Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto jsou 4 důvody, proč akciové trhy brutálně padají. Jak se chránit?

Zjistěte, proč se index S&P 500 a technologičtí giganti potýkali s nejprudším jednodenním poklesem za poslední téměř dva roky. Co nyní dělat jako investor?

Toto jsou 4 důvody, proč akciové trhy brutálně padají. Jak se chránit?
Zdroj: depositphotos.com

Prudký a náhlý pokles světových akciových trhů vyvolal u mnoha investorů obavy z dopadu na jejich portfolia.

Index S&P 500 propadl o 160 bodů, tj. 3 %, na 4 478 bodů, což představuje nejvýraznější jednodenní pokles indexu za téměř dva roky.

Technologický index Nasdaq byl zasažen obdobně, přičemž technologičtí giganti jako Apple a Nvidia zaznamenali výrazné ztráty ve výši 4,8 %, resp. 6,4 %.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500 a Nasdaq 100

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Tento pokles přichází na pozadí býčího roku, kdy akciový trh dosáhl rekordních hodnot a posílil portfolia milionů investorů. Náhlý zvrat přiměl mnoho z nich ptát se, jaké jsou příčiny těchto otřesů na trhu.

Je to obzvláště záhadné, když se zdálo, že má americká ekonomika díky sérii zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem pevný základ, stabilní růst a ochlazující se inflaci.

1. Strategie Federálního rezervního systému v oblasti úrokových sazeb

Řada ekonomických signálů z posledních měsíců naznačuje, že ekonomika ztrácí dynamiku. To přimělo některé odborníky vyzvat Fed, aby poprvé od roku 2020 snížil svou základní úrokovou sazbu.

Centrální banka se však rozhodla ponechat sazby beze změny, a to i na svém zasedání minulý týden.

Toto rozhodnutí vedlo investory k obavám, že Fed možná příliš dlouho čekal se zmírněním výpůjčních nákladů pro spotřebitele a podniky. Amanda Agatiová, investiční ředitelka skupiny správy aktiv společnosti PNC, tuto obavu zdůraznila:

Skutečným problémem je, že se investoři obávají, že Fed je ve snižování úrokových sazeb pozadu. To znamená, že by mohlo existovat větší riziko chyby v jeho politice.

2. Ekonomické údaje naznačující zpomalení

Akcie se letos vyšplhaly na rekordní úrovně, a to díky očekávání, že Fed brzy sníží úrokové sazby, a díky pokračujícímu rozmachu umělé inteligence.

V polovině července se však nálada na trhu začala měnit, protože rostoucí počet ekonomických ukazatelů naznačoval zpomalení růstu. Tyto obavy se ještě prohloubily 2. srpna, kdy údaje odhalily pokles ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví spolu se slabší než očekávanou zprávou o zaměstnanosti.

K těmto obavám přispívá skutečnost, že spotřebitelské výdaje, které tvoří zhruba dvě třetiny ekonomické aktivity, vykazují známky slabosti.

Společnosti ze spotřebitelského sektoru, jako McDonald’s, Walmart a Starbucks oznámily, že jejich zákazníci omezují výdaje kvůli zátěži způsobené stále zvýšenou inflací a vysokými náklady na půjčky.

Aktuální vývoj ceny akcií Walmart

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Walmart Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Seema Shah, hlavní globální stratég společnosti Principal Asset Management, však upozornila, že tyto turbulence mohou být dočasné:

Jeden měsíc nedělá trend, takže zpráva o zaměstnanosti za měsíc bude velmi důležitá.

3. Vysoká očekávání pro technologické akcie

Technologický sektor byl během tohoto tržního propadu jedním z nejhůře postižených.

Takzvaná velkolepá sedmička – skupina technologických akcií zahrnující společnosti Amazon, Apple a Nvidia, které patří k těm, které si vedly v posledních dnech nejhůře.

Nvidia, která je významným hráčem v oblasti umělé inteligence, zaznamenala od 31. července pokles hodnoty akcií o 23 %.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Před minulým týdnem patřily tyto akcie k nejvýkonnějším v tomto roce, což vedlo k vysokým očekáváním ohledně růstu jejich tržeb a zisku.

Přestože jejich zprávy o výsledcích hospodaření byly solidní, nenaplnily vysoká očekávání investorů. Amanda Agatiová poznamenala:

I kdyby zisky dopadly podle očekávání, násobky ocenění jsou tak vysoké, že je těžké tyto ceny udržet.

4. Zvýšení úrokových sazeb v Japonsku

Dalším faktorem, který přispěl k poklesu trhu, je nedávné rozhodnutí Bank of Japan zvýšit hlavní úrokovou sazbu z téměř nulové hodnoty.

Tento krok zvýšil hodnotu japonského jenu, ale také přinutil obchodníky ukončit investice, u kterých si v Japonsku půjčili peníze za téměř nulové úrokové sazby a poté převedli jeny na dolary, aby nakoupili americké akcie.

Obrat trendu kurzu USD/JPY vedl k výprodeji aktiv a likvidaci těchto pozic, o čemž jsme již informovali.

Co by měli investoři dělat?

Za prvé je důležité si uvědomit, že poklesy akcií – a to i prudké – jsou běžné. K poklesům cen akcií o 5 % a více docházelo podle Oxford Economics v posledních čtyřech desetiletích nejméně jednou za rok.

Ke korekcím na trhu, definovaným jako pokles o nejméně 10 % z jejich maxim, dochází v průměru jednou za rok a půl až dva roky.

Ačkoli můžete mít pokušení prodávat, odborníci to nedoporučují, zejména dlouhodobým investorům, jako jsou ti, kteří si spoří na důchod.

Načasování trhu, tedy snaha nakupovat a prodávat akcie tak, abyste zachytili zisky a vyhnuli se ztrátám, je notoricky známé nízkou úspěšností a může vést k promarnění příležitostí.

I toto téma jsme již pokryli.

Pokud investujete pravidelně, je pro vás tento pokles vlastně jen slevou na nákup dalších akcií. Stačí zachovat klid a věřit v dlouhodobou výkonnost akciového trhu a jeho schopnost se z propadů zotavit.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.