Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 důvody, proč se nemusíte bát propadu akcií

Publikováno
3 důvody, proč se nemusíte bát propadu akcií
Zdroj: depositphotos.com

Mnoho investorů se obává, že americký akciový trh v blízké budoucnosti zasáhne výrazný pokles. Hlavní akciové indexy neustále posouvají svá historická maxima, ocenění jednotlivých indexů jsou výrazně nad historickými průměry a zdá se, že úrokové sazby porostou z důvodu vysoké inflace, což odčerpá investiční kapitál od akcií.

Správná investiční strategie vám však zajistí, abyste se při případném krachu na akciovém trhu nebudili ze sna. Investování na akciovém trhu nemusí být tak děsivé, jak si myslíte.

Zdroj: multpl.com
Hodnota Shillerova P/E ratia indexu S&P 500 od roku 1870 do srpna 2021.
Hodnota Shillerova P/E ratia indexu S&P 500 od roku 1870 do srpna 2021
Poznámka

Shillerovo P/E ratio je měřítko relativního ohodnocení trhu. K jeho výpočtu se používá 10letý průměrný zisk akciových společností očištěný o inflaci, který je dělen aktuální cenou akcií. Jeho historická průměrná hodnota v případě indexu S&P 500 činí přibližně 17.

1. Příští krach může přijít až v daleké budoucnosti

Z pohledu historie to není poprvé, co se investoři obávají krachu, avšak někdy jsou tyto obavy oprávněné. Dotcom bublina na začátku milénia a globální finanční krize v roce 2008 byly dvě události, které někteří lidé předvídali – v obou případech se zdálo být zřejmé, že se akciový trh propadne.

Na druhou stranu však známe také mnoho historických případů, kdy hrozivě vypadající situace nevyvrcholily krachem trhu.

Dluhová krize v eurozóně, obavy z dvojité recese v USA a pochybnosti, jaké důsledky může vyvolat zvyšování úrokových sazeb v letech 2010 až 2014 plnily titulky finančních médií. Investoři si stále lízali rány po krachu na trhu v roce 2008 a řada zlověstných znamení indikovala, že další prudký pokles je na spadnutí.

Tento krach však nikdy nepřišel. Globální bankovní systém pomalu obnovoval svou stabilitu, Fed pomalu zvyšoval úrokové sazby bez větších problémů a americká ekonomika zaznamenala několik let růstu. Index S&P 500 nerostl přímočaře vzhůru, ale v letech 2010 až 2014 dosahoval průměrného ročního výnosu 13,4 %.

Pokud promeškáte několik let růstu akciového trhu před krachem, můžete vašemu portfoliu způsobit větší škody než následný propad. Nenechte se vykolejit kvůli negativním zprávám a investujte pravidelně a dlouhodobě.

2. Trhy dlouhodobě rostou

Krachy na akciových trzích jsou děsivé a nevyhnutelné. Naštěstí obvykle nemají dlouhodobého trvání. Historicky akciové trhy stoupaly vzhůru s tím, jak rostla globální ekonomika. Medvědí trhy jsou pouze dočasným vybočením z dlouhodobého vzestupného trendu. I kdybyste si koupili indexový fond S&P 500 v absolutně nejhorší době na vrcholu před tržním krachem v roce 2008 a prodali ho na dně v 1. čtvrtletí 2020, hodnota vaší investice by byla o 70 % vyšší. (Při reinvestování dividend by se dokonce více než zdvojnásobila.)

Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od března 2008 do března 2020.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od března 2008 do března 2020

V případě jednotlivých akcií může být samozřejmě situace odlišná. Taková investice do populárních akcií Microsoft na jejich tehdejším maximu v předvečer splasknutí dotcom bubliny by se dostala na své až v roce 2016.

Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj ceny akcií Microsoft v letech 2000–2016.
Vývoj ceny akcií Microsoft v letech 2000–2016

Dlouhodobý přístup k investování vás může zbavit obav z krachů a korekcí. Pokud jste předem připraveni na špatné dny, budete na poklesy trhu reagovat racionálně. Nižší ceny akcií vytvářejí pro investory příležitost k „nákupu se slevou“. Pokud nejste nuceni při poklesu prodávat své investice, nic moc negativního se vám neděje. Jedná se „pouze“ o papírovou ztrátu.

Ztráty realizujete až ve chvíli, kdy své investice prodáte.

Je zřejmé, že ne každý má totožný investiční horizont. Někteří lidé, například důchodci, musí z příjmů z investic hradit okamžité potřeby. To znamená, že nemohou mít stejně bezstarostný přístup k dočasným ztrátám a volatilitě. Naštěstí existují osvědčené metody, jak zvládat výkyvy trhů a dosahovat kladných výnosů za jakýchkoli tržních podmínek.

Dluhopisy a dividendové akcie jsou dva oblíbené nástroje diverzifikace portfolia sloužící k omezení investičního rizika.

3. Výnosů z investic můžete dosáhnout i při poklesu akciového trhu

Investiční portfolia mohou přinášet kladné výnosy i v případě, že se trh propadá. Investoři obvykle přidávají do svých portfolií více dluhopisů, když se blíží jejich odchod do důchodu. Cena dluhopisů kolísá podstatně méně než akcií, a navíc se obvykle pohybuje v inverzním vztahu k ceně akcií – když cena akcií roste cena dluhopisů klesá a naopak. Dluhopisy také v pravidelných intervalech přinášejí úrokový výnos.

Dividendové akcie rovněž přinášejí pasivní příjem bez ohledu na vývoj cen akcií. Mnoho společností vrací akcionářům hotovost ve formě ročních, čtvrtletních, nebo dokonce měsíčních dividend a tyto výplaty obvykle pokračují i v době poklesu trhu. Dividendoví aristokraté a REIT tak jsou oblíbenou volbou pro příjmové investory. Pokud vaše akciové portfolio vytváří příjem, můžete tyto peněžní toky použít k reinvesticím nebo třeba k zaplacení pravidelných účtů.

Adekvátně vyvážená diverzifikace portfolia vůči vaší toleranci rizika zajistí, že vaše portfolio bude výkonné i v případě propadu trhu. Pravidelné příjmy z investic vás mohou udržet nad vodou, zatímco budete čekat na obnovení růstu.

Líbil se vám tento článek?
18
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎