Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » 3 důvody, proč nestačí investovat jen do indexu, ale měli byste se zabývat sestavením vlastního portfolia

3 důvody, proč nestačí investovat jen do indexu, ale měli byste se zabývat sestavením vlastního portfolia

3 důvody, proč nestačí investovat jen do indexu, ale měli byste se zabývat sestavením vlastního portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Akciovým trhům se od konce finanční krize v roce 2008 až do přelomu let 2021 a 2022 neuvěřitelně dařilo. To přivedlo řadu teorií nepolíbených lidí k investování. Nejen ti se svezli na boomu pasivního investování až do té míry, že množství peněz spravované indexovými fondy a ETF překonalo množství peněz pod správou u aktivních podílových fondů. Investování do indexových fondů se v posledních letech také rozmohlo, protože se lidé poměrně pochopitelně přikláněli k nízkonákladovým investičním nástrojům.

Nejsou to však jen nízké náklady, které vzbudily zájem investorů. Indexové fondy trvale překonávají průměrnou výkonnost zmíněných aktivně spravovaných podílových fondů a hedgeových fondů díky své jednoduché struktuře, nízkým poplatkům a automatizovanému investičnímu procesu, který odstraňuje emoce.

Fond SPDR S&P 500 ETF Trust je jedním z nejznámějších indexových fondů. Jeho aktiva pod správou činí více než 400 miliard dolarů, přičemž se jeho roční nákladovost pohybuje okolo 0,01 %. Celkový objem aktiv indexových fondů se pak pohybuje v řádech bilionů dolarů.

Navzdory jejich nízké nákladovosti však existuje vícero důvodů, proč pro vás nákup indexového fondu nemusí být tou nejlepší volbou. V současné době tržní nejistoty se stále častěji objevují hlasy, že je pasivní investování na ústupu a prim bude v následujících dekádách hrát aktivní správa. Proč může být výběr jednotlivých akcií pro investora zajímavější než "nudný" pasivní investiční přístup?

1. Nákupy akcií bez poplatku a nástup frakčních akcií

Jednou z největších bariér vstupu na trh pro individuální investory bývaly vysoké poplatky za investování. Není to tak dávno, co jeden obchod mohl stát 10 dolarů nebo 10 euro, což způsobovalo, že po započtení poplatků bylo pro nového investora velmi obtížné překonat trh, zvláště pokud neinvestoval ve velkých objemech.

Ti investoři, které vysoké poplatky motivovaly k provádění velkých nákupních a prodejních příkazů, pak v podstatě nemohli pravidelně investovat – dnes velmi oblíbená investiční strategie. Ta v čase průměruje nákupní náklady daného aktiva a principiálně poměrně výrazně snižuje rizikovost investování. Z tohoto důvodu byly indexové fondy a ETF dlouhodobě považovány za levnější investiční alternativu.

Dnes však řada akciových brokerůjmenovitě například XTB, eToro nebo Trading212 – nabízejí nákup akcií bez poplatku, což dává drobnému investorovi větší možnost volby. Je také snazší otevřít počáteční pozici v akciích, které vás oslovily, ale nechcete v nich mít hned velký podíl. V dnešní době bezplatného investování zkrátka není nízkonákladovost indexových fondů tak velkou výhodou jako dříve.

Srovnání brokerů umožňujících obchodování akcií bez poplatku:

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 88 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Kromě bezplatných obchodů umožňuje řada makléřských společností investorům nakupovat frakční akcie. Například Alphabet plánuje rozdělení neboli split akcií v poměru 20 ku 1. Prozatím však musí investor za jednu akcii Alphabet zaplatit přibližně 2 200 dolarů, což je opravdu vysoká částka, pokud byste měli investovat tolik peněz třeba jen do otevření své počáteční pozice ve společnosti. Nákup frakčních akcií však umožňuje investorovi koupit si pouze poměrnou část akcie, třeba jen za dolar (eToro a Trading212) – navíc často s nulovým poplatkem (XTB nákup frakčních akcií neumožňuje).

2. Omezené možnosti růstu

Dalším důvodem, proč se mnoho investorů rozhoduje investovat do jednotlivých akcií namísto indexových fondů, je to, že chtějí získat expozici vůči konkrétním společnostem obchodovaných za konkrétní cenu. Dlouhodobý výnos indexu S&P 500 činí impozantních 10 % ročně. Není však žádným tajemstvím, že prostřednictvím investice do amerického benchmarku v horizontu pár let rychle nezbohatnete. Vhodně zvolená investice do jednotlivé akcie vám však může během pár let doslova změnit život.

Dnešní špičkové společnosti bývaly malými podniky a včasné nalezení těchto podniků může přinést ohromující zisky. Sami se podívejte, kolik by vám stačilo investovat před 10 lety do akcií Amazon, abyste dnes byli dolarovými milionáři.

3. Díky investování do jednotlivých akcií můžete lépe sledovat své cíle a zájmy

Při výběru akcií nejde jen o využití většího růstového potenciálu. Jde také o to, že se vám podaří lépe investovat způsobem, který odpovídá vašim cílům a potřebám. Pro mnoho investorů je vlastnictví 500 akcií příliš velkou diverzifikací. Díky sestavení unikátního vyváženého portfolia však mohou investoři svou strategii realizovat uvážlivěji a soustředit se lépe na své cíle, případně na investice, kterým skutečně rozumí, což je také velmi důležité.

U některých investorů to může představovat konkrétní sektor, například technologické nebo průmyslové akcie. Jiní investoři se mohou raději držet dividendových akcií, hodnotových akcií nebo růstových akcií. Mladší investor s delším investičním horizontem může být otevřenější podstupování rizik, zatímco starší investor se může více zajímat o ochránění kapitálu a výnosů.

Co nyní dělat?

V dnešní době nulových poplatků a frakčních akcií není důvod, proč byste museli k investování přistupovat na principu "všechno, nebo nic". Mnoha investorům by pravděpodobně spíše prospělo, kdyby do svého portfolia zahrnuli indexový fond a k tomu několik jednotlivých akcií. Vše záleží na vašich zájmech a finančních cílech. Pokud však investujete do kvalitních společností, měla by mít vaše strategie dobrou šanci, že se vám časem vyplatí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo