Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Česká bankovní scéna má nového hráče! Finanční skupina Partners dostala bankovní licenci

Publikováno
Česká bankovní scéna má nového hráče! Finanční skupina Partners dostala bankovní licenci
Zdroj: depositphotos.com

Po více jak 3leté intenzivní práci dosáhla finanční skupina Partners fantastického úspěchu – Získala bankovní licenci od České národní banky. To zcela jistě rozvíří stojaté vody bankovního sektoru, neboť nové banky v České republice nevznikají každý den.

Založení nové banky není v České republice jednoduchý proces. Pokud má firma takovou ambici (pro jednotlivce je tento druh podnikání zapovězený), musí splnit velké množství legislativních podmínek a regulací, které stanovuje Česká národní banka.

Pokud by vás zajímalo, jaké podmínky musí nová banka dodržet, můžete se podívat do zákona č. 21/1992 Sb. o bankách.

Ze všech možných podmínek jmenujeme jednu. Základní kapitál banky musí být alespoň 0,5 miliardy korun a minimálně v této výši musí být základní kapitál tvořen peněžitými vklady. Nejen tato podmínka dělá ze sektoru bankovnictví obtížně dostupný sektor, ve kterém jsou značné bariéry vstupu do odvětví.

Nicméně i tak se najdou společnosti, které veškeré překážky prolomí a začnou hrát úplně jinou podnikatelskou ligu. Právě to se letos podařilo finanční skupině Partners, která doposud doby provozovala primárně finančně poradenskou činnost.

Vlastní kapitál nové banky tvoří běžným smrtelníkům neuvěřitelné 3 miliardy korun.

Jaké budou následující kroky?

Pokud vám nový hráč na českém bankovním trhu udělal radost, budete si na něj muset přece jen ještě chvíli počkat. Spustit provoz nové banky není jednoduché nejen z pohledu českého práva a kapitálu, ale i technologicky.

Aktuální plán nejvyššího vedení je takový, že do konce roku spustí pilotní provoz v tzv. režimu Friend and Family. Budou ji tedy moct využívat pouze vybrané skupiny zákazníků – Vedení a zaměstnanci společnosti Partners nebo jejich poradci s rodinami. Ostatním zákazníkům otevřou brány během prvního čtvrtletí 2024.

Co nová banka klientům přinese?

Nově vznikající společnost samozřejmě přichází se strategickým plánem, jak oslovit široké spektrum klientů. Podle ředitele finanční skupiny Partners Petra Borkovce se bude jednat o “dokonalou finanční službu, která v jedné aplikaci propojí finanční život jejich klientů”.

A její název? Partners Banka!

Konkurenční výhoda nové banky by mohla spočívat v tom, že aktuálně je bez účasti zahraničního kapitálu, je tedy držena čistě v českých rukou. Vedení skupiny také slibuje, že přestože Partners Banka bude mít svou vlastní nabídku, bude nadále možné zřizovat si produkty i jiných finančních domů, které Partners zprostředkovávají už nyní.

A co si o novém hráči na trhu myslíte vy? Jste toho názoru, že by nová banka mohla vnést svěží vítr do jinak stabilního prostředí českého bankovnictví? To samozřejmě ukáže čas, ale o svůj názor se můžete podělit v diskuzi už nyní.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.