Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Plug Power

Akcie Plug Power (PLUG) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Plug Power

Akcie Plug Power (PLUG)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích Plug Power

Plug Power je americká společnost zabývající se vývojem systémů vodíkových palivových článků, které nahrazují konvenční baterie v zařízeních a vozidlech poháněných elektřinou. Má sídlo v Lathamu ve státě New York a provozovny ve Spokane ve státě Washington a v Rochesteru ve státě New York.

Systém GenDrive od Plug Power integruje palivové články vyráběné společnostmi Plug Power a Ballard Power Systems a obsahuje technologii skladování vodíku, která umožňuje "dobití" systému během několika minut, na rozdíl od několika hodin u klasických olověných baterií. Zde pravděpodobně spočívá hlavní konkurenční výhoda společnosti. Díky tomu mohou vysokozdvižné vozíky poháněné vodíkem pracovat s konstantním výkonem ve srovnání s konvenčními bateriemi, jejichž výkon ke konci směny klesá. Jednotky GenDrive přitom zabírají stejný prostor jako konvenční baterie.

Je i přes veškeré technologie a inovace, které Plug Power přináší dobrý nápad do tohoto akciového titulu investovat? Pro koho jsou Plug Power vhodné, jak a kde akcie obchodovat? To a mnohem více se dozvíte v našem článku.

Obsah článku

1.Historie společnosti Plug Power2.Plug Power byla jednou z obětí splasknutí dot-com bubliny3.Kde obchodovat nebo investovat akcie Plug Power?4.Jak koupit akcie Plug Power?5.Na co byste se měli u Plug Power zaměřit?6.Diskuze o akciích Plug Power (komentáře)

Historie společnosti se datuje od konce 20. století

Plug Power byla založena v roce 1997 jako společný podnik DTE Energy a Mechanical Technology. O dva roky později uskutečnila první veřejnou nabídku akcií – vstoupila na burzu. Jejím prvním životaschopným trhem byl prodej baterií pro vysokozdvižné vozíky ve skladech zákazníků, jako jsou Nike, BMW, Walmart, Home Depot, Mercedes-Benz, Kroger a Whole Foods.

Přelom nastal v únoru 2017, kdy společnost oznámila první dodávky svých motorů s palivovými články ProGen určených pro elektrická dodávková vozidla. Zároveň její systém GenDrive začala využívat flotila vysokozdvižných vozíků USPS v Capitol Heights ve státě Maryland.

V únoru 2020 společnost představila motory Progen s palivovými články o výkonu 125 kW pro nákladní vozidla a těžkou terénní techniku. V lednu 2021 oznámila významná jihokorejská společnost SK Group, že do Plug Power investuje 1,5 miliardy dolarů za přibližně 10% podíl. V Jižní Koreji vytvoří společný podnik, který bude dodávat výrobky s vodíkovými palivovými články na asijské trhy. Začátkem roku 2021 rovněž Plug Power podepsala spolupráci s francouzským výrobcem automobilů Renault.

Plug Power byla jednou z obětí splasknutí dot-com bubliny

Společnost vstupovala na burzu Nasdaq 29. října 1999 za upisovací cenu 15 dolarů za akcii. Následně se společnost svezla na euforické vlně a cena jejích akcií vzrostla až nad 1 000 dolarů. Postihl je však tvrdý pád, do konce roku 2000 se propadly na cenu okolo 100 dolarů a další rok bojovaly se značnou volatilitou.

V letech 2002–2008 se akcie obchodovaly na dvouciferných hodnotách. Následovalo období minimálního zájmu o akcie Plug Power, kdy se až do března 2020 obchodovaly za cenu pod 10 dolary. Nynější popularita "zelených" zdrojů energie pak opět rozdmýchala zájem o společnost. Začátkem roku 2021 dosáhly akcie na cenu přesahující 70 dolarů, kdy také zaznamenaly největší objemy obchodování.

Plug Power
Historický vývoj ceny akcií Plug Power
Zdroj: Macrotrends.net

Kde obchodovat nebo investovat akcie Plug Power?

Akcie výrobce vodíkových palivových článků jsou poměrně široce dostupné, lze je obchodovat na platformách eToro nebo XTB, stejně tak do nich můžete dlouhodobě investovat na platformách Fio e-Broker nebo Lynx Broker.

Recenze výše zmíněných brokerů

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 87 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Fio broker logo

Fio broker

★ 84 %

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Akcie je možné také obchodovat na páku jako CFD (například u XTB nebo eToro). Je tak možné nakoupit akcie s vypůjčenými penězi od vašeho brokera. Investujete například 1 000 dolarů, ale otevřete CFD pozici na akcie Plug Power o objemu 2 000 dolarů (při páce 2). S využitím finanční páky tak můžete zvýšit potenciální zisk z obchodu, ekvivalentně však roste i riziko. Nákup prostřednictvím CFD je však spojen s poměrně vysokými poplatky, pákové obchody se tak příliš nevyplatí držet dlouhodobě.

Plug Power
Screen pákového obchodu akcií Plug Power
Zdroj: Etoro.com

Jak koupit akcie Plug Power?

Nákupy akcií se na jednotlivých platformách drobně liší, ale na příkladu z eToro vás přesvědčíme, že se nejedná o nic složitého (na většině platforem probíhá nákup podobně). Do vyhledávacího pole jednoduše zadáte 4písmenný ticker PLUG a následně stačí kliknout na tlačítko "Trade".

Plug Power
Vyhledání akcií Plug Power na platformě eToro
Zdroj: Etoro.com

Následně se před vámi objeví detail nákupního příkazu. Můžete zvolit, zda chcete akcie nakupovat (buy) nebo je shortovat (více o shortování si můžete přečíst zde). Zvolíte výši investice, zda chcete investovat do akcií dlouhodobě, případně spekulovat na krátkodobý pohyb ceny prostřednictvím pákového obchodu (leverage).

Už při zadání nákupního příkazu pak můžete zvolit maximální ztrátu investice (stop loss), případně cílový zisk z investice (take profit). Nakonec stačí kliknout na tlačítko "set order" a nákupní příkaz je zadán. Nákup akcií bez využití finanční páky je přitom u brokerů XTB, eToro i některých dalších bez poplatku.

Plug Power
Detail nákupního příkazu
Zdroj: Etoro.com

Na co byste se měli u Plug Power zaměřit?

Společnost aktuálně nevyplácí žádné dividendy – reinvestuje své peněžní toky do dalšího růstu. Plug Power v posledních několika letech výrazně zvýšila své tržby, přesto se stále neblíží ziskovosti. Tento signál ztěžuje rozhodování o tom, kam společnost směřuje.

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí, může trvat ještě pěkných pár let, než se stane ziskovou. Pro rostoucí společnost to však nemusí být nutně problém.

Plug Power
Vývoj tržeb společnosti Plug Power o období od Q3 2009 do Q3 2020
Zdroj: Macrotrends.net

Z dlouhodobého pohledu získává využití vodíku jako paliva stále větší váhu. Mnoho zemí vodík aktivně podporuje. Jako příklad lze uvést Jižní Koreu, která do roku 2022 plánuje provozovat 81 000 elektromobilů s palivovými články na bázi vodíku a do roku 2040 chce tento počet zvýšit na 2,9 milionu.

Skutečný pokrok v této oblasti však zatím není příliš povzbudivý. Přijetí vodíku jako paliva omezuje a potenciálně může omezit několik faktorů. Především se s nárůstem počtu vozidel poháněných bateriemi snižuje motivace k rozvoji infrastruktury pro doplňování vodíku. Přesto může být vodík užitečný v těžkých nákladních vozidlech, stacionární výrobě energie, průmyslovém využití, letectví nebo námořní přepravě.

Stručně řečeno, pro vodíkové palivo existují významné možnosti růstu i přes jeho omezené využití v lehkých užitkových vozidlech.

Plug Power však dosud prodávala palivové články převážně pro použití ve vysokozdvižných vozících a neschopnost společnosti tak činit ziskově i po tolika letech pravděpodobně naznačuje, že kupující nejsou ochotni platit za palivové články více než za alternativní možnosti, které mají k dispozici.

Přestože Plug Power zároveň investuje do expanze do novějších segmentů, včetně zmiňované nákladní dopravy, letectví a námořní přepravy, bude pravděpodobně trvat ještě několik let, než se ukáže, zda bude společnost na těchto nových trzích zisková.


Více informací o akciích Plug Power (PLUG)

JménoPlug Power
TickerPLUG
Webové stránkyhttps://www.ir.plugpower.com/
Založeno1997
SektorPrůmysl
PrůmyslElektrické zařízení
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Plug Power za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
30. 03. 2023 Načítání... PLUG
29. 03. 2023 Načítání... PLUG
28. 03. 2023 Načítání... PLUG
27. 03. 2023 Načítání... PLUG
26. 03. 2023 Načítání... PLUG
25. 03. 2023 Načítání... PLUG
24. 03. 2023 Načítání... PLUG
23. 03. 2023 Načítání... PLUG
22. 03. 2023 Načítání... PLUG
21. 03. 2023 Načítání... PLUG
20. 03. 2023 Načítání... PLUG
19. 03. 2023 Načítání... PLUG
18. 03. 2023 Načítání... PLUG
17. 03. 2023 Načítání... PLUG

Ohodnoťte akcie firmy Plug Power


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo