Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 3 důvody, proč se nemusíte bát propadu akcií

3 důvody, proč se nemusíte bát propadu akcií

3 důvody, proč se nemusíte bát propadu akcií
Zdroj: depositphotos.com

Mnoho investorů se obává, že americký akciový trh v blízké budoucnosti zasáhne výrazný pokles. Hlavní akciové indexy neustále posouvají svá historická maxima, ocenění jednotlivých indexů jsou výrazně nad historickými průměry a zdá se, že úrokové sazby porostou z důvodu vysoké inflace, což odčerpá investiční kapitál od akcií.

Správná investiční strategie vám však zajistí, abyste se při případném krachu na akciovém trhu nebudili ze sna. Investování na akciovém trhu nemusí být tak děsivé, jak si myslíte.

Hodnota Shillerova P/E ratia indexu S&P 500 od roku 1870 do srpna 2021.
Hodnota Shillerova P/E ratia indexu S&P 500 od roku 1870 do srpna 2021
Zdroj: multpl.com

1. Příští krach může přijít až v daleké budoucnosti

Z pohledu historie to není poprvé, co se investoři obávají krachu, avšak někdy jsou tyto obavy oprávněné. Dotcom bublina na začátku milénia a globální finanční krize v roce 2008 byly dvě události, které někteří lidé předvídali – v obou případech se zdálo být zřejmé, že se akciový trh propadne.

Na druhou stranu však známe také mnoho historických případů, kdy hrozivě vypadající situace nevyvrcholily krachem trhu.

Dluhová krize v eurozóně, obavy z dvojité recese v USA a pochybnosti, jaké důsledky může vyvolat zvyšování úrokových sazeb v letech 2010 až 2014 plnily titulky finančních médií. Investoři si stále lízali rány po krachu na trhu v roce 2008 a řada zlověstných znamení indikovala, že další prudký pokles je na spadnutí.

Tento krach však nikdy nepřišel. Globální bankovní systém pomalu obnovoval svou stabilitu, Fed pomalu zvyšoval úrokové sazby bez větších problémů a americká ekonomika zaznamenala několik let růstu. Index S&P 500 nerostl přímočaře vzhůru, ale v letech 2010 až 2014 dosahoval průměrného ročního výnosu 13,4 %.

Pokud promeškáte několik let růstu akciového trhu před krachem, můžete vašemu portfoliu způsobit větší škody než následný propad. Nenechte se vykolejit kvůli negativním zprávám a investujte pravidelně a dlouhodobě.

2. Trhy dlouhodobě rostou

Krachy na akciových trzích jsou děsivé a nevyhnutelné. Naštěstí obvykle nemají dlouhodobého trvání. Historicky akciové trhy stoupaly vzhůru s tím, jak rostla globální ekonomika. Medvědí trhy jsou pouze dočasným vybočením z dlouhodobého vzestupného trendu. I kdybyste si koupili indexový fond S&P 500 v absolutně nejhorší době na vrcholu před tržním krachem v roce 2008 a prodali ho na dně v 1. čtvrtletí 2020, hodnota vaší investice by byla o 70 % vyšší. (Při reinvestování dividend by se dokonce více než zdvojnásobila.)

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od března 2008 do března 2020.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od března 2008 do března 2020
Zdroj: finance.yahoo.com

V případě jednotlivých akcií může být samozřejmě situace odlišná. Taková investice do populárních akcií Microsoft na jejich tehdejším maximu v předvečer splasknutí dotcom bubliny by se dostala na své až v roce 2016.

Vývoj ceny akcií Microsoft v letech 2000–2016.
Vývoj ceny akcií Microsoft v letech 2000–2016
Zdroj: finance.yahoo.com

Dlouhodobý přístup k investování vás může zbavit obav z krachů a korekcí. Pokud jste předem připraveni na špatné dny, budete na poklesy trhu reagovat racionálně. Nižší ceny akcií vytvářejí pro investory příležitost k „nákupu se slevou“. Pokud nejste nuceni při poklesu prodávat své investice, nic moc negativního se vám neděje. Jedná se „pouze“ o papírovou ztrátu.

Ztráty realizujete až ve chvíli, kdy své investice prodáte.

Je zřejmé, že ne každý má totožný investiční horizont. Někteří lidé, například důchodci, musí z příjmů z investic hradit okamžité potřeby. To znamená, že nemohou mít stejně bezstarostný přístup k dočasným ztrátám a volatilitě. Naštěstí existují osvědčené metody, jak zvládat výkyvy trhů a dosahovat kladných výnosů za jakýchkoli tržních podmínek.

Dluhopisy a dividendové akcie jsou dva oblíbené nástroje diverzifikace portfolia sloužící k omezení investičního rizika.

3. Výnosů z investic můžete dosáhnout i při poklesu akciového trhu

Investiční portfolia mohou přinášet kladné výnosy i v případě, že se trh propadá. Investoři obvykle přidávají do svých portfolií více dluhopisů, když se blíží jejich odchod do důchodu. Cena dluhopisů kolísá podstatně méně než akcií, a navíc se obvykle pohybuje v inverzním vztahu k ceně akcií – když cena akcií roste cena dluhopisů klesá a naopak. Dluhopisy také v pravidelných intervalech přinášejí úrokový výnos.

Dividendové akcie rovněž přinášejí pasivní příjem bez ohledu na vývoj cen akcií. Mnoho společností vrací akcionářům hotovost ve formě ročních, čtvrtletních, nebo dokonce měsíčních dividend a tyto výplaty obvykle pokračují i v době poklesu trhu. Dividendoví aristokraté a REIT tak jsou oblíbenou volbou pro příjmové investory. Pokud vaše akciové portfolio vytváří příjem, můžete tyto peněžní toky použít k reinvesticím nebo třeba k zaplacení pravidelných účtů.

Adekvátně vyvážená diverzifikace portfolia vůči vaší toleranci rizika zajistí, že vaše portfolio bude výkonné i v případě propadu trhu. Pravidelné příjmy z investic vás mohou udržet nad vodou, zatímco budete čekat na obnovení růstu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo