Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 způsoby, jak se Warren Buffett připravuje na krizi v roce 2021

4 způsoby, jak se Warren Buffett připravuje na krizi v roce 2021
Zdroj: depositphotos.com

Americké akcie se pohybují kolem historických maxim. Obchodují se za nejvyšší ocenění od dotcom bubliny a Warren Buffett už nějakou dobu varuje investory před bublinou na akciovém trhu, která dříve nebo později takřka musí splasknout.

Shillerovo PE ratio vyjadřující relativní cenu amerického akciového trhu.
Shillerovo PE ratio vyjadřující relativní cenu amerického akciového trhu. Zdroj: www.multpl.com

Zodpovědný investor by se měl připravit na nejhorší, vidina enormních zisků by neměla zatemnit jeho mysl a neměl by zapomínat na Buffettovo pravidlo č. 1: “Nikdy nesmíš přijít o peníze!”. Jinými slovy – měli byste své investiční portfolio stavět tak, abyste jej také ochránili, abyste se vyhnuli trvalé ztrátě kapitálu.

Poznámka

Proč? Je to vlastně jednoduché. Pokud vaše portfolio přijde o 50 % hodnoty a následně o 50 % vzroste, vrátí se pouze na 75 % původní hodnoty – prostá matematika, na kterou se často zapomíná.

Proto byste se měli seznámit se 4 způsoby, jak se Věštec z Omahy připravuje na možnou krizi v roce 2021.

1. Začal hromadit hotovost

Buffett strávil většinu loňského roku rozprodejem svých akciových pozic, přestože konglomerát Berkshire Hathaway již na začátku loňského roku disponoval značnými zásobami hotovosti. Vedle několika menších akvizic, mezi kterými se tkví Snowflake (jedna z nejlepších Buffettových investic roku 2020), se akcií především zbavoval.

Prodal pozici v Occidental Petroleum, restauračním řetězci Restaurant Brands International a největší pozornost vzbudil prodej akcií všech 4 velkých amerických aerolinek.

Strukturální změny v letectví vyvolané pandemií přinesly do letecké dopravy značný prvek nejistoty a nevíme, zda se bude odvětví schopné někdy zcela z propadu zotavit. Podobně zasažené bylo i restauratérství a ropný průmysl, takže jeho prodeje dávají smysl.

Načítání
Načítání
Koupit akcie UAL! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Zajistil své portfolio

Které aktivum vykazuje nízkou korelaci s akciovým trhem? Ano, jedná se o zlato. Když se ke vstupu na trh se zlatem uvolil i jeho velký odpůrce Warren Buffett, možná byste měli zvážit podobný způsob zajištění.

Berkshire otevřelo investiční pozici v kanadském těžaři zlata Barrick Gold, nejedná se tak o nákup fyzického zlata, nicméně akcie těžařů s růstem ceny zlata výrazně korelují. Barrick Gold je jedním z nejvýznamnějších hráčů ve svém oboru a fundamenty společnosti, jak se můžete sami přesvědčit, jsou velmi silné. K tomu těžař výrazně navýšil svou dividendu, což může být dobrou zprávou pro příjmové investory.

Buffett ve třetím čtvrtletí loňského roku snížil svou pozici v Barrick Gold o 40 %, čímž částečně zpochybnil svůj původní záměr. Přesto se jedná o společnost, která může fungovat jako jeden z nejlepších způsobů zajištění dlouhodobých investorů, pokud přijde v roce 2021 krize.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Barrick Gold! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Investuje do podniků, které budou prosperovat za jakékoliv situace

Strategií Warrena Buffetta bylo po celé léta soustředění se na společnosti s trvalou konkurenční výhodou ve svém odvětví.

Při pohledu na 11 nejdéle držených akciových titulů Warrena Buffetta zjistíte, že se konkurenční výhody vyskytují všude. V portfoliu Berkshire Hathaway se nachází celá řada stabilních společností, které jsou poměrně dobře odolné vůči hospodářskému cyklu.

Příkladem takové společnosti je například Coca-Cola, která stotisícovou investici už pravděpodobně v milion nepromění, může vám ale přinést dlouhodobý růst a stabilní dividendu, bez ohledu na vnější okolnosti.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Coca-Cola! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Zaměřte se na defenzivní akcie

Buffettovo portfolio je dlouhodobě defenzivní, ale nyní to platí možná ještě více než kdykoliv v minulosti.

Zajímavostí je, že Apple nyní tvoří téměř 50 % investičního portfolia Berkshire, což se může zdát v rozporu s konvenčními pravidly diverzifikace, které ani není Věštec z Omahy přílišným zastáncem. Na druhé straně to ale znamená, že vložení více vajec do jednoho opravdu kvalitního koše je skvělý způsob, jak porazit trh, jakmile se začne propadat.

Přestože jsou akcie Apple řazené do skupiny vysoce růstových akcií označovaných jako FAANG, obchodní model společnosti z Cupertina je rovněž velmi defenzivní. Díky vysoké úrovně loajality zákazníků a značné konkurenční výhodě je tato společnost skvělou defenzivní kartou.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Skvělými defenzivními akciemi jsou však také akcie z oblasti zdravotnictví. Ty si pravděpodobně také povedou dobře, bez ohledu na to, jak špatně se bude dařit ekonomice.

Velmi zajímavá se tak může jevit investice do vývojáře robotický chirurgických systémů Intuitive Surgical nebo zdravotnického konglomerátu Johnson & Johnson, který momentálně finišuje vývoj vlastní vakcíny proti koronaviru.

Načítání
Načítání
Koupit akcie JNJ! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zapomínat byste pak neměli ani na akcie vyplácející značnou dividendu, která vám může vynahradit případný krátkodobý pokles ceny.

Do této skupiny akcií bezesporu patří tabákový gigant British American Tobacco vyplácející momentálně dividendu ve výši 7,9 % a diverzifikovaná finanční společnost Legal & General s dividendou přes 6,5 %. Za zmínku stojí také akcie Philip Morris, do kterých lze investovat přímo v korunách a jejich dividenda dosahuje cca 10 %.

Slovo závěrem

Během posledních dvou desetiletí jsme zažili několik černých labutí, ale žádná z nich nemá s aktuální pandemií porovnání. Ta přinesla na trhy obrovskou nejistotu a postavila na hlavu zavedené pořádky. V roce 2021 nás přitom může překvapit celá řada proměnných. Úspěšnost vakcín a proočkovanost lidí ovlivní, jak se popasujeme s pandemií.

Finanční akcie, které jsou jádrem americké ekonomiky se mohou dostat do problémů. Nezapomínejte na v úvodu zmiňované “přehřátí” amerického akciového trhu. Shillerovo P/E ratio (P/E ratio očištěné o vliv cykličnosti) indexu S&P 500 dosáhlo na konci roku 2020 hodnoty 34.

Jedná se o dvojnásobek průměru za posledních 150 let, přičemž v minulosti platilo, že jakmile se toto měřítko dostalo nad hodnotu 30, následoval krach burzy.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.