Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bankovní identitu využilo v roce 2023 4 miliony občanů! Na co se používá nejčastěji?

V roce 2023 využilo bankovní identitu 4 miliony občanů k 15 milionům transakcí ve státní správě. Na co lidé nejčastěji používají přihlášení pomocí Bank ID?

Publikováno
Bankovní identitu využilo v roce 2023 4 miliony občanů! Na co se používá nejčastěji?
Zdroj: Deeply.cz

Už tři roky uplynuly od zahájení provozu systému bankovní identity (Bank ID), který měl zásadně přispět k rychlejšímu rozvoji digitalizace jak ve státní, tak i v soukromé sféře v České republice.

Během roku 2023 využilo tuto službu přes čtyři miliony občanů. Díky tomu mohli pohodlně a online vyřídit například přihlášku na školu, podání daňového přiznání, změnu zdravotní pojišťovny či podání žádosti o rodičovský příspěvek.

Pomocí bankovní identity lze ověřit svou totožnost online stejně snadno jako při přihlášení do internetového bankovnictví.

Odborníci konstatují, že největší výhody z nasazení tzv. Bank ID plynou zejména státním institucím, ale mnohé to usnadňuje i samotným občanům. Kam se mohou lidé přihlásit prostřednictvím bankovní identity a co je nejvíce využíváno?

Usnadnění komunikace se státem a pojišťovnami

Zpočátku byla bankovní identita nabízena pro komunikaci se státem a usnadňovala přístup k různým portálům státní správy, jako je Portál občana, Moje daně, eRecept a portál České správy sociálního zabezpečení.

Od té doby se rozšířila i na komunikaci se soukromými společnostmi – v současné době tuto možnost nabízí deset bank a přidat se má ještě nová Partners banka. Jen v roce 2023 využily bankovní identitu 4 miliony uživatelů k 15 milionům transakcí se státní správou a 4 milionům ověření na webech soukromých firem, což svědčí o rychlém růstu systému.

Nejčastější využití bankovní identity

Mezi nejčastější využití bankovní identity patřilo přihlašování ke zdravotním pojišťovnám, ověřování pro dotační program Nová zelená úsporám a přístup na portály komerčních pojišťoven. Bankovní identitu nyní využívá všech sedm zdravotních pojišťoven na trhu.

Kromě toho se služba stále více rozšiřuje také v soukromém sektoru, kde usnadňuje nákupy v bezobslužných obchodech, online rezervace a půjčování sportovního vybavení nebo nářadí bez zálohy.

Přihlášky na střední nebo vysokou školu

Bankovní identitu bude letos nově možné využít pro ověření při podání elektronických přihlášek na střední školy a víceletá gymnázia. Letos totiž poprvé odpadá povinnost přihlášku podat fyzicky nebo ji odeslat. Tento krok usnadní nejen administrativu školám, ale také rodičům 106 tisíc deváťáků.

Pro přihlášení ke studiu začaly Bank ID také využívat první čtyři vysoké školy: Univerzita Hradec Králové, Univerzita Pardubice, Ostravská univerzita a Západočeská univerzita v Plzni.

V loňském roce se bankovní identita zpřístupnila také pro občany EU, včetně občanů Slovenska. Zatím ji nabídla Raiffeisenbank, Moneta a Fio.

Bankovní identita bude mít dosah až do medicíny

Bankovní identitu bude možné využít k objednání na vyšetření nebo stažení zdravotní dokumentace ve Fakultní nemocnici Bulovka. Kromě toho usnadní rozvoj telemedicíny a umožní objednání k praktickým lékařům.

Použít ji lze již od loňska k elektronickému podepisování pracovních smluv a dohod, a nově k online hlasování na schůzích společenství vlastníků bytových jednotek a na valných hromadách akciových společností. Elektronický podpis Sign nově také umožní online převést penzijní spoření k jiné penzijní společnosti.

Pokračující zavádění a rozšiřování služeb bankovní identity v České republice ukazuje, že směřujeme k čím dál tím větší digitalizaci. To změní veškerou komunikaci občanů s veřejným a soukromým sektorem, a zefektivní (doufejme) všechny procesy.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎