Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se finanční krize? Jak se chovat v “medvědím” trhu?

Blíží se finanční krize? Jak se chovat v “medvědím” trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři, kteří aktivně budují svá portfolia, i ti méně aktivní obchodníci, možná zaznamenali, že se začíná hovořit o globálních finančních problémech, a dokonce investiční svět dostává několik indicií, které mohou predikovat pád akciového trhu, který je od roku 2009 téměř v nepřetržitém růst.

V tomto článku si připomeneme ony indicie, kterých jsme mohli být svědky, ale především se zamyslíme nad tím, jak se může investor připravit na případný pokles akcií a ukážeme si metodu, jak lze akcie prodávat, aniž byste je vlastnili. Pusťme se tedy do práce.

Zdroj: tradingview.com
Index volatility VIX
Index volatility VIX

První indicii, která predikuje velkou událost na finančních trzích, je možné pozorovat na chování indexu VIX. Nejenže tento index měří míru volatility, ale také vyjadřuje náklonost trhu k nejistotě. Na grafu výše je jasně patrné, že VIX vykazuje růstovou tendenci(růst nervozity) a to za poslední tři roky. Posilování indexu VIX započalo již koncem roku 2021, což může být jeden z důvodů, proč akciové trhy začátkem roku 2022 výrazně oslabily.

Mezi další náznaky globální finanční krize patří také dlouhodobě rostoucí americký dolar. Ve finančním světě obecně platí, že čím je americký dolar silnější, tím jsou akcie slabší. Toto ovšem posledních pět let neplatí a vzniklý spread mezi těmito dvěma aktivy může značit blížící se dobu návratu opět k dlouhodobé korelaci. Další výčet indicií zahrnuje, válečné dění, nejistotu ohledně pandemie a samozřejmě inflaci. Navíc americký FED zvýšením úrokových sazeb dostal akciové trhy ještě pod větší tlak.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
EUR/USD / EUR/USD
Načítání
Načítání
Načítání

Lze akcie prodávat, když je nevlastním?

Podnikavějšího investora možná napadlo, zda by mohlo jít nějak akcie prodávat, když se možná blíží globální akciový pokles? Jistě že to je možné a na dalších řádcích si ukážeme, jak lze provést prodej akcií, aniž byste je museli vlastnit. Klíčem k tomuto jsou CFD kontrakty.

Výhodou finančních derivátů je to, že s nimi lze provádět mnohem více finančních operací, a také je možné je obchodovat na finanční páku. Všechny tyto pojmy si nyní vysvětlíme.

Jak jistě akciový investor ví, akcie lze pouze nakupovat. Touto transakcí investor získává podíl v akciové společnosti, z čehož mu plyne například nárok na dividendu. V případě nákupu akcie pomocí CFD derivátu, se ovšem investor nestává majitelem podílu ve společnosti, ale provádí pouze tzv. spekulativní obchod. Nicméně výhodou CFD je, že spekulativní obchod lze provádět jak pro nákup, tak pro prodej. Pokud má tedy investor potřebu spekulovat na pokles některého finančního instrumentu, třeba akcie, může prodat daný titul pomocí CFD derivátu.

Zásadním rozdílem nákupu akcií a nákupu CFD na akcii je v tom, že CFD kontrakty se obchodují pomocí finanční páky. Tento nástroj je některými obchodníky proklínán, jinými milován, každopádně se pořád jedná o nástroj, díky kterému lze akcie prodávat. Při otevírání spekulativního prodejního obchodu na akcii, je potřeba zadat objem obchodního příkazu. Tento objem je udáván v lotech a měl by mít takovou velikost, která vychází z předem naplánovaného money managementu a řízení rizika.

Pokud investor nakoupí akcii za 100 USD, musela by společnost zkrachovat, aby investor o všechny své peníze přišel. Nakoupí-li ovšem investor CFD na akcii za 100 USD s vysokou finanční pákou, může o tuto částku přijít i při menším (běžném) tržním výkyvu.

Technická analýza v řízení rizika

Vzhledem k tomu, že obchodování pomocí CFD kontraktů je rizikovější než klasické držení akcií, je potřeba více dbát na přípravu obchodních pozic a money managment. Jednou z nejvíce využívaných technik pro řízení rizika je využití technické analýzy.

Díky orientaci v akciovém grafu může investor odhalit takové cenové úrovně, kde myšlenka spekulativního short obchodu již nedává smysl, což bude i cenová úroveň vhodná pro umístění stop loss příkazu.

Zdroj: tradingview.com
Akciový graf společnosti Tesla s ukázkou řízení rizika pomocí technické analýzy
Akciový graf společnosti Tesla s ukázkou řízení rizika pomocí technické analýzy

Závěr

Finanční trhy nabízejí mnoho signálů, které by mohly predikovat blížící se problémy globálního finančního systému. Pokles především akciových trhů by pro mnoho současných investorů mohl znamenat velké problémy, protože většina dlouhodobých investičních, spořicích nebo i důchodových strategií spoléhá na nepřetržitý růst finančních aktiv. Pokud se investor hodlá proti tomuto případnému medvědímu trendu chránit, je jednou z možností uvažovat i o částečné diverzifikaci portfolia pomocí short obchodních příkazů.

Tento přístup ovšem není vhodný pro úplné začátečníky, protože vyžaduje zkušenosti s technickou analýzou a řízením rizika.

Líbil se vám tento článek?
12
3

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.