Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zisky akcií raketově rostou! Může trh dál stoupat, nebo přijde krach?

Akcie v USA dosahují nových maxim díky snižování sazeb ze strany Fedu. Investoři si kladou otázku, zda trh stále nabízí investiční příležitosti, nebo hrozí výrazná korekce. Jednu z odpovědí nabízí i Buffettův indikátor.

Zisky akcií raketově rostou! Může trh dál stoupat, nebo přijde krach?
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém nedávno překvapil trhy větším než očekávaným snížením krátkodobých úrokových sazeb o půl procentního bodu, což vedlo k dalšímu růstu amerických akcií.

Díky tomuto agresivnímu kroku Fedu investoři vyhodnotili vyšší šance na vyhnutí se recesi, což vyhnalo akcie na nová maxima.

Index S&P 500 od začátku roku připsal více než 20 %, zatímco technologický sektor v rámci S&P 500 vzrostl o téměř 30 %.

S ohledem na to, že akcie jsou na nových maximech, se samozřejmě nabízí otázka:

Jsou akcie nadhodnocené?

Podle Warrena Buffetta platí pro rychlé ocenění trhu tento jednoduchý vzorec:

Poměr celkové tržní kapitalizace amerických firem vůči americkému HDP je pravděpodobně nejlepší indikátor ocenění akciového trhu v jakémkoli okamžiku.

Tento indikátor je aktuálně na hodnotě 198 %, což je srovnatelné s poslední rekordní hodnotou. Z tohoto pohledu je zcela zřejmé, že akciový trh je silně nadhodnocen. 

Zdroj: www.gurufocus.com
Buffettův indikátor

Z dlouhodobého hlediska se hodnota akciového trhu vrací k průměru.

Vyšší aktuální ocenění zcela jistě znamená nižší dlouhodobé výnosy v budoucnosti. Naopak nižší aktuální ocenění koreluje s vyššími dlouhodobými výnosy. 

Úrokové sazby jsou klíčové

Velký vliv na ocenění trhu mají úrokové sazby. Podle Warrena Buffetta působí úrokové sazby na finanční ocenění stejně jako gravitace na hmotu: Čím vyšší je sazba, tím větší je tlak směrem dolů.

Je to proto, že požadované míry výnosů, které investoři potřebují z jakékoliv investice, jsou přímo vázány na bezrizikovou sazbu, kterou mohou získat z vládních cenných papírů.

Pokud vládní sazba vzroste, ceny všech ostatních investic se musí upravit směrem dolů. A naopak, pokud vládní úrokové sazby klesnou, posune to ceny všech ostatních investic směrem nahoru.

Vývoj sazeb v USA máme na následujícím obrázku.

Zdroj: www.tradingeconomics.com
Úrokové sazby v USA

Dne 18. 9. 2024 Fed snížil sazby o 0,50 % a další snižování bude následovat, aby se USA vyhnuly recesi.

Nedávné snížení sazeb je palivem pro růst trhů.

Historie ukazuje, že trhy zpravidla rostly 12 měsíců od začátku zahájení uvolňování měnové politiky.

Zároveň se zvyšuje pravděpodobnost měkkého přistání ekonomiky, kdy se podaří zpomalit inflaci bez recese, což podporuje optimistický výhled pro rok 2025, kdy se očekává růst zisků o 15 %.

Nicméně, současná vysoká zisková marže a nadprůměrné valuace představují také riziko, pokud by se ekonomický růst zpomalil nebo se nenaplnily optimistické prognózy.

Jak tedy ocenit akciový trh?

Podívejme se na další indikátory ocenění akcií.

Cena akcií je určována očekávanými budoucími peněžními toky, které připadají akcionářům.

Aktuální poměr ceny k očekávaným ziskům (forward P/E), který dosahuje 21násobků očekávaných zisků, naznačuje, že akcie ve srovnání s minulostí nejsou levné.

Historicky je však tento poměr korelován s návratností kapitálu (ROE), která měří efektivitu, s jakou firmy vytvářejí zisky z vloženého kapitálu.

Zdroj: www.forbes.com, Glenview Trust, Bloomberg,
Forward P/E a ROE

Ačkoli ROE poklesl ze svých nedávných maxim, stále zůstává nadprůměrný, což může odůvodnit vyšší P/E, pokud bude tato úroveň ROE udržena.

Dalším klíčovým faktorem je volný peněžní tok (free cash flow), který představuje hotovost, která zbývá po pokrytí provozních nákladů a investic.

Jak uvedl Warren Buffett:

Hodnota podniku je peněžní tok, který v budoucnosti vygeneruje, diskontovaný zpět do současnosti.

Volný peněžní tok (FCF) měří peníze, které společnosti zůstávají po pokrytí provozních nákladů a investic do podniku. Tento ukazatel je klíčovým měřítkem hodnoty pro akcionáře.

Free cash flow yield pak je poměr volného cash flow k tržní kapitalizaci společnosti.

 

Zdroj: www.forbes.com, Glenview Trust, Bloomberg
Volné Cash flow a výnos cash flow

Jak vidíme na obrázku, free cash flow klesá a klesá také free cash flow yield, který se aktuálně pohybuje kolem 2 %. Pokles cash flow znamená, že firmy mají méně peněz na další rozvoj.

Tento vývoj by se však měl otočit v souvislosti se snížením úrokových sazeb, což očekávají i investoři, kteří z tohoto důvodu trh oceňují prémiovou cenou.

Příležitost v technologickém sektoru a dluhopisech

Technologický sektor se může jevit jako poměrně nadhodnocený. K prémiovým cenám je ale důvod – sektor zatím vykazuje výjimečné fundamenty, včetně vyšších ziskových marží než zbytek trhu.

Tento rychlý růst se týká především firem, které profitují z nových technologií, jako je umělá inteligence (AI).

Mezi tyto společnosti patří Microsoft, Alphabet, Nvidia, AMD, Micron a další.

Koho však vysoké valuace akcií odrazují a chce diverzifikovat riziko proti přece jen stále možné recesi, příležitost je v investování do amerických dlouhodobých dluhopisů například prostřednictvím fondu TLT.

Pokud by scénář recese hrozil, Fed bude muset agresivně snižovat sazby. V případě snížení sazeb o 1 % by pak hodnota ETF TLT by měla stoupnout o 16 %.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.