Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vrátí se akcie Boeing na výsluní? Pád z vrcholu byl dlouhý!

Publikováno
Vrátí se akcie Boeing na výsluní? Pád z vrcholu byl dlouhý!
Zdroj: moneyinc.com

Není mnoho společností, u kterých bychom ještě mohli sázet na postcovidové oživení. Avšak i zde existují výjimky potvrzující pravidlo.

Navíc vám dnes ukážeme velkou společnost s velmi stabilním trhem a jediným velkým konkurentem, kterým je evropský Airbus. Výrobce letadel Boeing není třeba dlouze představovat.

Také není důvod spekulovat nad tím, proč se cena jeho akcií propadla v roce 2020. Jednu vlnu covidu a jedno uzavření leteckého prostoru by akcie Boeingu hravě přežila. Objednání, výroba a dodávka jednoho letadla je dlouhodobý proces. Ale dva roky po sobě jdoucích omezení a zastavení turistického ruchu, položí i tak velkého giganta, jakým je Boeing.

Ikarův pád

Tento pád lze vidět na dlouhodobém grafu akcie Boeingu. Na počátku roku 2019, tedy v době, kdy se o covidu ještě nevědělo, cena jedné akcie atakovala hranici 450 dolarů. V letech 2020 přišel pád až pod 140 dolarů za akcii. Akcie se dostala znovu pod tlak nedávno, když se na konci září 2022 dala koupit za 120 dolarů.

Jelikož dnešní cena akcie Boeing překonala hranici 210 dolarů, znamená to velmi slušný výnos za posledních pět měsíců. A to je pádný důvod proč se o tuto akcií zajímat.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Boeing Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Důvod tohoto propadu najdeme ve fundamentech společnosti. Prakticky až do konce roku 2019 se společnost pohybovala v zelených číslech. Čtvrtletní zisk na jednu akcií dosahoval stabilního rozmezí mezi 2,5 až 3,5 dolarů na akcií. Covid ale poslal hospodaření do červených čísel. Nejhorší bylo čtvrté čtvrtletí 2021, kdy společnost vykázala obrovskou ztrátu 15,25 dolarů na jednu akcii. Před covidovými roky společnost Boeing dosahovala čtvrtletních tržeb mezi 28 až 21 miliard dolarů. Covid snížil tržby výrobců letadel na polovinu. Společnost poslední dividendu vyplatila za čtvrté čtvrtletí 2020. Tehdy činila 2 dolary na akcii, což představovalo roční dividendový výnos okolo 2,37 %. Společnost tak letos vstupuje do třetího roku bez dividend.

Aby toho nebylo málo, hospodaření firmy tížily problémy s bezpečností modelu Boeing 737 Max. Problémy s bezpečností stály firmu stovky milionů, ale hlavně poškozené renomé v byznysu, kde bezpečnost je na prvním místě. Boeing je příkladem solidní firmy, která se z velké části dostala do problému bez vlastního přičinění.

Všichni hodnotoví investoři by měli zbystřit a pečlivě sledovat tuto akcií. Naznačilo poslední čtvrtletí roku 2022, že můžeme očekávat vzestup akcií Boeingu?

Výsledky 4Q 2022

Hospodaření Boeingu se bude dostávat do zelených čísel velmi pomalu. Vyrábět letadla je dlouhodobý proces. Zaměstnanci Boeingu se ale nemusí bát, že by byli bez práce, protože firma eviduje 4500 letadel v nevyřízených objednávkách. Objem nevyřízených objednávek odpovídá obrovské částce 330 miliard dolarů.

Výrobci letadel se podobně jako výrobci automobilového průmyslu potýkají s problémy dodávek elektronických komponentů. I tak se Boeingu podařilo za celý rok 2022 vyrobit a dodat 480 letadel. Při tomto tempu má Boeing zajištěnou práci na deset let. Samozřejmě chce ale výrobu zrychlovat. Dobrý předpoklad pro zlepšení vytvořil měsíc prosinec, kdy firma dodala 69 nových letadel.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Boeing Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hospodářské výsledky naznačily výrazné zlepšení. Tržby vrostly na 20 miliard dolarů. To je 35 % meziroční zlepšení.

I přes růst tržeb společnost vykázala ztrátu 1,75 dolarů na akcií. Základní provozní marže dosáhla 3,3 %. Vedení se soustředí na nejdůležitější údaj v hospodářské situaci Boeingu a tím je volný peněžní tok, což je hotovost, kterou firma generuje po odečtení nezbytných výdajů.

Pro společnost Boeing je to nejdůležitější údaj. Ukazuje totiž, jak rychle se firma může dostat zpět do normálu. V roce 2023 má společnost za cíl dosáhnout roční cash flow 4,5 – 6,5 miliard dolarů. V dalších letech by se cash flow mělo pohybovat již na 10 miliardách. V roce 2026 by tak měl být první rok v zelených číslech.

Co se týká výhledu na výrobu letadel v roce 2023, společnost si klade za cíl 50 nových strojů každý měsíc. To je realistický výhled, který by měl Boeing lehce naplnit. Co se týče zadlužení společnosti, můžeme říci následující. Dluh během krize vyskočil z 8 miliard USD na více než 60 miliard USD a nyní opět klesl na více než 50 miliard USD. Zdá se tedy, že dluh má společnost pod kontrolou.

Závěr: Akcie jak pro krátkodobé tak i dlouhodobé investory?

V současném pozitivním kontextu by akcie Boeingu měly pokračovat v rostoucím trendu. Z pohledu technické analýzy bychom měli dosáhnout rezistence 278 dolarů. To pro krátkodobé spekulanty otvírá potenciál růstu přes 25 %.

Pro dlouhodobé investory je Boeing taktéž velmi zajímavou příležitostí. Vzhledem k naplněnému objednávkovému kalendáři firmě prakticky nehrozí, že by během recese byla bez práce. Za pár let se společnost jistě vrátí k výplatě dividend a její dluh se dostane pod 10 miliard dolarů.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.