé dva dny. Tento růst by mohl být větší, kdyby se v pátek 19. listopadu na trhy nevkradl pesimismus z další vlny korony. Trhy vystrašily zprávy o lockdownu v Rakousku, kde podle čísel nákaza není pod kontrolou. S přísnějšími omezeními přijde v průběhu týdne Německo a možná i Česká republika.

Dobrou zprávou je, že většina ekonomik je již zvyklá nějak fungovat i v tomto modu. Špatnou zprávou samozřejmě je, že se oddálí, nebo zpomalí ekonomické oživení. Paradoxně další lockdown může působit protiinflačně, aspoň co se spotřeby ropy týče.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tento týden nám umožnil pochopit, co znamená iluze na indexech. Světové indexy ztratily v poslední den něco mezi 0,5 – 0,8 %. To je velmi málo, ale pokud jste měli akcie menších společností nebo firem například v energetickém sektoru, vaše portfolio mohlo odepsat i několik procent. Důvod je ten, že existuje několik málo společností, které jsou výrazně zastoupeny v indexech. Tyto společnosti pak dávají falešný obraz o tom, že je vše v pořádku. Na amerických indexech jsou to především společnosti GAFAM, ale i již zmiňovaná Nvidia, AMD nebo Tesla.

Prvních 10 řádků Nasdaq100 tvoří přes 55 % váhy celého indexu. V čele se společnostmi Apple a Microsoft, které představují každá přes 10 %. Obdobně to platí pro německý index DAX, kde největší roli hraje společnost Siemens následována Deutsche Telekomem a pojišťovnou Allianz. Pro francouzský CAC hrají prim především značky podnikající v odvětví luxusu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Trhy jsou nyní v indexové pastí. Jestli nyní chcete vydělávat, tak kupujte hlavně akcie nejvíc zastoupené ve světových indexech. To samozřejmě všichni vědí, a proto nakupují právě tyto akcie a nebo indexové ETF. Právě nákupem indexů tento efekt ještě víc zesilují a podporují akcie v růstu podle jejích váhy. A opět tak vyhrávají ti nejsilnější. Tato strategie je jako stvořená pro vytváření nových bublin. Ty splasknou ve chvíli, kdy ceny společností budou tak velké, že si je prostě nikdo nebude moci dovolit koupit. A právě v té chvíli začne akciový krach. Kdy to bude, neví samozřejmě nikdo. Jisté však je, že právě nakupování těchto největších akcií mohlo investorům v posledních měsících a letech velmi dobře vydělat.

Známkou rizika je právě růst cen akcií velkých společností. Takto strmý růst je možný u malých amerických biotechnologických společností, kdy úspěšné dovedený výzkum má obrovský komerční potenciál. Ale neplatí to u společností dávno etablovaných. Mají stabilní podíly na trzích a jejich organický růst obratu je v jednotkách procent. Investor nesmí podlehnout iluzi, že když má akcie velké společnosti, nehrozí mu propad o 5 či 10 % za den. Příklad akcií Alibaby nám ukázal, že je to možné.

Firemní zprávy: Další propad cen akcií Alibaby

Čínská firma Alibaba patří k vlajkovým lodím čínského úspěchu v posledních 10 letech. Zakladatel Alibaby Jack Ma je znám prakticky po celém světě. Avšak díky své popularitě a snaze o nezávislost se stal trnem v oku čínskému režimu. Ten již delší dobu pracuje na upevnění své moci, která není jen politická, ale hlavně ekonomická.

Čínský stát zvyšuje dohled nad velkými firmami s jasným vzkazem. Už nepůjde jen o zisk jako v předcházejících letech, ale firmy musí postavit národní zájmy nad ekonomickými. Z toho jasně vyplývá, že investovat do čínských akcií je nyní značně rizikové.

Čínská vláda již několikrát naznačila, že jednou formou nátlaku může být třeba stažení čínských firem z amerických burzovních trhů. To by se týkalo i Alibaby. A to je věc, kterou je potřeba mít na paměti. Cena čínských akcií už toto riziko obsahuje. A to je důvod proč Alibaba má PER okolo 24, zatímco Amazon okolo 90.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky čínského giganta tak akcionáře nepotěšily. Skupina měla čistý zisk 5,367 miliard jüanů, což zhruba odpovídá 833 miliónů dolarů. To představuje i tak solidní růst zisku. Před rokem zisk Alibaby činil 3,38 miliard jüanů. Zisk na akcií však zůstal menší, než analytici očekávali. Ti odhadovali zisk na 12,36 jüanů. Ten však byl pouze 11,20 jüanů. Obrat Alibaby vzrostl oproti loňsku o 29 % na 200,96 miliard jüanů.

Co však zarmoutilo akcionáře nejvíc, je výhled do dalšího roku. Ten původně počítal s nárůstem obratu o 27 %. Vedení firmy však odhad zmenšilo na 20 až 23 % pro rok 2022. Snížení odhadů tak jen potvrzuje dohady, že čínskou ekonomiku čeká velmi těžký rok 2022, kdy už nebude motorem světa. Čínské HDP tak může růst mnohem méně, než bylo doteď zvykem. Ceny akcie Alibaby reagovaly rychlým pádem. Akcie Alibaby se tak daly pořídit za 140 dolarů, přitom na začátku roku stály 275 dolarů.

Není od věci připomenout, že Alibaba patří díky svému poklesu ceny k nejvyhledávanějším investicím velkých hráčů. Mezi kupující patří spolupracovník Warrena Buffetta Charlie Munger.

Ten začal nakupovat akcie Alibaby již v prvním čtvrtletí. Nakoupil jich přes 165 000 za cenu 226 dolarů. Pokles ceny Alibaby využil opět k nákupům a přikoupil další. Nyní vlastní již 302 000 kusů akcií. Prozatím Munger akciím Alibaby věří. Dočkáme se tedy v nejbližší době změny trendu?

Centrální banky: Menší ekonomiky pokračují v boji s inflací

Poslední projev šéfky ECB znovu potvrdil obecnou strategií na euru. I přesto, že ECB přiznala špatný odhad inflace, nebude zatím nijak zasahovat. Strategie ECB spočívá v tom, že vyšší inflace by mohla vyřešit elegantně problémy dlužníku. Jelikož jsou zadluženi všichni, od státu přes firmy až po domácnosti, ECB spoléhá na to, že toto řešení bude všem vyhovovat.

Otázkou zůstává, zda díky vyšší inflaci porostou i platy zaměstnanců. Růst platů je nevyhnutelný, pokud si zaměstnanci budou chtít zachovat stejnou kupní sílu. Pokud k němu nedojde, hrozí naopak velký propad do recese a deflace.

Lidé budou donuceni ztrátou kupní síly šetřit a to se projeví na celkovém zpomalení ekonomiky. V každém případě ECB svým postojem ukazuje, že vědomě hraje tuto nebezpečnou hru. A to by centrální banka dělat neměla, protože ztrácí na své důvěryhodnosti. ECB by měla být zárukou stability nikoliv přílišného experimentování a zásahů do ekonomiky.

Zdroj: Tradingeconomics.com
Vývoj inflace v Rusku.

Špatná zpráva přišla i z Ruska, kde inflace dosáhla 8,1 %. Špatná zpráva je to proto, že Rusko na rozdíl od západního světa netrpí zdražením cen energií. V Rusku je vysoká inflace přičítána především zdražení jídla a to v důsledku neúrody. To je špatný signál pro nás, protože inflace není jen vázaná na rostoucí ceny energií, ale má i jiné příčiny. To vysvětluje skutečnost, že ruská centrální banka zvedla v říjnu úrokové sazby z 6,75 % na 7,50 %.

Opačný názor než ECB mají na situaci menší centrální banky. Islandská centrální banka zvedla úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 2 %. Maďarská centrální banka, která jako první v létě odstartovala zvedání úrokových sazeb, svou hlavní sazbu zvýšila na 2,1 %. Své sazby upravila i Jižní Afrika a Pákistán. Proti proudu se znovu vydala turecká centrální banka, která naopak své sazby snížila z 16 % na 15 %. Jelikož turecká centrální banka není řízena ekonomy, ale přáním tureckého prezidenta, i tato strategie nepřinesla posílení turecké liry, ale její oslabení vůči dolaru.

Indexy: Světové burzy byly bez výrazných pohybů. Rakousko zasáhl akciový výprodej

V Asii se nakonec většině indexů podařilo zůstat v zelené barvě. Japonský Nikkei přidal 0,46 %. Burza v Šanghaji posílila o 0,6 %. Avšak burza v Hongkongu oslabila o 1,2 %. Na vině byly především akcie Alibaby, které za týden odepsaly přes 14,4 %.

V Evropě hlavní indexy zůstaly v zeleném. Německý Dax přidal 0,41 %, Francouzský CAC40 0,29 %. Avšak s výjimkou britské FTSE ten hodně ztratil a odepsal 1,69 %. Nejhůře reagovala burza v Vídní, která uzavřela obchodování se ztrátou 4,37 %. Ta je způsobená vyhlášením lockdownu pro všechny. Nejvíc ztrácely rakouské banky a pojišťovny. To se nepřímo dotklo i pražské burzy, kde se obchoduje Erste a Vig.

Obchodování v zámoří dopadlo smíšeně. Technologický Nasdaq100 přidal 1,24 %. Avšak průmyslový Dow Jones odepsal 1,38 %. S&P připsal 0,32 %.

Komodity: Výprodej ropy

Díky obavám z dalších lockdownů v Evropě po příkladu Rakouska se cena ropy propadla na 78 dolarů za barel pro Brent a 75 dolarů pro lehkou americkou ropu. Ropa během jednoho týdne ztratila přes 5 %. I přesto, že se nám může zdát tento pokles velmi rychlý, z pohledu technické analýzy se jedná o zdravou korekci, která nijak nezpochybňuje střednědobou růstovou tendenci na této komoditě.

Komodity: Blýská se zlatu na lepší časy?

Zlato udrželo důležitou hranici 1830 dolarů a na konci týdne se prodávalo za 1847 dolarů za unci. To sice představovalo týdenní ztrátu okolo 1 %, ale zlato se konsolidovalo. Pokud udrží klíčovou hranici 1830 dolarů, můžeme očekávat, že se od této úrovně odrazí k větším hodnotám. O něco hůře dopadlo stříbro, které se prodávalo za 24,6 dolarů za unci. To představovalo přes 3 % týdenní ztrátu.

Slovo závěrem: Schopnost opustit trhy

Dění na trzích se každým týdnem stává čím dál méně přehledné. Rizika neúměrně rostou. Centrální banky sice neustále drží trhy, ale donutí je rostoucí inflace změnit názor na zvýšení úrokových sazeb? Otázkou je jak se růst cen energií promítne do hospodaření firem. Dnes se mluví především o dopadech na domácnosti, ale energie zdražují i pro firmy. Udrží si i nadále ziskovost a svoje marže? Na tyto otázky dostaneme odpovědi až v prvním čtvrtletí 2022. Je možné, že budeme velmi nemile překvapeni.

Investor tak má dnes čas pomalu uzavírat svoje pozice a přehodnocovat svoje strategie. Rok 2022 rozhodně nebude pro obchodníky tak lehký jako byl 2021.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎