Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zhroutí se technologické akcie pod tíhou úrokových sazeb? Co způsobil Bitcoin halving? | Burza s odstupem

Americké akcie čelily již třetí týden po sobě ztrátám vlivem přetrvávajících vysokých úrokových sazeb, které vrhají stín na budoucí zisky velkých technologických společností. Co přinesl halving Bitcoinu?

Zhroutí se technologické akcie pod tíhou úrokových sazeb? Co způsobil Bitcoin halving? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že se americký technologický sektor hroutí pod tíhou úrokových sazeb, co přinesl halving Bitcoinu a také to, že Apple vyklízí pozice na trhu, zatímco se Amazonu nebývale daří.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie pokračují v ústupu z maximálních hodnot kvůli obavám z geopolitiky a úrokových sazeb

Americké akcie zaznamenaly třetí týden po sobě rozsáhlé ztráty, když se zdálo, že na náladu působí obavy z napětí na Blízkém východě a možnost, že úrokové sazby v USA zůstanou “déle vyšší”.

Nejvýrazněji zaostávaly technologické akcie s velkou tržní kapitalizací, protože rostoucí sazby dluhopisů kladly vyšší teoretický diskont na jejich budoucí zisky.

Na sektor a na obecný optimismus vůči společnostem s příjmy souvisejícími s umělou inteligencí (AI) negativně zapůsobilo také nedosažení předpokládaných příjmů v prvním čtvrtletí u ASML Holdings.

Relativně dobře si vedl pouze index Dow Jones. Společnosti s malou tržní kapitalizací se také nadále potýkaly s problémy, což posunulo index Russell 2000 akcií s malou tržní kapitalizací za období od začátku roku dále do záporných hodnot.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Apple ztratil korunu krále největšího prodejce iPhonů

Technologický gigant v 1. čtvrtletí sestoupil z pozice světového lídra v prodeji chytrých telefonůjeho podíl na globálním trhu klesl na 21 %.

Výsledkem bylo, že jihokorejský goliáš Samsung znovu získal trůn světového výrobce chytrých telefonů číslo 1 a s 23% podílem na trhu předstihl Apple poté, co v minulém čtvrtletí o toto místo nakrátko přišel.

  • Dodávky iPhonů poklesly o 10 %, což kontrastuje s nárůstem celosvětových dodávek chytrých telefonů o 7,8 % – zatímco prodeje telefonů Samsung zaznamenaly mírný 1% pokles.
  • Levní čínští konkurenti jako Xiaomi a Transsion získali podíl na trhu a rostli rychleji než oba telefonní giganti – s působivým nárůstem prodejů o 33,8 %, respektive 84,9 %.

Může umělá inteligence Apple spasit?

Oznámení Applu o integraci technologie umělé inteligence do svých produktů iPhone a Mac vyvolalo předcházející pátek rallye za 112 miliard dolarů – a akcie společnosti tak vzrostly o 4,3 % a dosáhly nejsilnějšího výsledku za poslední rok.

V tomto týdnu se však svezly s negativním trendem celého technologického odvětví a za poslední rok se tak obchodují téměř bez změny.

Inovace v oblasti umělé inteligence by každopádně měly být sázkou Applu na řešení pomalého růstu, přičemž Wamsi Mohan z Bank of America vyjádřil důvěru v možný opětovný růst, když uvedl: “Investoři v minulosti podceňovali hrubé marže Applu a zdá se, že se to opět děje.”

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dobrý rok Amazonu se zlepšuje, protože počet členů Prime roste

Obrovská hromada peněz e-commerce giganta se zvětšuje, protože počet členů Amazon Prime dosáhl v březnu nového maxima a oproti předchozímu roku se zvýšil o 8 % – navzdory nedávným změnám, které mohly některé zákazníky odradit.

Tento nárůst znamená, že Amazon v prvním čtvrtletí vygeneruje příjmy z předplatného ve výši 10,8 miliardy dolarů, což představuje 12% nárůst.

  • V loňském roce Amazon zvýšil hranici pro bezplatnou dopravu pro nečleny Prime, což možná některé z nich přimělo k předplatnému.
  • Zařazení živých sportovních přenosů do služby Prime Video podpořilo růst, přičemž sledovanost čtvrtečních zápasů NFL na Amazonu vzrostla v minulé sezóně o 24 % oproti sezóně předchozí.

Amazon však má globální ambice

Průzkumy ukazují, že členové Prime mají tendenci utrácet více než ti, kteří nejsou členy Prime.

Pokud však Amazon hodlá zvýšit počet předplatitelů služby Prime, musí ještě zapracovat na jiných trzích než v USA.

Proto analytici nyní sledují Indii, která se díky velkým investicím do obsahu zaměřeného na Indii v rámci služby Prime Video stala nejrychleji rostoucím trhem společnosti mimo USA.

Vývoj ceny akcií Amazon za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Amazon! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie také většinově klesaly

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil o 1,22 % níže kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách pak rovněž většinově klesaly. Německý DAX klesl o 1,12 %, francouzský index CAC 40 o 0,36 % a britský index FTSE 100 klesl o 1,25 %.

Světlou výjimkou tak byl pouze italský index FTSE MIB, který si připsal přibližně půlprocentní zisk.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Výsledky společnosti ASML za první čtvrtletí ukazují, že výrobci čipů zůstávají v otázce expanze zdrženliví

Ocitly se polovodičové společnosti v bublině umělé inteligence? To je otázka za biliony. A tento týden jsme dostali první dávku velmi důležitých informací – zpráva o výsledcích hospodaření společnosti ASML.

Ve středu hlavní dodavatel strojů pro výrobu pokročilých čipů pro společnosti TSMC, Intel a Samsung odhalil 21,6% pokles tržeb oproti loňskému roku, přičemž čistý zisk klesl o 37,4 %.

  • Pokles tržeb se sice očekával, ale 4% pokles čistých rezervací na stroje společnosti ASML byl agresivnější, než se předpokládalo.
  • Toto zpomalení odráží nejistotu mezi polovodičovými firmami, které váhají s rozšiřováním výroby uprostřed celoročního útlumu prodeje chytrých telefonů a notebooků.

Jsou důvody k obavám?

Zpomalení v prvním čtvrtletí může být pro polovodičový průmysl včasným varovným signálem – zejména s ohledem na mimořádný význam společnosti ASML v celosvětové výrobě čipů.

ASML však tvrdí, že její tržby v roce 2024 budou vypadat podobně jako v roce 2023, protože prochází “přechodným rokem” a připravuje se na výstavbu řady nových polovodičových závodů v USA – a spoléhá na možné oživení poptávky, které prý již pozoruje.

Vývoj ceny akcií ASML za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie ASML! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tvůrci politiky ECB zůstávají u červnového snížení sazeb

Řada tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB) na zasedání MMF zopakovala, že červen je pravděpodobným cílovým datem pro snížení výpůjčních nákladů, pokud nedojde k neočekávaným ekonomickým šokům.

Prezidentka ECB, Christine Lagardeová, odmítla říci, zda by mohlo dojít k více než jednomu snížení sazeb. V rozhovoru pro televizi CNBC však uvedla, že vzhledem k vysoké míře nejistoty by politika měla stále záviset na příchozích ekonomických údajích.

Dodala, že ECB bude velmi pozorně sledovat ceny ropy v souvislosti s obavami z konfliktu na Blízkém východě.

Člen Rady guvernérů ECB, Martins Kazaks, rovněž upozornil na nejistotu, ale dodal, že tři až čtyři snížení sazeb v letošním roce, které trhy v současnosti očekávají, jsou v souladu s ekonomickým výhledem banky.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby ECB za poslední 3 roky

Index PX v týdnu mírně oslabil

Index PX v týdnu ztratil přibližně půl procenta a zakončil obchodování na hodnotě 1 551 bodů.

Akcie ČEZ v týdnu odepsaly přes procento, podobně jako akcie Komerční banky. Téměř 2 % hodnoty pak ztratily akcie Moneta.

V kladných číslech se naopak obchodovaly akcie Erste Group a Philip Morris. Akcie rakouské finanční skupiny vzrostly o necelé půl procento, zatímco český výrobce tabákových výrobků posílil o necelé procento.

Akci Erste Group jsou zatím vůbec nejvýkonnějším titulem pražské burzy, když si letos připsaly téměř 20% zisk, s drobným odstupem se drží Komerční banka.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Máme za sebou halving Bitcoinu. Nic dramatického nepřinesl

Dlouho očekávaná událost půlení proběhla v sobotu v ranních hodinách a po všem tom humbuku a spekulacích okolo halvingu zůstal Bitcoin nebývale klidný.

Cena největších kryptoměny se kolem nedělního poledne nachází na úrovni 64 900 dolarů, což znamená, že Bitcoin za posledních 7 dní posílil jen něco přes procento. Během 24 hodin okolo čtvrtého snížení odměn za těžbu od svého zrodu se nepohnul téměř vůbec.

I tak to byl pro největší digitální aktivum podle tržní kapitalizace dramatický týden poté, co jej minulý víkend zasáhly masivní výprodeje a problémy na Blízkém východě. V jednu chvíli se poprvé od konce února propadl pod 60 000 dolarů.

Svého posledního historického maxima ve výši téměř 74 000 dolarů dosáhl 14. března a po poklesu odměny za těžbu na polovinu to nevypadá, že by se chystal na býčí run, ale útok medvědů se také zdá nepravděpodobný.

Další významné kryptoměny si v týdenním srovnání vedly o něco lépe. Ethereum, které se kolem nedělního poledne obchoduje na úrovni 3 170 dolarů za minci, si připsalo přibližně 4 % podobně jako BNB. Solana a Cardano pak za týden vzrostly o přibližně 7 %.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Zlato v drobném zisku, výrazný pokles cen ropy

Cena ropy v posledním týdnu poměrně výrazně klesala navzdory napětí na Blízkém východě. Americká ropa WTI ztratila více než 4 % a zakončila týdenní obchodování lehce nad cenou 82 dolarů za barel.

Necelá 4 % pak ztratil i globální ropný benchmark – ropa Brent, který se na závěr pátečního obchodování usadil nad cenou 87 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Zlato si v týdnu opět připsalo drobný zisk, i když se mu tentokrát nepodařilo překonat historické maximum 2 426 dolarů za unci z průběhu předchozího týdne.

Během tohoto týdne si zlato připsalo necelé procento a zakončilo týdenní obchodování na ceně 2 388 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata posílil o 2 % a obchoduje se ještě o 18 dolarů výše.

Přes procento pak vzrostla cena menšího sourozence zlata – tedy stříbra. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 28,65 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra si pak připsal téměř 3 % a obchoduje se o 9 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Studie časopisu Nature varuje, že by do roku 2049 mohla změna klimatu stát globální ekonomiku ročně neuvěřitelných 38 bilionů dolarů. Pokud brzy nesnížíme emise, pocítíme horko nejen doslova, ale i finančně. Proto jako číslo týdne volíme 38.

Číslo týdne

V příštích 25 letech by rostoucí teploty mohly snížit celosvětový příjem o 19 % – a pokud se nám nepodaří problém rychle vyřešit, potenciální ztráta vzroste na 60 %.

Vyspělé země jako USA, Německo a Francie by mohly přijít o 11 až 13% nárůst HDP – a chudší země by mohly čelit poklesu příjmů o 61 %.

Nebyly by to ale Spojené státy, aby nenašly způsob, jak z přírodních katastrof – nebo z jejich nedostatku – neprofitovat: Hedgeové fondy investují do katastrofických dluhopisů (tzv. cat bonds), které přinášejí asi 20% výnos, čímž výrazně překonávají ostatní třídy aktiv.

Tyto dluhopisy se však vyplácejí pouze v případě, že ve stanoveném období nedojde k určité přírodní katastrofě – jedná se tak o hru s vysokými sázkami, v níž investoři vyhrávají, pokud příroda hraje v jejich prospěch, ale prohrávají vše, pokud dojde ke katastrofě.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.