Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Růst akcií o 270 % během pár dnů! Tržní mánie je zpět

Meme akcie jsou zpět! Akcie společností GameStop a AMC Entertainment zaznamenaly díky šílenství na sociálních sítích nárůst o stovky procent.

Publikováno
Růst akcií o 270 % během pár dnů! Tržní mánie je zpět
Zdroj: depositphotos.com

Mánie kolem meme akcií znovu ožívá. Obchodníci se vrhají na akcie GameStop a AMC Entertainment Holdings, které patří mezi nejvýznamnější.

V pátek zavřely akcie GameStop na ceně 17,46 USD, ale v úterý dosáhly až 64,82 USD (akcie byly tak volatilní, že někteří obchodníci pozastavili jejich obchodování a tyto značné cenové změny ani plně neznamenal náš graf níže), což představuje nárůst o 271 %. Akcie však následně poklesly.

Vývoj ceny akcií GameStop od začátku minulého týdne

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co jsou meme akcie

Meme akcie jsou zvláštním druhem akcií, které získávají hodnotu díky rozruchu na sociálních sítích, nikoli na základě tradičních fundamentálních ukazatelů, jako je růst tržeb nebo zisk na akcii.

Tyto společnosti se stávají slavnými díky své popularitě na internetu, což vede k masovému nákupu jejich akcií.

Stojí za zmínku, že k tomuto rozruchu nedochází nutně díky koordinovanému úsilí akcionářů, protože, jak uvádí Investopedia, “akcionáři jsou často neorganizovaným souborem nezávislých jednotlivců, z nichž každý má své vlastní investiční názory a preference”.

Je však zřejmé, že dochází k efektu sněhové koule: Čím více lidí o akciích mluví, tím více dalších se ke konverzaci přidává.

I když spekulativní akcie existují dlouho, moderní meme akcie se objevily kolem roku 2021, kdy se na Redditu stalo velmi populárním fórum WallStreetBets.

Mladí investoři, často bez zájmu o tradiční investiční strategie, začali hromadně nakupovat akcie, které byly cílem short sellerů. GameStop se stal ikonou tohoto hnutí, následovaný dalšími společnostmi jako AMC, BlackBerry a Bed Bath & Beyond.

Co způsobilo současný nárůst?

Keith Gill, známý jako Roaring Kitty, se stal klíčovou postavou při prvním vzestupu GameStop.

Po třech letech neaktivity se vrátil na sociální sítě s příspěvkem na platformě X, který jen lehce naznačil, že se na něco chystá. Příspěvek okamžitě vzbudil velký zájem a nyní má už skoro 26 milionů shlédnutí.

Roaring Kitty se stal symbolem pro komunitu meme akcií, motivující obchodníky k hromadnému nákupu a prodeji akcií. Tento jev je znám jako “gamifikace” trhů, kde sociální média hrají klíčovou roli v koordinaci obchodníků.

Jeho návrat a následná série tajemných videí vedly k novému nárůstu cen akcií GameStop i AMC.

Vývoj ceny akcií AMC od začátku minulého týdne

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Varování odborníků

Mnoho investičních profesionálů varuje před spekulacemi s meme akciemi. Don Calcagni z Mercer Advisors označuje meme akcie za “iluzi”. Podle něj jsou investoři lákáni rychlými zisky, ale tyto akcie nemají pevný základ v reálných finančních ukazatelích.

Hodnota akcií, jako je GameStop, je často přemrštěná a neodpovídá skutečné výkonnosti společnosti.

Calcagni doporučuje, aby investoři, kteří chtějí využít rychlých pohybů cen akcií, raději investovali do tzv. momentum ETF, zaměřených na akcie s růstovým momentem, které nabízejí lepší diverzifikaci a nižší riziko.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎