Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Které akciové tituly profitují z koronaviru?

Které akciové tituly profitují z koronaviru?

Které akciové tituly profitují z koronaviru?
Zdroj: elconfidencial.com

Navzdory našim lednovým odhadům epidemie nového koronaviru zatím nepolevila a respirační nemoc SARS-COV-2 dále plní titulky novin po celém světě.

Kvůli rostoucím počtům nakažených a mrtvých lidé propadají panice, obchody v postižených zemích zejí prázdnotou, výroba vázne a ekonomiky zpomalují.

Nepříznivý vývoj se podepsal i na globálních finančních trzích. Akciové indexy jako např. S&P500 zaznamenaly za těchto několik málo týdnů největší pokles od minulé finanční krize.

Významné pády jednotlivých titulů jsou způsobeny obavami investorů spolu s omezeným provozem továren, a to zejména v nejvíce postižené Číně. Fed na vývoj zareagoval snížením úrokových sazeb, což se však setkalo spíše se smíšenými reakcemi.

laboratoř koronavirus

Navzdory všemu, co se v současnosti děje, však na trzích figuruje několik potenciálních „money makerů“, kteří z epidemie mohou profitovat nebo již profitují.

Kromě již tradičních bezpečných investorských přístavů se jedná mimo jiné o společnosti zaměřující se na vývoj vakcín či výrobu respirátorů, dezinfekčních prostředků a screeningových technologií.

Přestože jsou výsledky těchto společnosti mnohdy úměrně závislé na vývoji situace kolem koronaviru a charakterizuje je proto vysoké riziko, může se jednat o zajímavý hedge proti této celosvětové panice.

Pojďme se společně podívat na pět potenciálně zajímavých akciových titulů, pro které je současná situace stimulem k růstu.

Alpha Pro Tech: Neustupující poptávka po maskách

akcie Alpha Pro Tech
Zdroj: TradingView

Společnost Alpha Pro Tech zaznamenala od začátku roku neuvěřitelný růst ve výši několika stovek procent. Vše díky jednomu jedinému výrobku – respirátoru N-95.

Své respirátory chce společnost prodávat do celého světa. Dokud nedojde k oslabení poptávky, mohly by se její výsledky ještě zlepšit.

V případě Alpha Pro Tech se však investoři bohužel pohybují na tenkém ledě. Její úspěch totiž stojí skutečně pouze na zmíněných respirátorech. Jakmile se situace uklidní, ceny akcií společnosti se s největší pravděpodobností vydají opět směrem dolů.

Co-Diagnostics: Nutnost rychlých testů

akcie Co-Diagnostics
Zdroj: TradingView

Spolu s vývojem situace okolo koronaviru vyšlo najevo, že je v rámci boje s nemocí nutné urychlit proces testování potenciálních nakažených.

Právě na této skutečnosti staví svůj úspěch firma Co-Diagnostics. Její test již získal značku kvality CE Evropské Unie a má potenciál stát se jakýmsi zlatým standardem pro testování na nový virus.

Stejně jako v případě Alpha Pro Tech však úspěch společnosti stojí pouze na zmíněném testu. To, jestli poptávka po rychlých testech na nemoci tohoto typu zůstane vysoká i po uklidnění současné situace, je ve hvězdách.

Clorox Company: Je libo dezinfekce?

akcie Clorox Company
Zdroj: TradingView

Jedním z nejlepších způsobů boje s koronavirem je účinná dezinfekce, a právě ta spadá do portfolia společnosti Clorox. Její přípravek dokáže zahubit údajně až 99.9 % bakterií, což v současnosti přispívá k zajímavému růstu hodnoty firmy.

Oproti předchozím zmíněným titulům má Clorox Company výhodu v tom, že se jedná o zavedenější firmu, o jejíž výrobky je stabilní zájem. V neposlední řadě se jedná o dividendového aristokrata, což ji může činit zajímavou i v očích dlouhodobých investorů.

Novavax: Vakcína i na obyčejnou chřipku

akcie Novavax
Zdroj: TradingView

Akcie společnosti Novavax se řadí mezi ty, které na současném vývoji vydělaly stovky procent. Její úspěch však není spjat pouze se SARS-COV-2.

Kromě vakcíny na koronavirus společnost vyvíjí také vakcínu proti obyčejné chřipce, které říká NanoFlu. Potenciál dalšího růstu je zde proto zdvojnásoben, což však v žádném případě není zárukou pozitivních výsledků.

Úspěch vývoje obou vakcín je nejistý. Snahy společnosti dále hatí fakt, že se jí v rámci finální fáze vývoje vakcíny NanoFlu opakovaně nepodařilo dosáhnout požadovaných výsledků. Trpělivost investorů proto visí na vlásku a další selhání by firmu mohlo srazit do kolen.

Gilead Sciences: Léčba prioritou

akcie Gilead Sciences
Zdroj: TradingView

Další farmaceutickou společností profitující ze SARS-COV-2 je Gilead Sciences. Ta však nevyvíjí vakcínu, ale antivirotikum remdesivir. Data z testů by měly být k dispozici na začátku léta.

Pokud bude hrozba koronaviru aktuální i v této době, mohlo by se jednat o zajímavou investiční příležitost. Již samotná informace o vývoji léčiva však vedla ke skokovému posílení akcií společnosti.

Protiváhou potenciální investice jsou však v tomto případě potíže firmy s vývojem medikamentů na jiné nemoci. Její vývoj tak dlouhodobě spíše stagnuje.

A co si o potenciálu těchto firem myslíte Vy? Chápete současnou epidemii koronaviru jako investiční příležitost, nebo se raději od trhů držíte stranou? Myslíte si, že současná situace bude mít dlouhé trvání? Povězte nám o tom v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo