Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto jsou 3 rizika, která mohou způsobit krach akciového trhu!

Podle tržních stratégů jsou potenciálními riziky slabé hospodářské výsledky společnosti Nvidia, zpomalení ekonomiky nebo dokonce přehnaný a neopodstatněný růst.

Toto jsou 3 rizika, která mohou způsobit krach akciového trhu!
Zdroj: depositphotos.com

Špatné zprávy pro ekonomiku jsou opět dobrou zprávou pro akciový trh. Vzhledem k tomu, jak americké akcie minulý týden reagovaly na nejnovější příval smíšených ekonomických údajů, se zdá být letní rallye téměř nevyhnutelná.

Akcie minulý týden vzrostly poté, co americký dubnový index spotřebitelských cen zveřejněný ve středu Úřadem pro statistiku práce ukázal, že tempo inflace minulý měsíc zpomalilo více, než ekonomové očekávali.

Jádrové ceny se meziročně zvýšily o 3,6 %. To je sice stále výrazně nad dvouprocentním cílem Federálního rezervního systému, ale zároveň jde o nejnižší údaj od dubna 2021.

Výsledek pro investory byl celkem jasný: Nadšení je zpět, spolu s očekáváním, že Federální rezervní systém dosáhne svého cíle nasměrovat americkou ekonomiku k měkkému přistání, protože měnová politika pomáhá snižovat inflaci.

To je ideální scénář pro akcie, dluhopisy, komodity, kryptoměny i vše ostatní, co letos silně rostlo.

Přesto by investoři neměli brát v úvahu nesčetná rizika, která by mohla růst překazit a potenciálně způsobit i krach akciového trhu.

Porovnání vývoj ceny zlata a indexu S&P 500 od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Zisková sezóna skončí ne tak, jak se očekává

Poslední čtvrtletí byla zatím výsledková sezóna solidní, i když akcie, které nesplnily očekávání Wall Street, trh rychle potrestal.

Doposud vykázalo zisky 470 z 500 společností, jejichž akcie jsou zahrnuty do indexu S&P 500. Z nich 78 % překonalo obvykle konzervativní odhady Wall Street ohledně zisku na akcii, což je více než desetiletý průměr.

Zbývá však ještě několik společností, které musí podat zprávu, a zejména jedna z nich má potenciál trh převrátit vzhůru nohama: Nvidia.

Výrobce čipů nesmírně těží z boomu umělé inteligence, možná více než kterákoli jiná společnost. Wall Street nyní očekává, že její tržby za poslední čtvrtletí dosáhnou 24,5 miliardy dolarů, což by znamenalo nárůst o 240 % oproti předchozímu roku.

Pokud je reakce investorů z posledních několika čtvrtletí nějakým ukazatelem, musí Nvidia prognózy Wall Street nejen splnit, ale i výrazně překonat.

A pokud výsledky výrobce čipů naznačí, že se tempo poptávky po produktech Nvidia začíná zpomalovat, širší trh to pravděpodobně pocítí.

Pokud se společnosti podaří pokračovat v záviděníhodné, pozoruhodné sérii překonávání odhadů, zvyšování výhledů a následného překonávání zvýšených výhledů v dalším čtvrtletí, znamená to, že obchod s umělou inteligencí může a bude pokračovat rychlým tempem.

Objeví-li se však sebemenší náznak slabosti, utrpí mnohem více než jen tato akcie.

Ekonomika přejde od “měkkého” k “tvrdému” přistání

Není pochyb o tom, že se americké ekonomice nyní daří dobře. Fed koneckonců očekává, že růst amerického HDP dosáhne v druhém čtvrtletí 3,4 %.

Dosud zveřejněné ekonomické údaje za duben však naznačují počínající zpomalení, které by se mohlo rozjet jako sněhová koule a potenciálně ohrozit trhy.

Důkazem může být řada různých datových řad. Pro začátek, míra nezaměstnanosti se minulý měsíc zvýšila. Také počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti začal v posledních několika týdnech stoupat.

Když se k tomu přidají známky toho, že se počet volných pracovních míst snižuje, zdá se, že se trh práce konečně začíná ochlazovat.

Mezitím americké maloobchodní tržby v dubnu stagnovaly, zatímco ekonomická aktivita v sektoru služeb se podle nevýrobního indexu PMI Institutu pro řízení dodávek poprvé od prosince 2022 snížila.

Tyto údaje dohromady naznačují, že ekonomika poprvé po více než roce zřejmě ztrácí dynamiku.

Pro ekonomy a tržní analytiky je to zatím vítaná zpráva, ale existuje určitá hranice, do jaké míry může ekonomika oslabit, než se to začne projevovat na akciích. I když údaje stále ukazují na měkké ekonomické přistání, rizika tvrdého přistání minulý měsíc vzrostla.

To je pro investory důležité, protože tvrdé přistání ekonomiky je v současnosti jednou z mála hrozeb, které mohou potenciálně způsobit krach akciového trhu.

Akcie by se mohly potopit pod vlastní vahou

Někdy platí, že příliš mnoho dobrého už není dobré. Aplikováno na trhy to znamená, že dokud inflace zůstává severně od 2% cíle Fedu, hrozí, že pokračující rally na akciích a dluhopisech znovu vyvolá efekt bohatství a s ním i inflaci.

Jinak řečeno, pokud růst trhů zajde příliš daleko, mohl by v podstatě zasít semena své vlastní zkázy.

Pokud se klesající výnosy státních dluhopisů budou shodovat s opětovným zrychlením inflace, předseda Fedu, Jerome Powell, by mohl být nucen znovu zasáhnout a zasadit trhům ránu, jako to udělal v srpnu 2022 během svého projevu na ekonomickém sympoziu Jackson Hole v kansaském Fedu.

Podle analytiků by toho Powell mohl snadno docílit tím, že by opět předložil na stůl další zvýšení úrokových sazeb Fedu.

Fed nezvýšil úrokové sazby od července loňského roku a rozhodnutí předsedy Powella prohlásit na začátku května další zvýšení sazeb Fedu za “nepravděpodobné” pomohlo vyvolat nadšenou reakci trhů.

V důsledku toho se ukazatel finančních podmínek chicagského Fedu – v podstatě ukazatel toho, jak snadný je pro dlužníky přístup k úvěrům – propadl na nejnižší úroveň od ledna 2022.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Fedu za poslední tři roky
Vývoj základní úrokové sazby Fedu za poslední tři roky

Již se hovoří o tom, že nejnovější pokles výnosů státních dluhopisů zřejmě vyvolá bouřlivý růst na akciích.

Defenzivní akcie veřejných služeb se obchodují, jako by byly nejžhavější novou hrou s umělou inteligencí a příspěvek z dlouho neaktivního účtu na sociální síti X vyvolal krátkodobou reprízu mánie meme akcií z ledna 2021.

Tento týden snad investoři získají více informací o tom, jak Fed uvažuje o tom, kam směřují úrokové sazby, až bude zveřejněn zápis z politického zasedání z 1. května.

Kromě zápisu obdrží také další aktuální informace o stavu americké ekonomiky na straně výroby a služeb, když bude zveřejněn předběžný PMI za květen.

Hlavní události ekonomického kalendáře příštího týdne doplní konečný údaj o spotřebitelském sentimentu z Michiganské univerzity.

V pátek index Dow Jones Industrial Average poprvé v historii uzavřel nad hranicí 40 000 bodů, zatímco index S&P 500 skončil jen těsně pod novým rekordem a uzavřel na 5 303,27 bodech, když hlavní akciové barometry zaznamenaly nejdelší sérii týdenních zisků od února.

Pouze Nasdaq Composite skončil v pátek níže, ale i tak se mu podařilo dosáhnout úctyhodného týdenního zisku přes 2 %.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.