Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 10 bezpečných akcií pro dlouhodobé investování, se kterými se nemusíte bát přicházející krize

10 bezpečných akcií pro dlouhodobé investování, se kterými se nemusíte bát přicházející krize

10 bezpečných akcií pro dlouhodobé investování, se kterými se nemusíte bát přicházející krize
Zdroj: depositphotos.com

Koronavirová pandemie loni udeřila drtivou silou a ovlivnila život každého člověka na planetě. Čím dál více analytiků a ekonomických odborníků předvídá, že nás ekonomická recese brzy zasáhne plnou silou a není se tedy čemu divit, když mnoho investorů přehodnocuje své investiční strategie a od růstových akcií přesouvají svůj kapitál k bezpečným akciím.

I někteří z nejlepších investorů, jako např. Warren Buffett, investují právě do těchto akcií. V jeho portfoliu najdete společnosti Apple, Costco Wholesale, Coca-Cola a další světové giganty.

A podle čeho mohou investoři bezpečné akcie poznat? Důležitými indikátory jsou stabilní výnosy, růst dividend v průběhu let a jen mírná cykličnost. Zásadní roli však hraje fakt, jakou konkurenční výhodu má daná společnost proti ostatním. A kde je hledat? Mnoho takových společností je zařazeno mezi dividendové aristokraty a krále.

Bezpečné akcie pro dlouhodobé investování

Pojďte se s námi podívat na 10 společností, jejichž akcie mohou být bezpečným přístavem pro vaše peníze a stabilizačním prvkem vašeho dlouhodobého portfolia.

1. Costco Wholesale

Costco-wholesale-LogoSpolečnost Costco Wholesale se zabývá maloobchodním prodejem. Sídlí ve Washingtonu, ale její pobočky najdete po celých Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Španělsku, Francii, Japonsku, Jižní Koreji a jinde. Společnost nabízí široký sortiment výrobků od balených potravin, přes nápoje, čistící prostředky až po elektroniku.

I během náročného pandemického roku se společnosti podařilo zvýšit tržby. V roce 2020 vykázala obrat ve výši 166 miliard USD oproti 152 miliardám USD v předchozím roce. V tomto kontextu navýšila společnost začátkem dubna dividendu na 0,79 USD na akcii (z původních 0,70 USD na akcii). Vzhledem k postupnému uvolňování ekonomiky lze očekávat, že v letošním roce dopadne společnost ještě lépe.

Vývoj ceny akcií Costco Wholesale
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Verizon Communications Inc

Verizon logoVerizon Communications je nadnárodní telekomunikační společnost se sídlem v New Yorku. Společnost se zaměřuje na oblasti technologií, informací i zábavy. Má více než 94 milionů bezdrátových připojení a více než 7 milionů širokopásmých připojení.

Současná tržní kapitalizace je 238 miliard USD. V loňském roce společnost vykázala tržby přes 128 miliard USD. Management společnosti ani tento rok neponechává nic náhodě a minulý týden oznámil, že společnost bude rozšiřovat 5G internetové služby do dalších 21 měst ve Spojených státech. Nové zákazníky si chce získat nabídkou fixace ceny za služby po dobu 10 let.

Vývoj ceny akcií Verizon Communication
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. American International Group, Inc.

American-International-Group-logoTato newyorkská pojišťovací společnost nabízí produkty pro komerční, institucionární i individuální zákazníky po celém světě. V nabídce American International Group najdete například pojištění odpovědnosti za škodu, úrazové pojištění, pojištění proti škodám na životním prostředí apod.

Současná tržní kapitalizace společnosti je 40,9 miliard USD. V pandemickém roce 2020 ovšem vykázala nižší tržby než v roce 2019 (43 miliard USD vs. 49 miliard USD). V letošním roce však plánuje koupit podíl na společnosti sám Warren Buffett. Již samotné prohlášení o plánované transakci vyhnalo ceny nahoru o 3 %.

Vývoj ceny akcií American International Group, Inc.
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. General Electric Company

General Electric je nadnárodní společnost se sídlem v Bostonu. Působí v mnoha odvětvích jako například letectví, zdravotnictví, elektronika nebo energetika. Má také divizi obnovitelné energie, která za má za úkol pracovat na vodních a solárních řešení. V portfoliu produktů najdete plynové a parní turbíny, kotle, generátory nebo systémy pro kontrolu kvality vzduchu.

Současná tržní kapitalizace této společnosti je 119 miliard USD a loňské tržby dosahovaly téměř 80 miliard. Analytici Bank of Amerika předvídají této společnosti rozšíření investorské základny a postupný růst v dalších letech.

Vývoj ceny akcií General Electric Company
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

5. Starbucks Corporation

Kdo by neznal kávového giganta ze Seattlu. Starbuckssíť kaváren po celém světě. Kromě kávy nabízí zákazníkům i další produkty jako je čaj, pečivo nebo snídaňové sendviče.

Přestože se loňská pandemická krize nepříjemně podepsala na tržbách společnosti (pokles o 26 miliard USD), Starbucks plánuje velkou expanzi. Od té očekává návrat k opětovnému růstu nejen tržeb, ale i celé společnosti. Současná tržní kapitalizace Starbucks je 135 miliard USD.

Vývoj ceny akcií Starbucks Corporation
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

6. NIKE, Inc.

Další celosvětově známou společností, jejíž akcie jsou vhodné na dlouhodobou investici, je společnost Nike. Společnost má sídlo v Oregonu a zabývá se výrobou, vývojem, designem a prodejem obuvi a sportovního oblečení.

I tento gigant zaznamenal v loňském roce pokles tržeb. Vykázal „jen“ 37 miliard USD oproti 39 miliardám USD v roce 2019. Nike pro letošní rok plánuje uvést na trh novou řadu tenisek a s postupným uvolňováním ekonomiky věří, že se nové boty dostanou do celého světa.

Vývoj ceny akcií Nike, Inc.
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

7. The Procter & Gamble Company

procter-gamble-akcie-logoProcter and Gemble je významným globálním hráčem na trhu se spotřebním zbožím. Nabízí produkty z oblasti kosmetiky, vlasové péče a čistících přípravků. Z amerického Ohia expandovala na téměř všechny kontinenty.

Současná tržní kapitalizace je 333 miliard dolarů. I v těžkém roce 2020 se jí podařilo navýšit tržby z 67 miliard USD na 70 miliard USD. V dubnu navíc oznámila růst dividendy o 10 % na 0,87 USD/akcii. Pro letošní rok Procter and Gamble předpokládá růst tržeb zejména v segmentu dětské péče.

Vývoj ceny akcií Procter and Gamble Company
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

8. Visa Inc.

Visa je společnost poskytující finanční služby, zejména elektronické převody peněz pomocí jejich kreditních nebo debetních karet. Současná tržní kapitalizace je 470 miliard USD. Loni sice zaznamenala pokles tržeb z 23 miliard USD v roce 2019 na 21 miliard USD. V letošním roce vsází Visa na rozšíření služby Visa Direct Payouts a zpřístupnění plateb v kryptoměnách. Služba Direct Payouts usnadní digitální transakce. Společnost si také zakládá na inovativním přístupu k nákupnímu chování zákazníků.

Vývoj ceny akcií Visa Inc.
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

9. Merck & Co., Inc. 

Nadnárodní farmaceutická společnost vyrábějící léky, vakcíny a výrobky pro zvířata. Merck & Co. se aktivně podílí na vývoji léků proti rakovině i koronaviru.

Současná tržní kapitalizace je více než 200 miliard USD a loňské tržby byly vykázány ve výši 50 miliard USD. Jen lék na rakovinu se na výši těchto tržeb podílí 11 miliardami USD. Minulý měsíc společnost investovala 30 milionů dolarů do vybavení svého výrobního závodu ve Francii a v dubnu dokončila převzetí farmaceutické firmy Pandion Therapeutics. Transakce se uskutečnila za 1,8 miliard USD a společnost i díky této transakci plánuje další růst.

Vývoj ceny akcií Merck and Co., Inc
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

10. Berkshire Hathaway Inc.

Berkshire-hathaway-warren-buffett-BRK-fond-akcie
Zdroj: depositphotos.com
Zlatým akciovým grálem je holdingová společnost Berkshire Hathaway se sídlem v Nebrasce.

Řekněte sami, která společnost by byla vhodnější pro dlouhodobé investování, než společnost, kterou řídí sám Warren Buffett.

Tržní kapitalizace společnosti se pohybuje kolem 611 miliard USD a její tržby dosáhly v loňském roce 245 miliard USD. Ceny akcií společnosti vzrostly za posledních šest měsíců o 12 %. Začátkem dubna oznámila společnost vydání dluhopisů, ty ale bohužel nebudou nabízeny na žádné burze cenných papírů.

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway Inc.
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pár slov na závěr

Všechny uvedené společnosti splňují požadavky na zařazení do kategorie bezpečných akcií. Investice do akcií je však spojena s rizikem. To se týká i investice do těchto společností. Než se rozhodnete do některé z nich investovat, mějte tuto skutečnost na paměti.

Nikdo nedokáže přesně předpovědět, jak se bude akciový trh vyvíjet a jak se budou společnosti nadále rozvíjet, nicméně bezpečné akcie mají nejlepší předpoklady pro dlouhodobé zhodnocování vašich prostředků a mají své místo v portfoliu dlouhodobých akciových investorů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo