Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciový trh směřuje ke krachu. Nebo to je tentokrát jinak?

Všechno nasvědčuje tomu, že se akciový trh chystá propadnout. Jak se postavit k makroekonomickým zprávám a jak ochránit své investice?

Akciový trh směřuje ke krachu. Nebo to je tentokrát jinak?
Zdroj: depositphotos.com

Nováčci i zkušení investoři si kladou otázku, zda se na akciovém trhu blíží další krach, nebo je tentokrát situace odlišná.

Akciový trh je nyní velmi volatilní kvůli několika proměnným. Mezi hlavní příčiny ekonomické nejistoty patří změny úrokových sazeb, nový nástup růstu inflace nebo geopolitické napětí.

V tomto prostředí se ceny akcií stávají více volatilní, což přináší riziko i příležitosti.

Aktuální situace

Současný stav trhu připomíná situace, které předcházely minulým velkým krachům na burze. Například krach z roku 1987 byl spojen s rostoucími výnosy dluhopisů, velkým zadlužením, pesimismem na trhu a vysokými úrokovými sazbami.

Několik odborníků provedlo srovnání s rokem 1987. Finanční instituce v poslední době vydávají varování ohledně chování investorů a dynamiky trhu, která jsou srovnatelná s varováními těsně před velkými poklesy trhu, což tyto obavy ještě zvyšuje.

Tržní analytici sdílejí opatrný postoj a upozorňují na rostoucí pesimismus mezi hedgeovými fondy a jejich taktickou přípravu na možný pokles trhu.

I retailový investoři začínají pociťovat obavy o stabilitu trhu, což může atmosféru nestability prohlubovat.

Emoce totiž hrají klíčovou roli v rozhodování o investicích i obecně při manipulaci s penězi. Rozbouřené emoce mohou vést k impulsivním rozhodnutím, což se zjevně na trhu děje právě teď vzhledem k tomu, jak prudké jsou poslední výkyvy.

Makrovývoj vs. výkon jednotlivých akcií

Nakupovat a prodávat individuálních akcie v reakci na změny v ekonomice je vysoce riskantní i pro zkušené investory.

Často při něm nechtěně dochází k drahým nákupům a prodejům za nízkou cenu, což je přesný opak optimálního investičního přístupu.

V první řadě, pokud se investor rozhodne na základě aktuální zprávy o nepříznivé ekonomické situaci nějakou akcii prodat, učiní tak většinou rychle a impulzivně. Většinou tak zapomene na svůj dlouhodobý investiční záměr.

Navíc vzhledem k tendenci trhů v dlouhodobém horizontu stoupat, se investor s vysokou pravděpodobností připraví o zisky, které daná akcie přinese, až se z ekonomického otřesu vzpamatuje a znovu poroste.

Načasovat transakce podle makroekonomického vývoje je prakticky nemožné. Ve chvíli, kdy se drobný investor dozvídá nějakou ekonomickou novinu, může být její vliv už trhem oceněn. Ale také nemusí.

Další problém je pak v tom, že makroekonomické vlivy nepůsobí na všechny akcie stejně. Některé tituly mohou i přes slabou ekonomiku růst, zatímco jiné se v době ekonomické prosperity propadnou.

Investoři by tak neměli ztrácet ze zřetele fundamenty společností ve prospěch makrotrendů, při hledání známek růstu nebo odolnosti vůči větším ekonomickým problémům.

Jak tedy své investice chránit?

Důležité je si uvědomit, že většina makroekonomických zpráv je negativní a špatné zprávy se šíří rychleji. Proto je nejpodstatnější zachovat klid a rozhodovat na základě pečlivé analýzy namísto rychlých reakcí na makroekonomické události.

Ignorujte aktuální moment, protože podle teorie efektivního trhu jsou veškeré zprávy již zahrnuty v cenách.

Do investování by se měli lidé pustit až po pečlivém zvážení své tolerance k riziku, definování investičních cílů, jasné strategie a důkladném prozkoumání aktiv, do kterých chtějí investovat.

Investor, který všechny tyto kroky před prvními nákupy podstoupil, může negativním ekonomickým zprávám čelit svým klidem a důvěrou ve svou strategii.

Vzhledem k tomu, že akcie a další aktiva reagují na makrovývoj různě, pomáhá v udržení klidu nejvíc ze všeho diverzifikace portfolia napříč různými třídami aktiv a odvětvími.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.