Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 5 nejrychleji rostoucích large-cap akcií na světě. Kterým společnostem mohou růst tržby v následujících 4 letech o stovky %?

5 nejrychleji rostoucích large-cap akcií na světě. Kterým společnostem mohou růst tržby v následujících 4 letech o stovky %?

5 nejrychleji rostoucích large-cap akcií na světě. Kterým společnostem mohou růst tržby v následujících 4 letech o stovky %?
Zdroj: world-grain.com

Růstové akcie se těší oblibě investorů už více než 10 let. Historicky nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování umožnily rychle rostoucím společnostem nebývale prosperovat. Obvykle jsou to menší podniky, které charakterizují nejrychlejší růsty tržeb, zatímco large-caps (akcie s tržní kapitalizací alespoň 10 miliard dolarů) rostou mírnějším tempem.

U větších společností je pravděpodobnější, že mají vyzrálé provozní modely, takže je méně obvyklé, aby generovaly závratný růst tržeb.

Následující large-caps však toto pravidlo porušují. Každá z těchto společností by dle odhadů analytiků měla dosáhnout do konce roku 2024 minimálně 5násobku tržeb. Dá se tak právem konstatovat, že se jedná o pět nejrychleji rostoucích akcií s velkou tržní kapitalizací na světě.

1. Sea Limited

sea limited akcie

Podle analytiků se očekává, že celoroční tržby singapurské společnosti Sea Limited prudce vzrostou ze 4,39 miliardy dolarů v roce 2020 na přibližně 21,9 miliardy dolarů v roce 2024. To znamená pětinásobný nárůst celoročních tržeb během čtyř let.

Společnost charakterizují tři rychle rostoucí provozní segmenty. Opírá se o divizi gamingu, kde se chlubí téměř 649 miliony aktivních uživatelů, z nichž 12,3 % za hraní platí (8,9 % o rok dříve). Hvězdou je však e-commerce platforma Shopee – jde o nejstahovanější nákupní aplikaci v jihovýchodní Asii a její obliba se zvyšuje velmi výrazně také v Brazílii.

Sea Limited pak také disponuje rychle rostoucím segmentem digitálních finančních služeb. Na konci března využívalo mobilní peněženku společnosti více než 26 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že se Sea Limited zaměřuje na řadu zemí s nedostatečně rozvinutým bankovním trhem, mohl by být právě tento segment hlavním motorem dlouhodobého růstu.

Vývoj ceny akcií Sea Limited za posledních 36 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

2. Plug Power

power plug akcie

Podniky zaměřené na oblast obnovitelných zdrojů energie by měly v tomto desetiletí patřit k nejrychleji rostoucím. Jen těžko pak budou investoři v tomto odvětví hledat společnost, která poroste rychleji než Plug Power, jež vyvíjí a vyrábí vodíkové palivové články. Poté, co v roce 2020 dosáhla tržeb ve výši 337 milionů dolarů, se odhaduje, že dosáhne do roku 2024 na tržby ve výši 1,7 miliardy dolarů, to je potenciálně 404% růst.

Akciím Plug Power nahrává politická situace v USA. Loňské vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách spolu se znovuzískanou kontrolou demokratů v Senátu dává současné administrativě příležitost schválit zákon o čisté energii. I když není jasné, jak by mohl konečný návrh zákona o infrastruktuře vypadat, je téměř jisté, že z něj budou těžit dodavatelé „čistých pohonných jednotek“ pro vozidla.

Společnost navíc v lednu v rozmezí pouhých několika dní navázala dvě velmi zajímavé spolupráce. Nejprve získala 10% podíl ve společnosti SK Group, přičemž cílem této spolupráce je zavést v Jižní Koreji vozidla poháněná vodíkovými palivovými články a vodíkové čerpací stanice. O několik dní později uzavřela dohodu s Renaultem, v rámci níž se obě strany shodly, že se pustí do prodeje lehkých užitkových vozidel na vodíkový pohon v Evropě. Obě spolupráce by měly vést k výraznému zvýšení tržeb Plug Power.

Vývoj ceny akcií Plug Power za posledních 36 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

3. Snowflake

V oblasti cloud computingu působí desítky rychle rostoucích společností, ale žádná z nich zřejmě nezvyšuje své tržby rychleji než Snowflake. V roce 2020 vzrostly tržby Snowflake o 124 % na 592 milionů dolarů. Na základě konsensu Wall Street je však společnost na cestě dosáhnout v roce 2024 tržeb ve výši 3,9 miliardy dolarů. To by představovalo nárůst o 559 %.

To, co činí společnost Snowflake tak výjimečnou, jsou její konkurenční výhody. Díky tomu, že jsou řešení společnosti Snowflake postavena na nejoblíbenějších platformách cloudové infrastruktury, mohou zákazníci bezproblémově sdílet data, a to i v rámci konkurenčních služeb. Společnost se pak vyhnula provoznímu modelu založenému na předplatném. Zákazníci platí za množství uložených dat, což jim umožňuje lépe kontrolovat své výdaje.

Ačkoli je Snowflake nejrychleji rostoucí cloudovou službou, patří také k těm dražším. Akcie Snowflake jsou momentálně oceněny na 67násobek předpokládaných tržeb za rok 2021 a zhruba 19násobek odhadovaných tržeb za čtyři roky.

Vývoj ceny akcií Snowflake od vstupu na burzu
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

4. NIO

nio akcie

Dalším růstovým trendem tohoto desetiletí je elektromobilita. Ačkoli se věnuje velká pozornost Tesle, největší růstovou příležitostí je ve skutečnosti Čína. Proto se NIO ocitlo v pozici jedné z nejrychleji rostoucích akcií s velkou tržní kapitalizací na světě. Pokud vše půjde dle předpokladů, mohou se celoroční tržby společnosti zvýšit z přibližně 2,5 miliardy dolarů v roce 2020 na 16,8 miliardy dolarů v roce 2024. To je nárůst tržeb o přibližně 561 %.

Navzdory celosvětovému nedostatku čipů společnost ukázala, že nemá problém s konstantní produkcí. Po dodání 20 060 vozidel v Q1 2021 je společnost na dobré cestě k dodání 21 000 až 22 000 elektromobilů ve Q2. Po vyřešení globálních problémů s dodávkami čipů se NIO bude snažit zvýšit svou roční výrobní kapacitu na přibližně 150 000 elektromobilů.

Pro společnost NIO jsou nesmírně důležité inovace. Každý rok představuje jeden nový vůz, přičemž sportovní crossover SUV EC6 se v showroomech objevil loni v létě. Ten se rychle stal hitem. Kromě toho NIO představilo program „baterií jako služby“. Tato předplacená služba umožňuje kupujícím za měsíční poplatek vyměnit baterie jejich vozidla. Zároveň snižuje jeho počáteční pořizovací cenu. Ačkoli se NIO snížením pořizovací ceny svých elektromobilů vzdává krátkodobého zisku, udržuje si tak věrnost kupujících a generuje velmi vysoké dodatečné příjmy ze služeb, což by se mohlo pozitivně projevit i do ceny akcií NIO.

Vývoj ceny akcií NIO za posledních 36 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

5. Novavax

novavax-akcie

To nejlepší na závěr. Po pandemickém roce, který přinesl společnosti tržby ve výši 476 milionů dolarů, očekávají analytici, že Novavax v roce 2024 dosáhne ročních tržeb ve výši 5,8 miliardy dolarů – růst o 1 118 % během následujících čtyř let.

Hlavním katalyzátorem společnosti je vakcína proti covid-19. Vakcína NVX-CoV2373, vykázala téměř 90% účinnost ve velké britské studii a 90,4% účinnost ve studii ve Spojených státech. S takto vysokou mírou účinnosti by Novavax mohl potenciálně vytlačit jedno dávkovou vakcínu společnosti Johnson & Johnson, která nabízí účinnost 72 %.

Stále se však nejedná o hotovou věc. Novavax odložil podání žádosti o povolení k nouzovému použití v Evropě, USA a Velké Británii na Q3 2021 a do čtvrtého čtvrtletí pravděpodobně nedosáhne plné výrobní kapacity. Díky tomu jsme byli v poslední době svědky divokých výkyvů v ceně akcií Novavax.

Přesto má společnost dobrou šanci, aby se stala jedním z hlavních prodejců vakcín proti covid-19 používaných na rozvíjejících se trzích a mohla by se stát klíčovým hráčem, pokud bude nutné provést další kolo očkování. To jí přináší nesmírný, i když nejistý, růstový potenciál.

Vývoj ceny akcií Novavax za posledních 36 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Co si budeme povídat, růst ziskovosti je pro hodnotu společnosti mnohem důležitější než růst tržeb. Růst tržeb však zůstává nutnou (nikoliv jedinou) podmínkou růstu ziskovosti. Podíváme-li se však do seznamu large-caps, jsou očekávané růsty tržeb u těchto 5 akcií skutečně výjimečné.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo