Pokud jste se o svět velkých financí začali zajímat teprve nedávno a ze všech těch pojmů, zkratek a zavedených frází vám jde hlava kolem, nezoufejte. Každý jsme jednou začínali a začátky nejsou nikdy jednoduché. Každopádně za to, že jste se tento svět rozhodli prozkoumat a hodláte věnovat nějaký čas a úsilí, abyste zlepšili svou finanční budoucnost, si zasloužíte velkou pochvalu.
Právě snaha, píle a vzdělávání se jsou na samém začátku klíčovými faktory, které by vás v prvé řadě měly ochránit před katastrofálními ztrátami. Finanční trhy totiž dokážou být k začátečníkům nemilosrdné, často se o ně začínají zajímat s představou, že se jedná o rychlý a osvědčený způsob, jak zbohatnout, aby následně spadli do pasti nevhodných investic a rizikového intraday tradingu.
V tomto článku se podíváme na 9 základních pojmů ze světa investování a finančních trhů, jejichž znalost je pro úspěch v této branži zcela zásadní. Cílíme zde na naprosté začátečníky, ale i zkušenější a třeba úzce specializované investory. A nakonec trocha osvěžení paměti ještě nikdy nikomu neuškodila. Tak pojďme na to!
1) Akcie
Začneme pojmem, jenž je jedním ze základních pilířů obchodování a investování na finančních trzích. Akcie jsou to, co jako investor budete nakupovat asi nejčastěji (ať už samostatně nebo v rámci ETF, o nichž si povíme později). Koupí akcií se v zásadě stáváte minoritním podílníkem ve firmě, která je vydala. Z vašeho částečného podílu samozřejmě plyne řada výhod – Pro nás, menší hráče, je zde hlavně možnost jejich zhodnocení, ale také pravidelně vyplácená dividenda.
Větší ryby, které akcie nakupují po milionech, pak mohou naplno využít další výhody plynoucí z jejich vlastnictví, a sice možnost podílet se na řízení společnosti, hlasovat na valných hromadách apod. A proč vlastně firmy emitují akcie? Protože jim s každým prodaným kouskem přiteče do kasičky kapitál, který pak můžou využít k vlastnímu růstu.
2) Diverzifikace
Také diverzifikace patří k naprosto zásadním pojmům, které by měl ovládat každý začátečník. V úvodu jsme nastínili, že je zpočátku vhodné zabývat se způsoby, jak ochránit svůj kapitál, a právě diverzifikace je jednou z možností, jak toho docílit.
Diverzifikace spočívá v investování do širšího okruhu finančních aktiv, tak abyste nebyli vystaveni neúměrným ztrátám, když se jedné konkrétní třídě investic zrovna nedaří. Tím, že své prostředky máte ve více skupinách aktiv (např. v akciích, zlatě, kryptoměnách, nemovitostech atd.), jste si vlastně rozložili riziko. Nikdy nesázejte vše na jednoho koně!
3) Dluhopis
Na pojem dluhopis jste dost možná narazili i v mainstreamových médiích, kde se zejména v poslední době často skloňoval pojem tzv. protiinflačních dluhopisů. Dluhopisy jako takové jsou cennými papíry, které emitenti (státy, firmy) používají k zapůjčení peněz od investorů. Tyto peníze se pak zavazují splatit, a to do konkrétního data a s konkrétním úrokem, tedy bonusem (kuponem), který investor obdrží nad rámec zapůjčené částky.
A co ty protiinflační dluhopisy? Ty vydává stát, s tím, že se zavazuje investorům vyplatit úrok rovný oficiální inflaci. Ta se v současné době pohybuje kolem 18 %, což spoustě šťastných investorů přineslo nadprůměrné zisky.
4) ETF
ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy, které využijete zejména pro dlouhodobé investice. Fondy tohoto typu drží určitou skupinu aktiv a vy, když si koupíte akcie ETF, získáváte v této skupině podíl. Abychom se do toho nezamotali, představte si, že nějaký fond nakoupí akcie 500 amerických společností a pak vydá své vlastní akcie. Vy si pak koupíte akcie ETF, čímž získáte malý podíl právě v oněch 500 akciích, které tento fond drží.
Pokud jste si ETF okamžitě spojili s diverzifikací, bravo! Přesně o to tady jde. Fondy typu ETF umožňují investovat do velkých košů různých aktiv, která jsou navíc často tematicky rozdělené. Snadno tak můžete investovat mimo jiné do ETF na 500 největších amerických akcií (S&P 500), ale nemusí to nutně být jen akcie – existují i měnová nebo komoditní ETF.
Více informací o ETF najdete v naší obsáhlé rubrice.
5) Finanční aktiva
Tímto pojmem se označují nejrůznější druhy finančních produktů, jejichž primárním účelem je pravidelný příjem nebo zisk. Patří sem měny nebo spíše oběživo (bankovky, mince) a cenné papíry (akcie, dluhopisy, ETF). Když to zkrátíme – finanční aktiva držíte z toho důvodu, protože očekáváte, že vám přinesou zisk a zhodnotí váš kapitál.
6) Inflace
Inflaci jakožto hlavního snižovatele životní úrovně asi netřeba představovat. Zkrátka a dobře, pokud je zrovna inflace ve výši 10 procent, znamená to, že si za stejné zboží oproti loňskému roku musíte o desetinu připlatit. Tento pojem je všeobecně známý, neboť růst spotřebitelských cen se dotýká bezprostředně každého.
Už méně lidí však ví, že při inflaci nejde tolik o zvyšování cen, co o znehodnocování peněz. Hodnota vašich peněz může klesnout např. tím, že stát natiskne peníze nové, aby zacelil díry v rozpočtu nebo získal peníze na dotování ohrožených podniků. Jenže peněz je najednou v oběhu mnohem více než dříve, takže jejich hodnota logicky klesá. A s ní i vaše kupní síla.
TIP: Pokud si chcete jednou provždy ujasnit, co inflace vlastně je a jak funguje, veškeré informace najdete v tomto článku.
7) Portfolio
Portfoliem se jednoduše rozumí soubor vámi držených aktiv. Ať už se jedná o akcie nebo ETF, kryptoměny, ale třeba i zlato nebo alternativní investice, vše je jeho součástí. Jednotlivé složky pak mají určitou procentuální hodnotu podle kapitálu, který jste do nich vložili. Podíl jednotlivých tříd aktiv ve vašem portfoliu pak můžete libovolně upravovat podle aktuální tržní situace nebo vaší tolerance k riziku, o níž si povíme později.
8) Tržní korekce
Tržní korekce je na trzích častý jev, který vyvolává mnohem více pozdvižení než by měl. Zpravidla se jedná o situaci, kdy se nějaký tržní index (rozumějte akcie) propadne o více než 10 %, ale méně než 20 %. Obvykle během krátké doby, třeba jednoho týdne. Tržní korekce často vede k panickým výprodejům, kdy investoři ve strachu z ještě větších ztrát rychle vyprodávají svá portfolia.
Co však odlišuje úspěšné investory od těch neúspěšných je skutečnost, že se tržní korekce naučili vnímat jako příležitost k levným nákupům.
Zkrátka jako slevovou akcii, kdy mají možnost koupit si svůj vyhlídnutý titul s výraznou slevou.
9) Tolerance rizika
Tolerance rizika je poměrně individuální záležitost, od níž se bude odvíjet vaše působení na finančních trzích. Na samém začátku si musíte položit otázku, kolik peněz si můžete dovolit ztratit. Jakou procentuální ztrátu ještě snesu a co už nezvládnu? Je pro mě v pořádku, že se hodnota mnou drženého aktiva může během jediného dne změnit i o desítky procent (v obou směrech), anebo raději budu upřednostňovat stabilnější věci, které mi zajistí klidnější spaní?
Potíž je v tom, že svou míru tolerance rizika zjistíte teprve až ve chvíli, kdy je zle – a často už i pozdě. Od vaší tolerance k riziku se bude odvíjet stavba vašeho portfolia a v neposlední řadě i váš investiční horizont.
Závěrem
Právě jste přelouskali článek, s nímž byste měli získat základní povědomí o několika stěžejních pojmech ze světa investování. Bravo! Udělali jste něco pro zvýšení své finanční gramotnosti, a to se cení. Zkušenější si pak učesali základní vědomosti, což také není na škodu.
U většiny pojmů najdete i prokliky na obsáhlejší články a rubriky, které vás s danou problematikou seznámí mnohem blíže než tento stručný seznam. Své znalosti tak můžete posunout ještě o jednu úroveň výš.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.