Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 dividendové akcie s vysokou, ale udržitelnou dividendou

Publikováno
3 dividendové akcie s vysokou, ale udržitelnou dividendou
Zdroj: depositphotos.com

Většina investorů se v současné době orientuje na růstové akcie, ale jsou to právě dividendové akcie, které historicky prokazují lepší výkonnost při výrazných růstech trhu následujících po propadu, jakého jsme byli svědky například loni v březnu.

V roce 2013 vydala J.P.Morgan Asset Management zprávu, která porovnávala výkonnost dividendových akcií a akcií, které část zisku akcionářům nevyplácejí. Během 4 zkoumaných desetiletí v letech 1972–2012 rostli plátci dividend výrazně více9,5 % ročně vs. 1,6 % ročně.

Tato data nejsou na první pohled ani nijak překvapující. Podniky, které mohou vyplácet dividendu, jsou téměř vždy ziskové, obvykle rostou konzistentním tempem a disponují ověřeným byznys modelem.

Ne všechny dividendové akcie však stojí za úvahu. V ideálním případě hledají příjmoví investoři maximální dividendový výnos s minimálními rizikem. Jakmile však dividendový výnos společnosti přesáhne 4 %, nemusí se vždy jednat o pozitivní signál, protože je dividendový výnos poměrem výše dividendy a aktuální ceny akcie. Dividendové akcie, jejichž cena výrazně klesá, mohou vykazovat velmi vysoký dividendový výnos a investor se může snadno dostat do pasti.

Navzdory tomuto varovnému příkladu však není nutné se za každé situace vyhýbat akciím s vysokou dividendou. Naopak, dividendový výnos následujících tří akcií je vysoce nadprůměrný, ale velmi pravděpodobně i udržitelný.

1. Annaly Capital Management

Logo Annaly Capital Management
Logo Annaly Capital Management

Jednou z akcií, jejíž dividendový výnos se dlouhodobě drží na dvouciferných hodnotách, je hypoteční REIT (co je REIT?) Annaly Capital Management. Momentální dividendový výnos na úrovni 9,9 % je tříletým minimem.

Společnosti, jako je právě tato, si půjčují peníze za krátkodobé úrokové sazby a nakupují aktiva, jako jsou cenné papíry zajištěné hypotékami, které nabízejí vyšší dlouhodobý výnos. Rozdíl mezi vyšším dlouhodobým výnosem a nižší krátkodobou úrokovou sazbou je známý jako čistá úroková marže. Čím vyšší tento rozdíl je, tím více peněz Annaly vydělává.

V současné době se pak podnikání společnosti nachází ve zlatých dobách. Čistá úroková marže v počátcích hospodářského oživení prudce roste. K dobru tomuto REITu nahrává i fakt, že investuje výhradně do agenturních cenných papírů. To je pro investora velmi pozitivní zpráva, protože za tyto cenné papíry ručí americká vláda. Pokud by došlo k jejich selhání, americká vláda ztrátu pokryje.

Ačkoliv Annaly za tuto záruku inkasuje o něco nižší výnos, záruka nejvyšší instance dovoluje společnosti využít finanční páky a svůj výnos znásobit. Společnost tak nabízí velmi zajímavý byznys model, který slibuje trvalou udržitelnost velmi vysokého dividendového výnosu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NLY Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

2. Mobile TeleSystems

Logo Mobile TeleSystems
Logo Mobile TeleSystems

Další dividendovou akcií s velmi vysokým výnosem je ruský telekomunikační gigant Mobile TeleSystems, který je obchodovaný na newyorské burze (NYSE). Společnost, která je obecně známá pod zkratkou MTS, v posledních 6 letech poskytuje dividendový výnos v intervalu 7–14 %, přičemž se aktuálně chlubí výnosem na úrovni 9,6 %.

Primární zdroje výnosů společnosti jsou její aktivity v oblastech bezdrátového internetu. Přestože se jedná o segment obecně charakterizovaný pomalým růstem, zavádění nové 5G infrastruktury ve velkých městech a rozšiřování 4G infrastruktury na ruský venkov jsou dobrým znamením pro další organický růst společnosti. Nezapomínejte, že data v současné době hrají v našich životech stěžejní roli.

MTS však také vykazuje velmi zajímavou činnost mimo telekomunikační oblast. Rozvíjí celou řadu nových provozních segmentů včetně bankovních operací, placených televizních služeb a cloudových služeb. Rok 2020 zakončila společnost s 2,5 miliony klientů MTS Bank, 6,6 miliony platících uživatelů televize (meziroční růst o 44 %) a přibližně 7 miliony zákazníků, kteří využívali dvě či více služeb společnosti. Ačkoliv nové segmenty podnikání zatím negenerují mnoho tržeb, nabízejí světlé vyhlídky pro dlouhodobý růst společnosti.

Pomineme-li problém s neustále se měnícím kurzem rublu, pak je MTS velmi zajímavou příležitostí pro investory hledající pasivní příjem z investic.

Vývoj ceny akcií Mobile TeleSystems za poslední rok
Vývoj ceny akcií Mobile TeleSystems za poslední rok. Zdroj: finance.yahoo.com

3. AGNC Investment Corp.

Logo AGNC Investment Corp.
Logo AGNC Investment Corp.

O jednom hypotečním REITu, kterému současná situace obzvláště nahrává do karet, už jsme mluvili a tady máte hned dalšího. AGNC Investment Corp. podniká ve stejné oblasti jako Annaly a v současnosti se chlubí dividendovým výnosem ve výši 8,2 %.

Byznys model společnosti je rovněž stejný jako u první jmenované. Za zmínku určitě stojí fakt, že AGNC mezi 31. březnem 2020 a 31. prosincem 2020 vzrostla průměrná čistá úroková marže z 1,3 na 2,02 %. To se nemusí zdát na první pohled jako moc, společnost však využívá v rámci svého podnikání 9násobnou finanční páku. Pokud by vás podobně vysoká páka děsila, pak vězte, že se jedná v případě AGNC o historickou normu (Annaly pracuje momentálně s pákou 6,2).

Podobně jako Annaly zmíněné výše i AGNC investuje především do agenturních aktiv (více než 99 % všech aktiv společnosti), za která ručí americká vláda. A pozitivní zpráva na závěr? AGNC svou současnou dividendu ve výši 0,12 dolaru vyplácí na měsíční bázi a od IPO – vstupu na burzu v roce 2009 nikdy dividendový výnos neklesl pod 8 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AGNC Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Slovo závěrem

Všechny tři společnosti před sebou mají poměrně světlé vyhlídky a nabízejí velmi nadprůměrnou dividendu.

Pokud uvažujete, že byste rozšířili své portfolio o dividendové akcie, které by vám měly přinést zajímavý pasivní příjem, pak tyto společnosti určitě stojí za trochu vašeho času a bližší zkoumání.

Dividendový výnos na úrovni téměř 10 % vypadá velmi zajímavě, avšak jakoukoliv investici do jednotlivé akcie byste měli provádět až po důkladné rozvaze.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎