Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 dividendové akcie s vysokou, ale udržitelnou dividendou

3 dividendové akcie s vysokou, ale udržitelnou dividendou

3 dividendové akcie s vysokou, ale udržitelnou dividendou
Zdroj: depositphotos.com

Většina investorů se v současné době orientuje na růstové akcie, ale jsou to právě dividendové akcie, které historicky prokazují lepší výkonnost při výrazných růstech trhu následujících po propadu, jakého jsme byli svědky například loni v březnu.

V roce 2013 vydala J.P.Morgan Asset Management zprávu, která porovnávala výkonnost dividendových akcií a akcií, které část zisku akcionářům nevyplácejí. Během 4 zkoumaných desetiletí v letech 1972–2012 rostli plátci dividend výrazně více9,5 % ročně vs. 1,6 % ročně.

Tato data nejsou na první pohled ani nijak překvapující. Podniky, které mohou vyplácet dividendu, jsou téměř vždy ziskové, obvykle rostou konzistentním tempem a disponují ověřeným byznys modelem.

Ne všechny dividendové akcie však stojí za úvahu. V ideálním případě hledají příjmoví investoři maximální dividendový výnos s minimálními rizikem. Jakmile však dividendový výnos společnosti přesáhne 4 %, nemusí se vždy jednat o pozitivní signál, protože je dividendový výnos poměrem výše dividendy a aktuální ceny akcie. Dividendové akcie, jejichž cena výrazně klesá, mohou vykazovat velmi vysoký dividendový výnos a investor se může snadno dostat do pasti.

Navzdory tomuto varovnému příkladu však není nutné se za každé situace vyhýbat akciím s vysokou dividendou. Naopak, dividendový výnos následujících tří akcií je vysoce nadprůměrný, ale velmi pravděpodobně i udržitelný.

1. Annaly Capital Management

Logo Annaly Capital Management
Logo Annaly Capital Management

Jednou z akcií, jejíž dividendový výnos se dlouhodobě drží na dvouciferných hodnotách, je hypoteční REIT (co je REIT?) Annaly Capital Management. Momentální dividendový výnos na úrovni 9,9 % je tříletým minimem.

Společnosti, jako je právě tato, si půjčují peníze za krátkodobé úrokové sazby a nakupují aktiva, jako jsou cenné papíry zajištěné hypotékami, které nabízejí vyšší dlouhodobý výnos. Rozdíl mezi vyšším dlouhodobým výnosem a nižší krátkodobou úrokovou sazbou je známý jako čistá úroková marže. Čím vyšší tento rozdíl je, tím více peněz Annaly vydělává.

V současné době se pak podnikání společnosti nachází ve zlatých dobách. Čistá úroková marže v počátcích hospodářského oživení prudce roste. K dobru tomuto REITu nahrává i fakt, že investuje výhradně do agenturních cenných papírů. To je pro investora velmi pozitivní zpráva, protože za tyto cenné papíry ručí americká vláda. Pokud by došlo k jejich selhání, americká vláda ztrátu pokryje.

Ačkoliv Annaly za tuto záruku inkasuje o něco nižší výnos, záruka nejvyšší instance dovoluje společnosti využít finanční páky a svůj výnos znásobit. Společnost tak nabízí velmi zajímavý byznys model, který slibuje trvalou udržitelnost velmi vysokého dividendového výnosu.

Vývoj ceny akcií Annaly Capital Management za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Mobile TeleSystems

Logo Mobile TeleSystems
Logo Mobile TeleSystems

Další dividendovou akcií s velmi vysokým výnosem je ruský telekomunikační gigant Mobile TeleSystems, který je obchodovaný na newyorské burze (NYSE). Společnost, která je obecně známá pod zkratkou MTS, v posledních 6 letech poskytuje dividendový výnos v intervalu 7–14 %, přičemž se aktuálně chlubí výnosem na úrovni 9,6 %.

Primární zdroje výnosů společnosti jsou její aktivity v oblastech bezdrátového internetu. Přestože se jedná o segment obecně charakterizovaný pomalým růstem, zavádění nové 5G infrastruktury ve velkých městech a rozšiřování 4G infrastruktury na ruský venkov jsou dobrým znamením pro další organický růst společnosti. Nezapomínejte, že data v současné době hrají v našich životech stěžejní roli.

MTS však také vykazuje velmi zajímavou činnost mimo telekomunikační oblast. Rozvíjí celou řadu nových provozních segmentů včetně bankovních operací, placených televizních služeb a cloudových služeb. Rok 2020 zakončila společnost s 2,5 miliony klientů MTS Bank, 6,6 miliony platících uživatelů televize (meziroční růst o 44 %) a přibližně 7 miliony zákazníků, kteří využívali dvě či více služeb společnosti. Ačkoliv nové segmenty podnikání zatím negenerují mnoho tržeb, nabízejí světlé vyhlídky pro dlouhodobý růst společnosti.

Pomineme-li problém s neustále se měnícím kurzem rublu, pak je MTS velmi zajímavou příležitostí pro investory hledající pasivní příjem z investic.

Vývoj ceny akcií Mobile TeleSystems za poslední rok
Vývoj ceny akcií Mobile TeleSystems za poslední rok. Zdroj: finance.yahoo.com

3. AGNC Investment Corp.

Logo AGNC Investment Corp.
Logo AGNC Investment Corp.

O jednom hypotečním REITu, kterému současná situace obzvláště nahrává do karet, už jsme mluvili a tady máte hned dalšího. AGNC Investment Corp. podniká ve stejné oblasti jako Annaly a v současnosti se chlubí dividendovým výnosem ve výši 8,2 %.

Byznys model společnosti je rovněž stejný jako u první jmenované. Za zmínku určitě stojí fakt, že AGNC mezi 31. březnem 2020 a 31. prosincem 2020 vzrostla průměrná čistá úroková marže z 1,3 na 2,02 %. To se nemusí zdát na první pohled jako moc, společnost však využívá v rámci svého podnikání 9násobnou finanční páku. Pokud by vás podobně vysoká páka děsila, pak vězte, že se jedná v případě AGNC o historickou normu (Annaly pracuje momentálně s pákou 6,2).

Podobně jako Annaly zmíněné výše i AGNC investuje především do agenturních aktiv (více než 99 % všech aktiv společnosti), za která ručí americká vláda. A pozitivní zpráva na závěr? AGNC svou současnou dividendu ve výši 0,12 dolaru vyplácí na měsíční bázi a od IPO – vstupu na burzu v roce 2009 nikdy dividendový výnos neklesl pod 8 %.

Vývoj ceny akcií AGNC Investment Corp. za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem

Všechny tři společnosti před sebou mají poměrně světlé vyhlídky a nabízejí velmi nadprůměrnou dividendu.

Pokud uvažujete, že byste rozšířili své portfolio o dividendové akcie, které by vám měly přinést zajímavý pasivní příjem, pak tyto společnosti určitě stojí za trochu vašeho času a bližší zkoumání.

Dividendový výnos na úrovni téměř 10 % vypadá velmi zajímavě, avšak jakoukoliv investici do jednotlivé akcie byste měli provádět až po důkladné rozvaze.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo