Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
novavax
NVAX
Akcie Novavax (NVAX) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf NVAX

$4,28 (101,6 Kč)

-3,2 % za 7 dní

novavax

Akcie Novavax (NVAX) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Novavax
Graf NVAX

$4,28 (101,6 Kč)

-3,2 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Novavax

Logo Novavax
Novavax/NVAX
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Novavax Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Novavax

Tržní kapitalizace $599 mil. EBITDA -$511 mil.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 49,52
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) -
Dividendový výnos - Návratnost aktiv -17 %
Příjmy společnosti $983,7 mil. Návratnost vlastního kapitálu -900 %
Příjmy na akcii $9,76 Provozní marže -63 %
Účetní hodnota na akcii -$5,14 Zisková marže -55 %
Hodnota podniku $311,1 mil. Cílová cena Wall Street $15,4

Informace o akciích Novavax

Novavax se pod tickerem NVAX obchoduje na americké burze NASDAQ. Poslední dobou je tato firma velmi oblíbená kvůli tzv. klasické (proteinové) formě vakcíny proti onemocnění COVID-19. Novavax toho ale nabízí více, mimo jiné má i českou stopu v podobě výrobního závodu Novavax CZ v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy.

Pokud máte o investici do akcií Novavax zájem, na Nasdaq můžete tento titul obchodovat od 15:30 do 22:00 (SEČ). Ovšem zda je to dobrý nápad se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku o akciích Novavax

O společnosti Novavax

Novavax je specializovanou biotechnologickou společností se zaměřením na závažná infekční onemocnění. Cílem společnosti je objevení, vývoj a následná komercializace vakcín tzv. nové generace (paradoxně vakcína Novavax proti COVID-19 je označována jako vakcína starého typu – proteinová).

Společnost Novavax vytváří vakcíny proti nebezpečným světovým nemocem jako je COVID-19, RSV, Ebola, MERS, SARS či sezónní chřipka.

Novavax byl založen v roce 1987 a sídlí v Gaithersburg, Maryland (USA). Dnes má společnost více než 1 400 zaměstnanců po celém světě a to v následujících pobočkách:

  • Novavax, Inc. (Gaithersburg, MD, USA) – výzkum, vývoj, výroba, sídlo
  • Novavax CZ (Bohumil, Česká republika) – výroba antigenu
  • Novavax AB (Uppsala, Švédsko) – adjuvantní výroba (část vakcíny na podporu imunity)
Zdroj: novavax.cz
Závod Novavax v ČR

Z 1 400 celkových zaměstnanců jich v České republice, asi 20 km východně od Prahy pracuje 250. Závod by chtěl v roce 2022 a 2023 růst a dostat se přes 300 zaměstnanců.

Novavax se zabývá složitým a nákladným výzkumem. Tuto společnost tak musíme řadit mezi spekulativní investice se značnou mírou rizika. Vykoupeno je to ale velkým potenciálem. K vývoji a ceně akcií se ještě dostaneme.

Technologie Novavax

Novavax se ve svých vakcínách spoléhá na trojrozměrné nanostruktury proteinů, které jsou kritické pro patogenezi onemocnění a vyvolání silné imunitní odpovědi. Je to složité, pojďme si to více vysvětlit na vakcíně proti onemocnění COVID-19.

Vakcíny od Novavaxu jsou tzv. proteinové, tedy v případě COVID-19 obsahují typ proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2. Konkrétně se jedná o spike protein. Mimo spike proteinu je ve vakcíně také látka, která pomáhá posílit imunitní reakci organismu, tzv. adjuvans.

Mimochodem cena jedné vakcíny Novavaxu proti COVID-19 je pouhých 66 Kč (v ČR navíc hrazeno z veřejného pojištění).

Proteinová vakcína obsahuje části patogenu (protein nebo polysacharid), který vyvolá silnou imunitní reakci. Vakcína ale neobsahuje celý patgen, a tak nehrozí nákaza danou nemocí.

Proteinové vakcíny se využívají například i proti hepatitidě typu B nebo černému kašli. Více by to mělo přiblížit video přímo od Novavaxu.

Oproti tomu kritizované mRNA (například proti COVID-19 od společnosti Pfizer) je genovým typem vakcíny. Obsahuje molekulu mRNA neboli messenger RNA, ta nese informaci pro výstavbu proteinu (v případě koronaviru výstavbu proteinu S). Nyní tedy vakcína neobsahuje protein, který se nachází na povrchu viru, ale jakýsi nosič informací s pokynem vyrobit kousek spike proteinu a tím vyvolat imunitní reakci.

Mohli bychom spekulovat, zda je lepší proteinová vakcína (protože je klasického typu a je ověřená) nebo mRNA vakcína (ta zase neobsahuje žádnou infekční část), to ale nechceme, pouze poukazujeme na dva odlišné přístupy.

Produkty Novavax

Vakcína proti onemocnění COVID-19

O Novavaxu jste zřejmě slyšeli až ve spojení s onemocněním a očkováním na COVID-19. Vakcína klasického formátu, tedy proteinová by měla údajně přilákat i odpůrce očkování a je tak považována za revoluční.

Novavax získává v roce 2021 a 2022 povolení na vakcinaci jeho látkou napříč celým světem. Kanada, USA i EU, všechny největší trhy vakcínu schvalují a to je pro Novavax skvělou zprávou.

Vakcína na sezónní chřipku

Zní to možná až triviálně, chřipka? Jenomže chřipkou jen v USA onemocní každý rok 3 až 11 % populace (dle počasí). Navíc i chřipka má své oběti a v USA na ni zemře až kolem 60 000 lidí ročně.

V řeči čísel, trh s očkovací látkou proti sezónní chřipce dosáhl v roce 2018 celosvětově hodnoty 3,96 miliard USD na rok 2019-2020 se téměř zdvojnásobil. I zdánlivě obyčejné očkování proti chřipce má velký potenciál, a především je stabilním produktem v portfoliu Novavaxu.

Výzkum v oblasti lidského respiračního syncytiálního virusu (RSV)

Ještě začátkem roku 2022 můžeme říci, že není žádná schválená vakcína proti RSV. Přitom se odhaduje, že s infekcí RSV bojuje neuvěřitelných 64 milionů infikovaných.

Novavax vyvinul kandidátskou vakcínu RSV F na bázi nanočástic. Zde se určitě vyplatí sledovat další vývoj, protože obchodní příležitost je v řádech miliard dolarů.

Kandidátská vakcína na ebolu

Zdroj: novavax.cz
Ebola

Novavax vyvinul kandidáta na glykoproteinovou vakcínu EBOV. Klinická studie z roku 2015 prokázala, že vakcína je u lidí vysoce imunogenní a dobře snášená (navíc v kombinaci s patentovaným adjuvans Matrix-M -> posílení imunity).

Vakcína ovšem není schválená a není ani v aktuálním vývoji. Novavax čeká na financování nebo na vhodného partnera.

Kandidátská vakcína proti MERS a SARS

Zdroj: novavax.cz
MERS a SARS

Novavax se věnoval i vakcíně proti těmto infekcím. V roce 2014 ve spolupráci s University of Maryland School of Medicine byly zveřejněny výsledky, které ukazují, že obě kandidátské vakcíny v laboratorních studiích infekci zablokovaly.

Vakcíny proti MERS a SARS aktuálně nejsou ve vývoji a Novavax je udržuje jako příležitost pro další vývoj. Opět čekáme na investora nebo partnera.

Vývoj nových vakcín je finančně velmi náročný. Novavax obdržela grant ve výši 82 553 834 dolarů od Nadace Billa a Melindy Gates.

Vývoj ceny akcií Novavax

Akcie Novavaxu patří mezi vysoce volatilní tituly. V roce 2001 se akcie obchodovaly za 294 dolarů za kus, v roce 2005 to bylo pod 20 dolarů za kus, o rok později zase nad 150 dolarů kus.

V roce 2015 to pro Novavax opět vypadalo dobře, cena akcií byla nad 250 dolary, ale v roce 2019 jsme byli pod 4 dolary za kus. Vakcína proti nemoci COVID-19 opět vystřelila akcie těsně pod hranici 300 dolarů za akcii, ale optimismus následně opět klesá a posílá akcie pod 100 dolarů kus.

Logo Novavax
Novavax/NVAX
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Novavax Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proč jsou akcie Novavaxu tak volatilní?

Novavax podniká ve velmi přínosné, ale zároveň velmi rizikové oblasti. Již na přelomu tisíciletí se Novavax věnoval vakcíně proti SARS. Vakcína Novavaxu uspěla, ale neproběhly všechny klinické testy a zůstala ve fázi kandidáta. Vakcína tedy není oficiálně schválena. A to jsou přesně ty důvody, proč akcie Novavaxu letí vzhůru (skvělé výsledky z vývoje nové vakcíny) a následně prudce padají (vakcína zůstává jako kandidátská a nebude veřejně dostupná, tudíž nevygeneruje ani očekávaný profit).

Rychlý růst a pád se opakuje pořád a pořád. Kolem roku 2000 to byla vakcína proti SARS a MERS. 2012 až 2015 je na grafu vidět další významný růst ceny a na svědomí to mají hned tři vakcíny – proti Ebole a druhá fáze SARS a MERS. Vakcíny v testech uspěly, ale opět zůstávají jako kandidátské.

V roce 2019 zažívá Novavax neúspěch, protože jeho vakcína proti respiračnímu synciálnímu viru selhává a selhává u těhotných žen, kde navíc Novavax očekával přenos imunity na potomka. Novavax musel v roce 2019 oznámit reverzní rozdělení akcií, aby se zabránilo stažení z burzy Nasdaq.

Rok 2021 přináší další optimismus, a to v podobě klasické proteinové vakcíny proti COVID-19. Nadšení tentokrát nesráží selhání vakcíny, ale finanční výsledky, protože Novavax vykázal za rok 2021 rekordní ztrátu. Ovšem je to běžné, vývoj vakcíny proti COVID-19 byl nákladný, a ještě se nezačal prodávat v očekávaném množství.

Dividendy Novavax

Novavax nevyplácí žádnou dividendu. Pokud byste měli zájem o dividendové akcie, doporučujeme se podívat na dividendové aristokraty. Připravili jsme pro vás seznam dividendových aristokratů, tedy společností které rok, co rok zvyšují vyplácenou dividendu a to minimálně po dobu 25 let.

Investování do akcií Novavaxu

Investovat do Novavaxu lze dvěma základními způsoby. Prvním z nich je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových. Druhou možností je aktivní obchodování, tzn. časté nákupy a prodeje například pomocí technické analýzy, k tomu se hodí například CFD kontrakty.

První možnost: nákup akcií Novavaxu

Nakoupit skutečné akcie je nejsnazším, a mnohdy i tím nejlepším způsobem, jak do dané společnosti investovat. Nákupem se stáváte akcionářem podílejícím se na zisku. Pokud by Novavax v buducnosti začal vyplácel dividendu, máte na ni nárok.

Koupě fyzických akcií je atraktivní i finančně. Pokud budete obchodovat bez pákového efektu, fyzické akcie u XTB držíte bez dalších poplatků. Tuto skutečnost je rozhodně nutné zvážit, je to velký benefit pro všechny klienty XTB. Samozřejmě se ale můžete podívat i k dalším ověřeným brokerům jako je například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Nejlepší bude, když si vše ukážeme na jednoduchém příkladu.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Novavax je 100 EUR za kus, to byla například cena v lednu 2022. Za 1 000 EUR si tedy koupíme 10 akcií Novavaxu.

Pokud cena vzroste o 20 % na 120 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 1 000 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodáme tedy za 1 200 EUR a máme zisk 200 EUR.

Zisk ve výši 200 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžeme nechat vyplatit na bankovní účet.

Kde koupit akcie Novavax?

O pár odstavců výše jsme zmínili obchodování fyzických akcií bez poplatků u XTB. U tohoto brokera se nemáte čeho obávat, vše je v češtině, broker je ověřený, má případně českou podporu. Sami u tohoto brokera máme obchodní účty a podívat se můžete i na naši recenzi XTB.

Akcie Novavaxu jsou obchodované na burze v New Yorku, konkrétně na Nasdaq. Obchodní hodiny ve formátu středoevropského času jsou pondělí až pátek od 15:30 do 22:00. Komise pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Novavax

Pro časté nákupy a prodeje není klasické obchodování akcií úplně vhodné. Pokud chcete být hodně aktivní a spekulovat na menší pohyby ceny, přímo se nabízí obchodování finančního derivátu CFDfinanční pákou. CFD kontrakty nabízí většina brokerů, mimo jiné i dnes doporučované XTB.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

xtb demo účet

Co je to finanční páka?

Obchodování s finanční pákou nám umožní nakoupit více akcií, než na kolik máme momentálně dostupné prostředky. Představit si to můžete jako půjčku, se kterou obchodujete. Vysvětlíme si to na tomto příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici 1 000 EUR, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 5 000 EUR (pětinásobkem).

Najednou si tedy můžete koupit rovnou 50 akcií Novavaxu po 100 EUR (bez pákového efektu jste mohli nakoupit “pouze” 10 akcií).

Co se stane, když se cena změní ze 100 EUR na 120, EUR za akcii Novavaxu? Vyděláte 20 EUR na akcii a vy jich vlastníte 50, tedy vydělali jste 1 000 EUR. To je rozdíl! U fyzických akcií cena vzrostla na 120 EUR za akcii a náš zisk byl jen 200 EUR, tady cena vzrostla na stejných 120 EUR a zisk je 1 000 EUR. To je skvělé.

Ano, je to super, takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně to ale funguje, když cena klesá, násobí se vám i ztráta, tedy máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku i ztráty. Navíc zde budou i poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”), to jsme v tomto případě nezohlednili.

Poznámka

K obchodování určitě doporučujeme nastudovat a využívat technickou a fundamentální analýzu. Možná se může zdát, že se jedná o primitivní druhy strategií, ale často jsou nejefektivnější.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Novavaxu, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do akcií Novavax? A co na akciích Novavaxu sledovat

Akcie Novavaxu jsou extrémně volatilní, tedy mají obrovské výkyvy. V tomto odvětví je to ale poměrně běžné, Novavax podniká v biochemii se zaměřením na závažná infekční onemocnění. Cílem je vytvářet studie, průzkumy, vývoj a následnou distribuci a komercializaci očkovacích vakcín proti závažným infekcím.

Ve výzkumu vakcín je obrovské riziko nákladného vývoje, klinických testů, finálního schválení, ale i konkurence. Odměnou za toto riziko je ale obrovský potenciál.

Úspěšné vakcíny jsou miliardovým businessem (bavíme se o miliardách dolarů).

Každopádně stavět investování na takhle rizikovém a volatilním titulu nelze považovat za ideální. Rozšířit portfolio o drobnou investici do Novavaxu, kvůli velkému potenciálu, to už zní lépe. Novavax se nabízí obchodovat i krátkodobě, právě kvůli vysoké volatilitě. V tomto případě se tedy koukejte po CFD obchodování.

Nákup typu klasických akcií dává smysl po větším cenovém propadu, pokud by se akcie dostaly opět pod 30 nebo 20 dolarů. Případně lze využít skandálů, například jako v roce 2019, kdy vakcína nezabrala u těhotné ženy, akcie se propadly až pod 4 dolary za akcii. V těchto případech se vyplatí nepanikařit, zběsile neprodávat, naopak, nakupovat.

U Novavaxu se vyplatí sledovat aktuální průzkumy, schvalovací procesy vakcinací či zmínky z médií. Zapomenout nesmíme na konkurenci a samozřejmě na finanční výsledky. Právě s financemi má Novavax největší problém, protože nákladově náročný výzkum zatím nedokáže monetizovat komerčně úspěšnou vakcínou.

Samozřejmě základem je technická a fundamentální analýza, ta by ale při investování neměla chybět u žádného titulu.

Co si o akciích Novavaxu myslíte vy? Vidíte v tomto titulu velké riziko nebo velký potenciál?

Více informací o akciích Novavax (NVAX)

Základní informace
Název společnostiNovavax
TickerNVAX
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://novavax.com/
Adresa sídla společnosti700 Quince Orchard Road, Gaithersburg, MD, United States, 20878
Založeno1987
Datum IPO5. 12. 1995
SektorZdravotní péče
PrůmyslBiotechnologie
Zaměstnanci1 543
Vedení společnostiPresident & COO: Mr. John Joseph Trizzino B.S., M.B.A.
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy10. 5. 2019
Datum ex dividenda-
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti$983 705 024
Příjmy na akcii$9,76
Růst příjmů čtvrtletně R/R-19 %
Valuace
Tržní kapitalizace$598 998 848
Hodnota podniku$311 129 440
P/B (Cena k účetní hodnotě)49,52
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E1,78
Účetní hodnota na akcii-$5,14
Cílová cena Wall Street$15,4
Hodnota podniku k příjmům0,47
Hodnota podniku k EBITDA-0,53
Cena k příjmům0,61
Rentabilita
EBITDA-$510 985 984
Provozní marže-63 %
Zisková marže-55 %
Hrubý zisk-$156 045 000
Zisk na akcii (EPS)-$5,41
Zředěný zisk na akcii (EPS)-$5,41
Očekávaný EPS (tento rok)-$0,73
Očekávaný EPS (příští rok)-$0,05
Očekávaný EPS (tento kvartál)-$0,45
Očekávaný EPS (příští kvartál)-$0,05
Růst zisků čtvrtletně R/R-
Výkonnost
Návratnost aktiv-17 %
Návratnost vlastního kapitálu-900 %
Názor analytiků
Cílová cena$20,6
Silně kupovat2
Kupovat1
Držet1
Prodat2
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 1:20
Datum posledního rozdělení10. 5. 2019
Ohodnoťte akcie firmy Novavax
18
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat