Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Které akciové tituly profitují z koronaviru?

Které akciové tituly profitují z koronaviru?

Které akciové tituly profitují z koronaviru?
Zdroj: elconfidencial.com

Navzdory našim lednovým odhadům epidemie nového koronaviru zatím nepolevila a respirační nemoc SARS-COV-2 dále plní titulky novin po celém světě.

Kvůli rostoucím počtům nakažených a mrtvých lidé propadají panice, obchody v postižených zemích zejí prázdnotou, výroba vázne a ekonomiky zpomalují.

Nepříznivý vývoj se podepsal i na globálních finančních trzích. Akciové indexy jako např. S&P500 zaznamenaly za těchto několik málo týdnů největší pokles od minulé finanční krize.

Významné pády jednotlivých titulů jsou způsobeny obavami investorů spolu s omezeným provozem továren, a to zejména v nejvíce postižené Číně. Fed na vývoj zareagoval snížením úrokových sazeb, což se však setkalo spíše se smíšenými reakcemi.

laboratoř koronavirus

Navzdory všemu, co se v současnosti děje, však na trzích figuruje několik potenciálních „money makerů“, kteří z epidemie mohou profitovat nebo již profitují.

Kromě již tradičních bezpečných investorských přístavů se jedná mimo jiné o společnosti zaměřující se na vývoj vakcín či výrobu respirátorů, dezinfekčních prostředků a screeningových technologií.

Přestože jsou výsledky těchto společnosti mnohdy úměrně závislé na vývoji situace kolem koronaviru a charakterizuje je proto vysoké riziko, může se jednat o zajímavý hedge proti této celosvětové panice.

Pojďme se společně podívat na pět potenciálně zajímavých akciových titulů, pro které je současná situace stimulem k růstu.

Alpha Pro Tech: Neustupující poptávka po maskách

akcie Alpha Pro Tech
Zdroj: TradingView

Společnost Alpha Pro Tech zaznamenala od začátku roku neuvěřitelný růst ve výši několika stovek procent. Vše díky jednomu jedinému výrobku – respirátoru N-95.

Své respirátory chce společnost prodávat do celého světa. Dokud nedojde k oslabení poptávky, mohly by se její výsledky ještě zlepšit.

V případě Alpha Pro Tech se však investoři bohužel pohybují na tenkém ledě. Její úspěch totiž stojí skutečně pouze na zmíněných respirátorech. Jakmile se situace uklidní, ceny akcií společnosti se s největší pravděpodobností vydají opět směrem dolů.

Co-Diagnostics: Nutnost rychlých testů

akcie Co-Diagnostics
Zdroj: TradingView

Spolu s vývojem situace okolo koronaviru vyšlo najevo, že je v rámci boje s nemocí nutné urychlit proces testování potenciálních nakažených.

Právě na této skutečnosti staví svůj úspěch firma Co-Diagnostics. Její test již získal značku kvality CE Evropské Unie a má potenciál stát se jakýmsi zlatým standardem pro testování na nový virus.

Stejně jako v případě Alpha Pro Tech však úspěch společnosti stojí pouze na zmíněném testu. To, jestli poptávka po rychlých testech na nemoci tohoto typu zůstane vysoká i po uklidnění současné situace, je ve hvězdách.

Clorox Company: Je libo dezinfekce?

akcie Clorox Company
Zdroj: TradingView

Jedním z nejlepších způsobů boje s koronavirem je účinná dezinfekce, a právě ta spadá do portfolia společnosti Clorox. Její přípravek dokáže zahubit údajně až 99.9 % bakterií, což v současnosti přispívá k zajímavému růstu hodnoty firmy.

Oproti předchozím zmíněným titulům má Clorox Company výhodu v tom, že se jedná o zavedenější firmu, o jejíž výrobky je stabilní zájem. V neposlední řadě se jedná o dividendového aristokrata, což ji může činit zajímavou i v očích dlouhodobých investorů.

Novavax: Vakcína i na obyčejnou chřipku

akcie Novavax
Zdroj: TradingView

Akcie společnosti Novavax se řadí mezi ty, které na současném vývoji vydělaly stovky procent. Její úspěch však není spjat pouze se SARS-COV-2.

Kromě vakcíny na koronavirus společnost vyvíjí také vakcínu proti obyčejné chřipce, které říká NanoFlu. Potenciál dalšího růstu je zde proto zdvojnásoben, což však v žádném případě není zárukou pozitivních výsledků.

Úspěch vývoje obou vakcín je nejistý. Snahy společnosti dále hatí fakt, že se jí v rámci finální fáze vývoje vakcíny NanoFlu opakovaně nepodařilo dosáhnout požadovaných výsledků. Trpělivost investorů proto visí na vlásku a další selhání by firmu mohlo srazit do kolen.

Gilead Sciences: Léčba prioritou

akcie Gilead Sciences
Zdroj: TradingView

Další farmaceutickou společností profitující ze SARS-COV-2 je Gilead Sciences. Ta však nevyvíjí vakcínu, ale antivirotikum remdesivir. Data z testů by měly být k dispozici na začátku léta.

Pokud bude hrozba koronaviru aktuální i v této době, mohlo by se jednat o zajímavou investiční příležitost. Již samotná informace o vývoji léčiva však vedla ke skokovému posílení akcií společnosti.

Protiváhou potenciální investice jsou však v tomto případě potíže firmy s vývojem medikamentů na jiné nemoci. Její vývoj tak dlouhodobě spíše stagnuje.

A co si o potenciálu těchto firem myslíte Vy? Chápete současnou epidemii koronaviru jako investiční příležitost, nebo se raději od trhů držíte stranou? Myslíte si, že současná situace bude mít dlouhé trvání? Povězte nám o tom v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 90 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo