Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude Švýcarská národní banka držet Bitcoin a Jižní Korea mít svá ETF? Na síti X budeme možná platit Dogecoinem! | Coin Week

Ve Švýcarsku byl předložen návrh ke změně ústavy, aby tamní národní banka držela Bitcoin a v Jižní Koreji chtějí posílit slabý vývoj finančních trhů kryptoměnovými ETF. Co dalšího se událo v posledním týdnu?

Bude Švýcarská národní banka držet Bitcoin a Jižní Korea mít svá ETF? Na síti X budeme možná platit Dogecoinem! | Coin Week
Zdroj: depositphotos.com

Hezké úterý, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden ve světě kryptoměn, který je zároveň první letošního roku, proto Vám přejeme do nového roku všechno nejlepší a maximální růst portfolií.

Bitcoin se dále držel pod hladinou 100 000 dolarů, přičemž během Silvestra dokonce otestoval hranici 92 000 dolarů – včera ale “magickou” hranici opět prorazil.

Ve Švýcarsku chtějí, aby tamní národní banka držela Bitcoin, projde tento návrh?

 

Na Solaně pak během prosince přibyly stablecoiny za 1 miliardu dolarů a v Jižní Koreji chtějí nakopnout kapitálové trhy pomocí kryptoměnových ETF, mají však šanci získat povolení?

Tento týden ovlivní cenu Bitcoinu páteční zpráva o nezaměstnanosti v USA a na síti X budeme možná brzy platit Dogecoinem a dalšími kryptoměnami.

Pojďme se na vše podívat podrobněji! Týdenní shrnutí toho nejzajímavějšího je opět tu. 

Co se minulý týden dělo?

Švýcarská národní banka může brzy držet Bitcoin

V rámci posledního dne roku 2024 předložilo švýcarské federální kancléřství návrh, aby Švýcarská národní banka, obdoba České národní banky provádějící monetární politiku, držela kvůli ústavnímu zakotvení Bitcoin.

Podmínkou návrhu je, aby získal 100 000 podpisů od téměř 9 milionů obyvatel Švýcarska. Poté může být návrh teprve posunut do další fáze, což je hlasování ve veřejném referendu.

Poznámka

Za návrhem stojí významná jména z kryptoměnové komunity, jmenovitě Giw Zanganeh, viceprezident pro těžbu a energetiku společnosti Tether či Yves Bennaïm, zakladatel švýcarského neziskového think tanku 2B4CH.

Právě organizace 2B4CH připravovala dokumenty, které napomohly kancléřství s podáním Bitcoinového návrhu. Zajímavé je, že první žádost vůči kancléřství měla proběhnout již v říjnu 2021, avšak kvůli nezájmu byla nakonec odložena.

Čekali jsme na správné načasování. Nyní je vše jaké má a proto jsme předložili dokumenty a začneme sbírat podpisy,” řekl Bennaï.

Návrh nese název finančně zdravé, suverénní a zodpovědné Švýcarsko a usiluje o změnu 99. článku 3. odstavce švýcarské federální ústavy, která by měla nově zmiňovat Bitcoin.

Národní banka vytváří dostatečné měnové rezervy z vlastních příjmů; část těchto rezerv tvoří zlato a Bitcoin, stojí v návrhu.

Aby se návrh posunul k veřejnému referendu, musí nyní nashromáždit 100 000 podpisů do 30. června 2026, což je za přibližně rok a půl.

Současně nejvýznamnější zemí, která uvažuje o investici do Bitcoinu, jsou Spojené státy. Ty by k tomuto kroku však přistoupily jinou cestou a to prostřednictvím nákupu ministerstvem financí, které by Bitcoin drželo.

Návrh zákona o Bitcoinové rezervě je rovněž diskutován a má podporu senátorky Cynthie Lummisové. S podobnou myšlenkou si pohrávají také politici v Brazílii a Polsku.

Na Solaně přibyly stablecoiny za 1 miliardu dolarů

Solana získala během prosince 1 miliardu dolarů ve stablecoinech, přičemž přírůstek byl primárně tažen USDC, což dokládá rostoucí oblibu stablecoinů a roli Solany v DeFi. 

Na Solaně tak ke konci prosince bylo celkově uzamčeno přes 5 miliard dolarů v těchto tokenech, přičemž 4 miliardy dolarů tvořil USDC a druhým dominantním stablecoinem byl Tether (USDT).

To znamená, že na Solaně je využíváno přes 5 miliard dolarů ve stablecoinech na operace v rámci decentralizovaných financí a aplikací.

Co se týče tržní kapitalizace, tak ta u stablecoinů rostla rapidně po prezidentských volbách v USA, kdy zvítězil Donald Trump podporující kryptoměnový průmysl.

V největším stablecoinu dle tržní kapitalizace, USDT, je uloženo přes 137 miliard dolarů, zatímco v USDC je uloženo 46 miliard dolarů.

Zdroj: tradingview.com
Nárůst tržní kapitalizace stablecoinů od začátku roku
Nárůst tržní kapitalizace stablecoinů od začátku roku

Od listopadových voleb narostla tržní kapitalizace u prvních tří stablecoinů, USDT, USDC a Dai, o 25 miliard dolarů, což je býčí signál právě pro DeFi, kde hrají stablecoiny klíčovou roli.

Solana tak nadále zůstává v pozici hlavního vyzyvatele Etherea na poli decentralizovaných financí a dalších případů využití v rámci smart kontraktů.

Ačkoliv celková hodnota prostředků uzamčených na Solaně v roce 2024 vyrostla o 5x na 8,6 miliard dolarů, na Ethereu je stále uzamčeno přes 110 miliard dolarů jen ve stablecoinech.

Kryptoměnové ETF pro oživení kapitálových trhů v Jižní Koreji

V Jižní Koreji došlo 2. ledna k prvotnímu otevření trhů s cennými papíry a deriváty v novém roce, kde předseda jihokorejské burzy, Eun-Bo Jeong, shrnul uplynulý rok a nastínil strategii do budoucna.

Při komentování uplynulého roku zmínil ekonomické překážky, kterým země čelí a poukazoval na faktory jako klesající domácí ekonomika, snížený export a geopolitické napětí.

Pro oživení tuzemských kapitálových trhů zdůraznil potřebu inovativních finančních produktů a naznačil zájem o zalistování kryptoměnových fondů (ETF) v letošním roce v souladu s globální poptávkou po těchto produktech.

Poznámka

Jedná se tak o pozoruhodnou změnu postoje vůči kryptoměnám, neboť v loňském roce tamní úřad dohlížející na kapitálové trhy omezil velké instituce v nabízení ETF s expozicí vůči firmám zabývajících se právě kryptoměnami.

Ki Young Ju, generální ředitel společnosti CryptoQuant, však nesdílí tak pozitivní pohled na schválení kryptoměnových ETF.

Podle něj je názor na digitální aktiva u tamního regulátora podobný jako v SEC pod vedením Garyho Genslera, který byl výrazným odpůrcem zalistování spotových ETF na Bitcoin či Ethereum.

Co náš čeká tento týden?

Na samotných kryptoměnových trzích nás následující týden nečeká příliš mnoho závratných událostí, avšak v pátek dojde ke zveřejnění prosincové zprávy k nezaměstnanosti v USA, což může přinést na trhy zvýšenou volatilitu.

Nejvýznamnější fundamentální zprávou na tradičních finančních trzích bude tento týden v pátek zmiňovaný unemployment report, který ukáže, jak si vedla nezaměstnanost v USA během prosince.

Info

V prosinci se předpokládá, že americká ekonomika přidá 160 tisíc pracovních míst a nezaměstnanost zůstane na úrovni 4,2 %. Pozitivní či negativní překonání čísel může vést ke zvýšené volatilitě na trzích.

Na poslední listopadovou zprávu ohledně nezaměstnanosti Bitcoin reagoval pozitivně a přidal v reakci na report do konce obchodního dne přes 2,5 %.

Během pondělí dojde k odemčení 182 milionů tokenů v rámci tokenomiky Kaspa, v úterý se pak zájemci mohou zúčastnit webináře Avalanche a bude ukončeno hlasování ohledně snížení počtu tokenů v oběhu u projektu Injective.

Cenový vývoj Bitcoinu za poslední měsíc

Pokud se zajímáte o projekty jako Ethana, Movement, Optimism, Bitget token, Aptos či Axie Infinity, tak zde v následujícím týdnu můžete také očekávat odemčení dalších tokenů.

Následující týden bude také po dvou týdnech probíhat bez přerušení jakýmikoliv svátky, což může přinést větší objemy obchodů a významnější pohyby na Bitcoinu.

Co mě v minulém týdnu zaujalo?

Budeme na X platit Bitcoinem nebo Dogecoinem?

Poté, co generální ředitelka sítě X, Linda Yaccarino, odhalila, že v roce 2025 bude spuštěn systém X Money, unikly na veřejnost snímky kódu stojícího za softwarem platebního systému.

Společnost X se snaží získat pro vlastní platební systém licence v rámci USA, přičemž dosud se jí podařilo získat licence ve 39 amerických státech. Právě snímek uniklého kódu ukazuje řádek, který říká, že X Money není podporován ve vašem státu.

Podle amerického podnikatele Alexe Finna to znamená, že systém bude v USA spuštěn bez souhlasu všech států a zaručeně bude využívat kryptoměny. Otázkou však zůstává, jaké?

Pomocí systému X Money bude možné poslat dar svým oblíbeným tvůrcům, přičemž kvůli Muskově oblibě Dogecoinu či Bitcoinu se spekuluje právě o těchto dvou kryptoměnách.

Muskova Tesla podporuje Dogecoin jako platební metodu pro nákupy oblečení a dalších reklamních produktů v jejím obchodu a drží Bitcoin na své rozvaze, který má momentálně hodnotu přes 1,1 miliardy dolarů.

O čem se v posledních 7 dnech psalo?

To je od nás pro dnešek vše. Děkujeme za přečtení a přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Ve Finexu působím jako šéfredaktor kryptoměnové redakce, kromě toho také studuji VŠE a vedu spolek Klub investorů na pozici Presidenta.

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.