Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Ženy, nebojte se investovat! Získáte finanční nezávislost i vyšší sebevědomí

Ženy, nebojte se investovat! Získáte finanční nezávislost i vyšší sebevědomí

Ženy, nebojte se investovat! Získáte finanční nezávislost i vyšší sebevědomí
Zdroj: depositphotos.com

Investování, podnikání a péče o finance – dlouhá staletí výhradní doména mužů. Zatímco se ženy staraly o děti a domácnost, oni vydělávali peníze, podnikali, kupovali akcie, nemovitosti i umění. Časy se však mění a doby, kdy výhodný sňatek představoval pro ženu jedinou možnost, jak se ekonomicky zajistit, jsou naštěstí pryč. Dnes ženy studují stejné vysoké školy jako muži, zastávají posty v nejvyšším vedení nadnárodních firem, úspěšně podnikají a investují.

Ženy chápou, že je důležité se o peníze starat a že finance mají důležitý význam v jejich životě.

Rozvoj moderních technologií přilákal do světa investic mnoho nových investorů a stále častěji se mezi nimi objevují ženy. Sice pořád platí, že podíl investorů je vyšší než podíl investorek, ale rozdíly se začínají pomalu vyrovnávat. Do značné míry se na tom podílí nástup žen z generace mileniálů a generace Z na pracovní trh. Tyto ženy prožily většinu života v tržním demokratickém světě, jsou finančně gramotnější než předchozí generace a nebojí se vzít odpovědnost za své peníze i budoucnost do vlastních rukou.

Plňte si své sny aneb proč by měly ženy investovat?

Důvodů, proč by měly ženy vstoupit do investičního světa, je mnoho. Asi tím nejpádnějším argumentem je finanční nezávislost. Dává ženě možnost svobodně rozhodovat o vlastním životě. Pokud například žije v nefunkčním vztahu, může díky finanční nezávislosti z tohoto vztahu kdykoliv odejít. Nemusí setrvávat s mužem jen kvůli penězům nebo ho o ně žádat vždy, když si chce něco koupit.

Druhý důvod je čistě existenční. Přestože emancipace na pracovním trhu hodně pokročila, v obecném měřítku ženy stále vydělávají méně peněz než muži. Smutnou pravdou je, že čím vyšší pracovní pozici žena zastává, tím větší je rozdíl mezi její výplatou a platem, který by za stejnou práci dostal muž. Kvůli nižším mzdám v produktivním věku mají pak ženy nižší důchod ve stáří, se kterým navíc musí vyžít déle než muži, protože ze statistického hlediska se ženy dožívají vyššího věku. Většinu žen také v životě čeká výpadek příjmu v době, kdy odejdou na mateřskou dovolenou a pečují o děti.

Třetí důvod, proč investovat, bývá touha zajistit své děti. Většina žen chce svoje děti podporovat ve studiu, koníčcích, talentu nebo jim dát peníze do začátku dospělého života. Pokud žena investuje, bude se jí všech těchto cílů dosahovat snáz než pouhým spořením. Navíc může být pro své děti dobrým příkladem, může je finančně vzdělávat a pomoci jim na jejich investiční cestě.

Muži vs. ženy – Jak investují?

Říká se, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Tyto rozdíly jsou patrné v mnoha životních ohledech a investice nejsou výjimkou.

Muži často vstupují do světa investic poměrně rychle a s jediným cílemvydělat co nejvíc peněz. Muži také bývají v rámci investování sebevědomější a mnohem více riskují. Také nemají problém o investicích a penězích mluvit. Díky tomu jsou schopni rychleji získat relevantní informace. Je pro ně důležité chápat, jak celý investiční proces funguje, včetně technických detailů. Denně sledují grafy, čtou analýzy a neustále vyhodnocují, jakým směrem se bude trh ubírat a zda je právě teď vhodná doba nakoupit konkrétní akcii. Díky tomu jednají často impulzivně a zbytečně se připravují o vyšší výnosy.

Ženám naopak trvá déle, než se do investování pustí. Nejčastěji jim brání strach, že o své peníze přijdou. Přestože většinou vědí, jak působí inflace na jejich úspory, pojištění vkladů jim podvědomě dává jistotu, že ať se děje cokoliv, ušetřené peníze na svém spořicím účtu vždycky najdou. Když už se však k investování odhodlají, mají velký potenciál se stát úspěšnými investorkami.

Ženy respektují svůj finanční plán, diverzifikují, netouží porazit trh a často akcie koupí a drží mnoho let. Díky této strategii dosahují skvělých výsledků.

Pro ženy je velmi důležité vědět, jaká jsou rizika konkrétních investic, jakého výnosu mohou dosáhnou nebo kolik času budou muset investování věnovat. Většina žen nechce trávit čas nad analyzováním tabulek, sledováním grafů a vyhodnocování jednotlivých investic (samozřejmě existují i ženy, které tato činnost baví). Ženám vyhovuje jasně definovaná investiční strategie, které se mohou držet. Pokud této strategii věří, nemají potřebu ji měnit bez ohledu na to, co se právě děje na trzích. Díky tomu jsou mnohem odolnější vůči volatilitám akciového trhu a často díky tomu dosahují lepších investičních výsledků.

Do čeho ženy nejvíce investují?

Investiční instrumenty, které ženy využívají, jsou dány tím, jak o investicích přemýšlejí. Častou volbou jsou ETF fondy, díky kterým se jim daří eliminovat riziko ztráty vložených peněz, diverzifikovat a dosahovat velice slušného výnosu.

Pro ženy je také důležité, aby byly jejich investice v souladu s jejich životním přesvědčením. Proto má v jejich portfoliu místo i udržitelného investování.

Ženám však není cizí ani investování do nemovitostí, ať už fyzických nebo formou participace na úvěru developerského projektu. Některé se nevyhýbají ani investování do kryptoměn nebo alternativních investic.

Ženy, investujte! Vyplatí se to!

Investice jsou skvělým způsobem, jak žít život podle sebe a dopřávat si to, co máte rády. Už jen ten pocit, kdy si uvědomíte, že budoucnost máte ve svých rukou, je skvělý. A co teprve, když vám přijde první výplata dividendy, první nájemné z investičního bytu nebo první úroky z P2P půjčky. Díky investicím se vám otevře úplně nový svět. Odměnou vám bude finanční svoboda, vyšší sebevědomí a jistota, že dokážete finančně zvládnout jakoukoliv nečekanou životní událost. Dřívější odchod do důchodu už pak bude jen příjemný bonus.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo