Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 důvodů, proč se může americký akciový trh začátkem nového roku zřítit jako domeček z karet

7 důvodů, proč se může americký akciový trh začátkem nového roku zřítit jako domeček z karet
Zdroj: Depositphotos.com

Investoři jsou asi smutní, že rok 2021 skončil. Benchmark amerického akciového trhu index S&P 500 více než dvojnásobně překonal svůj průměrný roční výnos a neprodělal horší korekci než 5 %. Byl to skutečně poklidný a velmi ziskový rok.

Jakmile však otočíme list a podíváme se do začátku roku 2022, je docela možné, že americký trh ztratí svůj lesk. Níže uvádíme 7 důvodů, proč by se akciový trh mohl z kraje letošního roku propadnout.

1. Problémy s dodavatelským řetězcem kvůli omikronu

Nejzřetelnější překážku pro index S&P 500 představuje pokračující šíření variant koronaviru, z nichž nyní převažuje omikron. Problémem je, že neexistuje jednotný globální přístup, jak nejlépe omikron omezit. Zatímco některé země nyní nařizují očkování, jiné zavádějí jen malá omezení, pokud vůbec nějaká.

Díky velkému rozptylu v zaváděných opatřeních jsou největším rizikem pro Wall Street přetrvávající nebo zcela nové problémy v dodavatelském řetězci. Od technologických a spotřebních firem až po průmyslové podniky, většina odvětví je ohrožena výpadky v provozu, pokud bude globální logistika i nadále svázána pandemií.

2. Ukončování kvantitativního uvolňování

Dalším poměrně zřejmým vysoce rizikovým faktorem pro akciový trh je přechod Federálního rezervního systému do ofenzivy proti inflaci. Připomeňme, že index spotřebitelských cen v listopadu vzrostl o 6,8 %, což znamenalo 39leté inflační maximum.

Začátkem prosince předseda Fedu Jerome Powell oznámil, že centrální banka urychlí ukončení svého programu kvantitativního uvolňování (QE). QE je zastřešující program odpovědný za nákup dlouhodobých státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami.

Snížení nákupů dluhopisů by mělo mít na trhy podobný vliv jako vyšší úrokové sazby, což zase může zpomalit růstový potenciál dříve rychle rostoucích akcií.

3. Výzvy k úhradě marží

Wall Street by měla být také hluboce znepokojena rychle rostoucím objemem marží, což je množství peněz, které si americké instituce nebo investoři půjčili s úrokem na nákup nebo shortování cenných papírů.

V průběhu času je naprosto normální, že výše nesplaceného maržového dluhu stoupá. Od března 2020 se však jeho výše téměř zdvojnásobila a nyní dosahuje téměř 919 miliard dolarů, jak vyplývá z listopadových údajů Financial Industry Regulatory Authority.

Za posledních 26 let došlo pouze ke třem případům, kdy nesplacený maržový dluh vzrostl během jediného roku alespoň o 60 %. Stalo se tak jen několik měsíců před splasknutím dotcom bubliny, téměř bezprostředně před finanční krizí a v roce 2021. Pokud se akcie na začátku roku 2022 budou pohybovat níže, vlna výzev k uhrazení marže by mohla situaci ještě zhoršit.

Zdroj: finra.com
Vývoj nesplaceného maržového dluhu na amerických obchodních účtech v letech 2020 a 2021
Vývoj nesplaceného maržového dluhu na amerických obchodních účtech v letech 2020 a 2021

4. Sektorová rotace

Poznámka

Někdy se akciový trh propadá ze zvláštních důvodů. Jednou z takových možností je sektorová rotace. Jednoduše to znamená, že investoři přesouvají peníze z jednoho sektoru trhu do jiného.

Na první pohled by se zdálo, že široce založený akciový index, jako je S&P 500, sektorová rotace nerozhází. Není však žádným tajemstvím, že v čele růstu od dna medvědího trhu z března 2020 stojí především růstové akcie v technologickém a zdravotnickém sektoru. Nyní, když jsme již dávno překročili hranici jednoho roku od tohoto dna, by nebylo až tak překvapivé, kdyby investoři vybrali některé zisky u společností s prémiovým oceněním a přesunuli část své hotovosti do bezpečnějších hodnotových investic nebo dividendových akcií.

Pokud investoři začnou dávat přednost hodnotovým a dividendovým akciím před růstovými, není pochyb o tom, že se index S&P 500, jehož složky jsou vážené dle tržní kapitalizace, ocitne pod tlakem.

Zdroj: tradingview.com
Od začátku oživení amerického akciového trhu jsou technologické akcie výrazným tahounem amerického trhu jako celku. To je vidět na grafu indexu S&P 500 (modrá) a indexu NASDAQ (oranžová)
Od začátku oživení amerického akciového trhu jsou technologické akcie výrazným tahounem amerického trhu jako celku – To je vidět na grafu indexu S&P 500 (modrá) a indexu NASDAQ (oranžová)

5. Návrat meme akcií k racionálnímu ocenění

Pátým důvodem, proč by se akciový trh mohl začátkem roku 2022 propadnout, je potenciální propad meme akcií, jako jsou AMC Entertainment a GameStop.

Jedná se o silně nadhodnocené společnosti, jejichž akcie se odpoutaly od špatných provozních výsledků jednotlivých společností. Fed ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě upozornil, že existují krátkodobá a dlouhodobá rizika spojená se způsobem, jakým mladí a začínající investoři investují své peníze.

Zpráva zejména zdůrazňuje, že domácnosti, které investovaly do těchto akcií, mají tendenci mít více zadlužené rozvahy. Pokud převládne zdravý rozum a tyto akcie připomínající bublinu začnou splaskávat, nemusí mít tito investoři (využívající navíc hojně finanční páku) jinou možnost než z trhu vystoupit, což povede ke zvýšené volatilitě trhu.

Poznámka

6. Ocenění

I když ocenění samo o sobě málokdy stačí k tomu, aby poslalo index S&P 500 dolů, historické precedenty naznačují, že mohou mít američtí investoři brzy problémy.

K 29. 12. 2021 činilo Shillerovo P/E ratio indexu S&P 500 40,21 bodů – ukazatel zohledňuje zisky očištěné o inflaci za posledních 10 let. Od nástupu internetu v polovině 90. let minulého století Shillerovo P/E ratio pro index S&P 500 mírně vzrostlo. Jeho současná hodnota je však více než dvojnásobná oproti 151letému průměru, který činí 16,9.

Znepokojivé je, že v každém z předchozích čtyř případů, kdy Shillerovo P/E přesáhlo 30, poklesl index S&P 500 nejméně o 20 %. Wall Street zkrátka nemá dobré zkušenosti s dlouhodobým udržováním extrémních ocenění.

Zdroj: multpl.com
Historický vývoj Shillerova P/E ratia k 29. 12. 2021
Historický vývoj Shillerova P/E ratia k 29. 12. 2021

7. Historická data hovoří proti investorům

Od roku 1960 došlo v případě indexu S&P 500 k devíti poklesům o 20 % a více. Po každém z předchozích osmi poklesů (tj. bez započtení koronavirového krachu) prodělal index S&P 500 v následujících 36 měsících buď jeden, nebo dva dvouciferné poklesy. Nyní jsme 21 měsíců od minima medvědího trhu z března 2020 a ke dvouciferné korekci širokého tržního indexu jsme se zatím nepřiblížili.

Mějte na paměti, že pokud v brzy dojde k propadu nebo korekci akciového trhu, bude to pro dlouhodobé investory představovat fantastickou příležitost k nákupu. Na americkém trhu stále panuje euforie, krachy a korekce jsou však nezbytnou cenou, kterou všichni platíme za možnost zhodnocovat své peníze na akciovém trhu.

Líbil se vám tento článek?
45
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.