Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 oblíbené akcie Warrena Buffetta, které si říkají o koupi

Od roku 1965 dosahuje Warren Buffett s Berkshire Hathaway průměrného ročního výnosu 19,8 %. Zde jsou tři akcie, které ilustrují jeho investiční přístup a potenciál dlouhodobého růstu.

3 oblíbené akcie Warrena Buffetta, které si říkají o koupi
Zdroj: midjourney.com

Warren Buffett, často označovaný za největšího investora doby, soustavně prokazuje své schopnosti prostřednictvím pozoruhodných výsledků své společnosti Berkshire Hathaway.

Od roku 1965, kdy se Buffett ujal vedení této nadnárodní holdingové společnosti s obratem téměř 900 miliard USD, dosáhl složené roční míry růstu 19,8 %. Naproti tomu index S&P 500 dosáhl za stejné období celkového ročního výnosu 10,2 %.

Tato bilance podtrhuje, proč investoři často sledují portfolio Berkshire v hodnotě téměř 400 miliard USD a jeho změny. Zde se více zaměříme na tři akcie, které odrážejí Buffettovy trvalé investiční strategie a slibují akcionářům dlouhodobý růst.

Technologický gigant se skvělým provozním ziskem

Přestože investici Berkshire do Amazonu provedl jeden z Buffettových portfolio manažerů, tato společnost ztělesňuje mnoho z investičních filozofie samotného Věštce z Omahy.

Jedním z klíčových ukazatelů, kterým Amazon vyniká, je provozní zisk. Metriku, která se zaměřuje na přímé zisky společnosti z hlavních činností, Buffett obzvláště upřednostňuje, protože nezahrnuje volatilní nerealizované kapitálové zisky a ztráty z investic.

V posledním reportovaném čtvrtletí společnost dosáhla rekordního provozního zisku ve výši 15,3 miliardy USD, což představuje impozantní meziroční nárůst o 69 %.

Kromě toho se Amazon může pochlubit silnou rozvahou s 27,4 miliardy USD čisté hotovosti, což je hotovost a peněžní ekvivalenty minus celkový dluh.

Aktuální vývoj ceny akcií Amazonu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navzdory této zdravé hotovostní pozici Amazon nenabízí dividendy ani pravidelné odkupy akcií, což vedlo k 5% nárůstu počtu akcií v oběhu za posledních pět let v důsledku odměňování zaměstnanců akciemi.

Poznámka

Namísto vracení kapitálu akcionářům Amazon intenzivně investuje do umělé inteligence, zejména v rámci své divize Amazon Web Services (AWS).

Vedení společnosti předpokládá, že v roce 2024 dosáhne AWS ročních tržeb ve výši 100 miliard USD, přičemž v roce 2023 to bylo 90,8 miliardy USD.

Ačkoli se ocenění akcií Amazon může zdát vysoké, když se obchodují na úrovni 43násobku volných peněžních toků (P/CFC), dá se na ně stejně tak dobře dívat jako na podhodnocené vzhledem k historickému desetiletému mediánu P/CFC ve výši 63.

Dlouhodobý vítěz s konzistentními výnosy

Berkshire otevřela svou pozici v American Express v roce 1991 a do roku 1995 dokončila investici ve výši 1,3 miliardy USD. Tato investice se jí bohatě vyplatila, neboť její podíl má nyní hodnotu 34,7 miliardy USD a jen v letošním roce vynesl na dividendách přibližně 409 milionů USD.

Vlastnický podíl Berkshire se díky zpětnému odkupu akcií zvýšil ze zhruba 10 na 21 %.

American Express nadále ohromuje svými finančními ukazateli. Za první čtvrtletí roku 2024 společnost vykázala celkové tržby ve výši 15,8 miliardy USD a zisk na akcii (EPS) ve výši 3,33 USD, což představuje meziroční nárůst o 11 %, resp. 39 %.

Vedení společnosti potvrdilo svůj optimistický výhled pro zbývající část roku 2024 a předpokládá růst tržeb o 9 až 11 % a zvýšení zisku na akcii o 13 až 17 %.

Společnost upřednostňuje odměňování akcionářů prostřednictvím dividend a zpětného odkupu. American Express tak od roku 1989 soustavně vyplácí a zvyšuje dividendu, přičemž aktuální čtvrtletní výplata činí 0,70 USD na akcii, což představuje roční výnos 1,2 %.

Aktuální vývoj ceny akcií American Express

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AXP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Kromě toho vedení společnosti odkoupilo za posledních pět let téměř 14 % akcií v oběhu a má oprávnění odkoupit dalších přibližně 95 milionů akcií z celkových 719 milionů.

Jednou z oblastí, kterou je třeba sledovat, jsou rostoucí rezervy na úvěrové ztráty, což jsou nepeněžní náklady na očekávané ztráty, které budou pravděpodobně nedobytné. Tato metrika v prostředí vysokých úrokových sazeb roste a za první čtvrtletí roku dosáhla 1,3 miliardy USD, což představuje 18% meziroční nárůst.

Navzdory těmto makroekonomickým překážkám je růst American Express a jeho strategie alokace kapitálu i nadále atraktivní pro dlouhodobé akcionáře.

Buffettova nejoblíbenější akcie

Nejúspěšnější investice často nejsou vidět na první pohled. U Buffetta tomu není jinak. Jeho nejoblíbenější a nejvíc nakupovaná akcie je totiž samotná Berkshire.

Společnost se může pochlubit rozmanitým portfoliem s většinovými podíly ve více než 60 dceřiných společnostech, včetně známých značek jako Geico a Dairy Queen.

Tyto společnosti dosáhly v prvním čtvrtletí roku 2024 provozního zisku ve výši 11,2 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 39 %.

Pojišťovnictví Berkshire poskytuje jedinečnou výhodu. Společnost dostává pojistné od pojistníků předem, čímž vytváří peněžní rezervu známou jako float, která je k dispozici pro investice, dokud není potřeba vyplatit pojistné plnění klientům.

Na konci prvního čtvrtletí roku 2024 měla Berkshire k dispozici 189 miliard USD pro případné akvizice nebo investice do akcií.

Zdá se, že v nejbližší době bude Buffett spokojen s tím, že většinu hotovosti společnosti bude držet v pokladničních poukázkách, což jsou krátkodobé státní dluhopisy kryté americkým ministerstvem financí se splatností do jednoho roku. Tyto cenné papíry nabízejí nadprůměrné výnosy ve výši 5 % až 5,4 %.

Aktuální vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway B

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ačkoli se tak velké množství hotovosti může zdát přehnané, je to dobrý polštář pro případné poklesy a Buffettova strategie se už v tomto ohledu osvědčila, když v roce 2008 začala velká finanční krize. Jak sám miliardář říká: “Berkshire je postavena tak, aby vydržela.”

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.